„Lato Muz Wszelakich” to największy, najdłuższy i skupiający ogromną ilość widzów cykl imprez w naszym mieście. Kilkadziesiąt wydarzeń i wykonawców, koncerty, recitale, spotkania z artystami. Lato Muz Wszelakich nagrodzone w Warszawie Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszą imprezę turystyczną roku 2005, w 2006 roku wyróżniony w Konkursie Miast Polskich jako Miasto dla Turystów, a w 2013 roku nagrodzony Lubuską Perłą Turystyczną. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem. Do zobaczenia, jak co roku, w przeróżnych miejscach naszego miasta.
Więcej o Lecie >TUTAJ<
Tydzień 9 – program
26.08, poniedziałek
godzina 18:00
CORNO – Brass Music Festival
Więcej szczegółów na www.corno.pl
Muzeum Ziemi Lubuskiej
MAGDALENA KĘDZIOR – wykład
Certyfikowany instruktor Techniki Alexandra, techniki skoncentrowanej na poprawnej postawie ciała, uczącej świadomego eliminowania zbędnych napięć ograniczających nasze możliwości ruchu i zachowań. Doskonały wykład o tym jak zdrowo i wygodnie stać, siedzieć i leżeć dla osób pracujących w wymuszonej postawie, dużo podróżujących czy wykonujących ruchy repetytywne.
www.technika-alexandra.pl
26.08, poniedziałek
godzina 20:00
CORNO – Brass Music Festival
Muzeum Ziemi Lubuskiej
NATALIA DOMAŃSKA – wykład
„You can do it” – jako amerykańska idée fixe osiągania sukcesu.
Wykład motywacyjny dotyczący kilku prostych zasad, które pomagają w ustalaniu celów, zachowaniu pewności siebie i realizacji marzeń. Natalia Domańska jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertującą pianistką i kameralistką.
27.08, wtorek
godzina 19:00
CORNO – Brass Music Festival
Muzeum Ziemi Lubuskiej
KONCERT ROZRYWKOWY
Koncert kameralny w wykonaniu doskonale znanych już w Zielonej Górze znakomitych artystów. W programie utwory z późnego romantyzmu i współczesności w autorskim opracowaniu Adama Rapy na trąbkę, tubę i fortepian.
ADAM RAPA – trąbka / ROLAND SZENTPALI – tuba / JACEK OBSTARCZYK – fortepian
28.08, środa
godzina 19:00
CORNO – Brass Music Festival
Muzeum Ziemi Lubuskiej
KONCERT KAMERALNY ARTYSTÓW FESTIWALU
W programie koncertu znajdą się utwory różnych epok w wykonaniu artystów festiwalu i wykładowców międzynarodowych warsztatów. Artyści zaprezentują utwory solowe i kameralne z towarzyszeniem fortepianu.
DENISE TRYON – waltornia / FRANK LLOYD – waltornia / TOMASZ HAJDA – puzon/ TOMER MASCHKOWSKI – puzon basowy / BRANDT ATTEMA – puzon basowy / ALEC FRANK – GEMMILL – waltornia / WIOLETTA FLUDA – fortepian / AKIKO NIKAMI – fortepian / NATALIA DOMAŃSKA – fortepian
28.08, środa
godzina 19:00 – 21:00
nie nudzę się latem
Zielonogórskie turystyczne ABC – to trzeba zobaczyć
spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską
(miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 18.45)
Wstęp wolny
29.08, czwartek
godzina 19:00
CORNO – Brass Music Festival
Filharmonia Zielonogórska, Sala MCM
KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Legendarny waltornista JAMES THATCHER, ikona Hollywood Studio, ulubiony muzyk Johna Williamsa, poprowadzi uczestników warsztatów w koncercie muzyki filmowej. W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory muzyki filmowej („Gwiezdne Wojny”, „Park Jurajski”, „Dzień Niepodległości”, „Siedmiu Wspaniałych” i inne) wykonywane przez ensemble blaszane (waltorniowe, trąbkowe, puzonowe i tubowe) w wykonaniu uczestników warsztatów i pedagogów.
