„Lato Muz Wszelakich” to największy, najdłuższy i skupiający ogromną ilość widzów cykl imprez w naszym mieście. Kilkadziesiąt wydarzeń i wykonawców, koncerty, recitale, spotkania z artystami. Lato Muz Wszelakich nagrodzone w Warszawie Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszą imprezę turystyczną roku 2005, w 2006 roku wyróżniony w Konkursie Miast Polskich jako Miasto dla Turystów, a w 2013 roku nagrodzony Lubuską Perłą Turystyczną. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem. Do zobaczenia, jak co roku, w przeróżnych miejscach naszego miasta.
Więcej o Lecie >TUTAJ<
Tydzień 4 – program
23.07 / wtorek
19.00 lato z kulturą żydowską
Kapela Niwińskich Czas Wesela
W programie: XIX wieczna muzyka żydowska ze zbiorów Oskara Kolberga i z pamięci wiejskich muzykantów
scena przed Filharmonią Zielonogórską
wstęp wolny
To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Angela Zajcewa, Magdalena Sobczak, Jacek Mielcarek, Piotr Domagalski, Mariza Nawrocka, Katarzyna Szurman, Iga Wasilewska, Jan Tarkowski. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych.
24.07 / Środa
9.00 – 18.00 Święto Wolnych Książek
Pałac w Starym Kisielinie (filia ZOK)
wstęp wolny
Stoisko bookcrossingowe w parku pałacowym udostępnione będzie w godzinach 9-18.
Każdy może przyjść i nieodpłatnie wziąć wybraną przez siebie książkę do domu.
Każdy może też przynieść książki, które już przeczytał i nieodpłatnie przekazać je innym!
Czym jest BOOKCROSSING?
To niecodzienne zjawisko jednoczące miłośników czytania.
Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu.
Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami oraz skuteczny sposób integracji.
To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, a także media. Święto zyskało wymiar ogólnopolski. W tym roku i my włączamy się w organizację obchodów:)
11.00-13.00 nie nudzę się latem
Zabytki sakralne Zielonej Góry
Spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
wstęp wolny
25.07 / czwartek
17.00 z książką na leżaku
Spotkanie z… Karoliną Korwin-Piotrowską
WiMBP im. C. Norwida
Karolina Korwin-Piotrowska – dziennikarka, felietonistka, pisarka, autorka książek „Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu”, „Ćwiartka raz”, „Krótka książka o miłości” oraz „Sława” (2017). Przez 11 lat z sukcesem prowadziła w TVN Style program „Magiel towarzyski”. Jest autorką wielu felietonów do tygodnika „Wprost”, miesięcznika „Art&Business” i dwutygodnika „Grazia”. Była komentatorem TVN24 BiS. Od 2017 roku przygotowywała też autorski talk-show w TVN Fabuła pt. „DKF”, w którym gościła przedstawicieli świata filmowego i rozmawiała z nimi na temat kina i telewizji, oraz w TVN Style program „#Sława”. Od stycznia 2018 roku wraz z Michałem Figurskim prowadzi „Najgorsze państwo świata”, audycję poranną w Antyradiu. Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka popkultury, badaczka show-biznesu, znawczyni filmu i miłośniczka psów. Pracowała w Radiu Kolor u boku Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, w Radiu Zet, Radiu PiN, telewizji E!Entertainment, zawsze prowadząc autorskie programy. W latach ‘90. prowadziła kultowe „Filmidło” w TVP1; kierowała promocją medialno-marketingową filmów „Ogniem i mieczem” i „Quo Vadis” na targach filmowych w Cannes; pracowała w biurze prasowym filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Była szefową działów i redakcji w magazynach „Pani”, „Uroda”, „Marie Claire”, „Sukces”, „Party” oraz portali Plejada i tvn.pl. Wykładała dziennikarstwo na SWPS. W 2015 roku znalazła się na liście najbardziej wpływowych celebrytów tygodnika „Wprost” oraz zajęła 5 lokatę na liście 10 najbardziej wpływowych i opiniotwórczych polskich dziennikarek według „Gazety Wyborczej”.
Po spotkaniu możliwość zakupu książek.
