Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus”

W powietrzu unoszą się piłki i maczugi, z masztów spoglądają akrobaci, iluzjoniści sprawdzają naszą spostrzegawczość, a z każdego zakątka słychać autorskie piosenki. Ktoś jeździ na monocyklu, ktoś inny woli przemieszczać się w kole Cyra, balansować na wolnej drabinie lub rolla bolla. Jedni przechodzą przez ulicę tanecznym krokiem, inni wolą chodzić na rękach, a tuż obok ktoś robi salta w powietrzu, wybijając się z rąk partnera. To nie opis sceny z filmu fantasy. Tak wygląda Festiwal BuskerBus!

Do świata wykreowanego przez buskerów, czyli tych akrobatów, muzyków, aktorów i innych śmiało łączących najróżniejsze techniki i dziedziny, dla których to scena jest ulicą, będzie można się przenieść w Zielonej Górze w dniach 24-25 sierpnia 2021. W tym roku nie tylko na deptaku, ale także w dwóch nowych miejscach: w parku przy Pałacu w Starym Kisielinie (24 sierpnia o godz. 17) oraz w parku w Zatoniu (25 sierpnia o godz. 17).

Co roku od 25 lat na Festiwalu BuskerBus spotykają się artyści z całego świata, by w kilku polskich miastach zaprezentować swoje umiejętności cyrkowe, taneczne, muzyczne, iluzjonistyczne, czy aktorskie. Do opowiadania historii wykorzystują rekwizyty i możliwości własnego ciała.

Nie potrzebujesz paszportu, by poczuć się jak w podróży dookoła świata i poznać artystów z kilkunastu krajów. Chociaż na co dzień dzielą ich tysiące kilometrów, łączą ich wspólne cele: zdobyć uwagę przechodniów, dostarczyć wrażeń artystycznych i rozrywki, bawić, wzruszać i zachwycać. To buskerzy sprawiają, że nieznajomi wymieniają uśmiechy, a ich oklaski słychać już z oddali.

 

UWAGA: Informacje na temat artystów na dole strony.

 

 

 

 

 

Daty i miejsca:

24.08.2021

godz. 12:00-21:00 deptak
godz. 17:00 Park przy Pałacu w Starym Kisielinie
godz. 22:00 Piekarnia Cichej Kobiety

 

25.08.2021

godz. 12:00-21:00 deptak
godz. 17:00 park w Zatoniu
godz. 22:00 Piekarnia Cichej Kobiety

 

Opisy spektakli dostępne są na stronie www.buskerbus.com  oraz poniżej. W głównym programie znalazły się tylko propozycje, które nie były jeszcze prezentowane na Festiwalu BuskerBus.

 

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją teatrów ulicznych, wrzuć artystom coś do kapelusza.

Strona: www.buskersbus.com
Facebook: https://www.facebook.com/buskerbusfestival/
Instagram: https://www.instagram.com/buskerbusfestival/
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1563166933879023/

 

Organizatorzy:

Organizatorami Festiwalu BuskerBus w Zielonej Górze są Małgorzata Węglarz we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

 

Dane kontaktowe dla mediów:

Małgorzata Węglarz

margarita@buskerbus.com
tel. 692-392-314

 

 

Artyści 2021

 

Astronauts Theatre| „Paw królewski czy szachowe wyzwanie” | Żywa statua | Grecja

Astronauts Theatre to grecka grupa teatralna założona w 2006 roku. Od początku skupiała się na tworzeniu wysokiej jakości spektakli przede wszystkim dla dzieci. Łączy różne formy teatralne (prozę, teatr lalek, cieni, taniec, muzykę na żywo) z wpływami folkloru i teatru ulicznego. „Królewski Paw czy Szachowe Wyzwanie” to mieszany pokaz żywej rzeźby i pantomimy. Mężczyzna gra w szachy z widzami. Za każdym razem, gdy porusza białym królem, biały paw (żywy posąg) ożywa i prezentuje radosny lub smutny taniec, w zależności od wyniku gry. Pomysł jest inspirowany na „Księdze istot zmyślonych” Jorge Luisa Borgesa. Teatr Astronauts wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy. Frosso i Dinos zaprezentują swój spektakl w Zielonej Górze i Krotoszynie.

 

 

 

Compañia Depáso „La trottola” | Akrobatyka powietrzna | Włochy, Chile

Jose i Clara spotkali się w 2017 roku w Buenos Aires, dzieląc sale treningowe oraz pasję do akrobatyki powietrznej i chęć tworzenia niezależnych wspólnych projektów. On jest z Chile, a ona z Włoch, oboje byli „de paso” (przejściowo) w stolicy Argentyny. „La trottola” to współczesny spektakl cyrkowy, który wgłębia się w poetykę cudów ruchu w powietrzu. Ciągły ruch… Obrót… Wir…Spirala… Obrót głowy… Trzymanie… Wiszenie… Latanie… Dwie postacie grają, rzucając wyzwanie grawitacji i czyniąc lot swoją ulubioną rozrywką. Wirują w powietrzu jak niekontrolowane bączki; pozwalając się porwać pędowi ruchu i dając zaskoczyć. Compañia Depáso wystąpi na Festiwalu BuskerBus oraz w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 

