W dniach 26 marca – 1 kwietnia zielonogórski deptak zmieni się w kiermasz palm, wypieków i pisanek wielkanocnych „Kraszanka 2015”. W ramach imprezy okolice ratusza wypełnią się kolorowymi straganami, w których bogactwo polskiej tradycji zaprezentują miejscowi rzemieślnicy oraz twórcy ludowi: rzeźbiarze, koronkarki, piekarze i cukiernicy, twórcy ozdób świątecznych i pięknych palm wielkanocnych, a także artyści ludowi malujący kolorowe pisanki. Atmosferę kiermaszu wzbogacą występy zespołów artystycznych.
W piątek 27 marca na Jarmarku pojawią się uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, którzy podpowiedzą jak powinien wyglądać wielkanocny stół, jak przygotowuje się świąteczne potrawy, a na finał przyrządzą jajecznicę ze szczypiorkiem.
W sobotę 28 marca zapraszamy na warsztaty prowadzone przez lubuskich rękodzielników. Będzie można stworzyć swojego własnego, niepowtarzalnego baranka wielkanocnego z piernika, pomalować pisanki, wypleść własny koszyczek, „pofilcować na sucho” czy też postrugać w drewnie.
Natomiast w niedzielę 29 marca posłuchać będzie można ludowych kapel, zespołów muzycznych, zapoznać się z wielkanocnymi obrzędami. Na scenie zaprezentują się: młodzi artyści ze Społecznego Ogniska Artystycznego, Kapele Bajer i Winne Grona, wokaliści ze Studia A i M2, Zespół Pieśni i Tańca Maki oraz Orkiestra Dęta ZASTAL.
Poznać będzie można również życie Słowian oraz średniowiecznego rycerstwa, które przybliży nam Bractwo Rycerskie Ziemi Bobrzańsko-Nadodrzańskiej.
Społeczne Ognisko Artystyczne Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego jest placówką oświatowo – wychowawczą prowadzoną i nadzorowaną w oparciu o postanowienia statutu Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Zielonej Górze. Istnieje od 1964 roku kształcąc dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie nauki gry na instrumentach, tańca współczesnego, baletu, a w ramach potrzeb również sekcji plastycznej lub kabaretowej.
Kapela rozrywkowa ”Bajer” prezentuje folkowo – kabaretowy styl. Piosenki własnego autorstwa, takie jak: „Skąd my się znamy”, „Panie kochany”, „Bo tylko fest na festynie” i inne, tworzą oryginalny charakter własnego regionu. Kapela w swoim repertuarze wykonuje także znane przeboje polskiej estrady, niezapomniane melodie, hity biesiadne i piosenki ludowe.
Winne Grona to zespół wokalno-instrumentalny. Zespół powstał w 2004 r. pod nazwą Kresowe Nuty, od 2011 r. występuje pod obecną nazwą reprezentując Spółdzielczy Dom Kultury „NOWITA” w Zielonej Górze. Formacja liczy cztery osoby: wokale żeńskie, akordeonista i gitarzysta, kierownikiem zespołu jest Roman Garbacik. Zespół wykonuje piosenki regionalne, kresowe, biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki i inne. Wielokrotni Laureaci przeglądów „Kresoviany” w Gorzowie Wlkp. oraz „Wielkiego Bałakania” w Żarach. Uczestniczyli w: Prezentacjach Kultury Polaków z Kresów i Bukowiny w Zielonej Górze, Przeglądach Piosenek Biesiadno-Kresowych, w uroczystościach regionalnych Winobranie, Kaziuki i wielu innych uroczystościach.
Zespół M² (dawniej „Mali Muzykanci”) to dziecięca grupa wokalna, która działa w ZOK „Amfiteatr” już od 2000 roku. Są zawsze tam, gdzie piosenka. Występują więc na zielonogórskich konkursach piosenki, okolicznościowych koncertach, dobroczynnych koncertach m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – niemal co roku, na festynach i rozmaitych miejskich imprezach kulturalnych. Śpiewali w Zielonogórskiej Piwnicy Kawon, w Sali Urzędu Marszałkowskiego, w zielonogórskiej Palmiarni (koncert „Mali muzykanci i goście”, spotkania jasełkowe), w Czerwieńsku, Legnicy, Frankfurcie, Międzyrzeczu, Głogowie i kilkakrotnie na uroczystej Gali podczas DNI WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO. Piosenką „Czarodzieje i komputery” otwierali nową halę sportową MOSiR. M2 są laureatami „Wiolinowych spotkań” Pro Arte w Międzyrzeczu oraz Ogólnopolskiego Konkursu „Eko piosenka” w Legnicy (III nagroda), laureatami XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „Nowa piosenka w Starym Krakowie” (2006), laureatami X Nadbałtyckiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „O Bursztynowe słoneczko” w Ustce (I nagroda-2007). W 2008 roku zaśpiewali na prestiżowym Festiwalu Młodych Piosenkarzy „ BUDZIK” we Wrocławiu – spośród 160 zgłoszeń znaleźli się w grupie 50 wykonawców. W 2009 roku M2 zostali laureatami Lubuskiego Młodzieżowego i Dziecięcego Festiwalu Piosenki – finał wojewódzki. Paweł Skibiński – wokalista M2 wyśpiewał nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2009, a rok później był finalistą tegoż festiwalu. W czerwcu 2010 zespół zaśpiewał na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Chodzieży i tradycyjnie na Lubuskim Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze. Dziecięcy Zespół Wokalny M2 ma własny repertuar i tworzy własny klimat bliski wyobraźni dziecka i jego zainteresowań. Instruktorem zespołu i zarazem autorem muzyki i tekstów większości utworów jest niezmiennie od dziesięciu lat Mariola Roćko-Żabicka
Zespół Pieśni i Tańca „MAKI” powstał w 1973 roku. Zespół pracuje w trzech grupach wiekowych; młodzieżowej, dziecięcej i przedszkolnej. Zespół w swoim repertuarze posiada tańce narodowe – polonez, mazur, krakowiak oraz tańce regionalne – lubelskie, rzeszowskie, nowosądeckie, szczyżyckie, cieszyńskie, rozbarskie, łowickie. Przy zespole działa sześcioosobowa kapela (dwoje skrzypiec, klarnet, trąbka, kontrabas i akordeon). Laureat wielu przeglądów ogólnopolskich, w repertuarze tańce narodowe i regionalne oraz przyśpiewki z różnych części Polski.
Orkiestra Dęta Zastal – historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
Bractwo Rycerskie Ziemi Bobrzańsko-Nadodrzańskiej powstało w lutym 2009 roku z pomysłu kilku osób pasjonujących się historią oraz kulturą i obyczajami średniowiecza. Tworzą grupę odtwarzającą okres XIII wieku. W obrębie działań są nie tylko pokazy walki rycerzy, ale także odtwarzanie kultury materialnej w zakresie stroju i rzemiosła, działania artystyczne jak taniec, kuglarstwo, śpiew i gra na instrumentach. W obozowisku można spróbować średniowiecznej zupy z kociołka, strzelić z łuku, zobaczyć jak się dawniej szyło czy haftowało. Dla niepokornych Bractwo ma dyby i narzędzia tortur.