Lato Muz Wszelakich 2016
Strona główna » Festiwale » Lato Muz Wszelakich » Lato Muz Wszelakich 2016
Pobierz plik: Lato Muz Wszelakich 2016 – ulotka – program
Pełen Informator Kulturalny lipiec sierpień 2016 z imprezami Lata Muz Wszelakich (oznaczone logo LMW)
Pobierz plik: INFORMATOR KULTURALNY lipiec-sierpień 2016
Pobierz plik: CALENDAR OF CULTURAL EVENTS July – August 2016
Pobierz plik: KULTURINFO-BROSCHÜRE Juli-August 2016
Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego
Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)
21 lipca, czwartek, godz. 20.00
28 lipca, czwartek, godz. 20.00
4 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
Amfiteatr im. Anny German
Jest to historia niezwykłego Smoka, który budząc się po kilku tysiącach lat, jest przerażony tym, co zastaje na Ziemi. Co Go tak przestraszyło? Kogo spotka na swojej drodze? Czy będzie chciał zostać na Ziemi? Spektakl z mnóstwem ekologicznego przesłania odpowie dzieciom na te pytania.
8 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
15 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
deptak
29 lipca, piątek, godz. 11.00
deptak
UWAGA: ze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne spektakl przeniesiony do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14
12 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
Amfiteatr im. Anny German
To niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia…
Spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, urozmaicony ilustracją muzyczną oraz piosenkami.
Amfiteatr im. Anny German
12.00 – 21.00
20.00
12.00 – 21.00
ul. Fabryczna 13
15 lipca, piątek godz. 20.00
5 sierpnia, piątek godz. 20.00
12 sierpnia, piątek godz. 20.00
26 sierpnia, piątek godz. 20.00
Cykl realizuje Towarzystwo Śpiewacze Cantores
Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
Les Femmes w swoim dotychczasowym dorobku, zespół posiada ponad 100 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Członkinie to absolwentki: Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pasja do muzyki i teatru oraz osobisty warsztat i doświadczenia artystyczne pozwoliły stworzyć kwartet, który muzykę klasyczną przedstawia w oryginalny i interesujący sposób. Charakterystyczne dla zespołu są koncerty inscenizowane, posiadające formę spektakli muzycznych ubranych w fabułę, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty. Cechy indywidualne Pań, ich upodobania i zróżnicowana kolorystyka brzmienia jest źródłem wzajemnej inspiracji, szerokiego repertuaru i nowatorskiego sposobu koncertowania.
Skłąd zespołu Les Femmes:
wykonanie: Marcin Szelest (organy, pozytyw), Maciej Gocman (tenor), Aleksandra Lesner, Marcin Suszycki (skrzypce)
Koncerty promenadowe
Winne Wzgórza przy Palmiarni
11, 12, 13 lipca, poniedziałek.godz. 21.30 – 23.00
9, 10, 11 sierpnia, wtorek godz. 20.30 – 22.00
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
6 lipca, środa godz. 17.00
Muzeum Ziemi Lubuskiej
spotkanie z mistrzem
Wystawa Papcio Chmiel i jego podopieczni
komiks Henryka. J. Chmielewskiego
HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie)
Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).
W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.
Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Róż i Bitek (1974 i 1977).
Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Gartuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.
Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek(1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.
Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).
Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI
Wystawa pod tym tytułem jest niewłaściwa. Ze względu na wiek artysty (93 z hakiem) winna mieć tytuł: PRZEDŚMIERTNA WYSTAWA HENRYKA CHMIELEWSKIEGO.
A jeżeli PRZEDŚMIERTNA, to znaczy, że jest to w pewnym sensie WYSTAWA – SPOWIEDŹ, spowiedź, przed czytelnikami (emerytami), którzy w latach matolatkowych, czytali Papcia Komiksy.
A więc oglądajcie rodacy tę niecodzienną, jak na MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ, wystawę komiksu i zastanawiajcie się, czy dać staruszkowi ROZGRZESZENIE za trucie społeczeństwa przez 59 lat komiksem TYTUS, ROMEK l A’TOMEK. Co prawda oglądający we wczesnym PRL-u, w ŚWIECIE MŁODYCH, te rysunki z dymkami, nie wiedzieli, że czytają KOMIKSY, bo w owym czasie nazywały się oneHISTORYJKAMI OBRAZKOWYMI. Nazwy KOMIKS nie wolno było używać! Książeczek komiksowych nie wolno było drukować chyba, że w ramach zatajonych usług poligraficznych w domu SŁOWA POLSKIEGO, dla kontrahentów zachodnich kapitalistów za dolary. A Papciowi cudem zezwolono! l nawet w roku 1966WYDAWNICTWO HARCERSKIE zaryzykowało wydrukowanie księgi – TYTUS HARCERZEM, która rozpoczęła cały ciąg, aż do dzisiaj.
Skoro wystawa jest SPOWIEDZIĄ, Papcio prosi czytelników o PRZEDŚMIERTNE ROZGRZESZENIE. l sam się bije w piersi za pierwsze nieudolne rysunki Tytusa i S-ki: MOJA WINA, MEA CULPA…
– Hę, hę! Papcio podłożył sobie pod koszulę gumkę MYSZKĘ, więc skrucho-bicie nie jest ważne –skomentował Tytus.
– Rzeczywiście, te pierwsze wizerunki mego męża, mało przypominały dzisiejszego zgrabnego człekokształtnego – zauważyła Szympsia.
Nie dziwota, że w on czas, w pięćdziesiątych latach, dzieci oglądały te wypociny Papcia z zapałem, mierne przygody Tytusa i S-ki, bo nie było telewizji, gier komputerowych, gadek -szmatek przez komórki. Więc było więcej czasu na CZYTANIE. Niestety, kolekcjonerzy uważają te pierwsze „dzieła”, nawet nędznie wydrukowane, za rarytasy, wyceniają jak diamenty – ku rozpaczy Papcia.
Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel
deptak
Plac Bohaterów przy fontannie
Lubuski Teatr
parking przy Centrum Przyrodniczym
CN Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się I Piknik Centrum Nauki Keplera. Data wydarzenia nie jest przypadkowa gdyż rok temu, właśnie 23 lipca 2015, NASA ogłosiła odkrycie planety typu ziemskiego o nazwie Kepler 452b.
Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i będzie podzielony na pięć stref tematycznych oraz w strefę partnerów (czyli firm
i instytucji, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia)
– Strefa Aero – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, zaprezentuje szybowiec i opowie o tym, jak w różny sposób wzbić się w powietrze. Zostaną także zaprezentowane fotele lotnicze, a Muzeum Wojskowe z Drzonowa zaprezentuje część swoich eksponatów z kolekcji poświęconej lotnictwu.
– Strefa Kosmos – wokół sferycznej kopuły powstanie miasteczko obserwacyjne, gdzie za pomocą różnego rodzaju teleskopów będzie można spojrzeć prosto w Słońce, poszukać meteorytów, a w środku przeżyć „kosmiczną przygodę” w mobilnym planetarium lub wirtualnie zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną.
– Strefa Eksperyment – animatorzy CN Keplera oraz goście z Fundacji Profesora Ciekawskiego zadziwiać będą naszych gości prezentując najciekawsze eksperymenty z fizyki, chemii i biologii.
– Strefa Wiedzy i Idei – dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz partnerami CN Keplera, będzie można posłuchać o najciekawszych odkryciach, wydarzeniach czy nowinkach technicznych, które zmieniają świat dookoła nas.
– Strefa Zdrowia i Relaksu – goście Pikniku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego trybu życia oraz profesjonalnej kosmetyki.
Na godz. 20:00 zaplanowano emisję filmu science-fiction, która poprzedzona zostanie panelem dyskusyjnym, podczas którego dowiemy się, czy sceny przedstawione w filmie „Marsjanin” są całkowitą fikcją czy mają także swoje naukowe uzasadnienie.
Przez cały dzień na terenie Zielonej Góry odbywać się będzie „Gra Miejska”, której bohaterem będzie Johannes Kepler – patron Centrum Nauki.
Więcej informacji oraz program pikniku na stronie http://www.centrumnaukikeplera.pl/piknik2016/
Zielona Góra, Amfiteatr im. Anny German
podwórko Zaułka Artystów Krzywy Komin
Opis
Program
Pobierz plik: Lato Muz Wszelakich 2016 – ulotka – program
Pełen Informator Kulturalny lipiec sierpień 2016 z imprezami Lata Muz Wszelakich (oznaczone logo LMW)
Pobierz plik: INFORMATOR KULTURALNY lipiec-sierpień 2016
Pobierz plik: CALENDAR OF CULTURAL EVENTS July – August 2016
Pobierz plik: KULTURINFO-BROSCHÜRE Juli-August 2016
Cykle imprez z opisami
Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego
Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)
21 lipca, czwartek, godz. 20.00
28 lipca, czwartek, godz. 20.00
4 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
Amfiteatr im. Anny German
Jest to historia niezwykłego Smoka, który budząc się po kilku tysiącach lat, jest przerażony tym, co zastaje na Ziemi. Co Go tak przestraszyło? Kogo spotka na swojej drodze? Czy będzie chciał zostać na Ziemi? Spektakl z mnóstwem ekologicznego przesłania odpowie dzieciom na te pytania.
8 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
15 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
deptak
29 lipca, piątek, godz. 11.00
deptak
UWAGA: ze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne spektakl przeniesiony do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14
12 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
Amfiteatr im. Anny German
To niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia…
Spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, urozmaicony ilustracją muzyczną oraz piosenkami.
Amfiteatr im. Anny German
12.00 – 21.00
20.00
12.00 – 21.00
ul. Fabryczna 13
15 lipca, piątek godz. 20.00
5 sierpnia, piątek godz. 20.00
12 sierpnia, piątek godz. 20.00
26 sierpnia, piątek godz. 20.00
Cykl realizuje Towarzystwo Śpiewacze Cantores
Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
Les Femmes w swoim dotychczasowym dorobku, zespół posiada ponad 100 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Członkinie to absolwentki: Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pasja do muzyki i teatru oraz osobisty warsztat i doświadczenia artystyczne pozwoliły stworzyć kwartet, który muzykę klasyczną przedstawia w oryginalny i interesujący sposób. Charakterystyczne dla zespołu są koncerty inscenizowane, posiadające formę spektakli muzycznych ubranych w fabułę, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty. Cechy indywidualne Pań, ich upodobania i zróżnicowana kolorystyka brzmienia jest źródłem wzajemnej inspiracji, szerokiego repertuaru i nowatorskiego sposobu koncertowania.
Skłąd zespołu Les Femmes:
wykonanie: Marcin Szelest (organy, pozytyw), Maciej Gocman (tenor), Aleksandra Lesner, Marcin Suszycki (skrzypce)
Koncerty promenadowe
5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii
Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.
12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii
Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.
25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii
26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii
Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.
30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii
Winne Wzgórza przy Palmiarni
11, 12, 13 lipca, poniedziałek.godz. 21.30 – 23.00
9, 10, 11 sierpnia, wtorek godz. 20.30 – 22.00
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
6 lipca, środa godz. 17.00
Muzeum Ziemi Lubuskiej
spotkanie z mistrzem
Wystawa Papcio Chmiel i jego podopieczni
komiks Henryka. J. Chmielewskiego
HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie)
Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).
W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.
Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Róż i Bitek (1974 i 1977).
Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Gartuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.
Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek(1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.
Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).
Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI
Wystawa pod tym tytułem jest niewłaściwa. Ze względu na wiek artysty (93 z hakiem) winna mieć tytuł: PRZEDŚMIERTNA WYSTAWA HENRYKA CHMIELEWSKIEGO.
A jeżeli PRZEDŚMIERTNA, to znaczy, że jest to w pewnym sensie WYSTAWA – SPOWIEDŹ, spowiedź, przed czytelnikami (emerytami), którzy w latach matolatkowych, czytali Papcia Komiksy.
A więc oglądajcie rodacy tę niecodzienną, jak na MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ, wystawę komiksu i zastanawiajcie się, czy dać staruszkowi ROZGRZESZENIE za trucie społeczeństwa przez 59 lat komiksem TYTUS, ROMEK l A’TOMEK. Co prawda oglądający we wczesnym PRL-u, w ŚWIECIE MŁODYCH, te rysunki z dymkami, nie wiedzieli, że czytają KOMIKSY, bo w owym czasie nazywały się oneHISTORYJKAMI OBRAZKOWYMI. Nazwy KOMIKS nie wolno było używać! Książeczek komiksowych nie wolno było drukować chyba, że w ramach zatajonych usług poligraficznych w domu SŁOWA POLSKIEGO, dla kontrahentów zachodnich kapitalistów za dolary. A Papciowi cudem zezwolono! l nawet w roku 1966WYDAWNICTWO HARCERSKIE zaryzykowało wydrukowanie księgi – TYTUS HARCERZEM, która rozpoczęła cały ciąg, aż do dzisiaj.
Skoro wystawa jest SPOWIEDZIĄ, Papcio prosi czytelników o PRZEDŚMIERTNE ROZGRZESZENIE. l sam się bije w piersi za pierwsze nieudolne rysunki Tytusa i S-ki: MOJA WINA, MEA CULPA…
– Hę, hę! Papcio podłożył sobie pod koszulę gumkę MYSZKĘ, więc skrucho-bicie nie jest ważne –skomentował Tytus.
– Rzeczywiście, te pierwsze wizerunki mego męża, mało przypominały dzisiejszego zgrabnego człekokształtnego – zauważyła Szympsia.
Nie dziwota, że w on czas, w pięćdziesiątych latach, dzieci oglądały te wypociny Papcia z zapałem, mierne przygody Tytusa i S-ki, bo nie było telewizji, gier komputerowych, gadek -szmatek przez komórki. Więc było więcej czasu na CZYTANIE. Niestety, kolekcjonerzy uważają te pierwsze „dzieła”, nawet nędznie wydrukowane, za rarytasy, wyceniają jak diamenty – ku rozpaczy Papcia.
Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel
deptak
Plac Bohaterów przy fontannie
Lubuski Teatr
parking przy Centrum Przyrodniczym
CN Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się I Piknik Centrum Nauki Keplera. Data wydarzenia nie jest przypadkowa gdyż rok temu, właśnie 23 lipca 2015, NASA ogłosiła odkrycie planety typu ziemskiego o nazwie Kepler 452b.
Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i będzie podzielony na pięć stref tematycznych oraz w strefę partnerów (czyli firm
i instytucji, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia)
– Strefa Aero – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, zaprezentuje szybowiec i opowie o tym, jak w różny sposób wzbić się w powietrze. Zostaną także zaprezentowane fotele lotnicze, a Muzeum Wojskowe z Drzonowa zaprezentuje część swoich eksponatów z kolekcji poświęconej lotnictwu.
– Strefa Kosmos – wokół sferycznej kopuły powstanie miasteczko obserwacyjne, gdzie za pomocą różnego rodzaju teleskopów będzie można spojrzeć prosto w Słońce, poszukać meteorytów, a w środku przeżyć „kosmiczną przygodę” w mobilnym planetarium lub wirtualnie zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną.
– Strefa Eksperyment – animatorzy CN Keplera oraz goście z Fundacji Profesora Ciekawskiego zadziwiać będą naszych gości prezentując najciekawsze eksperymenty z fizyki, chemii i biologii.
– Strefa Wiedzy i Idei – dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz partnerami CN Keplera, będzie można posłuchać o najciekawszych odkryciach, wydarzeniach czy nowinkach technicznych, które zmieniają świat dookoła nas.
– Strefa Zdrowia i Relaksu – goście Pikniku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego trybu życia oraz profesjonalnej kosmetyki.
Na godz. 20:00 zaplanowano emisję filmu science-fiction, która poprzedzona zostanie panelem dyskusyjnym, podczas którego dowiemy się, czy sceny przedstawione w filmie „Marsjanin” są całkowitą fikcją czy mają także swoje naukowe uzasadnienie.
Przez cały dzień na terenie Zielonej Góry odbywać się będzie „Gra Miejska”, której bohaterem będzie Johannes Kepler – patron Centrum Nauki.
Więcej informacji oraz program pikniku na stronie http://www.centrumnaukikeplera.pl/piknik2016/
Zielona Góra, Amfiteatr im. Anny German
podwórko Zaułka Artystów Krzywy Komin