Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

„STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!” – monodram w Hydro(za)gadce

Nareszcie… czas na monodram w Hydro(za)gadce!
To zdecydowanie jeden z najważniejszych cykli ZOK, podczas których na naszą scenę zapraszamy najciekawsze, najczęściej nagradzane i oryginalne jednoosobowe spektakle w kraju.
W końcu, po kilku podejściach, na naszej scenie zaprezentuje się Dorota Landowska z monodramem STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!

 

 

„STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!” to monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej, w którym Zofia Stryjeńska opowiada o swoim życiu. Spektakl tworzony przez zespół międzynarodowych artystów jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną.

Historia Zofii Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu by budować rodzinne gniazdo, ale także o  potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, z powodu którego mąż dwukrotnie i „dla jej dobra” umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. Może to jednak jego sposób na wolność od szalonej miłości, dla której Zofia biega za Karolem po Zakopanem, a nawet goni go z rewolwerem po Paryżu?

Tylko jak pogodzić te wszystkie miłości w jednym życiu? Ich dzieci Zofia oddaje na wychowanie Żańci brzyduli, czyli swojej bratowej. Pracuje także jak w obłędzie: nie je, nie myje się. Wystawia obrazy w Polsce i na świecie, wykonuje ilustracje do książek – do „Trenów” Kochanowskiego, „Sielanek” Szymonowica, „Monachomachii” Krasickiego, wierszy Przerwy-Tetmajera, tworzy scenografie i projekty kostiumów do baletu Szymanowskiego „Harnasie”, maluje polichromie, tworzy wnętrza statków „Piłsudski” i „Batory”. Dobre czasy mijają jednak szybko. Zofia tuła się po hotelach i wynajmowanych pracowniach, żyje jak kloszard, pożycza pieniądze, zastawia obrazy i garderobę, chronicznie bieduje. Wybucha wojna. Zofia trzyma się Polski, choć ma szwajcarski paszport. Próbę wyjazdu podejmuje dopiero wówczas, gdy do Krakowa wkraczają Rosjanie.

I tak Polska, ta, która tak bardzo była w jej sercu, zapomina o niej na długie lata, a reanimuje ją dopiero w 2008 roku, kiedy w Krakowie zostanie zorganizowana pierwsza po wojnie wystawa jej dzieł.

 

 

 

Twórcy spektaklu:
Na podstawie dramatu Anny Dudy „Stryjeńska. Let´s dance, Zofia!“
Tekst: Anna Duda
Scenariusz: Anna Duda
Reżyseria: Joanna Lewicka
Kostium i scenografia: Elbruzda (Marta Góźdź)
Muzyka: Christoph Coburger
Wideo: Anna Duda
Dźwięk: Lech Pukos 
Światło: Damian Bakalarz
Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk
Plakat: Michal Jadczak
Produkcja: Barbara Wybacz, Lukasz Wojtowicz
Wykonanie muzyki: zespół Teatru Muzycznego w Lublinie i doangażowani:
Dariusz Domański (trąbka), Marcin Domański (klarnet), Ilona Drozd (marimba, wibrafon), Maksymilian Grzesiak (skrzypce), Karolina Hordyjewicz (klawisze), Tomasz Jusiak (gitara), Krzysztof Redas (perkusja), Mariusz Rybski (kontrabas), Wojciech Sochacki (puzon), Karol Wróblewski (kotły), Jarosław Wrona (akordeon)

 

Wywiad z aktorką (żródło: Polskie Radio – Dwójka)

 

Dorota  Landowska – aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Na stałe związana z wieloma teatrami w stolicy, w zespole Teatru Narodowego występowała przez dwanaście lat, teraz współpracuje z tym teatrem na stałe. W pracy spotkała się z wybitnymi reżyserami tworząc dzieła współczesne i klasyczne. Role, które zagrała u Warlikowskiego, Grzegorzewskiego, Dejmka, Miśkiewicza, Glińskiej czy Kolady były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i zagranicą. Laureatka takich nagród jak nagroda Tadeusza Łomnickiego, Leona Schillera czy Wielkiego Splendoru Teatru Polskiego Radia. Grała Czechowa, Shakespeare a, Bergmana, Goethe, Witkacego i Wyspiańskiego oraz Dea Lohar. STYJEŃSKA LETS DANCE ZOFIA! to jej drugi monodram, wcześniej przez ponad dziesięć lat jeździła po świecie z monodramem JORDAN, była to wstrząsająca historia o kobiecie, która zabiła własne dziecko. Prywatnie żona aktora Mariusza Bonaszewskiego i matka dwójki dzieci. Pisze sztuki teatralne, prowadzi bloga poświęconego teatrowi i sztuce w ogóle. Działa społecznie prowadząc działalność charytatywną przy Fundacji im. Darii Trafankowskiej, która w Polsce wspiera chorych i potrzebujących pomocy aktorów.

 

 

 

Monodram
Dorota Landowska
„STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!”
03
.04.2022, godz. 17.00
Hydro(za)gadka

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl oraz na godzinę przed spektaklem (tylko w przypadku, jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

 

 

Sprawdź również

Skip to content