Szczegółowy program Lata oraz opisy większości wydarzeń z cyklu znajdziecie >TUTAJ<
To będzie bardzo kulturalny sierpień! Oprócz wydarzeń cyklicznych, które odbywały się również w lipcu, w sierpniu pojawi się kilka nowości, które mieszkańcy Zielonej Góry doskonale znają z poprzednich lat! Sierpień to przede wszystkim miesiąc, który wielu kojarzy się z festiwalem BUSKER BUS! Tak będzie również i w tym roku, 23 -24 sierpnia, na Zielonogórskim Deptaku pojawią się artyści uliczni z całego świata – Argentyny, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Chile czy Wielkiej Brytanii. Wszystkie szczegóły na temat tegorocznego Festiwalu można znaleźć na https://zok.com.pl/xxvi-miedzynarodowy-festiwal-sztuki-ulicznej-buskerbus-zielona-gora-2022/
W sierpniu wraca również znany i lubiany cykl koncertów WIECZORY U LUTERANÓW. 7, 14 i 21 sierpnia ponownie spotkamy się w Parafii Ewangelicko – Augbusrkiej w Zielonej Górze na koncertach muzyki dawnej, realizowanych przez Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores.
A co jeszcze, w stałych cyklach Lata, do których mieszkańcy już się zdążyli przyzwyczaić?
OPISY WYBRANYCH WYDARZEŃ
2.08, godz. 19.00 PEŁECH&HORNA recital gitarowy, Pałac w Starym Kisielinie – Filia ZOK
Tych dwóch na jednej scenie robi dobry wieczór! Bądźcie z nami, bo zdecydowanie warto.
Krzysztof Pełech to wybitny wrocławski muzyk, trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym przez magazyn „Gitara i Bas”. Artysta wykonuje około 60 koncertów rocznie i ma na swoim koncie 16 albumów. Jest Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA + / Guitar Masters i Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej. Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.
Robert Horna – Aktywnie koncertuje w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, Słowacji, Mołdawii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz w Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, podczas których regularnie jest zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich. Gitarzysta jest również autorem trzech solowych płyt wydanych nakładem CD Accord Music Edition. Od 2012 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Krzysztof Pełech & Robert Horna Duo to kombinacja oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga oraz improwizowanych smooth-jazzowych klimatów. To bogactwo pięknych melodii, harmonii i rytmu. W programie zespołu znajdują się między innymi znane kompozycje Pata Metheny’ego, Ralpha Townera, Keitha Jarretta, Astora Piazzolli, Stanleya Myersa, Isaaca Albeniza, Francisco Tarregi a także oryginalne aranżacje utworów Celso Machado i Azizy Mustafy Zadeh. Pelech&Horna Duo to jedyny taki duet w Polsce, który bierze na warsztat repertuar z kręgu muzyki latynoamerykańskiej, tworząc własne aranżacje i improwizując, co nie jest typowe dla muzyków klasycznie wykształconych.
4.08, godz. 19.00 – ABS czyli Artur Barciś Show, Plac przy Filharmonii Zielonogórskiej
Pełne humoru i wdzięku spotkanie ze znakomitym aktorem. Artur Barciś w lekki i zabawny sposób odsłoni realia aktorskiego życia. W anegdotach o kulisach pracy na scenie teatralnej i planie filmowym opowie o tremie, dykcji, różnego rodzaju „sypkach”, czyli aktorskich wpadkach. Dowiemy się, jakie dowcipy aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami.
Wystąpią:
Artur Barciś
Marek Zalewski – fortepian
Mariusz Ambrożuk – akordeon
Artur Barciś – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Grał w wielu warszawskich teatrach – Teatru na Targówku (1979–1981) Teatru Narodowego (1982–1984). Od 1984 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Popularność zyskał dzięki występom w programie telewizyjnym „Okienko Pankracego” przeznaczonym dla młodych widzów. Zagrał w wielu filmach fabularnych i popularnych serialach telewizyjnych min. – „Miodowe lata” ,„Ranczo” .
5.08., godz. 11.00, „Porwanie Gąski Sabinki” Studio Teatralne Guliwer, Ogród Botaniczny
Kryminał dla najmłodszych.
Gamoniowaty pastuszek Jasio zasypia na łące, powierzając opiekę nad swoją jedyną Gąską Sabinką dzieciom. Cwany Lisek Chytrusek wykorzystuje uwagę pilnujących i porywa Gąskę. Zrozpaczony Jasio próbuje ją odnaleźć…
Spektakl w dwóch planach – żywym i lalkowym. Świetna, wartka fabuła, interaktywna akcja, widowiskowe duże lalki, kolorowa scenografia, piosenki i zaskakujące zakończenie.
6.08 – CHŁOPIEC I WILK, reż. Adrià Garcia, godz. 21.30 Pałac w Starym Kisielinie
Hugo wyjeżdża na wakacje do babci – Sary (Carmen Maura). Starsza pani mieszka samotnie w domu nad brzegiem morza, a jej największym marzeniem jest zorganizowanie hucznego przyjęcia, na które stawi się cała rodzina. Kiedy na miejsce zaczynają przybywać kolejni goście, Sara opowiada im niezwykłą historię. Według niej – w dzień swoich 80-tych urodzin – zostanie porwana przez… wilka. Ma to być część umowy, którą ona i zwierzę zawarli wiele lat temu. Dla dorosłych cała opowieść to oczywiście tylko legenda wymyślona przez staruszkę. Jednak dzieci wierzą w każde słowo Sary i są gotowe do rozpoczęcia wielkiej i tajemniczej przygody. Wszystko po to, by powstrzymać wilka i ocalić ukochaną babcię.
6.08 – SMYCZKOWE LATO – Thalloris Quartet, 21.00 Park Książęcy Zatonie
Kamila Susłowicz – skrzypce I
Beata Gołemberska – skrzypce II
Ewa Schuhmacher – altówka
Bożena Kotwińska – wiolonczela
7.08 – Relaks na sportowo z Elżbietą Tatarczuk / animacje – Bardzo fajny klaun / DJ Gleba, 10.00 i 12.00 plaża przy Dolinie Gęśnika
7.08 – WIECZORY U LUTERANÓW – Koncert kameralny, 19.00 Kościół Ewangelicki
wykonanie:
Joanna Lisowska (sporan)
Dagmara Barna (sopran)
Maciej Kończak (lutnia, teorba)
Michał Kocot (klawesyn, pozytyw)
Radosław Dembiński (viola da gamba)
Bilety: 20 i 10 zł, młodzież szkolna bezpłatnie