Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

Lato Muz Wszelakich 2018

UWAGA: Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

 

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

WSTĘP WOLNY (na wszystkie imprezy cyklu)

 

5.07, godz. 19.00 – Sławek Uniatowski 
Amfiteatr im. Anny German

„METAMORPHOSIS” to autorskie kompozycje do tekstów własnych, Tomasza Organka, Michała Zabłockiego oraz Janusza Onufrowicza.Teksty traktują o miłości, przyjaźni, przemijaniu, nadziei i akceptacji samego siebie. Skłaniają do refleksji. Muzyka to połączenie jazzu, soulu, popu z lekką dawką rytmów brazylijskich.
Sławek Uniatowski to wybitny wokalista, multiinstrumentalista oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Huston, Celine Dion czy Michaelem Buble. W zeszłym roku został laureatem nagrody Magazynu Fashion dla najlepiej ubranego Artysty w kategorii kultura.

 

 

12.07, godz. 19.00 – Bogusław Morka  zaprasza na najpiękniejsze melodie świata
Amfiteatr im. Anny German

Bogusław Morka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Już na trzecim roku studiów zaproponowano mu współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1984 roku zadebiutował partią Artura w „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego, a w dwa lata później dostał wspaniałą szansę zaśpiewania głównej partii tenorowej Kazimierza w operze „Hrabina” – Stanisława Moniuszki. Wkrótce spełniło się jego marzenie – zaśpiewał partię Alfreda w „Traviacie” i Pinkertona w „Madame Butterfly”. W 1992 roku Bogusław Morka został zaproszony jako jedyny polski tenor do udziału w koncercie „Serce za Serce” u profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, gdzie bohaterem tego wieczoru był wielki tenor Placido Domingo, z którym zaśpiewał duet Macduffa i Malcolma z opery „Macbeth” G. Verdiego. Ogromną popularność Bogusław Morka zdobył także jako wspaniały odtwórca kilku świetnych premier operetkowych na scenie Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w „Baronie Cygańskim” – J. Straussa, „Księżniczce Czardasza” – E. Kalmana oraz „Ptaszniku z Tyrolu” – C. Zellera.
Z powodzeniem koncertuje na scenach Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpani, Australii. Można go usłyszeć i zobaczyć na koncertach w całej Polsce; jest stałym bywalcem wielu festiwali muzycznych, a w szczególności Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Liczne nagrody takie jak: Złota Muza Polskich Nagrań, Złoty Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Honorowa Złota Malwa czy nagroda Zasłużony dla Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia artystyczne, są wyrazem podziwu dla jego sztuki wokalno-aktorskiej. Kalendarz jego występów jest szczelnie zapisany nazwami miast, w których często gości, bo dla wielu miłośników muzyki poważnej i popularnej Bogusław Morka to artysta uwielbiany i oczekiwany.
W programie koncertu  przeboje z operetek i musicali, muzyka filmowa, pieśni hiszpańskie i włoskie.

 

 

19.07, godz. 19.00 – Małgorzata Lewińska w recitalu Moje fascynacje
Klub Piekarnia Cichej Kobiety

Małgorzata Lewińska –aktorka filmowa ,telewizyjna i teatralna , Absolwentka warszawskiej PWST ,którą ukończyła w 1996 roku . Dwukrotnie nagrodzona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1997 i 1998 roku. Na deskach teatralnych zadebiutowała w  Teatrze  Komedia w Warszawie w spektaklu „Cyrano „ . W roku 1998  grała we  wrocławskim  Teatrze nr 12.
Ogromną  popularność  przyniosła  Jej rola Patrycji Cwał-Wiśniewskiej     w serialu telewizyjnym „Lokatorzy” oraz jego spin-offie „Sąsiedzi”. Zagrała w wielu  filmach  min: ”Dzieci i ryby „, ”Przedwiośnie „ ,” Wiedźmy „.
Aktorka wzięła udział w pierwszej edycji programu „Jak oni śpiewają” emitowanym  w telewizji „Polsat”. Jest Honorowym Ambasadorem Dzieci Chorych na Nowotwory Mózgu.
Współpracowała także  z programem „Szymon Majewski Show”. Podczas  recitalu  w Zielonej Górze artystka   zaprezentuje min. przeboje ze światowych musicali , niezapomniane przeboje  Edith Piaf, Dalidy a także  znane i lubiane  polskie  przeboje.