Concentrico Circo | „Magiczny świat Rolandy” | Cyrk: klaunada, żonglerka | Argentyna

Concéntrico Circo to marka stworzona przez Guilmar, performerkę i nauczycielkę cyrku społecznego z Argentyny z ponad 20-letnim doświadczeniem. W swoim spektaklu, jako Rolanda, łączy techniki cyrkowe i teatralne. Kręci piłkami, balansuje parasolkami i rozśmiesza publiczność i porusza się jak wąż. Jej starannie dobrane sukienki i pasujące do nich rekwizyty nie pozostawiają wątpliwości, że oglądasz przedstawienie. Guilmar wystąpi zarówno na Festiwalu BuskerBus jak i w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 

Dancer Lucy | „Tancerka Lucy” | Taniec | Czechy

Lucy jest tancerką i instruktorką jogi z Czech. Jej ulubionym stylem jest Tribal Fusion — współczesna forma tańca brzucha, która łączy w sobie elementy stylów etnicznych i klasycznych. Studiowała projektowanie świateł i rysunek, a pasję do kolorów wykorzystuje przy projektowaniu swoich strojów scenicznych i rekwizytów. Lucy wystąpiła na Festiwalu BuskerBus w latach 2017-2019. Uwielbia tańczyć do muzyki na żywo, więc często można ją zobaczyć na scenie w klubach festiwalowych.

 

 

 

Donkey Duo | „Donkey Business” | Cyrk: akrobatyka, klaunada, żonglerka | Finlandia, Izrael

Sari rozpoczęła karierę cyrkową jako dziecko w cyrkowej grupie monocyklowej wmieście Mänttä w Finlandii. Następnie kontynuowała swoją artystyczną drogę, studiując w różnych szkołach cyrkowych. Gilad zadebiutował jako dziecko, galopując na koniu w Izraelu. Poznali się w Berlinie w 2015 roku podczas występów solowych. Razem udowodnią, że gumowe kurczaki potrafią latać, mężczyzna może wykonywać wiele zadań jednocześnie, a do tego zaprezentują trochę żonglerki, akrobatyki i muzyki na żywo. Donkey Duo wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

 

 

Duo Juanma y Mabel | „The Escapist Grandmother” | Żonglerka, iluzja | Hiszpania

Juanma i Mabel pochodzą z Walencji w Hiszpanii. Są parą w życiu prywatnym i na scenie. W swoim spektaklu cyrkowo-iluzjonistycznym „The Escapist Grandmother” wykorzystują techniki żonglerskie, numer z batem oraz iluzję. Jak wyjdzie ucieczka starszej pani? Juanma i Mabel wystąpią na Festiwalu BuskerBus oraz w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 

Duo Kandeu | „Le Bretzel Show” | Akrobatyka powietrzna | Niemcy, Kanada

„Le Brezel Show”, teatralne przedstawienie cyrkowe dla całej rodziny duetu Duo Kandeu bawi się stereotypami płci, kwestionuje tradycje i w błazeński sposób opowiada o przygodach Rosmarie i Gustl w drodze na słynny Oktoberfest. Tradycyjny taniec niemiecki połączony z akrobatyką partnerską i powietrzną, ryzykownym balansowaniem kuflem, żonglowaniem precelkami i, oczywiście, wygłupami z udziałem publiczności. Sophia Hartung pochodzi z Bönen w Niemczech, a Catherine Viens z Montrealu w Kanadzie. Chociaż dzieli je ocean, połączyło je podejście do cyrku — obie są samoukami i lubią wymykać się ramom. W 2018 roku po latach przyjaźni, zdecydowały się połączyć siły. Zaczęło się od numeru akrobatycznego na szarfie, a skończyło na 30-minutowym pokazie. Duo Kandeu wystąpi na Festiwalu BuskerBus oraz w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 

DuoPadella | „Raz, dwa, w górę!” | Cyrk: akrobatyka, klaunada, żonglerka | Włochy

Giuliano Garufi i Isaac Valle to żonglerzy i akrobaci z Włoch. Są też dobrymi przyjaciółmi, którzy chcą dzielić się swoimi szalonymi i słodkimi chwilami z publicznością. Żonglowanie, balansowanie, akrobatyka, lina, monocykl – „Raz, dwa, góra” to pokaz pełen cyrkowych numerów, dziwnych ruchów i tańców i klaunady. To wszystko tylko po, by cię rozśmieszyć! DuoPadella wystąpi zarówno w Polsce, jak i na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

 

 

HuRaban | „Zobaczymy jutro” | Muzyka | Polska

HuRaban to kobiece trio wykonujące muzykę świata. Autorskie utwory zespołu inspirowane są muzyką bałkańską, słowiańską, latynoamerykańską, a także reggae, blues’em i jazzem. Podstawowe instrumenty w zespole to gitara, wokal, kontrabas i skrzypce. Wykorzystują także orientalne instrumenty perkusyjne; frame drumy, daf, darbukę, riq etc. oraz m.in fujary pasterskie, kamanchę. „Zobaczymy jutro” to prezentacja płyty nagranej w czasie pandemii. Utwory na zmianę odciągają naszą uwagę od strachu, smutku i bezsilności albo wręcz podkręcają w ludziach pewne emocje, starając się je opisać, oswoić i uporać się z nimi. Grupa HuRaban wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