JAMES THATCHER – prowadzenie zespołów waltorniowych i ogólnych / ANDREW STONE-FEWINGS – prowadzenie zespołów trąbkowych / GYÖRGY GYIVICSAN – prowadzenie zespołów puzonowych / uczestnicy międzynarodowych warsztatów oraz artyści festiwalu
Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Zielonogórskiej, w stacjonarnych punktach Abilet oraz na www.abilet.pl
29.08, czwartek
godzina 20:00
znani na wesoło i nieco poważniej
Jacek Bończyk – Subiektywnie
Amfiteatr im. Anny German
Wstęp wolny
Jacek Bończyk – autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych, aktor i piosenkarz. Autor polskiej wersji językowej wielu piosenek w filmach, m.in.: „Shrek”, „Niedźwiedź w wielkim niebieskim domu”, „Mała Syrenka”. Wokalista i gitarzysta formacji rockowych: Bończyk/Krzywański oraz Nowe Sytuacje. Uczestnik festiwali i zdobywca wielu nagród, z których najważniejsze to: Grand Prix na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie.
Od 2010 roku – członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W latach 2013-2016 – dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Od 2016 roku – wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Dyrektor artystyczny Teatru Rozrywki w Chorzowie – od sezonu 2018/19.
W marcu 2017 roku, podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego przyznała Jackowi Bończykowi – Dyplom Mistrzowski. Ma na swoim koncie kilka recitali: „Piosenki kilku Francuzów” (2000), „Tango Kameleon” (2002), „Recital na piano i bass” (2009), „Mój Staszewski” (2012), „Resume z wątkiem kosmicznym” (2013), „Czarno-białe ślady” (2014), „Kaczmarski – subiektywnie” (2016) oraz „Mój Młynarski (2017). Nagrał kilka płyt, m.in.:. „Następny” (2001), „Tango Kameleon” (2003), „Depresjoniści” (2005), „Raj” (2008), „Ideologia snu”, „Dzieci Hioba” (2010), „Mój Staszewski” (2012). Pisze teksty dla różnych wykonawców piosenki, m.in. dla Katarzyny Groniec, Michała Bajora i Mirosława Czyżykiewicza.
Od kilku lat spełnia się także w roli scenarzysty i reżysera koncertów oraz twórcy spektakli teatralnych, takich jak m.in.: „Terapia Jonasza” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie; „Obywatel” w Teatrze im. Horzycy w Toruniu; „Kot w butach”, „Walc na trawie”, „Nie dorosłem” w stołecznym Teatrze Syrena; „Singielka” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej; „Zorro” oraz „Cyrano” w Teatrze Muzycznym w Łodzi; „Jacek Kaczmarski. Lekcja historii” w warszawskim Teatrze Ateneum; „Młynarski obowiązkowo” w Teatrze 6 piętro w Warszawie; „Walc kameralny czyli Pan Wasowski mniej znany” w Teatrze Muzycznym w Toruniu; „Młody Frankenstein”, a także „Jak odnieść sukces w biznesie zanadto się nie wysilając” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Jest twórcą cenionych spektakli poetyckich, m.in.: „Wersety panteisty – według Zbigniewa Herberta”, „O aniołach innym razem”, „1944 – Miasto – 2012″, „Total Niemen, czyli o czym trąbo dzwonisz”.
30.08, piątek
godzina 11:00
bajki, bajdy, banialuki…
SŁOWIK – TEATR CZTERY KĄTY, ZIELONA GÓRA
Amfiteatr im. Anny German
Wstęp wolny
W ogrodach cesarza Chin mieszka mały, niepozorny ptaszek, który okazuje się największym skarbem cesarstwa. O słowiku piszą poematy i pieśni na całym świcie. O tym, jak wielką moc ma śpiew ptaka, wkrótce przekona się i cesarz. Słowik zamieszka w pałacu, ale nie na długo. Na dworze pojawi się mechaniczny, drogocenny dubler. Czy aby na pewno jest on w stanie zastąpić słowika?
Baśń Andersena jest dla twórców spektaklu pretekstem do pokazania chińskiej kultury. Muzykę, opartą na chińskiej harmonii, stworzyła, współpracująca od wielu lat z Teatrem 4 Kąty, Natasza Smirnova. Również scenografia nawiązuje do chińskiej tradycji, jest pełna barw i elementów orientalnych.
30.08, piątek
godzina 12:00 – 21:00
XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus
Prezentacje (deptak)
Wstęp wolny
Zapraszamy na XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus! Artyści z całego świata opanują zielonogórski deptak w dniach 30-31 sierpnia 2019. Prezentacje uliczne prezentowane będą w godz. 12:00-21:00. Klubem festiwalowym, jak zawsze, będzie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie późnym wieczorem odbywać się będzie BuskerBus Kabaret z udziałem zaproszonych artystów oraz otwarta scena dla wszystkich chętnych.