 

fot. Bartosz Mirecki

 

26.07, godz. 19.00 – Jolanta Żółkowska w monodramie Lifting
Amfiteatr im. Anny German

Jolanta Żółkowska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, niezapomniana z roli  Basi  Lawinówny z serialu „Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego. Aktorka od lat występuje w monodramie „Lifting”. Spektakl powstał w 2008 roku i miał premierę w Poznaniu w „Scenie na Piętrze”.„…Moje życie – jak wielka walizka co nieść ciężko i zostawić szkoda…”Ujmujący i zabawny monodram – to historia pięćdziesięcioletniej kobiety, która stanęła na zakręcie życiowym. Jak mówi bohaterka „…życie zaczęło mi się po pięćdziesiątce, wszystko się spartaczyło, zdrowie nie to, poziom hormonów nieco rozchwiany…”, dodatkowo odkrywa, że mąż spotyka się z kimś dużo młodszym. Na pozór banalna historia…. Autorka w zabawny, lekki, ale i wzruszający sposób, opowiada o życiu kobiety, którapomimo wszystko odnajduje wiarę w sens życia. Brawurowa kreacja Jolanty Żółkowskiej, piękne teksty piosenek Ewy Zelenay, wzbogacone muzyką Piotra Golli powodują, że spektakl ogląda się z wielką przyjemnością, a jednocześnie wielu z widzów znajduje tu kawałek swojego własnego życia. Spektakl był grany w wielu miastach w Polsce oraz w Niemczech (Berlin) i Holandii (Utrecht).

Autor: Alice Burt
Teksty piosenek: Ewa Zelenay
Muzyka: Piotr Golla
Reżyseria: Andrzej Jakimiec
Występują:
Jolanta Żółkowska
Piotr Golla – fortepian

 

 

2.08, godz. 19.00 – Władysław Grzywna w recitalu Od San Remo do Opola
Amfiteatr im. Anny German

Władysław Grzywna – aktor filmowy ,telewizyjny i teatralny .Artysta estradowy. Absolwent Szkoły Cyrkowej w Julinku .W latach 1979 -1999 związany z Teatrem Syrena w Warszawie .Grał u boku  m.in. Ireny  Kwiatkowskiej,  Hanki Bielickiej,  Kazimierza Krukowskiego,  Ludwika  Sępolińskiego czy Kazimierza Brusikiewicza. Obecnie występuje na deskach warszawskiego Teatru Capitol oraz w Teatrze Kamienica w Warszawie .
Przez kilka lat był w zespole Kabaretu Olgi Lipińskiej .Grał także w wielu serialach telewizyjnych : „Synowie”, „Daleko od noszy”, „Tygrysy Europy”, „Dwie strony medalu”, „Hotel 52”, „Halo Hans”. Od wielu lat występuje także w  programach estradowych „Gala Piosenki Biesiadnej ” z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Podczas recitalu „Od San Remo do Opola” artysta zaprezentuje wiele znanych i lubianych przebojów włoskich i polskich .Spotkanie z artystą to ogromna dawka humoru, energii ,niespodzianek i doskonałej zabawy dla wszystkich.

 

 

9 .08, godz. 19.00 –  Jacek Kawalec – recital „Muzyczne twarze Jacka Kawalca„
Amfiteatr im. Anny German

Jacek Kawalec – aktor teatralny filmowy i telewizyjny ,absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Doskonale znany publiczności z wielu ról w popularnych serialach telewizyjnych m.in. – “Ranczo”, „Doręczyciel”, ”Na dobre i na złe„.
Przez kilka sezonów artysta był gospodarzem popularnego programu nadawanego w programie Pierwszym TVP – “Randka w Ciemno”, brał także udział w telewizyjnych show – “Taniec z Gwiazdami” oraz “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
Aktor posiada również niezwykły talent muzyczny .Od lat z powodzeniem śpiewa własne recitale . Kilka lat temu nagrał płytę pt. “Be my love”, na której śpiewa sonety Szekspira w oryginalnej wersji językowej. Stały się one podstawą widowiska muzyczno-teatralnego pt. “Miłość to nie igraszka czasu”.
Podczas recitalu „Muzyczne twarze Jacka Kawalca„ usłyszymy największe światowe przeboje z repertuaru największych rockowych wokalistów, m.in.: Joe Cockera, Johna Lennona, Roberta Planta czy Stinga oraz polskie znane hity muzyczne .

