„Lato Muz Wszelakich” to największy, najdłuższy i skupiający ogromną ilość widzów cykl imprez w naszym mieście. Kilkadziesiąt wydarzeń i wykonawców, koncerty, recitale, spotkania z artystami. Lato Muz Wszelakich nagrodzone w Warszawie Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszą imprezę turystyczną roku 2005, w 2006 roku wyróżniony w Konkursie Miast Polskich jako Miasto dla Turystów, a w 2013 roku nagrodzony Lubuską Perłą Turystyczną. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem. Do zobaczenia, jak co roku, w przeróżnych miejscach naszego miasta.
Więcej o Lecie >TUTAJ<
Tydzień 8 – program
21 sierpnia, środa, godz. 17.00 – 19.00
nie nudzę się latem
Zielonogórskie turystyczne ABC – to trzeba zobaczyć
spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską
(miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)
Wstęp wolny
22 sierpnia, czwartek, godz. 17.00
Łotewska Młodzieżowa Orkiestra Dęta
Scena przed Filharmonią Zielonogórską
Wstęp wolny
Łotewska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, jako zespół, spotyka się zwykle raz w roku, w ramach eksperymentalnego projektu. Powstawanie takich właśnie orkiestr jest bardzo popularne w Europie, podobnie stało też i na Łotwie. Orkiestrę założyli muzycy zawodowej orkiestry dętej „Riga” z łotewskiej stolicy – Rygi. W 1996 roku odbywał się tam konkurs dla muzyków grających na instrumentach dętych drewnianych, blaszanych oraz na perkusji. Zwycięzcy mieli możliwość stać się członkami nowo formowanej wtedy orkiestry, która grałaby nie na stałe, ale podczas różnego rodzaju projektów, konkursów i wydarzeń. Pierwsze nagrody w prestiżowych konkursach na Łotwie i poza jej granicami, utwierdziły tylko założycieli zespołu, że warto kontynuować ich projekt. Tak właśnie powstała Łotewska Młodzieżowa Orkiestra Dęta (LYSB).
Obecnie orkiestra liczy 50 młodych muzyków, w wieku od 13 do 20 lat z terenu całej Łotwy. Działają oni w formule orkiestry festiwalowej, w której w krótkim czasie trzeba zebrać odpowiedni skład i poświecić swój czas na intensywne próby aby opanować nowy repertuar na konkretne wydarzenie muzyczne, czasami w ciągu tygodnia lub trwającego 10 dni obozu letniego. Daje to szansę młodym muzykom na poznanie innych muzykujących rówieśników z Łotwy, ale przede wszystkim poczucie przynależności do grupy osób o podobnych pasjach i ogromną satysfakcję z grania w zorganizowanym zespole muzycznym. Co roku skład się zmienia, czasami nawet o 30 %, co wymaga od prowadzących niemałego wysiłku, aby wszystko finalnie zagrało jak trzeba, nie tylko muzycznie, ale także organizacyjnie.
Zespół to prawdziwa szkoła gry w orkiestrze, swoiste źródło doświadczenia, które często przydaje się później tym młodym ludziom, którzy swoja zawodową karierę będą chcieli związać z muzyką w profesjonalnych formacjach.
Repertuar orkiestry jest dobierany ściśle do wydarzenia, które ma ona uświetnić lub do wymagań poziomu konkursów, festiwali i przeglądów, w których uczestniczy. Zwykle zaspokajane są gusta większości potencjalnych słuchaczy, którzy mogą wysłuchać utwory klasyczne, rozrywkowe po jazz. Zespół grał już w Polsce m.in. w Zielonej Górze podczas tournee po Europie w lipcu 2012 roku. Dał wtedy koncert na zielonogórskim deptaku.
