WSTĘP WOLNY
Monika Gruszczyńska (sopran/solistka Operetki Wrocławskiej)
Rodowita Wrocławianka . Również we Wrocławiu rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Podstawowej Szkole Muzycznej, później w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu i organów. W 2000 r. ukończyła 6 – letnie studia na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka, z wynikiem bardzo dobrym ( specjalność : wokalno – aktorska i pedagogika wokalna ). Już podczas studiów doskonaliła swoje umiejętności na licznych wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. prof. dr Ryszarda Karczykowskiego i Stefanię Toczyską. Kilkakrotnie brała udział w koncertach kończących te kursy. Nadal jako studentka brała udział w wykonaniach dzieł oratoryjno – kantatowych. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.
W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką, w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając partię Stazji w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Od września 1999 r. została solistką tego Teatru, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach tj.: „Skrzypek na dachu”, „Ptasznik z Tyrolu”, „ Zorba”, „Chicago”, „Betleem Polskie”, rewie i inne. Z początkiem 2007 r. podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia, z którym związana jest obecnie. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracowała z następującymi dyrygentami: K. Wiencek, W. Kunc, J. Ślęk, M. Tracz, Ł. Wojakowski, A. Urbanek, Z. Małkowicz, a także orkiestrami m.in. polskich filharmonii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego. Od 2007 r. brała udział w nagraniu trzech płyt CD z orkiestrami w repertuarze arii operetkowych, piosenek dawnych lat i ostatnio polskich kolęd . Monika Gruszczyńska zapraszana jest także do nagrań programów Telewizji Polskiej. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Watykanie. Od 2009 r. pracuje jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej a od 2015 r. na Uniwersytecie Wrocławskim prowadząc zajęcia z emisji głosu. W 2012 r. otrzymała tytuł doktora sztuki wokalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Łukasz Gaja (tenor/solista Opery Wrocławskiej)
Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Jeszcze jako student angażowany był w wiele przedsięwzięć muzycznych, m.in: wziął udział w dwóch koprodukcjach Supierz Music Management wykonując partię Artuta i Normana w „Łucji z Lammermoor” z Operą Śląską oraz partię Remendada w „Carmen” z Operą Kijowską w teatrach operowych Holandii i Belgii. Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje partie m.in.: Rudolfa („Cyganeria”), Księcia Mantui („Rigoletto”), Nemorina („Napój Miłosny”) ,Ferranda („Cosi Fan Tutte”), Tamina („Czarodziejski Flet”), Hrabiego Almavivy („Cyrulik Sewilski”), Don Ottavia („Don Giovanni”),Fentona („Falsaff”), Casia („Otello”), Beppa („Pajace”), Kniazia Szujskiego („Borys Godunow”).
Współpracuje również z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Hrabia Amaviva – „Cyrulik Sewilski”) oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym (Kamil de Rosillon – „Wesoła Wdówka”, Caramello – „Noc w Wenecji”).
Łukasz Gaj jest laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Imricha Godina w Vrable (Słowacja), trzeciej nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach oraz finalistą konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.
Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Chrzanowie, Wieliczce, XX Śląskim Festiwalu im. Lugwiga van Beethovena, XIII Festiwalu Ave Maria, X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, IX Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera – W hołdzie Richthofenowi, VII Festiwalu “Bel Canto” w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Słowika.
Przy akompaniamencie tria instrumentalnego: skrzypce, wiolonczela, piano.
3 maja (niedziela):
godz. 16.00
Amfiteatr im. Anny German
WSTĘP WOLNY
[zokpost „40937”]