Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa

Lato Muz Wszelakich 2013

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

Winne Wzgórza przy Palmiarni

15 lipca, poniedziałek
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

16 lipca, wtorek
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

17 lipca, środa
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

13 sierpnia, wtorek
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

14 sierpnia, środa
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

15 sierpnia, czwartek
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
POLSKIE TOWARZYSTOW MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
ODDZIAŁ W ZIELONEJ GÓRZE

WSTĘP WOLNY

5 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    SZEWC DRATEWKA
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
To z humorem opowiedziana historia dzielnego szewca, ratującego królewnę od śmierci w paszczy smoka, lecz jednocześnie zaskakująca dodatkowymi niestandardowymi wątkami i wciąganiem widowni w akcję sztuki.

12 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    CALINECZKA
Teatr Mer, Łódź
Calineczka- to maleńka dziewczynka o ogromnym sercu. W świecie pełnym niespodzianek spotyka ja wiele ciekawych, ale też niebezpiecznych przygód. Zobacz jaki los szykują dla niej Ropucha, Mysz i Kret. Czy takie maleństwo poradzi sobie z przeszkodami? Czy spotka ją coś miłego? A może pozna kogoś wyjątkowego? Zapraszamy do kolorowego świata bajkowych bohaterów.

19 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    NAJPROSTSZA RZECZ NA ŚWIECIE
Teatr Drugiej Strony, Kraków
To historia małego bobra Jasia, który już pierwszego dnia swojego życia zmienia oblicze miasteczka, w którym przyszedł na świat. Jego dociekliwość, niewinność, a przede wszystkim wiara w siłę dobra i przyjaźni, sprawiają, że nawet zły wąż Stefek docenia znaczenie słowa „przepraszam” a pozostali mieszkańcy przebaczają mu i wszyscy razem – po pełnym przygód dniu – piją pyszną herbatkę pani Bobrowej.

26 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    HISTORYJA O KRÓLU BARNABIE
Studio Teatralne Guliwer, Zielona Góra
Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą sztucznie się oszpecać aby być brzydszym od Króla-Tyrana ( okropnie paskudnego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji – poddani są tak szpetni i szkaradni, że nikt nie może na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka… Mieszkańcy królestwa zapominają o miłości i macierzyństwie! A Król czuje się świetnie…Aż nagle w królestwie niespodziewanie rodzi się tajemnicze dziecko… owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne… najpiękniejsze na całym świecie, stokroć piękniejsze od jakiegokolwiek Króla to…?! Co się stanie??? Jak w tej sytuacji postąpi Król? Oczywiście, jak zwykle w bajkach, wszystko kończy się dobrze! Spektakl łączy plan lalkowy z planem „żywym”. Szybkie tempo, piosenki ze świetnym tekstem, absorbująca dziecięcą wyobraźnię intryga, duże ,estradowe lalki-muppety to niewątpliwe atuty przedstawienia.

2 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    URODZINY
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
To historia wesołej rodzinki i śmiesznych, absurdalnych rytuałów, utrzymana w konwencji klaunady, pantomimy, teatru ruchu i…komiksu. To muzyczna opowieść o dziecięcych emocjach, o budowaniu relacji między rodzeństwem oraz o wzajemnych oczekiwaniach. To międzypokoleniowa humoreska o rodzinnej więzi, która zostaje wystawiona na próbę. To także pastisz obowiązujących metod wychowawczych i wszechobecnych telewizyjnych ikon takich, jak m.in. Perfekcyjna Pani Domu czy Superniania, zakropiony dawką humoru i refleksji. Widowisko jest interaktywną zabawą z publicznością, która ma szansę przetestować najnowocześniejsze metody Superbohatera, zaprzyjaźnić się z najmłodszą bohaterką spektaklu, by w końcu stać się gościem na urodzinowym przyjęciu.

9 sierpnia, piątek, deptak –  przy pomniku Bachusa
11.00    BARDZO DZIWNA BAJKA
Teatr Pinezka, Gdańsk
To wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki maczugami, piłkami, improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.

16 sierpnia, piątek, scena przy ratuszu
11.00    CZY OWADY MAJĄ WADY?
Teatr Frajda, Toruń
Czy owady mają wady – to interaktywny spektakl lalkowy. Publiczność bierze udział w wyborze Króla lub Królowej Łąki. Biedronka i Chrząszcz prowadzą imprezę i prezentują kandydatów. Złośliwa mucha robi co może, aby popsuć uroczystość. Czy uda się jej? Czy na łące wciąż będzie bezkrólewie? Przekonajcie się oglądając spektakl.

23 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    KOZIOŁEK MATOŁEK
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

30 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    WIELKA TAJEMNICA
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
To spektakl detektywistyczny dla całej rodziny. Zaginęła bomba i sławny Detektyw Filip Filipowski postanawia rozwikłać niecodzienną sprawę. Przychodzi z pomocą Hrabinie Kołomyjskiej herbu Cholewa. Czy i tym razem odniesie sukces? Przyjdź i zobacz, a może mu pomożesz? Barwna ciekawa scenografia oparta na wykorzystaniu kolorowych, pięknych parasoli pobudza wyobraźnię. Dużo muzyki i zabawy.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

WSTĘP WOLNY

6 lipca, sobota, parking przy Centrum Biznesu
22.10    GLORIA reżyseria: Jarosław Fedoryszyn, scenografia i kostiumy: Alla Feoryszyna
Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia, Ukraina
Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku. Artyści prezentują przedstawienia w nie tylko w Polsce, ale na Ukrainie oraz uczestniczą w międzynarodowych festiwalach teatralnych. W 2010 roku teatr zyskał status teatru akademickiego ze względu na wybitne osiągnięcia artystyczne. Spektakle Lwowskiego Teatru Woskresinnia charakteryzują się psychologicznym aktorstwem oraz nowatorską formą plastyczną.

Lwowski Teatr Woskresinnia (Ukraina) wyczarował tym razem widowisko pirotechniczno – ogniowe „Gloria”. Używając właściwych sobie środków teatralnej ekspresji Woskresinnia pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnił ogień. Przy dźwiękach dynamicznej muzyki aktorzy i szczudlarze wyczarują magiczne obrazy i humorystyczne sytuacje, ale i sceny rodem z apokaliptycznych wizji unicestwiania człowieka. W partiach tanecznych na szczudłach wykorzystano muzykę laureatki Eurowizji – ukraińskiej artystki Rusłany.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Klub Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13)
IMPREZY BILETOWANE

5 lipca, czwartek
20.00    Koncert zespołu TORTILLA
Marta Ciosek – śpiew; Maurycy Męczekalski – gitara; Tomek Przymorski – gitara basowa; Wojtek Szachnowski – perkusja; Dawid Wydra – harmonijka ustna, trąbka
TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami zespołu są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu. W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś. Jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze. TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack. Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

12 lipca, piątek
20.00    Koncert Joanny PILARSKIEJ promujący płytę Something good
Joanna Pilarska – wokal, gitara; Marek Goerlitz – gitara; Michał Łyp – bas; Artur Majewski – piano
W odróżnieniu od jej debiutanckiego krążka, wydanego kilka lat temu wspólnie z formacją „Na Drodze”, artystka odchodzi nieco od charakterystycznej dla siebie bluesowej stylistyki i kieruje się w stronę spokojnych, nastrojowych opowieści. Materiał zawarty na płycie stanowią autorskie utwory Joanny Pilarskiej, często bardzo osobiste i wynikające z doświadczeń czterech ostatnich lat. To efekt długotrwałej pracy i spełnienie marzeń nie tylko artystki, ale również jej fanów, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy.

Tytułowy utwór „Something Good” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu portugalskiego reżysera Miguela Gaudencio „Pragnienie piękna” (Desire For Beauty). Płyta jest anglojęzyczna – teksty powstawały oryginalnie już w tym języku, a nad materiałem zawartym na krążku pracowali ludzie z różnych krajów.

19 lipca, piątek
20.00    Koncert zespołu Sławek WIERZCHOLSKI & NOCNA ZMIANA BLUESA
Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka; Witek Jąkalski – gitara; Marek Dąbrowski – gitara; Piotr Dąbrowski – gitara basowa; Grzegorz Minicz- perkusja
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa: Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 26 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe!
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland , występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” i wielu innych.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie.

27 lipca, sobota
20.00    Koncert zespołu BLACK HERITAGE  Mfa Kera & Mike Russell Afrosoul Party
Mfa Kera – śpiew; Kwame Sometimer – gitara basowa; Joe Dicarlo – perkusja; Mike Russell – śpiew, gitara; Andrzej Malcherek – gitara (gościnnie)
Formacja, w której obok Mika Russella pojawi się znana czarnoskóra wokalistka Mfa Kera. Grają muzykę etniczną i afrykańską, z elementami bluesa, salsy, gospel, reggae, jazzu, funky czy rapu. Mfa Kera urodziła się na Madagaskarze jest Kreolką. Swoja karierę rozwijała wśród najlepszych, jak Mickey Barkey, John Lee Hooker czy Milton Buckner. W filmie „The Adventure Of Jazz” śpiewała w otoczeniu takich sław, jak Duke Ellington, Louis Armstrong i George Benson.

Mike Russell to amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor, założyciel jazz-rockowej formacji Walter Forest, która w latach 70. współpracowała z Andy’m Warholem. Wielkim sukcesem w karierze kompozytorskiej Russella była płyta „BLACK WOMAN” nagrana przez Glorię Taylor i nagrodzona statuetką GRAMMY.
W 1996 roku Mike Russell założył zespół o nazwie MIKE RUSSELL BAND, łączący jazzowo-soulowo-funkowe brzmienia. Polskiej publiczności dał się już poznać jako olśniewający partner Levandka (Zbigniewa Lewandowskiego) oraz Wojciecha Karolaka, z którymi wystąpił m.in. podczas koncertu finałowego Rura Jazz Festival 2006.

2 sierpnia, piątek
20.00    Koncert Romka PUCHOWSKIEGO promujący płytę Free
Romek Puchowski – śpiew, dobro, gitara akustyczna, slide

Roman Puchowski to muzyk awangardowy i bluesowy. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek polskich i międzynarodowych składów oraz projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych.

9 sierpnia, piątek
20.00    Koncert zespołu FREE BLUES BAND
Andrzej Malcherek – śpiew, gitara; Agnieszka Malcherek – organy hammonda; Bartosz Jurgiel – gitara basowa; Łukasz Sobolak – perkusja; Ed Davis- śpiew (gościnnie)
Grupa bluesowa grająca juz ponad 30 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n’bluesa, soul, funky i niektórych obszarów jazzu. Założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979r. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983r. Poza programem autorskim w repertuarze posiada także brawurowo wykonywane utwory J.Hendrix’a oraz Deep Purple . Zespół używa oryginalnych organów Hammonda na ,których gra jako jedyna w Polsce, przedstawicielka płci pięknej Agnieszka Malcherek.

Aktywnie koncertowała jako zespól towarzyszący z Tadeuszem Nalepą, Stanem Skiby i Leszkiem Cichońskim, Carlosem Johsonem ,Janem “Izba” Izbinskim czy też ze Sławkiem Wierzcholskim. Grali także z Taj Mahalem, Chrisem Farlowe
(Colosseum), Steve Morsem i Ianem Paice’m (Deep Purple).  Otwierali koncerty Deep Purple, Johna Scofielda, Johna Mayala, The Animals oraz Johnnego Wintera.

21 sierpnia, środa.
20.00    Koncert SUGAR BLUE
SUGAR BLUE urodził się jako James Whiting, dorastał w nowojorskim Harlemie, gdzie jego matka pracowała jako piosenkarka i tancerka w legendarnym Apollo Theatre. Spędził dzieciństwo w otoczeniu muzyków i ludzi estrady – znajomych jego matki – do których należała miedzy innymi Billie Holiday i postanowił, że chce występować. Swoją pierwsza harmonijkę dostał od cioci i zaczął doskonalić swój warsztat grając melodie z piosenek Boba Dylana i Stevie’ego Wondera. Zaraz po tym, wielki wpływ wywarli na niego wielcy jazzowi muzycy tacy jak Dexter Gordon i Lester Young.

Sugar Blue obrócił swoje pochodzenie w zaletę i stworzył ultranowoczesny gatunek bluesa oraz oryginalny dźwięk. Blue rozpoczął swoje karierę grając na ulicy i nagrał swoja pierwszą płytę w 1975 z legendami bluesa Brownie Mcghee i Roosevelt Sykes. Następnie wziął udział w nagrywaniu albumów Victoria Spivey i Johnny Shines. Za radą Memphisa Slima – bluesowego pianisty, postanowił opuścić Stany i przeniósł się do Paryża. Podczas pobytu we Francji, Blue trzymał się z muzykami Rolling Stones’ow, którzy zakochali się w jego brzmieniu, do tego stopnia, ze zaprosili go do wspólnego nagrywania. Poza pojawieniem się na albumie Some Girls, można go także usłyszeć na Emotional Rescue oraz Tattoo You. Wielokrotnie występował ze Stones’ami na żywo i zaproponowano mu stale miejsce przy sesjach, ale ten odmówił wybierając raczej powrót do Stanów i założenie swojej własnej grupy zamiast bycia pełnoetatowym sideman’em (muzykiem towarzyszacym). Zanim jednak powrócił do Stanów, nagrał dwie płyty, Crossroads oraz From Paris to Chicago. Wbrew jego rosnącej sławie jako muzyka sesyjnego, Sugar zdecydował się na powrót do domu niesiony pragnieniem pracy i nauki przy boku samych mistrzów harmonijki bluesowej. Tak też właśnie znalazł się w Chicago, gdzie grywał z takimi muzykami jak Big Walter Horton, Carey Bell, James Cotton czy tez Junior Wells. Zanim założył własny zespół w 1983 roku, przez dwa lata, koncertował ze swoim przyjacielem i mentorem Willie Dixonem jako członek Chicago Blues All Stars. Już ze swoja własną grupa, sława Blue ciągle rosła. W 1985 otrzymał nagrodę Grammy za nagranie z albumu Blues Explosion (wyd. Atlantic), zarejestrowanego w trakcie występu na żywo w ramach Montreux Jazz Festival. W 1989, Blue wziął udział w nagraniu albumu Willie Dixona – Hidden Charms, który także został nagrodzony statuetką Grammy. Występował na festiwalowych scenach towarzysząc takim artystom jak Muddy Waters, B.B. King, Art Blakey i Lionel Hampton, a także pojawił się w telewizji i na wielkim ekranie. Zagrał w sesji Cinemax z Fats Domino, Ray Charles’em i Jerry Lee Lewis’em zatytułowanej Fats Domino and Friends. Pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Alana Parkera „Angel Heart” (1987), gdzie w role główną wcielił się Robert De Niro. Sugar Blue występował i nagrywał z takimi muzykami jak Willie Dixon, Stan Getz, Frank Zappa, Johnny Shines i Bob Dylan. Jego najbardziej znanym numerem jest prawdopodobnie solówka z przeboju Stones’ow „Miss You” z płyty Some Girls. Blue nagrał własne wersje utworu na płycie Blue Blazes (1993, wyd. Alligator). Na drugiej płycie, która ukazała się nakładem wytworni Alligator – In Your Eyes, Sugar wyłania się jako niezwykły tekściarz i czarodziej harmonijki. Występował na scenach Ameryki, Europy i Afryki w ramach wielu prestiżowych festiwali – w Chicago, Zurychu, Den Haag, Antibes, Nicei, Cannes, Montrealu, Pistoia, Bernie, Rapperswil… Blue nieprzerwanie gra w klubach i na festiwalach na całym świecie.
W 2008 roku gdy ukazala sie plyta „Code Blue” Sugar otrzymal dwie nominacje – pierszwą w kategorii Najlepszego Instrumentalisty – Harmonijka na Blues Awards oraz jako Wybitny Performer na Junior Wells Harp Award w Memphis.
Razem z Pinetop Perkinsem i Hubertem Sumlinem, wziął udział w scieżce dźwiękowej do filmu Spike Lee „The Perfect Age of Rock’n’Roll”. Film ma mieć swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance, główne role grają: Jason Ritter, Kevin Zegers, Ruby Dee i Peter Fonda. Sugar Blue pojawił się także w klipie „We Are one”, który otworzył uroczystości z okazji inauguracji objęcia przez Baracka Obamę stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych w Lincoln Memorial w Waszyngtonie, 20 stycznia 2009. W 2010 roku ukazała się jego najnowsza płyta Treshold.

31 sierpnia, sobota
20.00    ZAKOŃCZENIE LATA W RYTMACH SAMBY z zespołem TRZCINA CUKROWA

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
KLUB PIEKARNIA CICHEJ KOBIETY

Telewizja Polska S.A. i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 17 sierpnia do zielonogórskiego amfiteatru na kolejną edycję Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Festiwal cieszy się co roku ogromnym uznaniem publiczności zgromadzonej w amfiteatrze oraz widzów telewizyjnej Dwójki. W tym roku Rada Programowa Festiwalu znowu musiała dokonać trudnego wyboru. Ostatecznie spośród bardzo wielu zgłoszeń wybrała najlepsze i najciekawsze wykonania rosyjskich przebojów!

Wieczór festiwalowy to trzy godziny muzyki. W koncercie konkursowym o nagrody Złoty, Srebrny i Brązowy Samowar ubiegać się będą: Formacja Nieżywych Schabów, Golden Life, Mateusz Grędziński, Marcin Kindla, Kreuzberg, Mezo & Kasia Rościńska, Janusz Radek, Ruzica, Natalia Sikora, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Vika & Marek Kościkiewicz. W drugiej części koncert gwiazd rosyjskiej estrady: Gorod 312, Victoria Daineko, MakSim, Alina Artz, Alexey Chumakov. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu (szczegóły na plakacie).

Zapraszamy do zielonogórskiego amfiteatru oraz na transmisję 17 sierpnia o godz. 20.00 do TVP2.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w systemie sprzedaży: abilet.pl

IMPREZA BILETOWANA

10 sierpnia, Amfiteatr im. Anny German
19.30    V Zielonogórska Noc Kabaretowa KABARETOBRANIE 2013
Transmisja na żywo w tewlewizji POLSAT
Oficjalna strona „Kabaretobrania” TUTAJ

To już piąte Kabaretobranie, czyli będziemy obchodzić mały jubileusz! Jak co roku, koncert będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polsat. Do udziału w tegorocznej edycji, zaprosiliśmy gwiazdy polskiego kabaretu z Polski jak też z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Widzowie zobaczą wiele telewizyjnych premier kabaretowych i elementów muzycznych. Dodatkowa atrakcją i nowością będą fragmenty dwóch hitowych spektakli komediowych. Pierwszy z nich to „Szwedzki stół” z warszawskiego Teatru Capitol – którego fragmenty wykonają Mikołaj Cieślak, Anna Guzik i Arkadiusz Janiczek. Zobaczymy też śpiewające i tańczące zakonnice we fragmentach spektaklu „Siostrunie”. Spektakl ten, w reżyserii Jana Szurmieja, prezentowany na deskach Lubuskiego Teatru  w Zielonej Górze, jest absolutnym hitem, a zdobycie na niego biletu graniczy z cudem. Widzowie oczekujący „świeżej krwi” w kabarecie, ucieszą się, oglądając „K2” oraz „Puk”. Jak co roku, Kabretobranie będzie miało nowy temat przewodni o którym poinformujemy wkrótce. Gospodarzem wieczoru tradycyjnie będzie kabaret Ciach z Zielonej Góry.

Arkadiusz Janiczek
Aktor teatralny i filmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 1998 roku występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Popularność zdobył dzięki kreacji w serialu „Złotopolscy”, jednak jego największym sukcesem okazała się główna rola w „Placu Zbawiciela”, za którą został nominowany do najważniejszych polskich nagród filmowych.

Anna Guzik
Aktorka teatralna, filmowa i serialowa. W 1999 roku ukończyła wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną . Związana z Teatrem Polskim w Bielsku – Białej.

Za swój teatralny debiut w „Czyż nie dobija się koni?” oraz rolę Marie w „Wieczorze kawalerskim” otrzymała Laur Dembowskiego – nagrodę za debiut sceniczny. Szerszej widowni znana jest przede wszystkim ze swoich kreacji telewizyjnych i filmowych, w których bardzo często prezentuje swój talent komediowy.

Marcin Wójcik
Pomysłodawca i założyciel kabaretu Ani Mru Mru, który współtworzy razem z Michałem Wójcikiem i Waldemarem Wilkołkiem. Autor większości skeczów i tekstów kabaretu. Obecnie występuje w improwizowanym serialu kabaretowym Spadkobiercy.

Marcin Wójcik o sobie:
Najbardziej… lubię sobie leniwie poleżeć
Zazwyczaj… jestem w dobrym humorze
Chciałbym… być niewidzialny (przez chwilę)
Muszę… kiedyś skoczyć ze spadochronem
Najchętniej… teraz bym się położył
Rzadko kiedy… żałuję tego co zrobiłem
Lubię… zupę pomidorową, ponad wszystko
Z trudem… zasypiam przy zapalonym świetle
Unikam… ludzi z kompleksami i fanatyków
Potrafię… postawić na swoim
Z łatwością… wbiegam po schodach na IV piętro… przepraszam, na II
Kiedyś… rzucę palenie
Szukam… nie, już znalazłem!!!
Nie umiem… sobie niczego odmówić
Wierzę… w iluzję i hipnozę
Sam… się sobie czasem dziwię
Nigdy… więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem

CIACH
Gospodarz Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej od roku 2009r. Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem.

W spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów. Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych realizacji kabaretowych. Wśród licznych programów, w których się pojawiał, warto wyróżnić udział w: nawiązującej do kultowego filmu „Rejs” Listopadowej Nocy Kabaretowej 2011/TVP2, Kabaretonie na Opolskim Festiwalu Piosenki w 2011/TVP1, Kabretobraniu 2012/Polsat oraz 18.Festiwalu Kabaretu Koszalin 2012/TVP2. Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat.

Kabaret występuje w składzie:
Leszek Jenek – ex kabaret Potem
Małgorzata Czyżycka
Janusz Rewers – serial improwizowany „Spadkobiercy”
Tomasz Kowalski

JURKI
Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich. JURKI reprezentują wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich. Każdy z artystów, a jest ich troje, to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program.

Kabaret ma na swoim koncie wiele nagród, udział w realizacjach telewizyjnych i filmowych. (Wytwórnia Filmów AYOY, role epizodyczne w filmie: „Wtorek” Witolda Adamka, „Ryś” Stanisława Tyma) oraz udział w improwizowanym serialu „Spadkobiercy”. Kabaret wydał płytę z autorską piosenką kabaretową „Kabaret Jurki –piosenki” oraz płytę DVD najlepszymi skeczami, monologami i piosenkami kabaretu.

PIOTR BAŁTROCZYK
Urodzony jakiś czas temu, co zaczyna być widoczne, choć nie natarczywe. Wiele lat temu Bałtroczyk był poetą lirycznym, piszącym wiersze o tym, że życie smutne jest raczej, a świat nie jest dobrze skonstruowany. Potem – zazdroszcząc kolegom powodzenia u płeci – stał się Bałtroczyk tzw. Poetą-pieśniarzem. Następnie uczył studentów przedmiotów o nazwach długich i niejasnych. W końcu stał się Bałtroczyk konferansjerem.

Prowadził i prowadzi niemal wszystko, w tym samochody i motocykle. Naprawde jest Bałtroczyk osobnikiem depresyjnym i monotematycznym (dzieci, samochody, motocykle). W pracy nie pije, poza pracą z przyjemnością. Ma dwa garnitury, jeden elegancki a drugi garnitur.

PUK
Kabaret pochodzi z Krakowa. W skład zespołu wchodzą osoby o bogatym doświadczeniu teatralnym i kabaretowym. Łączymy żywiołowość i dynamizm kabaretu z teatralną formą i dbałością o szczegóły. Kabaret tworzą aktorzy i kabareciarze współpracujący z takimi instytucjami i grupami jak: Teatr KTO (Kraków), Teatr Groteska (Kraków), Śródmiejski Ośrodek Kultury (Kraków) i Centrum Kultury Rotunda (Kraków).

Zrealizowane programy:
„Puka Buka”- premiera 2008
„Stuk” premiera 2009
„Czas Puka” premiera 2010
„Jebudu” premiera 2011
„Let’s PUK it!” premiera 2013
W ciągu pięciu lat istnienia na scenie kabaretowej PUK zdołał odnieść wiele sukcesów na festiwalach kabaretowych w całej Polsce. Do najważniejszych można zaliczyć:
-Wyróżnienie i Nagroda Publiczności – 25. PaKA (Kraków) 2009
-Grand Prix i nagroda publiczności – V ZAK w Skierniewicach 2009
-Grand Prix VII Trybunały Kabaretowe w Piotrkowie Trybunalskim 2008, 2009
-I miejsce i nagroda publiczności – XIV „MULATKA” w Ełku 2008
-I miejsce i nagroda publiczności – XXV Turniej Łgarzy w Bogatyni 2008
-II miejsce i nagroda publiczności- Szpak w Szczecinie 2010
-Nagroda za szerzenie tolerancji – 26 PaKA (Kraków) 2010
– I miejsce i nagroda publiczności- XXXII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim (Lidzbark Warmiński) 2011
– I miejsce- IX Trybunały Kabaretowe w Piotrkowie Trybunalskim 2011
– II miejsce i nagroda publiczności- 28 PaKA (Kraków) 2012

NOWAKI
Nowaki to młoda, zdolna i wybitnie energetyczna trójka zielonogórskich artystów. Kabaret założyli w 2007 roku. Kariera Nowaków nabrała zawrotnego tempa po zdobyciu I miejsca na najbardziej prestiżowym festiwalu kabaretowym w Polsce – XXV PACE. W 2009 roku zdobyli najważniejsze nagrody na większości przeglądów kabaretowych w naszym kraju – Grand Prix i „Złota Szpilka” na XXX Jubileuszowych Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry. Biorą udział w wielu kabaretonach i realizacjach telewizyjnych u boku doświadczonych i najbardziej znanych gwiazd kabaretu, bez kompleksów dorównując im poziomem i talentem. Z sukcesem zadebiutowali także na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.

W skład kabaretu wchodzą:
Kamil Piróg – jest jak instrukcja obsługi i chodzący regulamin , zorientowany i zdeklarowany na otaczającą rzeczywistość . Nie ćwiczy żadnych sztuk walki, za to dużo myśli i jest to jakiś trening…poza tym jest wulkanem energii, nie ma żadnych hamulców, czasami jest to zaleta, a czasami wada.
Adrianna Borek – synonim Adrianny to talent. Wszyscy go zauważają tylko jej samej ciężko to przyznać i się z tym pogodzić . Jak przystało na obdarzoną wieloma zaletami aktorskimi, uwielbia rosół, potrafi przespać większość trasy w samochodzie i krzyczy na narzeczonego.
Tomasz Marciniak – chłopak do rany przyłóż. Czynny piłkarz i fanatyk gier komputerowych. Cudownie wyrozumiały i taki zespołowy amant, który ze sceny wszystkie kobiety łapie za … podgardle – czyli za serce.

Mikołaj Cieślak
Artysta kabaretowy i współtwórca jednego z najpopularniejszych polskich kabaretów – Kabaretu Moralnego Niepokoju. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 roku występuje w komedii teatralnej Marka Modzelewskiego pt. „ Szwedzki Stół”.

LIMO
Pochodzi z Gdańska i jest to jeden z najlepszych kabaretów, obecnej sceny polskiego kabaretu.
Tak myślą jurorzy – m.in. I miejsce na Pace 2001, 2004, 2006 i Grand Prix Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry 2005.
Tak myślą też widzowie – m.in. Nagroda Publiczności Paka 2001, 2004, II miejsce na Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej 2005, 2007.

Aktualny skład Kabaretu tworzą:
Abelard Giza – W kabarecie od samego początku. Pisze, gra, reżyseruje, a i tak wszyscy pamiętają głównie jego orientalny typ urody. Mimo młodego wieku ma na swym koncie realizację kilku programów kabaretowych, spektakli teatralnych i filmów.
Według słów Bartosza Brzeskota z Grupy Rafała Kmity, „ma czaszeczkę”. Cokolwiek by to znaczyło.
Ewa Błachnio – W kabarecie od sierpnia 2000. Przesympatyczna osoba. Ma absolutny monopol na piękno i kobiecość wśród osób pojawiających się na scenie w kabarecie Limo. Niezwykle fotogeniczna.
Szymon Jachimek – W kabarecie od czerwca 2001. Czechofil i scrabblista. Ogier towarzyski, ale tylko po Sophii Melnik. Śpiewa (za) dużo. Ma nazwisko i emisję głosu.
Wojtek Termiszewski – Dołączył do kabaretu w 2005. Aktor i konferansjer. Największym marzeniem Wojtka jest spotkanie Franka Zappy. Tyle, że ten już nie żyje, więc jeśli ktoś ma dostęp do podręcznika dla początkujących spirytystów, prosimy o kontakt.

K2
Zawiązaliśmy się w maju 2012 roku n.e. Zwiemy, a właściwie ksywujemy się barciś i mimi. Niektórzy z Was, drodzy czytacze, mogą kojarzyć nas z formacji: Babeczki z Rodzynkiem i hlynur. Słusznie. Do niedawna je współtworzyliśmy. Od dłuższego czasu kontentowało nas wspólne dokazywanie. Zarówno sceniczne, jak i towarzysko – imprezowe. Założyliśmy K2, żeby to kontentowanie kontynuować. W czystym, dwuosobowym wymiarze.

Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie stosujemy. Skecze piszemy oczywiście po to, żeby widza rozbawić. Ale nie tylko. Staramy się, żeby były „o czymś”. Jednak jest to staranność nie nachalna, unikamy dydaktyki. Jak ktoś chce się tylko pośmiać, to się tylko pośmieje. Jak ktoś szuka czegoś więcej, to znajdzie.
Obserwujemy świat i szukamy tematów dotyczących Was i nas. Nie pokazujemy ich jednak w skali 1:1. Zawsze przetwarzamy rzeczywistość. Podkręcamy absurdalność sytuacji.
Programowo unikamy stosowania wulgaryzmów. Nie, że unikamy w ogóle. Unikamy przeklinania, które ma maskować brak żartu. Wulgaryzmu dla wulgaryzmu. Podobnie jak szoku dla szoku. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów, ale robimy to w jakimś celu.
– MULATKA – Ełk – I nagroda
– FERMENTY – Bielsko Biała – I nagroda oraz nagroda publiczności
– RYJEK (w kategorii WRYJEK) – Rybnik – I nagroda
– SZPAK – Szczecin – I nagroda oraz nagroda publiczności
– PKS 2012 – Warszawa – I nagroda
– PAKA 2013 – Kraków – I nagroda

Siostrunie
Dowcipna roztańczona komedia z udziałem tytułowych siostrzyczek, które swoją grą, śpiewem i dowcipem starają się zdobyć pieniądze na… pogrzeb otrutych przez przypadek 52 zakonnic! Absurdalna sztuka i niebagatelne poczucie humoru. Czego można spodziewać się po siostrze Amnezji – Chodzącym nieszczęściu? Sztuka przetłumaczona na 21 języków odniosła ogromny sukces w kilkudziesięciu krajach świata.

Musical według DANA GOGGINA
Polska wersja libretta Janusz Delf
Opracowanie libretta Andrzej Ozga
Polskie wersje piosenek Andrzej Ozga
Reżyseria, inscenizacja, choreografia Jan Szurmiej
Scenografia Wojciech Jankowiak
Kostiumy Marta Hubka
Kierownictwo muzyczne Jarosław Babula
Przygotowanie wokalne Krzysztof Mroziński, Natasza Smirnowa

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
IMPRESARIAT ARTYTSTYCZNY PATOS

17 lipca, Lubuski Teatr
16.00    Imieniny Anny
spotkanie solenizantek i ich przyjaciół (pokazy mody, koncerty, konkursy i wiele innych atrakcji…)

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
BABSKA AGENCJA ROZWOJU

WSTĘP WOLNY

1 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert zespołu STONEHENGE – muzyka irlandzka
Grupa STONEHENGE powstała w 1996 roku. Nazwa zespołu pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu położonego w hrabstwie Salisbury na południu Anglii. Według wielu teorii było to miejsce, w którym druidzi czyli celtyccy kapłani, czcili swych bogów.

Do dnia dzisiejszego pod Stonehenge urządzane są wielkie zloty miłośników kultury celtyckiej. Charakterystycznym dla tej grupy brzmieniem jest według krytyków oraz opinii publiczności energiczne, wręcz żywiołowe granie muzyki celtyckiej z dużą dozą słowiańskiego zacięcia.

8 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert Alexa RENARTA – muzyka francuska
Alex Renart jest autorem, kompozytorem i niezwykle charyzmatycznym wykonawcą, który porywa publiczność do wspólnej improwizacji. Jego muzyka to subtelna mieszanka piosenki francuskiej, rapu, manouche, raggae i soulu. W jego twórczości słychać też wpływ popularnego we Francji slamu. Alex gra na głosie jak na ulubionym instrumencie, podbija publiczność uśmiechem. To świeży powiew w muzyce francuskiej. Prostota, rytm, melodia i zabawa słowem to punkty wspólne dla twórczości paryskich artystów.

Sam Renatr znalazł własną ścieżkę na skrzyżowaniu fascynacji rapem i piosenką francuską, w którą wyruszył w stronę jazzu manouche, granego akustycznie. Jego muzyczne inspiracje rozciągają się od Léo Ferré i Edith Piaf , przez Bobby’ego Mc Ferrina, Boba Marleya, do Shurik’na, tworząc prawdziwy kalejdoskop koncertowych wrażeń. Na scenie to prawdziwy Sprzedawca Złudzeń, które mają szansę się spełnić, podczas każdego muzycznego spotkania. Renart to trubadur na miarę naszych czasów.

16 sierpnia, piątek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Festiwal Piosenki Rosyjskiej impreza towarzysząca – Koncert Żanny GIERASIMOWEJ
Wieloletnia aktorka słynnego Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego. Jej rola w słynnej inscenizacji Krzeseł Ionesco wpisała się w poczet znaczących dokonań teatru rosyjskiego.Twórców spektaklu, który cieszył się dużym sukcesem, spotkały jednak liczne represje, w tym areszty i zakazy pracy. Artystka od sześciu lat mieszka w Polsce. Występuje na scenach warszawskich (Teatr Ateneum, Teatr Mały, Teatr Rampa, Stara Prochownia, Teatr Studio, Teatr Polonia) i krakowskich. Gra także w filmach: W cieniu szczura, w oku ptaka, Warszawa – spojrzenie ze wschodu czy ostatnio Parę osób, mały czas w reż. A. Barańskiego.

Prawdziwą pasją i namiętnością artystki jest śpiew. Każda jej piosenka to odrębny spektakl. Repertuar ten prezentuje w dwóch niezależnych recitalach: Karuzela miłości oraz Rosyjska ruletka. Gierasimowa zajmuje się także tłumaczeniem tekstów polskich na język rosyjski. Maluje, jest członkiem Międzynarodowej Federacji Plastyków. W 2006 r. wystąpiła w Teatrze Polonia w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu poświęconemu Władysławowi Wysockiemu, Rajskie Jabłka.

22 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert zespołu NADIJA – muzyka ukraińska i łemkowska
Zespół Nadija powstał w 2008 r. Liderem grupy jest Andrzej Kajfasz, mieszkaniec Leszna Górnego w województwie lubuskim.
Obecnie w skład grupy muzycznej wchodzą: Andrzej Kajfasz (wokal), Paweł Basałyga (skrzypce, wokal), Jarosław Klinkiewicz (akordeon, wokal), Radek Koźba (gitara elektryczna), Fabian Krawczyk (gitara basowa), Rarek Duda (perkusja).

Muzyka, którą gra Nadija, to mieszanka styli muzycznych takich jak folk, rock, funk, ska oraz reggae. Nasze utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych, które każdy z nas reprezentuje – piszą muzycy – Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Potrzeba tworzenia muzyki z domieszką folku wypływa z naszych korzeni oraz przywiązania do tradycji. Mieszanka naszych gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość.

29 sierpnia, czwartek, scena przy pomniku Bachusa (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert Anny OZNER ALTERNATYWA 80
Anna Ozner jest wokalistką, aktorką i pedagogiem ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pozytywnej energii, charyzmy oraz pogody ducha . W latach 2002- 2008 związana była z Teatrem Lubuskim, Teatrem Rampa i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, grała m.in. w musicalu „West Side Story”. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych m.in. Tańczące Eurydyki, Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Szansa na sukces, Europejski Festiwal Face To Face (Grand Prix 2011) i Słowiański Bazar (Białoruś-reprezentacja kraju). Znalazła się w finałowej dwudziestce uczestników drugiej edycji programu The Voice of Poland. Od lat wspiera wokalnie artystów kabaretowych podczas większych realizacji telewizyjnych czy nagraniach DVD m.in. Kabaretowa Noc Listopadowa, DVD Kabaretu Moralnego Niepokoju: Babilon Tour, Galaktikos, Trasasasa.
Udzieliła głosu na ścieżkach dźwiękowych filmów „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Lejdis”, możemy ją także usłyszeć w wielu polskich bajkach.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

27 – 28 lipca, deptak oraz Piekarnia Cichej Kobiety
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” Zielona Góra 2013
Wielką i kolorową grupę artystów z całego świata będziemy mogli oglądać 27 i 28 sierpnia na zielonogórskim deptaku. „Buskerzy” to uliczni cyrkowcy, muzycy, aktorzy i akrobaci, którzy nie biletują swoich występów, zadawala ich „grosz” wrzucony do kapelusza lub futerału, ale wystarczy też  uśmiech widza  i brawa.

Festiwal ma oczywiście, jak co roku, formę międzynarodową. Zielonogórzanie i turyści będą mieli okazję  obejrzeć występy artystów z niemal każdego kontynentu. Jak co roku w Zielonej Górze pojawią się m.in. Niemcy, Japończycy, Australijczycy, Hiszpanie, Argentyńczycy,  a także reprezentanci Polski. W ramach BuskerBus artyści wystąpią o godz. 12.00 z programem dla dzieci a od 14.00 do 20.00 spotkamy ich w różnych miejscach deptaka. Po godz. 22.00 Baskerzy przeniosą się do Klubu Festiwalowego, którym tradycyjnie będzie Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

IMPREZA BILETOWANA (kup bilet TUTAJ)

27 lipca, sobota, Amfiteatr im. Anny German
20.00   Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego „MAZOWSZE”

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.
Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i

regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.
Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.
Zimińska porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Sygietyński komponował w oparciu o oryginalne ludowe pieśni. Przetrząsali wiejskie chaty. Zimińska w poszukiwaniu „babcinych” strojów, Sygietyński w poszukiwaniu uzdolnionej młodzieży. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela – Karolinem.

Pod koniec 1948 roku do pałacu w Karolinie zjeżdżać zaczęły pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera. W programie koncertu znalazły się piosenki przeplatane tańcami z terenów centralnej Polski.
Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od jedynie słusznego w tych czasach kierunku – ZSRR. Po trzech latach zespół zdobył Paryż (1 października 1954 roku), a sześć lat później przepłynął Atlantyk.
Rok 1955 okrył żałobą „Mazowsze” i zachwiał plany na przyszłość Zespołu. Zmarł Tadeusz Sygietyński. Rysowały się najczarniejsze scenariusze. Rozważano nawet rozwiązanie Zespołu.
„Gdyby nie Mira, nie byłoby Sygietyńskiego, ani „Mazowsza” – napisał kiedyś Marian Hemar, poeta i przyjaciel Zespołu. To nazywana przez wszystkich „Pani Mira” uczyniła „Mazowsze” takim, jakim jest dziś. Poświęcała mu bez reszty swój talent, doświadczenie i życie aż do 1997 roku. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program artystyczny, opracowano nie zbadane wcześniej pieśni religijne, patriotyczne i inne. To dzięki niej „Mazowsze” zdobyło światową sławę.
Ale do sukcesu „Mazowsza” przyczynił się także talent wokalny Stanisława Jopka (okrzykniętego Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej z powodu interpretacji piosenki „Furman”) oraz choreograficzne wizje dawnego solisty baletu – Witolda Zapały.

Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. Podczas jednego koncertu podziwiać można około 20. z nich. Kostiumy różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Nawet ważący 14 kg kostium łowicki potrafi zawirować w tańcu niczym lekki tiul.
Niepowtarzalność artystyczna zespołu to synteza jego własnych przymiotów oraz wartości nagromadzonych przez wieki w kulturze narodowej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do tych samych źródeł sięgali najwięksi polscy artyści, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski podkreślając istotę narodowej tożsamości.
Styl „mazowszański” to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.
Pierwsze sukcesy zagraniczne uświadomiły potrzeby i oczekiwania publiczności. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny.
Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.
Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie  najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury..

Bilety w przedsprzedaży w cenie 40zł / od 15 lipca w cenie 60 zł / do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

deptak
WSTĘP WOLNY

7 i 21lipca
25 sierpnia (UWAGA: koncert przeniesiony na 1 września)
18.00    Orkiestra Dęta ZASTAL
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który angażuje 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zleca mu stworzenie orkiestry. Historia orkiestry jest też ściśle związana z historią powojennej Polski, a przede wszystkim z historią miasta Zielona Góra. Koncert z okazji 65-lecia orkiestry odbył się 22 lipca 2012 r. w ramach Lata Muz Wszelakich na zielonogórskim deptaku. Muzycy zagrali pod batutą obecnego kapelmistrza Leszka Gąda. Koncert prowadził Jarosław Wnorowski. Dyplom gratulacyjny od Prezydenta Janusza Kubickiego na ręce Adolfa Witta – Prezesa, przekazał Stanisław Tarnawski – Naczelnik Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Zielona Góra.

Nagrody, medale i wyróżnienia:
– Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku.
– Nagroda Kulturalna Miasta Zielonej Góry w 1968 roku.
– Honorowa odznaka za zasługi dla województwa zielonogórskiego w 1984 roku.
– Medal za zasługi dla miasta Zielonej Góry w 1984 roku.
– Nagroda Kulturalna Miasta Zielonej Góry w 1997 roku.
– List gratulacyjny J. E. Ks. Biskupa Ordynariusza w 1997 roku.
– List gratulacyjny Wojewody Zielonogórskiego w 1997 roku.
– List gratulacyjny Prezydenta Miasta Zielonej Góry.
– List gratulacyjny Prezesa „Zastał” S.A.

11 sierpnia
18.00    Świebodzińska Orkiestra Dęta
Młodzieżowa Świebodzińska Orkiestra Dęta wznowiła swoją działalność we wrześniu 2005 roku pod batutą Remigiusza Rabiegi. Pomimo krótkiego stażu – zespół rozwija się dynamicznie, ciągle poszerzając swój repertuar oraz układy choreograficzne musztry paradnej. Każdego roku mamy przyjemność występować kilkadziesiąt razy, zyskując jednocześnie uznanie publiczności, co stanowi dla nas najwspanialszą na…grodę. W zespole skupiamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.
Prócz edukacji muzycznej stawiamy na rozwój oraz integrację – w tym celu rokrocznie wyjeżdżamy na wakacyjne obozy szkoleniowo – wypoczynkowe i spotykamy się na wspólnych dyskotekach, seansach filmowych, czy wypadach na basen. W Naszym Zespole najważniejsza jest rodzinna atmosfera – to ona sprawia, że Świebodzińska Orkiestra Dęta to nie obowiązek, lecz przyjemność.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
POLSKI PORTAL ORKIESTR DĘTYCH
www.orkiestrydete.pl

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza serdecznie na ponowne spotkanie z Festiwalem im. Anny German „Tańczące Eurydyki”. Już 28 i 29 sierpnia o godz. 21.00 zapraszamy do amfiteatru na projekcje filmowe, podczas których będziecie mogli Państwo zobaczyć fragmenty wszystkich festiwali odbywających się w latach 2002 – 2008. Natomiast 30 sierpnia o godz. 20.00 wystąpią dla Państwa Laureaci Tańczących Eurydyk. To będzie niezapomniany wieczór wspomnień, genialnej piosenki, niesamowitych aranży i wspaniałych gości.


Tańczące Eurydyki 2007

Zielonogórski Festiwal od zawsze popularyzował dorobek Anny German oraz twórczość wybitnych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej. Podczas festiwalu, obok repertuaru German, prezentowano utwory Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Romualda Lipko, Piotra Rubika, Jerzego Satanowskiego i Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Zaryckiego czy Zbigniewa Koniecznego. Wystąpią m.in. Janusz KrucińskiTomasz ŁupakAnna OznerAleksandra TroczyńskaAgnieszka Babicz – StasierowskaMarcin SzefnerJoanna Lewandowska.
amfiteatr

WSTĘP WOLNY
28 sierpnia, środa
21.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Filmowe wspomnienia
WSTĘP WOLNY
29 sierpnia, czwartek
21.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Filmowe wspomnienia
IMPREZA BILETOWANA
30 sierpnia, piątek
20.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Koncert laureatów Festiwalu Tańczące Eurydyki

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Kościół Ewangelicki
IMPREZY BILETOWANE

4 sierpnia, niedziela
19.00    Koncert inauguracyjny MUZYKA WŁOSKIEGO SEICENTO
wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn)

11 sierpnia, niedziela
19.00    OD BAROKU DO ROMANTYZMU
wykonanie: Magdalena Plich (flet barokowy, flet klasyczny), Tomasz Dobrzański (klarnety historyczne), Marek Plich (fortepian historyczny)

18 sierpnia, niedziela
19.00    MUZYCZNE QUODLIBET
wykonanie: Jarosław Kitała (bas), Jarosław Tarnawski (organy)

25 sierpnia, niedziela
19.00    ORYGINAŁY I TRANSKRYPCJE
Wykonanie Bałtycki Kwintet Dęty
O klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg. Kwintet Bałtycki został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz młodych wówczas muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w celu kultywowania i popularyzacji muzyki kameralnej na instrumenty dęte.

W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności. Wykonuje muzykę klasyczną oryginalnie napisaną na kwintet dęty jak i w transkrypcjach, nie stroniąc od tzw. przebojów muzyki klasycznej. Większość repertuaru stanowią jednak transkrypcje słynnych utworów polskiej i światowej literatury muzycznej autorstwa Karola Respondka, m.in. Obrazki z Wystawy M. Mussorgskiego. Bałtycki Kwintet Dęty brał udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), ponadto koncertował w Konsulacie Polskim w Strassbourgu, w Danii i Niemczech. Uczestniczył w wielu cyklicznych imprezach muzycznych tj.: Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie, Wilanowskie Koncerty Kameralne, Muzyka w Królewskich Łazienkach. Zespół występował na Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Giżycku, Słupsku, Pelplinie, Drezdenku i Pasymiu. Od wielu lat corocznie występuje w ramach letniego cyklu „Muzyka w zabytkach Gdańska”, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką.

1 września, niedziela
19.00    Koncert finałowy GLASS DUO
wykonanie: Anna i Arkadiusz Szafraniec
Ich fascynacja kieliszkami jest przez przyjaciół żartobliwie nazywana propagowaniem zdrowego stylu życia… A kieliszki, szklana harfa, czy jak kto woli – anielskie organy, śpiewają wszystkim tym, którzy w instrumencie GlassDuo widzą nie tylko oryginalny, ale też, a może przede wszystkim, profesjonalny i pełnowartościowy instrument. Duet tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Artyści odwołują się do ciekawych dziejów szklanej harfy, wskrzeszając jednocześnie starą, zapomnianą już nieco tradycję. Są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę. Ich instrument to największa szklana harfa na świecie i jest wciąż rozbudowywana. W swym repertuarze muzycy mają kompozycje zarówno takich mistrzów jak Bach, Mozart, utwory pisane ręką Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartoka, czy wreszcie Chopina i Szymanowskiego…

Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i orkiestr – również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co orkiestra Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner.
Muzyka nagrana przez GlassDuo wykorzystywana jest w spektaklach granych na deskach m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE CANTORES

10 lipca, deptak (przy pomniku Bachusa)
12.00
Plenerowa wystawa plastyczna Związku Nauczycielstwa Polskiego i grupy plastycznej „Babie Lato”

Plenerowa wystawa pokonkursowa „Natura moich okolic” organizowana przez Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze oraz wystawa prac członków grupy „Babie Lato” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO (Zarząd Oddziału w Zielonej Górze)
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Podwórko Galerii „U Jadźki” (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
godz. 19.00
WSTĘP WOLNY

4 lipca, czwartek
Krystyna Giżowska – Największe Przeboje
Urodzona w Wałbrzychu,przygodę z estradą zaczeła w Koszalinie,przez jakiś czas mieszkała w Warszawie, a od klikunastu lat mieszka w Łodzi.Swoją przygodę z piosenką zaczeła od z Zespołem Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. Laureatka Festiwali w Rostocku, Dreźnie, Karlshamn oraz zdobywczyni nagrody Gran Prix Festiwalu w Sopocie w 1984 roku za piosenkę Blue Box.

Spotkanie z Krystyną Giżowską to  okazja do wspaniałej zabawy przy piosenkach ,które wszyscy dobrze znamy i wspolnie śpiewamy z artystką.Podczas koncertu usłyszymy dobrze znane utwory min.  „Samotność uczy nas”, „Koncert na światło i cień”, „Samotność czeka na peronie” oraz największe przeboje artyski „Złote obrączki” czy „Nie było Ciebie tyle lat”. Krystyna Giżowska to osoba ciepła i bezpośrednia, która niezwykle  szybko nawiązuje kontakt z publicznością .

11 lipca, czwartek
Jacek Borkowski w Show Kaberetowym
Jacek Borkowski – aktor teatralny ,filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował na festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach, laureat głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1975 roku.

Gwiazda serialu „Klan” w swoim kabaretowym show przedstawia zarówno zabawne monologi jak i dobrze znane i lubiane przeboje francuskie,angielskie,amerykańskie oraz piosenki warszawskie.Aktor nawiązuje błyskawiczny kontakt z publicznością.

18 lipca, czwartek
Elżbieta Jodłowska – recital  „Kabaret Jednego Aktora”
70  minut porywającej rozrywki z autorką hitu ,,Klimakterium… i już”, artystką kabaretową i filmową. Kiedy Elżbieta Jodłowska wchodzi na scenę, wita ją śmiech. Niska, niepozorna, wielkooka, budzi błyskawiczną sympatię. Łatwo zwodzi swą nieporadnością, ale jej niewielkie ciało skrywa ogromny głos, niewyczerpany czar i wdzięk, a także cięty dowcip.

Porywa publiczność w kilka chwil, i nim sie ktokolwiek zorientuje, wszyscy klaszczą, przytupują i pełnym głosem wyśpiewują refren piosenki Cohena, by zaraz potem śledzić z zapałem barwne dzieje historii, co się zdarzyła w barze mlecznym i aktywnie uczestniczyć w skeczach na scenie.
źródło:elzbietajodlowska.art.pl

25 lipca, czwartek
Krzysztof Daukszewicz w recitalu kabaretowym „Polska jest najśmieszniejsza”
Krzysztof Daukszewicz – satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.Autorski program satyryczny Krzysztofa Daukszewicza, w którym satyryk nie tylko celnie wskazuje i wyśmiewa absurdy dzisiejszego społeczeństwa, ale też przypomina swoje największe hity, takie jak Listy do Hrabiego czy opowieści ze zbioru Meneliki.

Krzysztof Daukszewicz od 2005 roku jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe ” nadawanego w telewizji TVN 24.Laueat licznych nagród i wyróżnien min. -Prometeusz ,Złoty Kamerton.
źródło: www.daukszewicz.com

10 i 24 lipca
7 sierpnia
11.00 – 12.30
UDZIAŁ BEZPŁATNY

„Nie nudzę się latem” to nowy cykl w ramach Lata Muz Wszelakich, który poszerza ofertę kulturalną o część turystyczną. W ramach akcji przewodnicy lubuscy podczas wakacji będą bezpłatnie oprowadzać po Zielonej Górze. Przewidziano trzy terminy w środy 10 i 24 lipca oraz 7 sierpnia 2013 r. Spacery odbywać się będą w godz. 11.00 – 12.30 (czyli 90 minut).

Oferta skierowana jest m.in. do organizatorów i uczestników półkolonii oraz turystów indywidualnych, którzy w te dni odwiedzą Zieloną Górę.

Zgłoszenia:
– turyści indywidualni i małe grupy do 5 osób – nie jest wymagane
– grupy większe niż 5 osób, półkolonie – prosimy o zgłoszenie do poniedziałku poprzedzającego dzień spaceru pod numer 609 484 012.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
LUBUSKIE STOWARZYSZENIE PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH
www.przewodniklubuski.pl

Cykle imprez z opisami

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

Winne Wzgórza przy Palmiarni

15 lipca, poniedziałek
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

16 lipca, wtorek
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

17 lipca, środa
21.30 – 23.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

13 sierpnia, wtorek
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

14 sierpnia, środa
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

15 sierpnia, czwartek
20.30 – 22.00    Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
POLSKIE TOWARZYSTOW MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
ODDZIAŁ W ZIELONEJ GÓRZE

WSTĘP WOLNY

5 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    SZEWC DRATEWKA
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
To z humorem opowiedziana historia dzielnego szewca, ratującego królewnę od śmierci w paszczy smoka, lecz jednocześnie zaskakująca dodatkowymi niestandardowymi wątkami i wciąganiem widowni w akcję sztuki.

12 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    CALINECZKA
Teatr Mer, Łódź
Calineczka- to maleńka dziewczynka o ogromnym sercu. W świecie pełnym niespodzianek spotyka ja wiele ciekawych, ale też niebezpiecznych przygód. Zobacz jaki los szykują dla niej Ropucha, Mysz i Kret. Czy takie maleństwo poradzi sobie z przeszkodami? Czy spotka ją coś miłego? A może pozna kogoś wyjątkowego? Zapraszamy do kolorowego świata bajkowych bohaterów.

19 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    NAJPROSTSZA RZECZ NA ŚWIECIE
Teatr Drugiej Strony, Kraków
To historia małego bobra Jasia, który już pierwszego dnia swojego życia zmienia oblicze miasteczka, w którym przyszedł na świat. Jego dociekliwość, niewinność, a przede wszystkim wiara w siłę dobra i przyjaźni, sprawiają, że nawet zły wąż Stefek docenia znaczenie słowa „przepraszam” a pozostali mieszkańcy przebaczają mu i wszyscy razem – po pełnym przygód dniu – piją pyszną herbatkę pani Bobrowej.

26 lipca, piątek, amfiteatr
11.00    HISTORYJA O KRÓLU BARNABIE
Studio Teatralne Guliwer, Zielona Góra
Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą sztucznie się oszpecać aby być brzydszym od Króla-Tyrana ( okropnie paskudnego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji – poddani są tak szpetni i szkaradni, że nikt nie może na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka… Mieszkańcy królestwa zapominają o miłości i macierzyństwie! A Król czuje się świetnie…Aż nagle w królestwie niespodziewanie rodzi się tajemnicze dziecko… owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne… najpiękniejsze na całym świecie, stokroć piękniejsze od jakiegokolwiek Króla to…?! Co się stanie??? Jak w tej sytuacji postąpi Król? Oczywiście, jak zwykle w bajkach, wszystko kończy się dobrze! Spektakl łączy plan lalkowy z planem „żywym”. Szybkie tempo, piosenki ze świetnym tekstem, absorbująca dziecięcą wyobraźnię intryga, duże ,estradowe lalki-muppety to niewątpliwe atuty przedstawienia.

2 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    URODZINY
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
To historia wesołej rodzinki i śmiesznych, absurdalnych rytuałów, utrzymana w konwencji klaunady, pantomimy, teatru ruchu i…komiksu. To muzyczna opowieść o dziecięcych emocjach, o budowaniu relacji między rodzeństwem oraz o wzajemnych oczekiwaniach. To międzypokoleniowa humoreska o rodzinnej więzi, która zostaje wystawiona na próbę. To także pastisz obowiązujących metod wychowawczych i wszechobecnych telewizyjnych ikon takich, jak m.in. Perfekcyjna Pani Domu czy Superniania, zakropiony dawką humoru i refleksji. Widowisko jest interaktywną zabawą z publicznością, która ma szansę przetestować najnowocześniejsze metody Superbohatera, zaprzyjaźnić się z najmłodszą bohaterką spektaklu, by w końcu stać się gościem na urodzinowym przyjęciu.

9 sierpnia, piątek, deptak –  przy pomniku Bachusa
11.00    BARDZO DZIWNA BAJKA
Teatr Pinezka, Gdańsk
To wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki maczugami, piłkami, improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.

16 sierpnia, piątek, scena przy ratuszu
11.00    CZY OWADY MAJĄ WADY?
Teatr Frajda, Toruń
Czy owady mają wady – to interaktywny spektakl lalkowy. Publiczność bierze udział w wyborze Króla lub Królowej Łąki. Biedronka i Chrząszcz prowadzą imprezę i prezentują kandydatów. Złośliwa mucha robi co może, aby popsuć uroczystość. Czy uda się jej? Czy na łące wciąż będzie bezkrólewie? Przekonajcie się oglądając spektakl.

23 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    KOZIOŁEK MATOŁEK
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

30 sierpnia, piątek, amfiteatr
11.00    WIELKA TAJEMNICA
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
To spektakl detektywistyczny dla całej rodziny. Zaginęła bomba i sławny Detektyw Filip Filipowski postanawia rozwikłać niecodzienną sprawę. Przychodzi z pomocą Hrabinie Kołomyjskiej herbu Cholewa. Czy i tym razem odniesie sukces? Przyjdź i zobacz, a może mu pomożesz? Barwna ciekawa scenografia oparta na wykorzystaniu kolorowych, pięknych parasoli pobudza wyobraźnię. Dużo muzyki i zabawy.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

WSTĘP WOLNY

6 lipca, sobota, parking przy Centrum Biznesu
22.10    GLORIA reżyseria: Jarosław Fedoryszyn, scenografia i kostiumy: Alla Feoryszyna
Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia, Ukraina
Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku. Artyści prezentują przedstawienia w nie tylko w Polsce, ale na Ukrainie oraz uczestniczą w międzynarodowych festiwalach teatralnych. W 2010 roku teatr zyskał status teatru akademickiego ze względu na wybitne osiągnięcia artystyczne. Spektakle Lwowskiego Teatru Woskresinnia charakteryzują się psychologicznym aktorstwem oraz nowatorską formą plastyczną.

Lwowski Teatr Woskresinnia (Ukraina) wyczarował tym razem widowisko pirotechniczno – ogniowe „Gloria”. Używając właściwych sobie środków teatralnej ekspresji Woskresinnia pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnił ogień. Przy dźwiękach dynamicznej muzyki aktorzy i szczudlarze wyczarują magiczne obrazy i humorystyczne sytuacje, ale i sceny rodem z apokaliptycznych wizji unicestwiania człowieka. W partiach tanecznych na szczudłach wykorzystano muzykę laureatki Eurowizji – ukraińskiej artystki Rusłany.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Klub Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13)
IMPREZY BILETOWANE

5 lipca, czwartek
20.00    Koncert zespołu TORTILLA
Marta Ciosek – śpiew; Maurycy Męczekalski – gitara; Tomek Przymorski – gitara basowa; Wojtek Szachnowski – perkusja; Dawid Wydra – harmonijka ustna, trąbka
TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami zespołu są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu. W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś. Jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze. TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack. Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

12 lipca, piątek
20.00    Koncert Joanny PILARSKIEJ promujący płytę Something good
Joanna Pilarska – wokal, gitara; Marek Goerlitz – gitara; Michał Łyp – bas; Artur Majewski – piano
W odróżnieniu od jej debiutanckiego krążka, wydanego kilka lat temu wspólnie z formacją „Na Drodze”, artystka odchodzi nieco od charakterystycznej dla siebie bluesowej stylistyki i kieruje się w stronę spokojnych, nastrojowych opowieści. Materiał zawarty na płycie stanowią autorskie utwory Joanny Pilarskiej, często bardzo osobiste i wynikające z doświadczeń czterech ostatnich lat. To efekt długotrwałej pracy i spełnienie marzeń nie tylko artystki, ale również jej fanów, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy.

Tytułowy utwór „Something Good” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu portugalskiego reżysera Miguela Gaudencio „Pragnienie piękna” (Desire For Beauty). Płyta jest anglojęzyczna – teksty powstawały oryginalnie już w tym języku, a nad materiałem zawartym na krążku pracowali ludzie z różnych krajów.

19 lipca, piątek
20.00    Koncert zespołu Sławek WIERZCHOLSKI & NOCNA ZMIANA BLUESA
Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka; Witek Jąkalski – gitara; Marek Dąbrowski – gitara; Piotr Dąbrowski – gitara basowa; Grzegorz Minicz- perkusja
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa: Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 26 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe!
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland , występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” i wielu innych.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie.

27 lipca, sobota
20.00    Koncert zespołu BLACK HERITAGE  Mfa Kera & Mike Russell Afrosoul Party
Mfa Kera – śpiew; Kwame Sometimer – gitara basowa; Joe Dicarlo – perkusja; Mike Russell – śpiew, gitara; Andrzej Malcherek – gitara (gościnnie)
Formacja, w której obok Mika Russella pojawi się znana czarnoskóra wokalistka Mfa Kera. Grają muzykę etniczną i afrykańską, z elementami bluesa, salsy, gospel, reggae, jazzu, funky czy rapu. Mfa Kera urodziła się na Madagaskarze jest Kreolką. Swoja karierę rozwijała wśród najlepszych, jak Mickey Barkey, John Lee Hooker czy Milton Buckner. W filmie „The Adventure Of Jazz” śpiewała w otoczeniu takich sław, jak Duke Ellington, Louis Armstrong i George Benson.

Mike Russell to amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor, założyciel jazz-rockowej formacji Walter Forest, która w latach 70. współpracowała z Andy’m Warholem. Wielkim sukcesem w karierze kompozytorskiej Russella była płyta „BLACK WOMAN” nagrana przez Glorię Taylor i nagrodzona statuetką GRAMMY.
W 1996 roku Mike Russell założył zespół o nazwie MIKE RUSSELL BAND, łączący jazzowo-soulowo-funkowe brzmienia. Polskiej publiczności dał się już poznać jako olśniewający partner Levandka (Zbigniewa Lewandowskiego) oraz Wojciecha Karolaka, z którymi wystąpił m.in. podczas koncertu finałowego Rura Jazz Festival 2006.

2 sierpnia, piątek
20.00    Koncert Romka PUCHOWSKIEGO promujący płytę Free
Romek Puchowski – śpiew, dobro, gitara akustyczna, slide

Roman Puchowski to muzyk awangardowy i bluesowy. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek polskich i międzynarodowych składów oraz projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych.

9 sierpnia, piątek
20.00    Koncert zespołu FREE BLUES BAND
Andrzej Malcherek – śpiew, gitara; Agnieszka Malcherek – organy hammonda; Bartosz Jurgiel – gitara basowa; Łukasz Sobolak – perkusja; Ed Davis- śpiew (gościnnie)
Grupa bluesowa grająca juz ponad 30 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n’bluesa, soul, funky i niektórych obszarów jazzu. Założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979r. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983r. Poza programem autorskim w repertuarze posiada także brawurowo wykonywane utwory J.Hendrix’a oraz Deep Purple . Zespół używa oryginalnych organów Hammonda na ,których gra jako jedyna w Polsce, przedstawicielka płci pięknej Agnieszka Malcherek.

Aktywnie koncertowała jako zespól towarzyszący z Tadeuszem Nalepą, Stanem Skiby i Leszkiem Cichońskim, Carlosem Johsonem ,Janem “Izba” Izbinskim czy też ze Sławkiem Wierzcholskim. Grali także z Taj Mahalem, Chrisem Farlowe
(Colosseum), Steve Morsem i Ianem Paice’m (Deep Purple).  Otwierali koncerty Deep Purple, Johna Scofielda, Johna Mayala, The Animals oraz Johnnego Wintera.

21 sierpnia, środa.
20.00    Koncert SUGAR BLUE
SUGAR BLUE urodził się jako James Whiting, dorastał w nowojorskim Harlemie, gdzie jego matka pracowała jako piosenkarka i tancerka w legendarnym Apollo Theatre. Spędził dzieciństwo w otoczeniu muzyków i ludzi estrady – znajomych jego matki – do których należała miedzy innymi Billie Holiday i postanowił, że chce występować. Swoją pierwsza harmonijkę dostał od cioci i zaczął doskonalić swój warsztat grając melodie z piosenek Boba Dylana i Stevie’ego Wondera. Zaraz po tym, wielki wpływ wywarli na niego wielcy jazzowi muzycy tacy jak Dexter Gordon i Lester Young.

Sugar Blue obrócił swoje pochodzenie w zaletę i stworzył ultranowoczesny gatunek bluesa oraz oryginalny dźwięk. Blue rozpoczął swoje karierę grając na ulicy i nagrał swoja pierwszą płytę w 1975 z legendami bluesa Brownie Mcghee i Roosevelt Sykes. Następnie wziął udział w nagrywaniu albumów Victoria Spivey i Johnny Shines. Za radą Memphisa Slima – bluesowego pianisty, postanowił opuścić Stany i przeniósł się do Paryża. Podczas pobytu we Francji, Blue trzymał się z muzykami Rolling Stones’ow, którzy zakochali się w jego brzmieniu, do tego stopnia, ze zaprosili go do wspólnego nagrywania. Poza pojawieniem się na albumie Some Girls, można go także usłyszeć na Emotional Rescue oraz Tattoo You. Wielokrotnie występował ze Stones’ami na żywo i zaproponowano mu stale miejsce przy sesjach, ale ten odmówił wybierając raczej powrót do Stanów i założenie swojej własnej grupy zamiast bycia pełnoetatowym sideman’em (muzykiem towarzyszacym). Zanim jednak powrócił do Stanów, nagrał dwie płyty, Crossroads oraz From Paris to Chicago. Wbrew jego rosnącej sławie jako muzyka sesyjnego, Sugar zdecydował się na powrót do domu niesiony pragnieniem pracy i nauki przy boku samych mistrzów harmonijki bluesowej. Tak też właśnie znalazł się w Chicago, gdzie grywał z takimi muzykami jak Big Walter Horton, Carey Bell, James Cotton czy tez Junior Wells. Zanim założył własny zespół w 1983 roku, przez dwa lata, koncertował ze swoim przyjacielem i mentorem Willie Dixonem jako członek Chicago Blues All Stars. Już ze swoja własną grupa, sława Blue ciągle rosła. W 1985 otrzymał nagrodę Grammy za nagranie z albumu Blues Explosion (wyd. Atlantic), zarejestrowanego w trakcie występu na żywo w ramach Montreux Jazz Festival. W 1989, Blue wziął udział w nagraniu albumu Willie Dixona – Hidden Charms, który także został nagrodzony statuetką Grammy. Występował na festiwalowych scenach towarzysząc takim artystom jak Muddy Waters, B.B. King, Art Blakey i Lionel Hampton, a także pojawił się w telewizji i na wielkim ekranie. Zagrał w sesji Cinemax z Fats Domino, Ray Charles’em i Jerry Lee Lewis’em zatytułowanej Fats Domino and Friends. Pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Alana Parkera „Angel Heart” (1987), gdzie w role główną wcielił się Robert De Niro. Sugar Blue występował i nagrywał z takimi muzykami jak Willie Dixon, Stan Getz, Frank Zappa, Johnny Shines i Bob Dylan. Jego najbardziej znanym numerem jest prawdopodobnie solówka z przeboju Stones’ow „Miss You” z płyty Some Girls. Blue nagrał własne wersje utworu na płycie Blue Blazes (1993, wyd. Alligator). Na drugiej płycie, która ukazała się nakładem wytworni Alligator – In Your Eyes, Sugar wyłania się jako niezwykły tekściarz i czarodziej harmonijki. Występował na scenach Ameryki, Europy i Afryki w ramach wielu prestiżowych festiwali – w Chicago, Zurychu, Den Haag, Antibes, Nicei, Cannes, Montrealu, Pistoia, Bernie, Rapperswil… Blue nieprzerwanie gra w klubach i na festiwalach na całym świecie.
W 2008 roku gdy ukazala sie plyta „Code Blue” Sugar otrzymal dwie nominacje – pierszwą w kategorii Najlepszego Instrumentalisty – Harmonijka na Blues Awards oraz jako Wybitny Performer na Junior Wells Harp Award w Memphis.
Razem z Pinetop Perkinsem i Hubertem Sumlinem, wziął udział w scieżce dźwiękowej do filmu Spike Lee „The Perfect Age of Rock’n’Roll”. Film ma mieć swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance, główne role grają: Jason Ritter, Kevin Zegers, Ruby Dee i Peter Fonda. Sugar Blue pojawił się także w klipie „We Are one”, który otworzył uroczystości z okazji inauguracji objęcia przez Baracka Obamę stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych w Lincoln Memorial w Waszyngtonie, 20 stycznia 2009. W 2010 roku ukazała się jego najnowsza płyta Treshold.

31 sierpnia, sobota
20.00    ZAKOŃCZENIE LATA W RYTMACH SAMBY z zespołem TRZCINA CUKROWA

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
KLUB PIEKARNIA CICHEJ KOBIETY

Telewizja Polska S.A. i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 17 sierpnia do zielonogórskiego amfiteatru na kolejną edycję Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Festiwal cieszy się co roku ogromnym uznaniem publiczności zgromadzonej w amfiteatrze oraz widzów telewizyjnej Dwójki. W tym roku Rada Programowa Festiwalu znowu musiała dokonać trudnego wyboru. Ostatecznie spośród bardzo wielu zgłoszeń wybrała najlepsze i najciekawsze wykonania rosyjskich przebojów!

Wieczór festiwalowy to trzy godziny muzyki. W koncercie konkursowym o nagrody Złoty, Srebrny i Brązowy Samowar ubiegać się będą: Formacja Nieżywych Schabów, Golden Life, Mateusz Grędziński, Marcin Kindla, Kreuzberg, Mezo & Kasia Rościńska, Janusz Radek, Ruzica, Natalia Sikora, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Vika & Marek Kościkiewicz. W drugiej części koncert gwiazd rosyjskiej estrady: Gorod 312, Victoria Daineko, MakSim, Alina Artz, Alexey Chumakov. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu (szczegóły na plakacie).

Zapraszamy do zielonogórskiego amfiteatru oraz na transmisję 17 sierpnia o godz. 20.00 do TVP2.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w systemie sprzedaży: abilet.pl

IMPREZA BILETOWANA

10 sierpnia, Amfiteatr im. Anny German
19.30    V Zielonogórska Noc Kabaretowa KABARETOBRANIE 2013
Transmisja na żywo w tewlewizji POLSAT
Oficjalna strona „Kabaretobrania” TUTAJ

To już piąte Kabaretobranie, czyli będziemy obchodzić mały jubileusz! Jak co roku, koncert będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polsat. Do udziału w tegorocznej edycji, zaprosiliśmy gwiazdy polskiego kabaretu z Polski jak też z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Widzowie zobaczą wiele telewizyjnych premier kabaretowych i elementów muzycznych. Dodatkowa atrakcją i nowością będą fragmenty dwóch hitowych spektakli komediowych. Pierwszy z nich to „Szwedzki stół” z warszawskiego Teatru Capitol – którego fragmenty wykonają Mikołaj Cieślak, Anna Guzik i Arkadiusz Janiczek. Zobaczymy też śpiewające i tańczące zakonnice we fragmentach spektaklu „Siostrunie”. Spektakl ten, w reżyserii Jana Szurmieja, prezentowany na deskach Lubuskiego Teatru  w Zielonej Górze, jest absolutnym hitem, a zdobycie na niego biletu graniczy z cudem. Widzowie oczekujący „świeżej krwi” w kabarecie, ucieszą się, oglądając „K2” oraz „Puk”. Jak co roku, Kabretobranie będzie miało nowy temat przewodni o którym poinformujemy wkrótce. Gospodarzem wieczoru tradycyjnie będzie kabaret Ciach z Zielonej Góry.

Arkadiusz Janiczek
Aktor teatralny i filmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 1998 roku występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Popularność zdobył dzięki kreacji w serialu „Złotopolscy”, jednak jego największym sukcesem okazała się główna rola w „Placu Zbawiciela”, za którą został nominowany do najważniejszych polskich nagród filmowych.

Anna Guzik
Aktorka teatralna, filmowa i serialowa. W 1999 roku ukończyła wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną . Związana z Teatrem Polskim w Bielsku – Białej.

Za swój teatralny debiut w „Czyż nie dobija się koni?” oraz rolę Marie w „Wieczorze kawalerskim” otrzymała Laur Dembowskiego – nagrodę za debiut sceniczny. Szerszej widowni znana jest przede wszystkim ze swoich kreacji telewizyjnych i filmowych, w których bardzo często prezentuje swój talent komediowy.

Marcin Wójcik
Pomysłodawca i założyciel kabaretu Ani Mru Mru, który współtworzy razem z Michałem Wójcikiem i Waldemarem Wilkołkiem. Autor większości skeczów i tekstów kabaretu. Obecnie występuje w improwizowanym serialu kabaretowym Spadkobiercy.

Marcin Wójcik o sobie:
Najbardziej… lubię sobie leniwie poleżeć
Zazwyczaj… jestem w dobrym humorze
Chciałbym… być niewidzialny (przez chwilę)
Muszę… kiedyś skoczyć ze spadochronem
Najchętniej… teraz bym się położył
Rzadko kiedy… żałuję tego co zrobiłem
Lubię… zupę pomidorową, ponad wszystko
Z trudem… zasypiam przy zapalonym świetle
Unikam… ludzi z kompleksami i fanatyków
Potrafię… postawić na swoim
Z łatwością… wbiegam po schodach na IV piętro… przepraszam, na II
Kiedyś… rzucę palenie
Szukam… nie, już znalazłem!!!
Nie umiem… sobie niczego odmówić
Wierzę… w iluzję i hipnozę
Sam… się sobie czasem dziwię
Nigdy… więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem

CIACH
Gospodarz Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej od roku 2009r. Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem.

W spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów. Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych realizacji kabaretowych. Wśród licznych programów, w których się pojawiał, warto wyróżnić udział w: nawiązującej do kultowego filmu „Rejs” Listopadowej Nocy Kabaretowej 2011/TVP2, Kabaretonie na Opolskim Festiwalu Piosenki w 2011/TVP1, Kabretobraniu 2012/Polsat oraz 18.Festiwalu Kabaretu Koszalin 2012/TVP2. Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat.

Kabaret występuje w składzie:
Leszek Jenek – ex kabaret Potem
Małgorzata Czyżycka
Janusz Rewers – serial improwizowany „Spadkobiercy”
Tomasz Kowalski

JURKI
Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich. JURKI reprezentują wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich. Każdy z artystów, a jest ich troje, to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program.

Kabaret ma na swoim koncie wiele nagród, udział w realizacjach telewizyjnych i filmowych. (Wytwórnia Filmów AYOY, role epizodyczne w filmie: „Wtorek” Witolda Adamka, „Ryś” Stanisława Tyma) oraz udział w improwizowanym serialu „Spadkobiercy”. Kabaret wydał płytę z autorską piosenką kabaretową „Kabaret Jurki –piosenki” oraz płytę DVD najlepszymi skeczami, monologami i piosenkami kabaretu.

PIOTR BAŁTROCZYK
Urodzony jakiś czas temu, co zaczyna być widoczne, choć nie natarczywe. Wiele lat temu Bałtroczyk był poetą lirycznym, piszącym wiersze o tym, że życie smutne jest raczej, a świat nie jest dobrze skonstruowany. Potem – zazdroszcząc kolegom powodzenia u płeci – stał się Bałtroczyk tzw. Poetą-pieśniarzem. Następnie uczył studentów przedmiotów o nazwach długich i niejasnych. W końcu stał się Bałtroczyk konferansjerem.

Prowadził i prowadzi niemal wszystko, w tym samochody i motocykle. Naprawde jest Bałtroczyk osobnikiem depresyjnym i monotematycznym (dzieci, samochody, motocykle). W pracy nie pije, poza pracą z przyjemnością. Ma dwa garnitury, jeden elegancki a drugi garnitur.

PUK
Kabaret pochodzi z Krakowa. W skład zespołu wchodzą osoby o bogatym doświadczeniu teatralnym i kabaretowym. Łączymy żywiołowość i dynamizm kabaretu z teatralną formą i dbałością o szczegóły. Kabaret tworzą aktorzy i kabareciarze współpracujący z takimi instytucjami i grupami jak: Teatr KTO (Kraków), Teatr Groteska (Kraków), Śródmiejski Ośrodek Kultury (Kraków) i Centrum Kultury Rotunda (Kraków).

Zrealizowane programy:
„Puka Buka”- premiera 2008
„Stuk” premiera 2009
„Czas Puka” premiera 2010
„Jebudu” premiera 2011
„Let’s PUK it!” premiera 2013
W ciągu pięciu lat istnienia na scenie kabaretowej PUK zdołał odnieść wiele sukcesów na festiwalach kabaretowych w całej Polsce. Do najważniejszych można zaliczyć:
-Wyróżnienie i Nagroda Publiczności – 25. PaKA (Kraków) 2009
-Grand Prix i nagroda publiczności – V ZAK w Skierniewicach 2009
-Grand Prix VII Trybunały Kabaretowe w Piotrkowie Trybunalskim 2008, 2009
-I miejsce i nagroda publiczności – XIV „MULATKA” w Ełku 2008
-I miejsce i nagroda publiczności – XXV Turniej Łgarzy w Bogatyni 2008
-II miejsce i nagroda publiczności- Szpak w Szczecinie 2010
-Nagroda za szerzenie tolerancji – 26 PaKA (Kraków) 2010
– I miejsce i nagroda publiczności- XXXII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim (Lidzbark Warmiński) 2011
– I miejsce- IX Trybunały Kabaretowe w Piotrkowie Trybunalskim 2011
– II miejsce i nagroda publiczności- 28 PaKA (Kraków) 2012

NOWAKI
Nowaki to młoda, zdolna i wybitnie energetyczna trójka zielonogórskich artystów. Kabaret założyli w 2007 roku. Kariera Nowaków nabrała zawrotnego tempa po zdobyciu I miejsca na najbardziej prestiżowym festiwalu kabaretowym w Polsce – XXV PACE. W 2009 roku zdobyli najważniejsze nagrody na większości przeglądów kabaretowych w naszym kraju – Grand Prix i „Złota Szpilka” na XXX Jubileuszowych Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry. Biorą udział w wielu kabaretonach i realizacjach telewizyjnych u boku doświadczonych i najbardziej znanych gwiazd kabaretu, bez kompleksów dorównując im poziomem i talentem. Z sukcesem zadebiutowali także na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.

W skład kabaretu wchodzą:
Kamil Piróg – jest jak instrukcja obsługi i chodzący regulamin , zorientowany i zdeklarowany na otaczającą rzeczywistość . Nie ćwiczy żadnych sztuk walki, za to dużo myśli i jest to jakiś trening…poza tym jest wulkanem energii, nie ma żadnych hamulców, czasami jest to zaleta, a czasami wada.
Adrianna Borek – synonim Adrianny to talent. Wszyscy go zauważają tylko jej samej ciężko to przyznać i się z tym pogodzić . Jak przystało na obdarzoną wieloma zaletami aktorskimi, uwielbia rosół, potrafi przespać większość trasy w samochodzie i krzyczy na narzeczonego.
Tomasz Marciniak – chłopak do rany przyłóż. Czynny piłkarz i fanatyk gier komputerowych. Cudownie wyrozumiały i taki zespołowy amant, który ze sceny wszystkie kobiety łapie za … podgardle – czyli za serce.

Mikołaj Cieślak
Artysta kabaretowy i współtwórca jednego z najpopularniejszych polskich kabaretów – Kabaretu Moralnego Niepokoju. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 roku występuje w komedii teatralnej Marka Modzelewskiego pt. „ Szwedzki Stół”.

LIMO
Pochodzi z Gdańska i jest to jeden z najlepszych kabaretów, obecnej sceny polskiego kabaretu.
Tak myślą jurorzy – m.in. I miejsce na Pace 2001, 2004, 2006 i Grand Prix Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry 2005.
Tak myślą też widzowie – m.in. Nagroda Publiczności Paka 2001, 2004, II miejsce na Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej 2005, 2007.

Aktualny skład Kabaretu tworzą:
Abelard Giza – W kabarecie od samego początku. Pisze, gra, reżyseruje, a i tak wszyscy pamiętają głównie jego orientalny typ urody. Mimo młodego wieku ma na swym koncie realizację kilku programów kabaretowych, spektakli teatralnych i filmów.
Według słów Bartosza Brzeskota z Grupy Rafała Kmity, „ma czaszeczkę”. Cokolwiek by to znaczyło.
Ewa Błachnio – W kabarecie od sierpnia 2000. Przesympatyczna osoba. Ma absolutny monopol na piękno i kobiecość wśród osób pojawiających się na scenie w kabarecie Limo. Niezwykle fotogeniczna.
Szymon Jachimek – W kabarecie od czerwca 2001. Czechofil i scrabblista. Ogier towarzyski, ale tylko po Sophii Melnik. Śpiewa (za) dużo. Ma nazwisko i emisję głosu.
Wojtek Termiszewski – Dołączył do kabaretu w 2005. Aktor i konferansjer. Największym marzeniem Wojtka jest spotkanie Franka Zappy. Tyle, że ten już nie żyje, więc jeśli ktoś ma dostęp do podręcznika dla początkujących spirytystów, prosimy o kontakt.

K2
Zawiązaliśmy się w maju 2012 roku n.e. Zwiemy, a właściwie ksywujemy się barciś i mimi. Niektórzy z Was, drodzy czytacze, mogą kojarzyć nas z formacji: Babeczki z Rodzynkiem i hlynur. Słusznie. Do niedawna je współtworzyliśmy. Od dłuższego czasu kontentowało nas wspólne dokazywanie. Zarówno sceniczne, jak i towarzysko – imprezowe. Założyliśmy K2, żeby to kontentowanie kontynuować. W czystym, dwuosobowym wymiarze.

Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie stosujemy. Skecze piszemy oczywiście po to, żeby widza rozbawić. Ale nie tylko. Staramy się, żeby były „o czymś”. Jednak jest to staranność nie nachalna, unikamy dydaktyki. Jak ktoś chce się tylko pośmiać, to się tylko pośmieje. Jak ktoś szuka czegoś więcej, to znajdzie.
Obserwujemy świat i szukamy tematów dotyczących Was i nas. Nie pokazujemy ich jednak w skali 1:1. Zawsze przetwarzamy rzeczywistość. Podkręcamy absurdalność sytuacji.
Programowo unikamy stosowania wulgaryzmów. Nie, że unikamy w ogóle. Unikamy przeklinania, które ma maskować brak żartu. Wulgaryzmu dla wulgaryzmu. Podobnie jak szoku dla szoku. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów, ale robimy to w jakimś celu.
– MULATKA – Ełk – I nagroda
– FERMENTY – Bielsko Biała – I nagroda oraz nagroda publiczności
– RYJEK (w kategorii WRYJEK) – Rybnik – I nagroda
– SZPAK – Szczecin – I nagroda oraz nagroda publiczności
– PKS 2012 – Warszawa – I nagroda
– PAKA 2013 – Kraków – I nagroda

Siostrunie
Dowcipna roztańczona komedia z udziałem tytułowych siostrzyczek, które swoją grą, śpiewem i dowcipem starają się zdobyć pieniądze na… pogrzeb otrutych przez przypadek 52 zakonnic! Absurdalna sztuka i niebagatelne poczucie humoru. Czego można spodziewać się po siostrze Amnezji – Chodzącym nieszczęściu? Sztuka przetłumaczona na 21 języków odniosła ogromny sukces w kilkudziesięciu krajach świata.

Musical według DANA GOGGINA
Polska wersja libretta Janusz Delf
Opracowanie libretta Andrzej Ozga
Polskie wersje piosenek Andrzej Ozga
Reżyseria, inscenizacja, choreografia Jan Szurmiej
Scenografia Wojciech Jankowiak
Kostiumy Marta Hubka
Kierownictwo muzyczne Jarosław Babula
Przygotowanie wokalne Krzysztof Mroziński, Natasza Smirnowa

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
IMPRESARIAT ARTYTSTYCZNY PATOS

17 lipca, Lubuski Teatr
16.00    Imieniny Anny
spotkanie solenizantek i ich przyjaciół (pokazy mody, koncerty, konkursy i wiele innych atrakcji…)

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
BABSKA AGENCJA ROZWOJU

WSTĘP WOLNY

1 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert zespołu STONEHENGE – muzyka irlandzka
Grupa STONEHENGE powstała w 1996 roku. Nazwa zespołu pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu położonego w hrabstwie Salisbury na południu Anglii. Według wielu teorii było to miejsce, w którym druidzi czyli celtyccy kapłani, czcili swych bogów.

Do dnia dzisiejszego pod Stonehenge urządzane są wielkie zloty miłośników kultury celtyckiej. Charakterystycznym dla tej grupy brzmieniem jest według krytyków oraz opinii publiczności energiczne, wręcz żywiołowe granie muzyki celtyckiej z dużą dozą słowiańskiego zacięcia.

8 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert Alexa RENARTA – muzyka francuska
Alex Renart jest autorem, kompozytorem i niezwykle charyzmatycznym wykonawcą, który porywa publiczność do wspólnej improwizacji. Jego muzyka to subtelna mieszanka piosenki francuskiej, rapu, manouche, raggae i soulu. W jego twórczości słychać też wpływ popularnego we Francji slamu. Alex gra na głosie jak na ulubionym instrumencie, podbija publiczność uśmiechem. To świeży powiew w muzyce francuskiej. Prostota, rytm, melodia i zabawa słowem to punkty wspólne dla twórczości paryskich artystów.

Sam Renatr znalazł własną ścieżkę na skrzyżowaniu fascynacji rapem i piosenką francuską, w którą wyruszył w stronę jazzu manouche, granego akustycznie. Jego muzyczne inspiracje rozciągają się od Léo Ferré i Edith Piaf , przez Bobby’ego Mc Ferrina, Boba Marleya, do Shurik’na, tworząc prawdziwy kalejdoskop koncertowych wrażeń. Na scenie to prawdziwy Sprzedawca Złudzeń, które mają szansę się spełnić, podczas każdego muzycznego spotkania. Renart to trubadur na miarę naszych czasów.

16 sierpnia, piątek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Festiwal Piosenki Rosyjskiej impreza towarzysząca – Koncert Żanny GIERASIMOWEJ
Wieloletnia aktorka słynnego Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego. Jej rola w słynnej inscenizacji Krzeseł Ionesco wpisała się w poczet znaczących dokonań teatru rosyjskiego.Twórców spektaklu, który cieszył się dużym sukcesem, spotkały jednak liczne represje, w tym areszty i zakazy pracy. Artystka od sześciu lat mieszka w Polsce. Występuje na scenach warszawskich (Teatr Ateneum, Teatr Mały, Teatr Rampa, Stara Prochownia, Teatr Studio, Teatr Polonia) i krakowskich. Gra także w filmach: W cieniu szczura, w oku ptaka, Warszawa – spojrzenie ze wschodu czy ostatnio Parę osób, mały czas w reż. A. Barańskiego.

Prawdziwą pasją i namiętnością artystki jest śpiew. Każda jej piosenka to odrębny spektakl. Repertuar ten prezentuje w dwóch niezależnych recitalach: Karuzela miłości oraz Rosyjska ruletka. Gierasimowa zajmuje się także tłumaczeniem tekstów polskich na język rosyjski. Maluje, jest członkiem Międzynarodowej Federacji Plastyków. W 2006 r. wystąpiła w Teatrze Polonia w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu poświęconemu Władysławowi Wysockiemu, Rajskie Jabłka.

22 sierpnia, czwartek, scena przy ratuszu (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert zespołu NADIJA – muzyka ukraińska i łemkowska
Zespół Nadija powstał w 2008 r. Liderem grupy jest Andrzej Kajfasz, mieszkaniec Leszna Górnego w województwie lubuskim.
Obecnie w skład grupy muzycznej wchodzą: Andrzej Kajfasz (wokal), Paweł Basałyga (skrzypce, wokal), Jarosław Klinkiewicz (akordeon, wokal), Radek Koźba (gitara elektryczna), Fabian Krawczyk (gitara basowa), Rarek Duda (perkusja).

Muzyka, którą gra Nadija, to mieszanka styli muzycznych takich jak folk, rock, funk, ska oraz reggae. Nasze utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych, które każdy z nas reprezentuje – piszą muzycy – Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Potrzeba tworzenia muzyki z domieszką folku wypływa z naszych korzeni oraz przywiązania do tradycji. Mieszanka naszych gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość.

29 sierpnia, czwartek, scena przy pomniku Bachusa (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
19.00    Koncert Anny OZNER ALTERNATYWA 80
Anna Ozner jest wokalistką, aktorką i pedagogiem ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pozytywnej energii, charyzmy oraz pogody ducha . W latach 2002- 2008 związana była z Teatrem Lubuskim, Teatrem Rampa i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, grała m.in. w musicalu „West Side Story”. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych m.in. Tańczące Eurydyki, Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Szansa na sukces, Europejski Festiwal Face To Face (Grand Prix 2011) i Słowiański Bazar (Białoruś-reprezentacja kraju). Znalazła się w finałowej dwudziestce uczestników drugiej edycji programu The Voice of Poland. Od lat wspiera wokalnie artystów kabaretowych podczas większych realizacji telewizyjnych czy nagraniach DVD m.in. Kabaretowa Noc Listopadowa, DVD Kabaretu Moralnego Niepokoju: Babilon Tour, Galaktikos, Trasasasa.
Udzieliła głosu na ścieżkach dźwiękowych filmów „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Lejdis”, możemy ją także usłyszeć w wielu polskich bajkach.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

27 – 28 lipca, deptak oraz Piekarnia Cichej Kobiety
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” Zielona Góra 2013
Wielką i kolorową grupę artystów z całego świata będziemy mogli oglądać 27 i 28 sierpnia na zielonogórskim deptaku. „Buskerzy” to uliczni cyrkowcy, muzycy, aktorzy i akrobaci, którzy nie biletują swoich występów, zadawala ich „grosz” wrzucony do kapelusza lub futerału, ale wystarczy też  uśmiech widza  i brawa.

Festiwal ma oczywiście, jak co roku, formę międzynarodową. Zielonogórzanie i turyści będą mieli okazję  obejrzeć występy artystów z niemal każdego kontynentu. Jak co roku w Zielonej Górze pojawią się m.in. Niemcy, Japończycy, Australijczycy, Hiszpanie, Argentyńczycy,  a także reprezentanci Polski. W ramach BuskerBus artyści wystąpią o godz. 12.00 z programem dla dzieci a od 14.00 do 20.00 spotkamy ich w różnych miejscach deptaka. Po godz. 22.00 Baskerzy przeniosą się do Klubu Festiwalowego, którym tradycyjnie będzie Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

IMPREZA BILETOWANA (kup bilet TUTAJ)

27 lipca, sobota, Amfiteatr im. Anny German
20.00   Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego „MAZOWSZE”

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.
Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i

regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.
Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.
Zimińska porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Sygietyński komponował w oparciu o oryginalne ludowe pieśni. Przetrząsali wiejskie chaty. Zimińska w poszukiwaniu „babcinych” strojów, Sygietyński w poszukiwaniu uzdolnionej młodzieży. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela – Karolinem.

Pod koniec 1948 roku do pałacu w Karolinie zjeżdżać zaczęły pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera. W programie koncertu znalazły się piosenki przeplatane tańcami z terenów centralnej Polski.
Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od jedynie słusznego w tych czasach kierunku – ZSRR. Po trzech latach zespół zdobył Paryż (1 października 1954 roku), a sześć lat później przepłynął Atlantyk.
Rok 1955 okrył żałobą „Mazowsze” i zachwiał plany na przyszłość Zespołu. Zmarł Tadeusz Sygietyński. Rysowały się najczarniejsze scenariusze. Rozważano nawet rozwiązanie Zespołu.
„Gdyby nie Mira, nie byłoby Sygietyńskiego, ani „Mazowsza” – napisał kiedyś Marian Hemar, poeta i przyjaciel Zespołu. To nazywana przez wszystkich „Pani Mira” uczyniła „Mazowsze” takim, jakim jest dziś. Poświęcała mu bez reszty swój talent, doświadczenie i życie aż do 1997 roku. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program artystyczny, opracowano nie zbadane wcześniej pieśni religijne, patriotyczne i inne. To dzięki niej „Mazowsze” zdobyło światową sławę.
Ale do sukcesu „Mazowsza” przyczynił się także talent wokalny Stanisława Jopka (okrzykniętego Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej z powodu interpretacji piosenki „Furman”) oraz choreograficzne wizje dawnego solisty baletu – Witolda Zapały.

Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. Podczas jednego koncertu podziwiać można około 20. z nich. Kostiumy różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Nawet ważący 14 kg kostium łowicki potrafi zawirować w tańcu niczym lekki tiul.
Niepowtarzalność artystyczna zespołu to synteza jego własnych przymiotów oraz wartości nagromadzonych przez wieki w kulturze narodowej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do tych samych źródeł sięgali najwięksi polscy artyści, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski podkreślając istotę narodowej tożsamości.
Styl „mazowszański” to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.
Pierwsze sukcesy zagraniczne uświadomiły potrzeby i oczekiwania publiczności. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny.
Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.
Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie  najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury..

Bilety w przedsprzedaży w cenie 40zł / od 15 lipca w cenie 60 zł / do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

deptak
WSTĘP WOLNY

7 i 21lipca
25 sierpnia (UWAGA: koncert przeniesiony na 1 września)
18.00    Orkiestra Dęta ZASTAL
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który angażuje 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zleca mu stworzenie orkiestry. Historia orkiestry jest też ściśle związana z historią powojennej Polski, a przede wszystkim z historią miasta Zielona Góra. Koncert z okazji 65-lecia orkiestry odbył się 22 lipca 2012 r. w ramach Lata Muz Wszelakich na zielonogórskim deptaku. Muzycy zagrali pod batutą obecnego kapelmistrza Leszka Gąda. Koncert prowadził Jarosław Wnorowski. Dyplom gratulacyjny od Prezydenta Janusza Kubickiego na ręce Adolfa Witta – Prezesa, przekazał Stanisław Tarnawski – Naczelnik Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Zielona Góra.

Nagrody, medale i wyróżnienia:
– Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku.
– Nagroda Kulturalna Miasta Zielonej Góry w 1968 roku.
– Honorowa odznaka za zasługi dla województwa zielonogórskiego w 1984 roku.
– Medal za zasługi dla miasta Zielonej Góry w 1984 roku.
– Nagroda Kulturalna Miasta Zielonej Góry w 1997 roku.
– List gratulacyjny J. E. Ks. Biskupa Ordynariusza w 1997 roku.
– List gratulacyjny Wojewody Zielonogórskiego w 1997 roku.
– List gratulacyjny Prezydenta Miasta Zielonej Góry.
– List gratulacyjny Prezesa „Zastał” S.A.

11 sierpnia
18.00    Świebodzińska Orkiestra Dęta
Młodzieżowa Świebodzińska Orkiestra Dęta wznowiła swoją działalność we wrześniu 2005 roku pod batutą Remigiusza Rabiegi. Pomimo krótkiego stażu – zespół rozwija się dynamicznie, ciągle poszerzając swój repertuar oraz układy choreograficzne musztry paradnej. Każdego roku mamy przyjemność występować kilkadziesiąt razy, zyskując jednocześnie uznanie publiczności, co stanowi dla nas najwspanialszą na…grodę. W zespole skupiamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.
Prócz edukacji muzycznej stawiamy na rozwój oraz integrację – w tym celu rokrocznie wyjeżdżamy na wakacyjne obozy szkoleniowo – wypoczynkowe i spotykamy się na wspólnych dyskotekach, seansach filmowych, czy wypadach na basen. W Naszym Zespole najważniejsza jest rodzinna atmosfera – to ona sprawia, że Świebodzińska Orkiestra Dęta to nie obowiązek, lecz przyjemność.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
POLSKI PORTAL ORKIESTR DĘTYCH
www.orkiestrydete.pl

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza serdecznie na ponowne spotkanie z Festiwalem im. Anny German „Tańczące Eurydyki”. Już 28 i 29 sierpnia o godz. 21.00 zapraszamy do amfiteatru na projekcje filmowe, podczas których będziecie mogli Państwo zobaczyć fragmenty wszystkich festiwali odbywających się w latach 2002 – 2008. Natomiast 30 sierpnia o godz. 20.00 wystąpią dla Państwa Laureaci Tańczących Eurydyk. To będzie niezapomniany wieczór wspomnień, genialnej piosenki, niesamowitych aranży i wspaniałych gości.


Tańczące Eurydyki 2007

Zielonogórski Festiwal od zawsze popularyzował dorobek Anny German oraz twórczość wybitnych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej. Podczas festiwalu, obok repertuaru German, prezentowano utwory Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Romualda Lipko, Piotra Rubika, Jerzego Satanowskiego i Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Zaryckiego czy Zbigniewa Koniecznego. Wystąpią m.in. Janusz KrucińskiTomasz ŁupakAnna OznerAleksandra TroczyńskaAgnieszka Babicz – StasierowskaMarcin SzefnerJoanna Lewandowska.
amfiteatr

WSTĘP WOLNY
28 sierpnia, środa
21.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Filmowe wspomnienia
WSTĘP WOLNY
29 sierpnia, czwartek
21.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Filmowe wspomnienia
IMPREZA BILETOWANA
30 sierpnia, piątek
20.00    TAŃCZĄCE EURYDYKI RAZ JESZCZE
Koncert laureatów Festiwalu Tańczące Eurydyki

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Kościół Ewangelicki
IMPREZY BILETOWANE

4 sierpnia, niedziela
19.00    Koncert inauguracyjny MUZYKA WŁOSKIEGO SEICENTO
wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn)

11 sierpnia, niedziela
19.00    OD BAROKU DO ROMANTYZMU
wykonanie: Magdalena Plich (flet barokowy, flet klasyczny), Tomasz Dobrzański (klarnety historyczne), Marek Plich (fortepian historyczny)

18 sierpnia, niedziela
19.00    MUZYCZNE QUODLIBET
wykonanie: Jarosław Kitała (bas), Jarosław Tarnawski (organy)

25 sierpnia, niedziela
19.00    ORYGINAŁY I TRANSKRYPCJE
Wykonanie Bałtycki Kwintet Dęty
O klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg. Kwintet Bałtycki został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz młodych wówczas muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w celu kultywowania i popularyzacji muzyki kameralnej na instrumenty dęte.

W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności. Wykonuje muzykę klasyczną oryginalnie napisaną na kwintet dęty jak i w transkrypcjach, nie stroniąc od tzw. przebojów muzyki klasycznej. Większość repertuaru stanowią jednak transkrypcje słynnych utworów polskiej i światowej literatury muzycznej autorstwa Karola Respondka, m.in. Obrazki z Wystawy M. Mussorgskiego. Bałtycki Kwintet Dęty brał udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), ponadto koncertował w Konsulacie Polskim w Strassbourgu, w Danii i Niemczech. Uczestniczył w wielu cyklicznych imprezach muzycznych tj.: Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie, Wilanowskie Koncerty Kameralne, Muzyka w Królewskich Łazienkach. Zespół występował na Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Giżycku, Słupsku, Pelplinie, Drezdenku i Pasymiu. Od wielu lat corocznie występuje w ramach letniego cyklu „Muzyka w zabytkach Gdańska”, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką.

1 września, niedziela
19.00    Koncert finałowy GLASS DUO
wykonanie: Anna i Arkadiusz Szafraniec
Ich fascynacja kieliszkami jest przez przyjaciół żartobliwie nazywana propagowaniem zdrowego stylu życia… A kieliszki, szklana harfa, czy jak kto woli – anielskie organy, śpiewają wszystkim tym, którzy w instrumencie GlassDuo widzą nie tylko oryginalny, ale też, a może przede wszystkim, profesjonalny i pełnowartościowy instrument. Duet tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Artyści odwołują się do ciekawych dziejów szklanej harfy, wskrzeszając jednocześnie starą, zapomnianą już nieco tradycję. Są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę. Ich instrument to największa szklana harfa na świecie i jest wciąż rozbudowywana. W swym repertuarze muzycy mają kompozycje zarówno takich mistrzów jak Bach, Mozart, utwory pisane ręką Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartoka, czy wreszcie Chopina i Szymanowskiego…

Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i orkiestr – również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co orkiestra Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner.
Muzyka nagrana przez GlassDuo wykorzystywana jest w spektaklach granych na deskach m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE CANTORES

10 lipca, deptak (przy pomniku Bachusa)
12.00
Plenerowa wystawa plastyczna Związku Nauczycielstwa Polskiego i grupy plastycznej „Babie Lato”

Plenerowa wystawa pokonkursowa „Natura moich okolic” organizowana przez Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze oraz wystawa prac członków grupy „Babie Lato” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO (Zarząd Oddziału w Zielonej Górze)
ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY

Podwórko Galerii „U Jadźki” (w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)
godz. 19.00
WSTĘP WOLNY

4 lipca, czwartek
Krystyna Giżowska – Największe Przeboje
Urodzona w Wałbrzychu,przygodę z estradą zaczeła w Koszalinie,przez jakiś czas mieszkała w Warszawie, a od klikunastu lat mieszka w Łodzi.Swoją przygodę z piosenką zaczeła od z Zespołem Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. Laureatka Festiwali w Rostocku, Dreźnie, Karlshamn oraz zdobywczyni nagrody Gran Prix Festiwalu w Sopocie w 1984 roku za piosenkę Blue Box.

Spotkanie z Krystyną Giżowską to  okazja do wspaniałej zabawy przy piosenkach ,które wszyscy dobrze znamy i wspolnie śpiewamy z artystką.Podczas koncertu usłyszymy dobrze znane utwory min.  „Samotność uczy nas”, „Koncert na światło i cień”, „Samotność czeka na peronie” oraz największe przeboje artyski „Złote obrączki” czy „Nie było Ciebie tyle lat”. Krystyna Giżowska to osoba ciepła i bezpośrednia, która niezwykle  szybko nawiązuje kontakt z publicznością .

11 lipca, czwartek
Jacek Borkowski w Show Kaberetowym
Jacek Borkowski – aktor teatralny ,filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował na festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach, laureat głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1975 roku.

Gwiazda serialu „Klan” w swoim kabaretowym show przedstawia zarówno zabawne monologi jak i dobrze znane i lubiane przeboje francuskie,angielskie,amerykańskie oraz piosenki warszawskie.Aktor nawiązuje błyskawiczny kontakt z publicznością.

18 lipca, czwartek
Elżbieta Jodłowska – recital  „Kabaret Jednego Aktora”
70  minut porywającej rozrywki z autorką hitu ,,Klimakterium… i już”, artystką kabaretową i filmową. Kiedy Elżbieta Jodłowska wchodzi na scenę, wita ją śmiech. Niska, niepozorna, wielkooka, budzi błyskawiczną sympatię. Łatwo zwodzi swą nieporadnością, ale jej niewielkie ciało skrywa ogromny głos, niewyczerpany czar i wdzięk, a także cięty dowcip.

Porywa publiczność w kilka chwil, i nim sie ktokolwiek zorientuje, wszyscy klaszczą, przytupują i pełnym głosem wyśpiewują refren piosenki Cohena, by zaraz potem śledzić z zapałem barwne dzieje historii, co się zdarzyła w barze mlecznym i aktywnie uczestniczyć w skeczach na scenie.
źródło:elzbietajodlowska.art.pl

25 lipca, czwartek
Krzysztof Daukszewicz w recitalu kabaretowym „Polska jest najśmieszniejsza”
Krzysztof Daukszewicz – satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.Autorski program satyryczny Krzysztofa Daukszewicza, w którym satyryk nie tylko celnie wskazuje i wyśmiewa absurdy dzisiejszego społeczeństwa, ale też przypomina swoje największe hity, takie jak Listy do Hrabiego czy opowieści ze zbioru Meneliki.

Krzysztof Daukszewicz od 2005 roku jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe ” nadawanego w telewizji TVN 24.Laueat licznych nagród i wyróżnien min. -Prometeusz ,Złoty Kamerton.
źródło: www.daukszewicz.com

10 i 24 lipca
7 sierpnia
11.00 – 12.30
UDZIAŁ BEZPŁATNY

„Nie nudzę się latem” to nowy cykl w ramach Lata Muz Wszelakich, który poszerza ofertę kulturalną o część turystyczną. W ramach akcji przewodnicy lubuscy podczas wakacji będą bezpłatnie oprowadzać po Zielonej Górze. Przewidziano trzy terminy w środy 10 i 24 lipca oraz 7 sierpnia 2013 r. Spacery odbywać się będą w godz. 11.00 – 12.30 (czyli 90 minut).

Oferta skierowana jest m.in. do organizatorów i uczestników półkolonii oraz turystów indywidualnych, którzy w te dni odwiedzą Zieloną Górę.

Zgłoszenia:
– turyści indywidualni i małe grupy do 5 osób – nie jest wymagane
– grupy większe niż 5 osób, półkolonie – prosimy o zgłoszenie do poniedziałku poprzedzającego dzień spaceru pod numer 609 484 012.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:
LUBUSKIE STOWARZYSZENIE PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH
www.przewodniklubuski.pl

Galerie zdjęć

Skip to content