22 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
znani na wesoło i nieco poważniej
Paweł Burczyk w komedii „4 Tony podłogi”
Amfiteatr im. Anny German
Wstęp wolny
„Jeden domek, jeden mężczyzna, jedna przesyłacza i jedna obietnica…” – komediowy monodram autorstwa Domana Nowakowskiego, którego bohaterem jest Stanisław – czterdziestokilkuletni mężczyzna, w którego postać wciela się Paweł Burczyk. Opowieść o człowieku, który przed laty przyjechał do stolicy z marzeniami i nadziejami na zrobienie kariery. Z jasno sprecyzowanym celem i determinacją głodnego sukcesu Stanisława los ostatecznie wynagradza i niegdyś wymarzone życie urzeczywistnia się. Osiąga stanowisko tak znaczące, że nie mieści mu się na wizytówce, dorabia się majątku klasy średniej i ukochanej żony, która „tak już ma, że jak inne coś mają, to ona też musi…”. Widowisko „4 tony podłogi” to przede wszystkim ponadgodzinne połączenie świetnego humoru i dowcipu w znakomicie napisanych tekstach w postaci sprytnych monologów: – „nagłośnienie przemyśleń wielu mężczyzn i obnażenie technik manipulacyjnych wielu kobiet”, rewelacyjna gra aktorska o nieoczekiwanych, przewrotnych zmianach akcji i ciekawie skonstruowanych podsumowaniach będących refleksjami głównego bohatera na temat „słodkiej” prawdy o „silnej słabej” płci… Efekt? „Jest naprawdę lżej po czterech tonach śmiechu”.
Autor – Doman Nowakowski,
Reżyseria – Olimpia Poniźnik – Burczyk
Muzyka – Igor Jaszczuk,
Scenografia i kostiumy – Olimpia Poniźnik – Burczyk
Występuje – Paweł Burczyk – aktor teatralny ,filmowy i telewizyjny. Obecnie gra w Teatrze Kamienica w Warszawie. Absolwent PWST w Warszawie. Zagrał w wielu popularnych serialach telewizyjnych min.- ”Plebania „,”Na dobre i na złe”, ”Baron24”.
23 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Bajki Bajdy Banialuki
KAPELUSZ PANI WRONY – TEATR LALKI I AKTORA, WAŁBRZYCH
Amfiteatr im. Anny German
Wstęp wolny
Na jednym z tradycyjnych spotkań pod dębem Pani Wrona nie pojawia się, bo skradziono jej kapelusz. Przyjaciele wpadają na pomysł, by poprosić o pomoc Detektywa Barnabę, a ten chętnie rozpoczyna poszukiwania. Uczestniczą w nich wszyscy mieszkańcy lasu – czy to dobrowolnie, czy też wywołani przez Barnabę na przesłuchanie.
23 sierpnia, piątek, godz. 20.00
bluesowe noce
Koncert Second Line
Piekarnia Cichej Kobiety
Bilety
Nazwa zespołu ma długą tradycję i pochodzi z amerykańskiej kolebki jazzu i bluesa, z Nowego Orleanu.
“(…) Na pogrzebach w Nowym Orleanie atmosfera smutku trwa dopóty, dopóki trumna nie zostanie spuszczona do grobu, a pastor nie wypowie sakramentalnego: “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Kiedy zmarły znajdzie się już sześć stóp pod ziemią, orkiestra rozpoczyna jedną z tych starych melodii w rodzaju Didn`t He Ramble i wszystkich uczestników pogrzebu opuszcza przygnębienie.(…) W miarę rozgrzewania się orkiestry wszyscy zaczynają się kołysać, a zwłaszcza ci, którzy przyłączają się do orszaku pogrzebowego po drodze. Tworzą oni tak zwaną “second line” (drugą linię); może należeć do niej każdy przechodzień mający ochotę posłuchać muzyki. Przyciąga ich specyficzna atmosfera, jaka towarzyszy tym pogrzebom i chęć zobaczenia, co będzie się działo. Niektórzy idą tylko parę ulic, inni nie odstępują orkiestry aż do zakończenia całej ceremonii.”
