Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

Jan Nowicki w Zielonej Górze

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl poetycko-muzyczny „Z obłoków na ziemię” w cyklu „Bez Kurtyny”, który odbędzie się 5 marca o godz. 19.00 w Lubuskim Teatrze. Reżyserem spektaklu jest Jan Nowicki, oryginalną muzykę napisali i wykonają Marek Stryszowski oraz Cezary Chmiel. Tematem przedstawienia jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze w kontekście postaci ks. Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata. Usłyszymy poezję Bolesława Leśmiana, Jana Nowickiego i ks. Twardowskiego. Bilety w cenie 20 zł, 10 zł: sklepy muzyczne MuzArt, Bumtarara oraz AT Skowronek.

Wystąpią: JAN NOWICKI, MAREK STRYSZOWSKI (saksofony, flet prosty, śpiew), CEZARY CHMIEL (syntezatory), KRZYSZTOF BODZOŃ (kontrabas elektryczny).

Jan Nowicki oscylujące pomiędzy przeciwieństwami. Przez całe lata towarzyszyła mu sława uwodziciela. Sam aktor przyznaje, że w życiu najbardziej ceni towarzystwo kobiet, zwłaszcza pięknych. W latach 1958-60 studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, następnie przeniósł się do krakowskiej PWST, którą ukończył w 1964 roku. Od początku kariery związany jest z Teatrem Starym. Na teatralnych deskach debiutował podwójną rolą braci bliźniaków w „Zaproszeniu do zamku” Anouilha. Za rolę Artura w „Tangu” Mrożka, w reżyserii Jerzego Jarockiego, został uhonorowany nagrodą na VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu w 1966 r. Był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy. Grał Wyganowskiego w „Popiołach”, Stawrogina w „Biesach”, Wielkiego Księcia Konstantego w „Nocy Listopadowej”, Rogożyna w „Nastazji Filipownie” czy H. Ch. Andersena w „Z życia glist”. Wystąpił w ponad stu filmach. Na srebrnym ekranie debiutował w „Pierwszym dniu wolności” (1964) Aleksandra Forda.Pierwszą główną rolę – absolwenta studiów wyższych, który wyrusza w świat – zagrał w „Barierze” (1966) Jerzego Skolimowskiego. W „Życiu rodzinnym” – Najlepsze role Jana Nowickiego to postacie skomplikowane, często kierujące się namiętnościami, (1971) Krzysztofa Zanussiego, wcielił się w Marka, przyjaciela skłóconego z rodziną Wita (Daniel Olbrychski). Jako Józef krążył po świecie „Sanatorium pod Klepsydrą” wykreowanym przez Wojciecha J. Hasa na podstawie prozy Bruno Schultza. Tomasz Piątek to cierpiący na nieuleczalną chorobę mężczyzna, który do końca decyduje o własnym losie w filmie „Spirala” (1978) Krzysztofa Zanussiego. W „Zmorach” (1979) Wojciecha Marczewskiego, „Golemie” (1980) Piotra Szulkina czy „W biały dzień” (1981) Edwarda Żebrowskiego zagrał mniej eksponowane role. Dużą popularność przyniósł Nowickiemu tytułowy Wielki Szu, oszust karciany z filmu Sylwestra Chęcińskiego z 1982 roku. Swoistą kontynuacją filmu jest debiut reżyserski Olafa Lubaszenki „Sztos” (1997), w którym Nowicki zagrał Eryka. Można go także oglądać w „Młodych wilkach” (1995) i „Młode wilki 1/2” (1997) Jarosława Żamojdy. Nowicki wystąpił w filmach wyreżyserowanych przez Filipa Bajona, do których należą: „Magnat” (1987), „Balu na dworcu w Koluszkach” (1989), „Poznań ’56” (1996) i „Przedwiośnie” (2000). Ma dwoje dzieci. Syn Łukasz jest również aktorem. Nowicki od wielu lat związany jest z Martą Meszaros, węgierską reżyserką. Wystąpił m.in. w „Annie” (1981)i „Córach szczęścia” (1999) w jej reżyserii. W 1977 r. aktor otrzymał Złotą Odznakę miasta Krakowa i Złoty Krzyż Zasługi, a w 1981 r. dyplom Ministra Kultury i Sztuki. Wykłada w PWST w Krakowie. W latach 1973-74 był prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Jest autorem felietonów drukowanych w „Przekroju” i „Zwierciadle”.

Fotomigawka z imprezy

Sprawdź również

Skip to content