Wystąpią artyści z całego świata, którzy w swoich autorskich spektaklach odwołują się do tradycji teatrów ulicznych i umiejętnie wykorzystują elementy różnych dyscyplin nowego cyrku, kuglarstwa i tańca. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są siła i precyzja.
BuskerBus to święto sztuki ulicznej, która bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia, zmniejsza dystans między publicznością a aktorami, wprowadza kulturę w przestrzeń miejską. Festiwal udowadnia, że teatr może być powszechnie dostępny, a każde miejsce może stać się sceną. Publiczność staje się częścią akcji, a każda brama, pomnik czy ławka – elementem scenografii. Dla zaproszonych artystów sztuka uliczna jest zarówno pasją, jak i pracą, a ulica sceną nie mniej ważną niż ta w tradycyjnych teatrach.
Zgodnie z tradycją występów ulicznych, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Głównym wynagrodzeniem buskerów (artystów ulicznych) są datki, które dostają do kapelusza. Jeśli spodobają się Wam pokazy, zachęcamy do wynagrodzenia artystów pieniędzmi i głośnymi oklaskami. Wasze uśmiechy z pewnością dodadzą im energii!
Na festiwalu nie ma barierek. To artyści wyznaczają swoją scenę (ze względów bezpieczeństwa, szczególnie podczas pokazów cyrkowych, prosimy o stosowanie się do ich zaleceń). Warto zabrać koc lub karimatę, by usiąść w pierwszym rzędzie i wszystko dobrze widzieć. Będzie też okazja do rozmów i zrobienia zdjęć na pamiątkę.
BuskerBus organizowany jest od 1997 r. i jest jednym z najstarszych i największych tego typu wydarzeń w Polsce. Pomysłodawcą festiwalu był Romuald Popłonyk.
30.08, piątek
godzina 19:00
CORNO – Brass Music Festival
Filharmonia Zielonogórska, Sala MCM
KONCERT SYMFONICZNY
W koncercie symfonicznym wystąpią gwiazdy festiwalu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.
Koncert w ramach III CORNO Brass Music Festival, czyli tygodniowego święta instrumentów blaszanych: waltorni, trąbki, puzonu i tuby. Tego wieczoru usłyszymy dzieła eksponujące te instrumenty – solo, w duecie i kwartecie – z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Koncert rozpocznie się fanfarą, którą Richard Strauss napisał dla Rady Miasta Wiednia w podziękowaniu za przyznane mu stypendium. Festmusik der Stadt Wien wykonają uczestnicy międzynarodowych warsztatów i będzie to jeden z efektów ich pracy podczas Festiwalu. Amerykański kompozytor Erik Morales, w charakterystyczny dla siebie sposób zaprezentuje wszechstronne możliwości trąbek, chętnie wykorzystywanych przecież nie tylko w muzyce klasycznej, ale także w jazzie, muzyce rozrywkowej czy filmowej. Koncert na dwie trąbki z 2013 roku to popis dwóch równorzędnie solowych trąbek z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej, harfy i perkusji. Późnoromantyczne dzieło Richarda Straussa – Koncert waltorniowy Es-dur nr 2, znajduje się w repertuarze koncertowym niemal każdego waltornisty. Obecnie jest to najczęściej wykonywany i nagrywany koncert waltorniowy XX wieku. Po przerwie usłyszymy aż cztery solowe puzony (w tym jeden basowy) z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Concertino na 4 puzony holenderskiego kompozytora Jan Koetsiera wykonają znakomici puzoniści czterech różnych narodowości. Na koniec koncertu zabrzmi jeden z najchętniej aranżowanych utworów w historii muzyki – Carmen George’a Bizeta usłyszymy w oryginalnym i autorskim opracowaniu wirtuoza tego instrumentu – Rolanda Szentpali.