„Moje życie w Nowym Orleanie – Louis Armstrong”
Zespół funkcjonuje na rynku muzycznym od wielu lat. Jego liderem jest wrocławski muzyk sesyjny, gitarzysta, pedagog muzyczny Marek Waszczyński. Zespół przechodził wiele transformacji stylistycznych od bluesa do rocka i fusion, prezentując kompozycje własne, standardy bluesowe, jazzowe i rockowe. Wielką siłą zespołu jest warsztat grających w nim muzyków, który pozwala na zaskakujące słuchaczy, improwizowane podróże. W 2018r. do zespołu dołączyła mieszkająca we Wrocławiu brytyjska wokalistka Adeama Walkowiak wnosząc do muzyki Second Line wielką energię i bluesowo-soulowy feeling.
Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej mieszkający obecnie na Jamajce ojciec był znanym pianistą zespoły Third World, a mama wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Talent muzyczny, energia i oryginalna uroda Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Obok Adeamy i Marka Waszczyńskiego Second Line tworzą:
– Marek Błaszczyk – grający na gitarze basowej muzyk znany m.in. z występów w Walk Away, Ryszardem Rynkowskim, Alex Band.
– Paweł Ostrowski – perkusista, muzyk sesyjny, współpracownik i redaktor czasopism muzycznych, autor podręczników dla perkusistów.
– Tomasz Dura – gitarzysta sesyjny wspomagający na scenie i studio wielu wykonawców poczynając od szantowego Za Horyzontem, kończąc na rockowym ACE Cover Band.
Second Line, to blues, soul, jazz i rock podane w energetyczny i pełen emocji sposób. Muzycy przrzeplatają piosenki w wykonaniu a Adeamy utworami instrumentalnymi autorstwa Marka Waszczyńskiego i standardami z repertuaru Johna Scofielda, Robbena Forda i Joe Satrianiego.
W maju 2019r. Second Line został wybrany prze publiczność i jury najlepszym zespołem festiwalu „Las Woda i Blues” w Radzyniu. Zaowocowało to zaproszeniem zespołu na największe festiwale bluesowe w Polsce, m.in. na „Suwałki Blues Festival”.
Występy Second Line na Suwałki Blues Festival przyciągnęły liczną publiczność, która niezwykle ciepło i żywiołowo przyjęła zespół.
Second Line pracuje nad nagraniem swojej pierwszej płyty.
24 sierpnia, sobota, godz. 21.00
Letnie wieczory przy fontannie
Plac Bohaterów
Wstęp wolny
BachUs Classic Orchestra oraz organizatorzy Lata Muz Wszelakich zapraszają na widowisko z cyklu LETNIE WIECZORY PRZY FONTANNIE. Muzyka, taniec, gra świateł. Nie zabraknie, jak zawsze, dawki dobrego humoru. W tym roku motywem przewodnim będzie MUZYKA FILMOWA.
25 sierpnia, niedziela, godz. 17.00
z książką na leżaku
Spotkanie z Krzysztofem Zanussim
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
sala im. Janusza Koniusza
Wstęp wolny
Spotkanie z Krzysztofem Zanussim, wybitnym polskim reżyserem filmowym i teatralnym, producentem, dyrektorem Studia Filmowego TOR, filozofem i eseistą. Wydarzenie w cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich. Moderator: Krystian Nehrebecki. Po spotkaniu możliwość zakupu książek.
Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, producent, scenarzysta. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną i reżyserią teatralną. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, doktor honoris causa wielu renomowanych uczelni, prowadzi wykłady dla studentów na całym świecie. Nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno, Moskwie, Chicago, Montrealu, Berlinie, Tokio.
„Życie rodzinne Zanussich
Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”
To pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80 urodziny…
Po spotkaniu możliwość zakupu książek.
25 sierpnia, niedziela, godz. 19.00
Wieczory u Luteranów
Koncert finałowy – Solo i w duecie
Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
Bilety
wykonanie:
Jarosław Nadrzycki (skrzypce)
Karol Marianowski (wiolonczela)
prowadzenie koncertu:
Elżbieta Kusz-Tracz
Jerzy Markiewicz