Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

5. tydzień Lata Muz Wszelakich 2014

Lato Muz Wszelakich zaprasza Państwa po raz jedenasty! Jak co roku na zielonogórzan czeka szereg różnych imprez. W tegorocznym programie znajdziecie między innymi znane już cykle jak : Bluesowe noce, Bajki Bajdy Banialuki, Znanych na wesoło, Wieczory u Luteranów itp. . Jednak ten rok będzie należał również do nowości m.in 11 uśmiechów na 30-lecie Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, koncerty z cyklu MuzZOK czy Wakacje z ZUMBA® fintess. W zielonogórskim amfiteatrze odbędzie się już po raz kolejny Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2014 oraz zaprosimy Państwa na przepiękne wydarzenie czyli operę Nabucco Verdiego. Z pewnością tego Lata nie będziecie się nudzić!

Więcej informacji o tegorocznej edycji Lata
>TUTAJ<

Informator Kulturalny z programem Lata Muz Wszelakich 2014:

5. tydzień Lata Muz Wszelakich

 

30 lipca, środa 

11.00 – 13.00        nie nudzę się latem

Zabytki sakralne i architektura obronna Zielonej Góry spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych (miejsce zbiórki plac Bohaterów przy pomniku)

31 lipca, czwartek

20.00        znani na wesoło

Recital Haliny Frąckowiak
Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tutaj z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”. Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje („Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”). Jednocześnie dokształcała swoje umiejętności wokalne u Alicji Barskiej. W 1972 rozpoczęła karierę solową. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała „Złoty Mikrofon” Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej. Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie. Płyta Ogród Luizy (i cykl 20 liryków miłosnych) powstała jako owoc zafascynowania Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem stała się płyta nagrana z grupą SBB – Geira. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc” czy „Anna już tu nie mieszka”. To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny. Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.

Zielonogórski Ośrodek Kultury (podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON)

1 sierpnia, piątek 

11.00        bajki, bajdy, banialuki

Czego nie wiecie o smokach, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
Spektakl opowiada o przygodach głównej bohaterki Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków.

Zielonogórski Ośrodek Kultury (amfiteatr im. Anny German)

18.00 – 19.30        wakacje z zumba®fitnes

Zdrowie, uroda, piękno
Zumba na świeżym powietrzu, konsultacje dietetyczne, zabiegi spa i kosmetyczne, wszelkiego rodzaju masaże i wiele innych atrakcji

Centrum Tańca i Fitness i Fundacja Lyada (plac Bohaterów przy fontannie)

20.00        bluesowe noce

Koncert zespołu Tipsy Drivers
Nazywamy się TIPSY DRIVERS. Gramy ze sobą od listopada 1994 r. To co nas połączyło nazywa się BLUES, a dokładniej jego chicagowska odmiana. Mamy za sobą wiele koncertów na terenie całego kraju jak również poza granicami Polski. Jesteśmy laureatami m.in. takich przeglądów i festiwali jak: Rawa Blues 2000 i 2001; w Katowicach (Duża Scena); Blues na Kujawach w Brześciu Kujawskim Zaczarowany Świat Harmonijki 2000 (Jacek Urlik II nagroda) – Rawa Blues; w Katowicach (laureat festiwalu – nagroda publiczności); Rawa Blues; w Katowicach (wyróżnienie); Blues nad Bobrem w Bolesławcu i wielu innych… Według ankiety przeprowadzonej wśród miłośników bluesa zorganizowanej przez A. Matysika i Radio Katowice oraz pismo Twój Blues zostaliśmy uznani za Odkrycie Roku 1999, a w 2001 zajęliśmy drugą pozycję w kategorii Zespół Roku. To co doceniają w nas fani jak i znawcy gatunku, to feeling i pasja z jaką gramy. Naszą inspiracją są m.in. tak sławni wykonawcy bluesa jak: Junior Wells, Buddy Guy, Carrey Bell, Muddy Waters, Little Walter Jacobs, Otis Rush i wielu innych. W naszym repertuarze oprócz standardów muzyki bluesowej znajdują się kompozycje własne z polskimi tekstami. W 2001r. miała miejsce premiera naszej debiutanckiej płyty: „Blues & Chicago Sound”, która spotkała się z dobrym przyjęciem, a jej notowania plasują się w dziesiątce najlepiej sprzedających się polskich płyt bluesowych. Już wkrótce planujemy wydanie płyty koncertowej nagranej z udziałem czołowych polskich harmonijkarzy.
Mariusz Kędzierski (perkusja), Janusz Lesień (bas), Kacper Walczak (gitara), Jacek Urlik (harmonijka, śpiew)

Klub Piekarnia Cichej Kobiety                    BILETY 15 zł

3 sierpnia, niedziela

19.00        wieczory u luteranów

Koncert inauguracyjny Od Monteverdiego do Bacha
wykonanie: Marta Boberska (sopran), Cappella Viridimontana: Maria Banaszkiewicz- Bryła (klawesyn, pozytyw), Aleksandra Bryła (skrzypce), Henryk Kasperczak(teorba), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
Marta Boberska absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego, Georga Friedricha Händla, Claudio Monteverdiego, Henry’ego Purcella. Artystka współpracowała także m. in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (Widma Stanislawa Moniuszki), Narodową Operą Łotewską w Rydze (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Operą Nova w Bydgoszczy (Mesjasz Georga Friedricha Händla), Operą Krakowską (Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Zemsta nietoperza Johanna Straussa). Śpiewała także w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Jean-Claude Malgoire’a w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała Krystynie Jandzie w sztuce Maria Callas – lekcja śpiewu. W repertuarze ma również muzykę współczesną – w jej wykonaniu odbyło się prawykonanie cyklu pieśni Marijna Simonsa (Finlandia, 2003 rok). Sopranistka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno-kantatowe, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej, występuje w czołowych filharmoniach kraju, dając koncerty, jak i recitale solowe. Współpracuje również z Polskim Radiem.
Cappella Viridimontana – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami-  m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.

Towarzystwo Śpiewacze Cantores (Kościół Ewangelicki)         BILETY 5 i 10 zł

20.00        letni festiwal operowy

Giuseppe Verdi Nabucco reż. Feliks Tarnawski
Nabuchodonozor – popularnie Nabucco – to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z Va pensiero… stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.). W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

Agencja Artystyczna Pro Musica (amfiteatr im. Anny German)        BILETY – abilet.pl

21.00 – 23.00        a niebo gwiaździste nade mną….

Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze (Winne Wzgórza przy Palmiarni)

Sprawdź również

Skip to content