Richard Strauss – Festmusik der Stadt Wien
Eric Morales – Koncert na dwie trąbki
Richard Strauss – Koncert waltorniowy nr 2 Es-dur, op. 4
***
Jan Koetsier – Concertino na cztery puzony i orkiestrę smyczkową, op. 115A
Roland Szentpali – Carmen Fantasy na tubę i orkiestrę smyczkową
SIMON HÖFELE, JAN HARASIMOWICZ – trąbki / SAMUEL SEIDENBERG – waltornia / GYÖRGI GYIVICSAN, TOMASZ HAJDA, EDGAR MANYAK, TOMER MASCHKOWSKI – puzony / ROLAND SZENTPALI – tuba / NORBERT TWÓRCZYŃSKI – dyrygent / Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej / uczestnicy międzynarodowych warsztatów
Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Zielonogórskiej, w stacjonarnych punktach Abilet oraz na www.abilet.pl
30.08, piątek
godzina 22:00
XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus
Klub festiwalowy (Piekarnia Cichej Kobiety)
Wstęp wolny
30.08, piątek
godzina 21:00
Nocne obserwacje nieba
Pałac w Starym Kisielinie – filia ZOK)
Wstęp wolny
31.08, sobota
godzina 12:00 – 21:00
XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus
Prezentacje (deptak)
Wstęp wolny
Zapraszamy na XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus! Artyści z całego świata opanują zielonogórski deptak w dniach 30-31 sierpnia 2019. Prezentacje uliczne prezentowane będą w godz. 12:00-21:00. Klubem festiwalowym, jak zawsze, będzie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie późnym wieczorem odbywać się będzie BuskerBus Kabaret z udziałem zaproszonych artystów oraz otwarta scena dla wszystkich chętnych.
Wystąpią artyści z całego świata, którzy w swoich autorskich spektaklach odwołują się do tradycji teatrów ulicznych i umiejętnie wykorzystują elementy różnych dyscyplin nowego cyrku, kuglarstwa i tańca. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są siła i precyzja.
BuskerBus to święto sztuki ulicznej, która bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia, zmniejsza dystans między publicznością a aktorami, wprowadza kulturę w przestrzeń miejską. Festiwal udowadnia, że teatr może być powszechnie dostępny, a każde miejsce może stać się sceną. Publiczność staje się częścią akcji, a każda brama, pomnik czy ławka – elementem scenografii. Dla zaproszonych artystów sztuka uliczna jest zarówno pasją, jak i pracą, a ulica sceną nie mniej ważną niż ta w tradycyjnych teatrach.
Zgodnie z tradycją występów ulicznych, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Głównym wynagrodzeniem buskerów (artystów ulicznych) są datki, które dostają do kapelusza. Jeśli spodobają się Wam pokazy, zachęcamy do wynagrodzenia artystów pieniędzmi i głośnymi oklaskami. Wasze uśmiechy z pewnością dodadzą im energii!
Na festiwalu nie ma barierek. To artyści wyznaczają swoją scenę (ze względów bezpieczeństwa, szczególnie podczas pokazów cyrkowych, prosimy o stosowanie się do ich zaleceń). Warto zabrać koc lub karimatę, by usiąść w pierwszym rzędzie i wszystko dobrze widzieć. Będzie też okazja do rozmów i zrobienia zdjęć na pamiątkę.
BuskerBus organizowany jest od 1997 r. i jest jednym z najstarszych i największych tego typu wydarzeń w Polsce. Pomysłodawcą festiwalu był Romuald Popłonyk.
31.08, sobota
godzina 19:00
CORNO – Brass Music Festival
Filharmonia Zielonogórska, Sala MCM
KONCERT FINAŁOWY – CORNO BRASS ENSEMBLE
W programie koncertu finałowego artyści festiwalu stworzą CORNO Brass Ensemble (4 waltornie, 4 trąbki, 4 puzony, tuba, fortepian i perkusja). Zespół w charakterze swoistego big-bandu wykona ambitne, wymagające kompozycje własne i opracowania słynnych utworów klasycznych Adama Rapy. Cytat od kompozytora: „Podobnie jak w zeszłym roku, uderzymy w umysły i zmysły publiczności, rzucimy też wyzwanie członkom zespołu niezwykłym, ale zabawnym repertuarem.”
ADAM RAPA, JAN HARASIMOWICZ, ANDREW STONE-FEWINGS, SIMON HÖFELE – trąbki / Hornet Quartet: MICHAŁ SZCZERBA, GABRIEL CZOPKA, ŁUKASZ ŁACNY, PIOTR KOWALSKI – waltornie / GYÖRGY GYIVICSAN, TOMASZ HAJDA, TOMER MASCHKOWSKI – puzony / ROLAND SZENTPALI – tuba / JACEK OBSTARCZYK – fortepian / WOJCIECH FEDKOWICZ – perkusja
31.08, sobota
godzina 22:00
XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus
Klub festiwalowy (Piekarnia Cichej Kobiety)
Wstęp wolny