Fotomigawka z imprezy W ubiegły wtorek swą działalność zainaugurowała Akademia Muzyki ZOK. Jest to cykl spotkań z muzyką poważną, gdzie głównym bohaterem jest instrument. W koncercie inaugurującym poznaliśmy rodzinę viol da gamba – instrumentów wiodących w kameralnej muzyce instrumentalnej XVI i XVII stulecia. Na violach zagrali: Kazimierz Pyzik, Justyna Rekść-Raubo i Paweł Zalewski. Bohaterami kolejnego spotkania w ramach Akademii Muzyki będą instrumenty klawiszowe: klawesyn, pozytyw i szpinet.
Klawesyn (wł. cembalo, clavicembalo) – znany już powszechnie w Europie od okresu renesansu instrument strunowy szarpany wyposażony w klawiaturę, zaliczany do cytr.
Pozytyw to także małe, kilkugłosowe organy, służące do realizacji Basso Continuo w kameralnej muzyce barokowej
Szpinet (spinet, oktawka) – instrument muzyczny strunowo-klawiszowy, popularny w XVI wieku, prototyp klawesynu.
Na instrumentach zagra i opowie o nich Maria Banaszkiewicz – Bryła, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1978-92 brała udział w kursach interpretacji muzyki dawnej, pracując pod kierunkiem prof. Z. Rouzickovej, C. Tinleya, P. Lissauera i L. Kędrackiego. Już w czasie studiów rozpoczęła współpracę z Filharmonią Poznańską w zakresie wykonywania partii basso continuo w utworach orkiestrowych i wokalno-instrumentalnych (dzięki temu miała możliwość współpracy ze S. Stuligroszem, S. Harthem, N. Petri, H. Szeryngiem, I. Ojstrachem). Współpracuje z wybitnymi solistami – instrumentalistami (m.in. J. Kaliszewską, B. Bryłą, J. Kotnowską, T. Gubańskim) oraz wokalistami wykonującymi muzykę dawną (G. Flicińska-Panfil, R. Nakonecznym, D. Paradowskim, P. Łykowskim i in.). Koncertowała w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Włoszech, Austrii, Meksyku, Hong Kongu i na Tajwanie. Moderatorem spotkania, które odbędzie się 8 kwietnia, o godzinie 19.00 będzie oczywiście Jerzy Markiewicz.