20.00 znani na wesoło i nieco poważniej
Recital Artura Chamskiego
scena przed Filharmonią Zielonogórską
wstęp wolny
Artur Chamski – aktor i piosenkarz. Od 2001 roku związany z warszawskim teatrem Studio Buffo. W 2004 ukończył studia na Wydziale Lalkarskim filii PWST we Wrocławiu. Jeszcze podczas studiów, na drugim roku nawiązał współpracę z teatrem Studio Buffo. Grał m.in. w musicalach Metro i Romeo i Julia. Występował w programach telewizyjnych – „Przebojowa noc” i „ Złota sobota „w reżyserii Janusza Józefowicza. W 2004 roku grał w warszawskim Teatrze na Woli. W 2005 zajął drugie miejsce w plebiscycie na najciekawszego aktora młodego pokolenia zorganizowanego przez stronę iFilm.pl.
Wygrał czwartą edycję programu „ Jak oni śpiewają” , emitowanego na antenie Telewizji Polsat w 2008 roku . Za zwycięstwo otrzymał Brylantowy Mikrofon i kontrakt płytowy. W tym samym roku wydał debiutancki singiel pt. Jak oni śpiewają. W roku 2009 z piosenką „Kilka słów” zajął trzecie miejsce w koncercie Piosenka dla Europy 2009, będącym krajowymi eliminacjami do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji . W tym samym roku startował w specjalnej edycji „Jak oni śpiewają” ?, w której zajął trzecie miejsce. W 2014 był uczestnikiem pierwszej edycji programu „ Twoja twarz brzmi znajomo „emitowanego w Telewizji Polsat .
Podczas recitalu aktor zaprezentuje przeboje ze światowych musicali oraz polskie i światowe hity muzyczne.
26.07 / piątek
11.00 bajki, bajdy, banialuki
Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
scena przed Filharmonią Zielonogórską
wstęp wolny
Spektakl opowiada o świecie domowych stworków, chochlików i duszków. Świecie dla zwykłego śmiertelnika niewidzialnym, ale w sposób istotny oddziałującym na rzeczywistość. Postacią główną jest tu Kacperek – domowy Skrzat, który opiekuje się domostwem i przewodzi barwnej gromadzie eterycznych istot. W wyniku własnej niefrasobliwości traci pewnego dnia swój magiczny talizman i zostaje porwany przez złego Sato – władcę ciemnego lasu pod górą Rzybrzycką. Jednak jeśli ma się przyjaciół, z każdej opresji można wyjść cało. O tym właśnie jest to przedstawienie.
20.30 Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German
Amfiteatr im. Anny German – bilety
Prowadzenie: Joanna Moro, Maria Szabłowska, Rafał Brzozowski
Zaśpiewają: Natalia Sikora, Justyna Steczkowska, Anna Wyszkoni, Roksana Węgiel, Rafał Brzozowski, Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Bracia Szczepanik z zespołu Pectus, Sławek Uniatowski, Marcin Sójka, Piotr Tłustochowicz (Laureat Festiwalu 2018).
Festiwal kultywuje pamięć o patronce zielonogórskiego amfiteatru Annie German.
Pierwsza część muzycznego spotkania poświęcona będzie Annie German. Legendarna wokalistka wniosła do polskiej piosenki ogromną świeżość, delikatność, jej utwory przepełnione są ogromną miłością do człowieka, afirmacją życia, spokojem. Teksty niosą olbrzymie wartości nie tylko literackie, w połączeniu z dźwiękiem tworzą przepiękne obrazy i wizje plastyczne. Aranże i oprawa muzyczna całości – orkiestra pod dyrekcją Piotra Dziubka.
W drugiej części usłyszymy niezapomniane utwory Kory i zespołu Maanam w wykonaniu znanych i lubianych oraz młodych wokalistów zmagających się w konkursie. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną przeznaczoną na pomoc w rozwoju kariery oraz statuetkę „Tańczącą Eurydykę”.
Bilety w cenie: 50 zł (sektor A numerowany) i 30 zł (pozostałe sektory) do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).
27.07 / sobota
16.00 Imieniny Anny
Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
Lubuski Teatr
wstęp wolny
20.00 bluesowe noce
Koncert zespołu Hańba. Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa
Klub Piekarnia Cichej Kobiety – bilety
Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew
Tadeusz Król – akordeon, klarnet
Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland – tuba, śpiew
Koncerty zespołu to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka – znani) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet).
W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko- polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.