 

 

Krzysztof Kostera | „Niebezpieczne rzeczy” | Wolna drabina, monocykl, żonglerka | Polska

Krzysztof Kostera jest podwójnym absolwentem Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku. Specjalizuje się w wolnej drabinie ekwilibrystycznej, trapezie statycznym i żonglerce. Krzysztof tworzy autorskie pokazy i dzieli się wiedzą podczas warsztatów dla dorosłych. Chociaż występuje od 7 lat i ma na koncie udział w licznych spektaklach cyrkowych i teatralnych, jest ciągle nowy na buskerskiej scenie. Jego pokaz uliczny wypełniony jest numerami cyrkowymi. Krzysztof żongluje, jeździ na monocyklu, wspina się na drabinę ekwilibrystyczną i żongluje na jej szczycie siekierami. Krzysztof Kostera wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

 

 

Mariusz Goli | „Road Into the Uknown” | Muzyka | Polska

Mariusz Goli to gitarzysta, artysta uliczny, i kompozytor. Nieustannie poszukuje swojego własnego stylu. Czerpie z flamenco i folku, wykorzystuje technikę fingerstyle, wpadające w ucho rytmy i uderzenia perkusyjne na gitarze. Wydał dwie płyty „Road Into The Unknown” (2016) oraz „Orchestra In My Mind” (2019). Skomponował także muzykę do filmu „Odnajdę Cię” oraz do gry komputerowej „The Wizards — Dark Times”. Mariusz wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 i 2020. Powraca, by zaprezentować swoje najlepsze kompozycje i utwory z nadchodzącej płyty, nad którą pracował w ostatnim czasie. Mariusz wystąpi w Zielonej Górze i w Krotoszynie.

 

 

 

Philip Fairweather „Biskupin Lockdown Theatre Unlocked” Muzyka Wielka Brytania

Philip Fairweather powraca, aby poprowadzić Kabaret BuskerBus i zaprezentować nowy pokaz uliczny, oparty na jego doświadczeniach z lockdownu. Philip spędził większość zeszłego roku zamknięty w swoim mieszkaniu i dopiero niedawno powrócił na ulicę. W tamtym czasie zagrał jednak kilka koncertów online i wyprodukował 6 pełnometrażowych nagrań klasycznych brytyjskich oper komicznych Gilberta i Sullivana, tworząc własną orkiestrę MIDI i wykonując wszystkie partie samodzielnie. Jego uliczny program w tym roku będzie prezentacją niektórych z najlepszych piosenek z tych koncertów, a także kilku starych klasyków, z których jest znany.

 

 

 

Richard Filby | „The Richard Filby Spectacule” | Cyrk: żonglerka, rola bola | Australia

Jasnoniebieski garnitur, piłeczki, maczety, ogień. A do tego kapelusz. Tak, to Richard Filby! Richard Filby to artysta cyrkowy, komik i showman. Jego australijski sarkazm jest poparty żyroskopowymi zdolnościami równowagi i umiejętnościami żonglerskimi. Chociaż Richard to człowiek wielu talentów, on sam wierzy, że to jego urok osobisty jest główną atrakcją jego występu. Richard wystąpi na Festiwalu BuskerBus oraz w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 

Sam Goodburn | „Sam Goodburn – Wire Attire” | Monocykl, klaunada | Wielka Brytania

Sam Goodburn rozpoczął swoją karierę jako uliczny artysta cyrkowy 10 lat temu, występując w małych angielskich miasteczkach. Mniej więcej w tym samym czasie po raz pierwszy wygrał krajowe mistrzostwa w monocyklu w stylu dowolnym. Sam spędził lockdown, zbierając swój najlepszy materiał z ostatnich lat w to, co, jak ma nadzieję, będzie jego osobistym „najlepszym pokazem ulicznym”. Zobacz, jak dorosły mężczyzna je ciastko na szczycie poruszającego się po linie monocyklu. Po tym pokazie będziecie zarówno pod wrażeniem, jak i głodni. Będzie to pierwszy występ Sama na BuskerBusie i w Polsce.

 

 

 

Winetu | „Sanktuarium” | Muzyka | Polska

Jakub Wędzina to 24-letni muzyk z Wrocławia. Jako Winetu podczas swoich koncertów stara się stworzyć atmosferę medytacji, mantry i pokoju. Chce przenieść publiczność do świata duchów i magii. Jakub wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2018 r. Od tego czasu pracował nad autorskim materiałem w ojczystym języku i regularnie występował w klubach i na ulicach Miasta Stu Mostów. Powraca by, już nie jako początkujący muzyk, zaprezentować swoją twórczość i to, jak rozwinął się przez ostatnie kilka lat.

 

 

Sprawdź również

Skip to content