 

 

 

16.08, godz. 19.00 – Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński w koncercie Romanse … Romanse …
Amfiteatr im. Anny German

Niezwykły wieczór romansów śpiewanych w duecie przez znakomite aktorskie małżeństwo – Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego!
Podczas koncertu usłyszymy stare cygańskie romanse wykonane w oryginalnym języku Romów, a także miłosne pieśni rosyjskie. W drugiej  część wieczoru natomiast przeniesiemy  naszych gości z atmosfery lasów i stepów do eleganckiego salonu, gdzie zaprezentowane zostaną romanse Aleksandra Wertyńskiego w tłumaczeniu Jonasza Kofty.
Ponadto widzowie będą mogli wysłuchać poezji miłosnej autorstwa m. in. Aleksandra Puszkina, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, a także samego Emiliana Kamińskiego.
Artystom na fortepianie akompaniuje znakomity muzyk  Michał Salamon.

 

 

 

 

23.08, godz. 19.00 –  Danuta Błażejczyk w recitalu Królem swego życia bądź
Amfiteatr im. Anny German

„Królem swego życia bądź” to pełne optymizmu i radości spotkanie z  Danutą Błażejczyk i jej piosenkami. Już od pierwszych taktów tej najnowszej piosenki autorstwa D. Błażejczyk/M. Jurecki dacie się Państwo porwać jej przesłaniu, że każdy  z nas mimo swoich wad, wart jest kochania i każdy pragnie w swoim życiu dokonywać własnych wyborów, By I tak być powinno – być szczęśliwym, każdy powinien być królem swego życia.
W programie usłyszeć będzie można wiele piosenek, które specjalnie dla Danuty Błażejczyk napisali najwybitniejsi kompozytorzy i autorzy tekstow- wśród nich: Włodzimierz Korcz, Marek Stefankiewicz, Seweryn Krajewski, Jacek Mikuła , Mieczysław Jurecki, Wojciech Młynarski, Andrzej Jerzy Masłowski, Jonasz Kofta, Ernest Bryll.
Królem swego życia bądź, to nie tylko piosenki, to także spotkanie z Danutą Błażejczyk człowiekiem  pogodnym i pełnym optymizmu, którym potrafi „zarażać” innych.
Danuta Błażejczyk debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką „ Taki cud i miód” . W 2015 roku obchodziła jubileusz XXX -lecia pracy artystycznej. Danuta Błażejczyk jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką  polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach ”Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense” i „Moniuszkowo”, “Tajemnica Tomka Sawyera”, a także w serialu „Lokatorzy”.
Jest założycielką i Prezesem FUNDACJI APETYT na KULTURĘ. Fundacja ta opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.
W 2011r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużonym dla Kultury Narodowej.
Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzna barwę głosu i niebywałą muzykalność.

 

fot. Ewa Budziak

 

30.08, godz. 19.00 – Joanna Lewandowska Niebo dla złodziejek – Piosenki kradzione i nowe
Amfiteatr im. Anny German

NIEBO DLA ZŁODZIEJEK to piąta, jubileuszowa płyta Joanny Lewandowskiej. Jej tytuł powstał w czasie wywiadu z wieloletnim redaktorem Polskiego Radia – Zbigniewem Krajewskim i nawiązuje do humorystycznego sformułowania, którym określają ją inni artyści oraz słuchacze: „złodziejka piosenek”. 
Ona sama potwierdza, że wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, zwłaszcza męskich, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i  uczuć. Interpretacje Joanny, nadają starym piosenkom całkiem nowe życie.  Swym potężnym głosem, aranżacjami i głębią przekazu porusza każdą publiczność. Czasem mówi o sobie, że jest kameleonem, ale zmienia nie kolory ale nastroje i emocje. W zależności od miejsca i słuchaczy uderza w odpowiednie struny, aby dotrzeć do ich serc. Spaja ona dwa, zdawałoby się odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Pojazzja – mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.
Te skradzione Agnieszce Osieckiej, Zbigniewowi Wodeckiemu, Andrzejowi  Zausze, Andrzejowi Poniedzielskiemu czy  zespołowi Sztywny Pal Azji to ikony polskiej piosenki takie jak „Uciekaj moje serce”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Samotnie” i „Wieża radości, wieża samotności”. Joanna zaśpiewa też piosenki napisane specjalnie dla niej. Wśród premier wykona m.in. utwór tytułowy „ Niebo dla złodziejek” pióra Marka Bartkowicza do własnej muzyki  a także „Golgotę” Jana Wołka do muzyki norweskiego kompozytora Espena Leitena a także „Dojrzewanie” z tekstem Marii Guzy i muzyką zespołu „Niebo dla Złodziejek”.

Paweł Stankiewicz – gitary
Bartłomiej Krauz – akordeon
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne

 

WSTĘP WOLNY (na wszystkie imprezy cyklu)

 

6 LIPCA, godz. 11.00 JAŚ I MAŁGOSIA, TEATR MER – ŁÓDŹ
Amfiteatr im. Anny German

Przed wielkim lasem mieszkał pewien biedny drwal ze swoją żoną i dwojgiem dzieci: chłopczyk nazywał się Jaś, a dziewczynka Małgosia…Klasyczna bajka podana w ciepły, lekki, dowcipny, a miejscami nowatorski sposób. Spektakl grany jest w planie żywym i lalkowym.

 

 

13 LIPCA, godz. 11.00 ZŁOTA RYBKA, TEATR CZTERY KĄTY – ZIELONA GÓRA
Amfiteatr im. Anny German

Komu z nas nie zdarzyło się marzyć o wielkim bogactwie? A czy ktoś pamięta jeszcze historię Złotej Rybki? Ciotka Klamotka i Marcelina Monterra Fiubzdziu przeniosą Was do świata dawnej Rosji nad brzeg pewnego błękitnego jeziora, by tam opowiedzieć historię pewnego niezwykłego spotkania.

 

 

20 LIPCA, godz. 11.00 – WILK, KOZA I KOŹLĘTA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE
Amfiteatr im. Anny German

Wilk, stary bluesman, cierpi na przewlekły katar. Ta przykra dolegliwość sprawia, że nie potrafi wyczuć zdobyczy a co za tym idzie – jest pierońsko głodny.
Los jednak jest dla niego łaskawy i Wilk przypadkiem znajduje zagrodę pełną malutkich, bialutkich, śliczniutkich i smaczniutkich kózek. Czy będzie z tego uczta o jakiej nawet nie marzył? A może małe kózki nie dadzą się tak łatwo nabrać Wilkowi?

 

 

27 LIPCA, godz. 11.00 – PRZYPADKI DOKTORA BONIFACEGO TRĄBKI, TEATR A+A – WROCŁAW
Amfiteatr im. Anny German

Przedstawienie opowiada o niezwykłym doktorze, Bonifacym Trąbce – lekarzu opiekującym się wszystkimi zwierzętami w swej leśnej chatce. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedzają rozmaite gabinety lekarskie – między innymi gabinet zabiegowy, gdzie można założyć opatrunek na chorą nogę, pracownię EKG, gdzie razem z przestraszoną myszką można zobaczyć na czym polega badanie serca, laryngologa, który zbada słuch kukułki, gabinet RTG czy gabinet USG prowadzony przez dwa chomiki.

 

 

3 SIERPNIA, godz. 11.00 – ŻEGLARZE SIEDMIU MÓRZ, TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – ZIELONA GÓRA
Deptak

Każdemu znany jest termin „morskie opowieści”, jako synonim niestworzonych historii. Spektakl jest skonstruowany z takich właśnie, nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a „szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie, z zazdrością się temu przysłuchują.

 

 

10 SIERPNIA, godz. 11.00 – BAJKOWY KRAMIK, STUDIO TEATRALNE GULIWER – ZIELONA GÓRA
Amfiteatr im. Anny German

Jest to zabawna adaptacja dwóch znanych bajek – Szklana Góra i Czerwony Kapturek, połączona kabaretową formą. Pan Rączka i Pan Nóżka, dwóch rywalizujących ze sobą, wędrownych Aktorów – Kuglarzy, stara się za wszelką cenę pokazać swój spektakl zgromadzonym widzom. Niestety, natrafiają na różne przeszkody, które burzą im ustalony wcześniej plan. Do tego dochodzą prywatne animozje, które dodatkowo przeszkadzają im w realizacji spektaklu. