[:pl]Niezapomniane pokazy, mnóstwo atrakcji, wspaniała, rodzinna zabawa i koncerty – bądźcie z nami podczas Festynu Lotniczego przygotowanego z okazji Dnia Dziecka. Zabawa odbędzie się 3 czerwca na lotnisku w Przylepie. Dodatkowym powodem do świętowania jest 60 –lecie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, który to wraz z Urzędem Miasta jest inicjatorem całego przedsięwzięcia.
Zgrana Rodzina tradycyjnie wraz z Partnerami programu przygotuje wiele ciekawych stoisk, pokazów i warsztatów. Na płycie lotniska powstanie wyjątkowe, rodzinne miasteczko pełne niespodzianek i atrakcji dla całych rodzin. Odbędą się warsztaty plastyczne i kulinarne, będą konkursy sprawnościowe i zabawy dla dzieci, zajęcia taneczno ruchowe i zabawy na trampolinach. Podczas Dnia Dziecka wszyscy milusińscy będą mieli okazję wykonać kolorowe i szalone eksperymenty i pomalować sobie buźki. W trakcie imprezy będzie można podszkolić język angielski podczas różnorodnych językowych zabaw. Atrakcji będzie wiele, zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania i niezapomnianej zabawy. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego i fascynujących wozów strażackich oraz policyjnych, a Aeroklub zaprosi wszystkich chętnych na warsztaty modelarskie.
Myśląc o zdrowiu i bezpieczeństwie wszystkich dzieci, Zgrana Rodzina przygotowała kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy rodzic będzie mógł się zapoznać z najważniejszymi zasadami udzielania pomocy.
Promując i dbając o zdrowie organizatorzy nie zapomnieli o rowerzystach. Powstanie specjalny parking rowerowy dla wszystkich tych, którzy wybiorą właśnie ten środek lokomocji, żeby dostać się na imprezę. To jeszcze nie wszystko. Podczas całej zabawy odbędzie się AIRSHOW BIKE- ogólnopolski maraton na rowerach stacjonarnych. 100 rowerów i 5 prowadzących z różnych miast naszego kraju porwie uczestników zabawy na wspólną, 5-cio godzinną jazdę.
Dla miłośników piknikowania i błogiego leniuchowania planowana jest ogólnopolska akcja kocykowania – będziemy zachęcać mieszkańców to spędzania czasu na świeżym powietrzu, ze zdrowym prowiantem. Oczywiście podczas festynu, organizatorzy zadbali o strefę gastronomiczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, by miło i z pełnym brzuchem spędzić czas.
Skoro lotnisko i dobra zabawa to oczywiście nie może zabraknąć mrożących krew w żyłach pokazów lotniczych przygotowanych przez AEROPACT z Poznania.
Oprócz strefy rodzinnej, organizatorzy nie zapomnieli o strefie koncertowej. Na scenie oprócz lokalnych zespołów dziecięcych- wokalnych i tanecznych, stanie Gwiazda – Michał Wiśniewski i zespół Ich Troje, którzy przypomną swoje hitowe przeboje.
Cala impreza podzielona będzie na dwie części – festynową, która potrwa od 12.00 do 18.30 i koncertową trwającą od 19:00 do 21.00 zakończoną zjawiskowym pokazem lotniczym ze specjalna pirotechniką.
Już dziś zapraszają Was: Aeroklub Zieli Lubuskiej, Miasto Zielona Góra, ZGrana Rodzina wraz z Partnerami, Stelmet, Galaxy, Bank City Handlowy, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Radio Zachód oraz Aeropact.
OGÓLNY SCENARIUSZ IMPREZY:
11:30 – Otwarcie wejść
12:00 – 12:30 – Otwarcie festynu i występ Orkiestry Wojskowej z Żagania
12:30 – 13:30 – I część pokazu lotniczego
13:30 – 15:30 – prezentacje zespołów dziecięcych i młodzieżowych (wokaliści z SP11, SP7 i SP 18, zespół woklany PSTRYK, Studio A, Bemolki, Flesz i Fleszyk)
15:30 – 16:30 – II część pokazu lotniczego
16:30 – 17:30 – Występ Orkiestry Wojskowej z Żagania
17:30 – 18:30 – III część pokazu lotniczego
18:30 – 18:50 – Pokaz dynamiczny Wojska Polskiego
19:00 – 21:00 – występ zespołu Ich Troje
21:00 – 21:20 – finałowa IV część pokazu lotniczego
21:20 – zakończenie festynu
POKAZY LOTNICZE – OPIS I PROGRAM POKAZÓW
Zielona Góra oraz gospodarz tegorocznego Festynu Lotniczego – Aeroklub Ziemi Lubuskiej czekał ponad rok na powrót lotniczej imprezy. 60-lecie Aeroklubu to wręcz wymarzony jubileusz, aby zorganizować coś wyjątkowego. Pokazy lotnicze z pewnością zgromadzą rzeszę sympatyków lotnictwa jak i całe rodziny z dziećmi. W tym roku za organizację pokazów lotniczych odpowiedzialna jest firma Aeropact z Poznania, producent m.in. pokazów lotniczych Aerofestival w Poznaniu, Aerobaltic w Gdyni oraz pokazów nocnych podczas Bella SkywayFestival w Toruniu. W czasie jednodniowej imprezy w powietrzu zaprezentują się m.in Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, Grupa Akrobacyjna „Firebirds”. Z zagranicy przylecą piloci z Wielkiej Brytanii oraz Czech. Nie zabraknie solistów.
Program pokazów jest już zamknięty, cieszymy się, że udało nam się zaprosić tak znakomitych pilotów i pilotki na pokazy z okazji 60-lecia lokalnego aeroklubu – mówi Sebastian Golus, prezes firmy Aeropact, producenta pokazów. Już w tej chwili możemy potwierdzić, że impreza będzie wyjątkowa i na pewno piloci dostarczą wielu pozytywnych wrażeń. Obecność kilku lotniczych gwiazd, w tym jednej z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie,latających o zmroku – FireFlies z Wielkiej Brytanii podnosi rangę tego wydarzenia – dodaje.
Ukoronowaniem pokazów będzie wieczorne widowisko świetlne w wykonaniu Marka Choima na swojej „Ekstrze” oraz finałowy lot zespołu FireFlies.
informacje konferencji prasowej organizatora
PROGRAM POKAZÓW
12:30 – 13:30 – I część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- RWD-5
- JAK-18
- Marek Choim
- Żelazny
15:30 – 16:30 – II część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- Piper
- Follow Me Team
- Firebirds
- FireFlies
17:30 – 18:30 – III część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- Stearman
- Bolkov i Robinson
- Follow Me Team
- Żelazny
21:00 – 21:20 – finałowa IV część pokazu lotniczego
- MarkeChoim (dusk)
- FireFlies (dusk)
Boeing Stearman
Amerykańska konstrukcja z lat 40. XX wieku używana do szkolenia pilotów wojskowych oraz jako samolot obserwacyjny. Stearman to maszyna charakterystyczna, dwupłatowiec, z odkrytą kabiną, silnikiem gwiazdowym o pięknym „rasowym” brzmieniu.Egzemplarz który zobaczymy w Zielonej Górze wyprodukowany został w 1941 roku w Witchita w USA. Przez jakiś czas używany był przez Marynarkę Wojenną USA, później w rękach prywatnych, do Polski trafił w 2013 roku. Za sterami Stearmana zasiądzie Mateusz Strama – członek Aeroklubu Nowy Targ, zawodowo kapitan B738 z nalotem ogólnymponad 5000 h.
Jakowlew Jak – 18
Samolot szkoleniowy zaprojektowany w latach 40. XX wieku w Związku Radzieckim. Była to bardzo nowoczesna i dopracowana konstrukcja, dzięki czemu wyprodukowano łącznie ponad 7 tys. egzemplarzy, które służyły w lotnictwie wojskowym oraz aeroklubowym w wielu krajach powiązanych z ZSRR, w tym w Polsce. Do dzisiaj zachowało się niewiele egzemplarzy. Ten który zobaczymy to własność Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wyprodukowana na Węgrzech. Został on pieczołowicie odrestaurowany przez Fundację Polskie Orły i cieszy oko klasyczną sylwetką dolnopłata z zaokrąglonymi końcówkami skrzydeł oraz ucho – charakterystycznym brzmieniem silnika.
RWD – 5R
Lotnictwo polskie ma wiele powodów do dumy, a jednym z nich jest historia właśnie tego samolotu RWD-5. Dzięki tej maszynie w 1933 roku Stanisław Skarżyński dokonał niebywałego wyczynu – przeleciał samotnie nad Atlantykiem, pokonując odległość niemal 3600 km w czasie ponad 20 godzin! RWD-5 to niezwykle udana konstrukcja polskiego przedwojennego przemysłu lotniczego – samolot turystyczny o dobrych osiągach, bardzo jak na tamte czasu nowoczesny. Egzemplarz, który zobaczymy to replika zbudowana przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego.
Firebirds
Ogniste Ptaki to cywilna grupa akrobacyjna mająca stosunkowo krótką historię, jednak jej członkowie to bardzo doświadczeni piloci. Liderem jest Adam Labus – pilot-instruktor, wychowawca wielu najbardziej dzisiaj znanych akrobatów w Polsce, jego łączny nalot to ponad 3500h. Na lewym skrzydle zespołu lata Łukasz Świderski – mistrz Polski w akrobacji samolotowej, a prawoskrzydłowym jest Sebastian Nowicki – zawodowo kapitan Airbusa A320 (nalot 7500h) a prywatnie zapalony akrobata, uczestnik wielu zawodów. Pokazy akrobacji zespołowej utrudnia pilotom fakt, że każdy z nich dysponuje nieco innym samolotem, o innych osiągach – tym bardziej warto docenić ich kunszt!
Extra 300SC
Najpopularniejszy w Europie wyczynowy samolot akrobacyjny o potężnym silniku i niezwykłych osiągach – prawdziwa lotnicza Formuła 1. Za sterami tej niezwykłej maszyny zasiądzie dla publiczności Marek Choim – pilot akrobacyjny, którego historia jest niezwykła. Podczas, gdy większość akrobatów rozpoczyna swą karierę bardzo wcześnie, Marek uzyskał licencję pilota w wieku 40. lat, a jeszcze później zainteresował się akrobacją. Wiele godzin ciężkich ćwiczeń, lekcje u najlepszych akrobatów na świecie doprowadziły do tego, że dzisiaj Marek staje do wyrównanej rywalizacji w zawodach z zawodnikami młodszymi od siebie o 30 lat. Jego pokaz freestyle’owego latania nie ma sobie równych wśród polskich pilotów.
PiperCub L-4H
Najbardziej klasyczny samolot lotnictwa amerykańskiego lat 30. XX wieku. Konstrukcja niezwykle niezawodna i wielozadaniowa, wykorzystywana zarówno przez lotnictwo wojskowe jak i cywilne. Wyprodukowano łącznie blisko 35 tys. egzemplarzy tej maszyny. Dzięki swoim doskonałym właściwościom lotnym oraz niebywałej długowieczności duża ilość tych samolotów wciąż lata. Na bazie tej jakże udanej konstrukcji oparto bardzo nowoczesny, jeden z najpopularniejszych samolotów sportowo-turystycznych – Carbon Cub. Jeden z kilku zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy – PiperCuba SP-AFY zaprezentuje w locie jego właściciel, jeden z najlepszych specjalistów w zakresie tych maszyn w naszym kraju – Antoni Nowak.
Bolkow 105S
Niemiecki śmigłowiec zaprojektowany na potrzeby wojskowe, znany na całym świecie dzięki unikalnej konstrukcji wirnika głównego, pozwalającej mu na wykonywanie manewrów niedostępnych wcześniej dla wiropłatów – pętli i beczek. W armii maszyna była wykorzystywana do zwalczania czołgów, później w lotnictwie cywilnym m.in. do celów sanitarnych. Teraz, kiedy jest wypierana przez nowocześniejsze konstrukcje, przeżywa drugą młodość w rękach pasjonatów „niegrzecznego” latania. Egzemplarz który zaprezentuje się nam na lotnisku Przylep to pierwszy Bolkow Bo-105 zarejestrowany w naszym kraju.
Robinson R-44II
Robinson to marka jednych z najpopularniejszych lekkich śmigłowców używanych w lotnictwie cywilnym jako maszyna turystyczna i transportowa (również przez stacje TV jako newscopter), ale także przez służby takiej jak policja do prowadzenia poszukiwań i pościgów. Niska cena zakupu i eksploatacji, łatwość pilotażu i niewielkie rozmiary – to zalety Robinsona R-44. W Zielonej Górze zobaczymy w pokazie dynamicznym śmigłowiec w najnowszej wersji R-44II.
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Grupa akrobacyjna, która jest już legendą. Jeszcze kilka lat temu jedyny polski cywilny zespół, latający w składzie trzech, później czterech, a w szczytowej formie nawet sześciu maszyn. Znakiem rozpoznawczym grupy jest czerwony kolor ich samolotów oraz najwyższa precyzja w wykonywaniu najtrudniejszych nawet figur akrobacji zespołowej. Jest to tym bardziej niezwykłe, że od początku istnienia grupa lata na różnych samolotach – dysponujących różną mocą silników, charakteryzujących się różnymi właściwościami lotnymi. Dzisiaj, chociaż konkurencja na krajowym rynku rośnie, „Żelaźni” nie powinni się czuć raczej zaniepokojeni. Zielonogórskie lotnisko jest im szczególnie bliskie, bowiem właśnie tu powstała i działała przez kilka lat Grupa Żelazny.
FireFlies
Członkowie tego brytyjskiego zespołu od wczesnej młodości wychowywali się na lotnisku i latanie mają zaszczepione na stałe we krwi. Na co dzień pracują w liniach lotniczych i bezpiecznie przewożą pasażerów takimi samolotami jak Boeing 767 czy Airbus 320. Ich maszyny pokazowe, choć wyglądają dość niepozornie, drzemie w nich jednak moc. Pozwala ona na uzyskanie imponujących osiągów – podczas pokazu akrobacji zespołowej te niewielkie maszyny rozpędzają się do prędkości 320 km/h! Ale na tym nie koniec atrakcyjności występu FireFlies – na wieczorne pokazy, jakich będziemy świadkami, zespół wyposaża swoje samoloty w urządzenia pirotechniczne. Pozwala to na zaprezentowanie bardzo atrakcyjnego widowiska na najwyższym poziomie, ale wymaga od pilotów wielkiego kunsztu pilotażu.
Followme Team
Kolejny zespół akrobacyjny to grupa przesympatycznych Czechów, których połączyła miłość do zabytkowej już dzisiaj konstrukcji lotniczej jaką jest czechosłowacki Zlin 22 – samolot przystosowany do nauki akrobacji, a wyprodukowany w latach 50. XX wieku. Zespół posiada cztery takie maszyny, na których wykonuje pokaz akrobacji zespołowej, a za ich sterami zasiadają: Tomas – lider formacji, pilot-instruktor na samolotach pasażerskich o ogromnym doświadczeniu lotniczym (8700 h), Bohdan – numer dwa w formacji, pilot z dużym doświadczeniem akrobacyjnym, Lubo – numer trzeci, również pilot-instruktor i egzaminator, potężna wiedza i doświadczenie (7000 h) oraz Jarous – czwórka w formacji, nieco mniejsze doświadczenie ale wielka miłość do latania i zaangażowanie pozwalają mu „nadążyć” za resztą ekipy.
oraz pokazy grupy Skoczkowie Spadochronowi AZL
PARKINGI, DOJAZD NA TEREN IMPREZY, ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW
Najważniejsza informacja: Teren imprezy oraz okolice lotniska będą zamknięte dla samochodów.
Jeśli chcecie już skorzystać ze swojego samochodu zostanie uruchomiony dla Was specjalny parking, który będzie usytuowany od marketu Auchan do ronda Przylep (wzdłuż Trasy Północnej). Parking czynny będzie w godzinach: od 11:30 do 22:00.
Z ronda Przylep na teren imprezy będziecie mogli udać się bezpłatnymi autobusami.
Stowarzyszenie „Rowerem do Przodu” udostępni w tym dniu parking rowerowy na terenie festynu.
UWAGA! Koszt parkingu dla roweru: 2 zł
DARMOWE AUTOBUSY – LINIE ORAZ ROZKŁAD JAZDY
W dniu imprezy zostaną uruchomione trzy darmowe linie autobusowe:
- Linia „D”- Trasa:
Dworzec PKP – Boh. Westerplatte – Al. Wojska Polskiego – Zjednoczenia – Przylep Lotnisko
Odjazdy z przystanku Dworzec PKP: Od godziny 11:32 do 21:17 co 15 minut, rozkład do pobrania tutaj
Odjazdy z przystanku Przylep Lotnisko: Od godziny 11:54 do 21:39 co 15 min. rozkład do pobrania tutaj
- Linia „R”- Trasa:
Przylep Rondo – Przylep Lotnisko
Odjazdy z przystanku Przylep Rondo: Od godziny 11:44 do 21:29 co 15 minut, rozkład do pobrania tutaj
Odjazdy z przystanku Przylep Lotnisko: Od godziny 11:51 do 21:36 co 15 minut. rozkład do pobrania tutaj
- Linia „20” – Trasa:
Os. Śląskie – Os. Pomorskie – Szosa Kisielińska – Podgórna – Waryńskiego – Staszica – Dworzec PKP – Boh. Westerplatte – Al. Wojsk Polskiego – Zjednoczenia – Przylep
Zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy.
MAPKA ZAGOSPODAROWANIA TERENU POD FESTYN LOTNICZY W PRZYLEPIE DO POBRANIA TUTAJ.
MAPA DOJAZDU NA FESTYN DO POBRANIA TUTAJ.[:en]Data i godzina rozpoczęcia: 3 czerwca 2017, 12:00
Miejsce: Przylep
Niezapomniane pokazy, mnóstwo atrakcji, wspaniała, rodzinna zabawa i koncerty – bądźcie z nami podczas Festynu Lotniczego przygotowanego z okazji Dnia Dziecka. Zabawa odbędzie się 3 czerwca na lotnisku w Przylepie. Dodatkowym powodem do świętowania jest 60 –lecie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, który to wraz z Urzędem Miasta jest inicjatorem całego przedsięwzięcia.
Zgrana Rodzina tradycyjnie wraz z Partnerami programu przygotuje wiele ciekawych stoisk, pokazów i warsztatów. Na płycie lotniska powstanie wyjątkowe, rodzinne miasteczko pełne niespodzianek i atrakcji dla całych rodzin. Odbędą się warsztaty plastyczne i kulinarne, będą konkursy sprawnościowe i zabawy dla dzieci, zajęcia taneczno ruchowe i zabawy na trampolinach. Podczas Dnia Dziecka wszyscy milusińscy będą mieli okazję wykonać kolorowe i szalone eksperymenty i pomalować sobie buźki. W trakcie imprezy będzie można podszkolić język angielski podczas różnorodnych językowych zabaw. Atrakcji będzie wiele, zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania i niezapomnianej zabawy. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego i fascynujących wozów strażackich oraz policyjnych, a Aeroklub zaprosi wszystkich chętnych na warsztaty modelarskie.
Myśląc o zdrowiu i bezpieczeństwie wszystkich dzieci, Zgrana Rodzina przygotowała kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy rodzic będzie mógł się zapoznać z najważniejszymi zasadami udzielania pomocy.
Promując i dbając o zdrowie organizatorzy nie zapomnieli o rowerzystach. Powstanie specjalny parking rowerowy dla wszystkich tych, którzy wybiorą właśnie ten środek lokomocji, żeby dostać się na imprezę. To jeszcze nie wszystko. Podczas całej zabawy odbędzie się AIRSHOW BIKE- ogólnopolski maraton na rowerach stacjonarnych. 100 rowerów i 5 prowadzących z różnych miast naszego kraju porwie uczestników zabawy na wspólną, 5-cio godzinną jazdę.
Dla miłośników piknikowania i błogiego leniuchowania planowana jest ogólnopolska akcja kocykowania – będziemy zachęcać mieszkańców to spędzania czasu na świeżym powietrzu, ze zdrowym prowiantem. Oczywiście podczas festynu, organizatorzy zadbali o strefę gastronomiczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, by miło i z pełnym brzuchem spędzić czas.
Skoro lotnisko i dobra zabawa to oczywiście nie może zabraknąć mrożących krew w żyłach pokazów lotniczych przygotowanych przez AEROPACT z Poznania.
Oprócz strefy rodzinnej, organizatorzy nie zapomnieli o strefie koncertowej. Na scenie oprócz lokalnych zespołów dziecięcych- wokalnych i tanecznych, stanie Gwiazda – Michał Wiśniewski i zespół Ich Troje, którzy przypomną swoje hitowe przeboje.
Cala impreza podzielona będzie na dwie części – festynową, która potrwa od 12.00 do 18.30 i koncertową trwającą od 19:00 do 21.00 zakończoną zjawiskowym pokazem lotniczym ze specjalna pirotechniką.
Już dziś zapraszają Was: Aeroklub Zieli Lubuskiej, Miasto Zielona Góra, ZGrana Rodzina wraz z Partnerami, Stelmet, Galaxy, Bank City Handlowy, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Radio Zachód oraz Aeropact.
OGÓLNY SCENARIUSZ IMPREZY:
11:30 – Otwarcie wejść
12:00 – 12:30 – Otwarcie festynu i występ Orkiestry Wojskowej z Żagania
12:30 – 13:30 – I część pokazu lotniczego
13:30 – 15:30 – prezentacje zespołów dziecięcych i młodzieżowych (wokaliści z SP11, SP7 i SP 18, zespół woklany PSTRYK, Studio A, Bemolki, Flesz i Fleszyk)
15:30 – 16:30 – II część pokazu lotniczego
16:30 – 17:30 – Występ Orkiestry Wojskowej z Żagania
17:30 – 18:30 – III część pokazu lotniczego
18:30 – 18:50 – Pokaz dynamiczny Wojska Polskiego
19:00 – 21:00 – występ zespołu Ich Troje
21:00 – 21:20 – finałowa IV część pokazu lotniczego
21:20 – zakończenie festynu
POKAZY LOTNICZE – OPIS I PROGRAM POKAZÓW
Zielona Góra oraz gospodarz tegorocznego Festynu Lotniczego – Aeroklub Ziemi Lubuskiej czekał ponad rok na powrót lotniczej imprezy. 60-lecie Aeroklubu to wręcz wymarzony jubileusz, aby zorganizować coś wyjątkowego. Pokazy lotnicze z pewnością zgromadzą rzeszę sympatyków lotnictwa jak i całe rodziny z dziećmi. W tym roku za organizację pokazów lotniczych odpowiedzialna jest firma Aeropact z Poznania, producent m.in. pokazów lotniczych Aerofestival w Poznaniu, Aerobaltic w Gdyni oraz pokazów nocnych podczas Bella SkywayFestival w Toruniu. W czasie jednodniowej imprezy w powietrzu zaprezentują się m.in Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, Grupa Akrobacyjna „Firebirds”. Z zagranicy przylecą piloci z Wielkiej Brytanii oraz Czech. Nie zabraknie solistów.
Program pokazów jest już zamknięty, cieszymy się, że udało nam się zaprosić tak znakomitych pilotów i pilotki na pokazy z okazji 60-lecia lokalnego aeroklubu – mówi Sebastian Golus, prezes firmy Aeropact, producenta pokazów. Już w tej chwili możemy potwierdzić, że impreza będzie wyjątkowa i na pewno piloci dostarczą wielu pozytywnych wrażeń. Obecność kilku lotniczych gwiazd, w tym jednej z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie,latających o zmroku – FireFlies z Wielkiej Brytanii podnosi rangę tego wydarzenia – dodaje.
Ukoronowaniem pokazów będzie wieczorne widowisko świetlne w wykonaniu Marka Choima na swojej „Ekstrze” oraz finałowy lot zespołu FireFlies.
informacje konferencji prasowej organizatora
PROGRAM POKAZÓW
12:30 – 13:30 – I część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- RWD-5
- JAK-18
- Marek Choim
- Żelazny
15:30 – 16:30 – II część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- Piper
- Follow Me Team
- Firebirds
- FireFlies
17:30 – 18:30 – III część pokazu lotniczego
- skok spadochroniarzy AZL
- Stearman
- Bolkov i Robinson
- Follow Me Team
- Żelazny
21:00 – 21:20 – finałowa IV część pokazu lotniczego
- MarkeChoim (dusk)
- FireFlies (dusk)
Boeing Stearman
Amerykańska konstrukcja z lat 40. XX wieku używana do szkolenia pilotów wojskowych oraz jako samolot obserwacyjny. Stearman to maszyna charakterystyczna, dwupłatowiec, z odkrytą kabiną, silnikiem gwiazdowym o pięknym „rasowym” brzmieniu.Egzemplarz który zobaczymy w Zielonej Górze wyprodukowany został w 1941 roku w Witchita w USA. Przez jakiś czas używany był przez Marynarkę Wojenną USA, później w rękach prywatnych, do Polski trafił w 2013 roku. Za sterami Stearmana zasiądzie Mateusz Strama – członek Aeroklubu Nowy Targ, zawodowo kapitan B738 z nalotem ogólnymponad 5000 h.
Jakowlew Jak – 18
Samolot szkoleniowy zaprojektowany w latach 40. XX wieku w Związku Radzieckim. Była to bardzo nowoczesna i dopracowana konstrukcja, dzięki czemu wyprodukowano łącznie ponad 7 tys. egzemplarzy, które służyły w lotnictwie wojskowym oraz aeroklubowym w wielu krajach powiązanych z ZSRR, w tym w Polsce. Do dzisiaj zachowało się niewiele egzemplarzy. Ten który zobaczymy to własność Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wyprodukowana na Węgrzech. Został on pieczołowicie odrestaurowany przez Fundację Polskie Orły i cieszy oko klasyczną sylwetką dolnopłata z zaokrąglonymi końcówkami skrzydeł oraz ucho – charakterystycznym brzmieniem silnika.
RWD – 5R
Lotnictwo polskie ma wiele powodów do dumy, a jednym z nich jest historia właśnie tego samolotu RWD-5. Dzięki tej maszynie w 1933 roku Stanisław Skarżyński dokonał niebywałego wyczynu – przeleciał samotnie nad Atlantykiem, pokonując odległość niemal 3600 km w czasie ponad 20 godzin! RWD-5 to niezwykle udana konstrukcja polskiego przedwojennego przemysłu lotniczego – samolot turystyczny o dobrych osiągach, bardzo jak na tamte czasu nowoczesny. Egzemplarz, który zobaczymy to replika zbudowana przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego.
Firebirds
Ogniste Ptaki to cywilna grupa akrobacyjna mająca stosunkowo krótką historię, jednak jej członkowie to bardzo doświadczeni piloci. Liderem jest Adam Labus – pilot-instruktor, wychowawca wielu najbardziej dzisiaj znanych akrobatów w Polsce, jego łączny nalot to ponad 3500h. Na lewym skrzydle zespołu lata Łukasz Świderski – mistrz Polski w akrobacji samolotowej, a prawoskrzydłowym jest Sebastian Nowicki – zawodowo kapitan Airbusa A320 (nalot 7500h) a prywatnie zapalony akrobata, uczestnik wielu zawodów. Pokazy akrobacji zespołowej utrudnia pilotom fakt, że każdy z nich dysponuje nieco innym samolotem, o innych osiągach – tym bardziej warto docenić ich kunszt!
Extra 300SC
Najpopularniejszy w Europie wyczynowy samolot akrobacyjny o potężnym silniku i niezwykłych osiągach – prawdziwa lotnicza Formuła 1. Za sterami tej niezwykłej maszyny zasiądzie dla publiczności Marek Choim – pilot akrobacyjny, którego historia jest niezwykła. Podczas, gdy większość akrobatów rozpoczyna swą karierę bardzo wcześnie, Marek uzyskał licencję pilota w wieku 40. lat, a jeszcze później zainteresował się akrobacją. Wiele godzin ciężkich ćwiczeń, lekcje u najlepszych akrobatów na świecie doprowadziły do tego, że dzisiaj Marek staje do wyrównanej rywalizacji w zawodach z zawodnikami młodszymi od siebie o 30 lat. Jego pokaz freestyle’owego latania nie ma sobie równych wśród polskich pilotów.
PiperCub L-4H
Najbardziej klasyczny samolot lotnictwa amerykańskiego lat 30. XX wieku. Konstrukcja niezwykle niezawodna i wielozadaniowa, wykorzystywana zarówno przez lotnictwo wojskowe jak i cywilne. Wyprodukowano łącznie blisko 35 tys. egzemplarzy tej maszyny. Dzięki swoim doskonałym właściwościom lotnym oraz niebywałej długowieczności duża ilość tych samolotów wciąż lata. Na bazie tej jakże udanej konstrukcji oparto bardzo nowoczesny, jeden z najpopularniejszych samolotów sportowo-turystycznych – Carbon Cub. Jeden z kilku zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy – PiperCuba SP-AFY zaprezentuje w locie jego właściciel, jeden z najlepszych specjalistów w zakresie tych maszyn w naszym kraju – Antoni Nowak.
Bolkow 105S
Niemiecki śmigłowiec zaprojektowany na potrzeby wojskowe, znany na całym świecie dzięki unikalnej konstrukcji wirnika głównego, pozwalającej mu na wykonywanie manewrów niedostępnych wcześniej dla wiropłatów – pętli i beczek. W armii maszyna była wykorzystywana do zwalczania czołgów, później w lotnictwie cywilnym m.in. do celów sanitarnych. Teraz, kiedy jest wypierana przez nowocześniejsze konstrukcje, przeżywa drugą młodość w rękach pasjonatów „niegrzecznego” latania. Egzemplarz który zaprezentuje się nam na lotnisku Przylep to pierwszy Bolkow Bo-105 zarejestrowany w naszym kraju.
Robinson R-44II
Robinson to marka jednych z najpopularniejszych lekkich śmigłowców używanych w lotnictwie cywilnym jako maszyna turystyczna i transportowa (również przez stacje TV jako newscopter), ale także przez służby takiej jak policja do prowadzenia poszukiwań i pościgów. Niska cena zakupu i eksploatacji, łatwość pilotażu i niewielkie rozmiary – to zalety Robinsona R-44. W Zielonej Górze zobaczymy w pokazie dynamicznym śmigłowiec w najnowszej wersji R-44II.
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Grupa akrobacyjna, która jest już legendą. Jeszcze kilka lat temu jedyny polski cywilny zespół, latający w składzie trzech, później czterech, a w szczytowej formie nawet sześciu maszyn. Znakiem rozpoznawczym grupy jest czerwony kolor ich samolotów oraz najwyższa precyzja w wykonywaniu najtrudniejszych nawet figur akrobacji zespołowej. Jest to tym bardziej niezwykłe, że od początku istnienia grupa lata na różnych samolotach – dysponujących różną mocą silników, charakteryzujących się różnymi właściwościami lotnymi. Dzisiaj, chociaż konkurencja na krajowym rynku rośnie, „Żelaźni” nie powinni się czuć raczej zaniepokojeni. Zielonogórskie lotnisko jest im szczególnie bliskie, bowiem właśnie tu powstała i działała przez kilka lat Grupa Żelazny.
FireFlies
Członkowie tego brytyjskiego zespołu od wczesnej młodości wychowywali się na lotnisku i latanie mają zaszczepione na stałe we krwi. Na co dzień pracują w liniach lotniczych i bezpiecznie przewożą pasażerów takimi samolotami jak Boeing 767 czy Airbus 320. Ich maszyny pokazowe, choć wyglądają dość niepozornie, drzemie w nich jednak moc. Pozwala ona na uzyskanie imponujących osiągów – podczas pokazu akrobacji zespołowej te niewielkie maszyny rozpędzają się do prędkości 320 km/h! Ale na tym nie koniec atrakcyjności występu FireFlies – na wieczorne pokazy, jakich będziemy świadkami, zespół wyposaża swoje samoloty w urządzenia pirotechniczne. Pozwala to na zaprezentowanie bardzo atrakcyjnego widowiska na najwyższym poziomie, ale wymaga od pilotów wielkiego kunsztu pilotażu.
Followme Team
Kolejny zespół akrobacyjny to grupa przesympatycznych Czechów, których połączyła miłość do zabytkowej już dzisiaj konstrukcji lotniczej jaką jest czechosłowacki Zlin 22 – samolot przystosowany do nauki akrobacji, a wyprodukowany w latach 50. XX wieku. Zespół posiada cztery takie maszyny, na których wykonuje pokaz akrobacji zespołowej, a za ich sterami zasiadają: Tomas – lider formacji, pilot-instruktor na samolotach pasażerskich o ogromnym doświadczeniu lotniczym (8700 h), Bohdan – numer dwa w formacji, pilot z dużym doświadczeniem akrobacyjnym, Lubo – numer trzeci, również pilot-instruktor i egzaminator, potężna wiedza i doświadczenie (7000 h) oraz Jarous – czwórka w formacji, nieco mniejsze doświadczenie ale wielka miłość do latania i zaangażowanie pozwalają mu „nadążyć” za resztą ekipy.
oraz pokazy grupy Skoczkowie Spadochronowi AZL
PARKINGI, DOJAZD NA TEREN IMPREZY, ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW
Najważniejsza informacja: Teren imprezy oraz okolice lotniska będą zamknięte dla samochodów.
Jeśli chcecie już skorzystać ze swojego samochodu zostanie uruchomiony dla Was specjalny parking, który będzie usytuowany od marketu Auchan do ronda Przylep (wzdłuż Trasy Północnej). Parking czynny będzie w godzinach: od 11:30 do 22:00.
Z ronda Przylep na teren imprezy będziecie mogli udać się bezpłatnymi autobusami.
Stowarzyszenie „Rowerem do Przodu” udostępni w tym dniu parking rowerowy na terenie festynu.
UWAGA! Koszt parkingu dla roweru: 2 zł
DARMOWE AUTOBUSY – LINIE ORAZ ROZKŁAD JAZDY
W dniu imprezy zostaną uruchomione trzy darmowe linie autobusowe:
- Linia „D”- Trasa:
Dworzec PKP – Boh. Westerplatte – Al. Wojska Polskiego – Zjednoczenia – Przylep Lotnisko
Odjazdy z przystanku Dworzec PKP: Od godziny 11:32 do 21:17 co 15 minut, rozkład do pobrania tutaj
Odjazdy z przystanku Przylep Lotnisko: Od godziny 11:54 do 21:39 co 15 min. rozkład do pobrania tutaj
- Linia „R”- Trasa:
Przylep Rondo – Przylep Lotnisko
Odjazdy z przystanku Przylep Rondo: Od godziny 11:44 do 21:29 co 15 minut, rozkład do pobrania tutaj
Odjazdy z przystanku Przylep Lotnisko: Od godziny 11:51 do 21:36 co 15 minut. rozkład do pobrania tutaj
- Linia „20” – Trasa:
Os. Śląskie – Os. Pomorskie – Szosa Kisielińska – Podgórna – Waryńskiego – Staszica – Dworzec PKP – Boh. Westerplatte – Al. Wojsk Polskiego – Zjednoczenia – Przylep
Zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy.
MAPKA ZAGOSPODAROWANIA TERENU POD FESTYN LOTNICZY W PRZYLEPIE DO POBRANIA TUTAJ.
MAPA DOJAZDU NA FESTYN DO POBRANIA TUTAJ.[:]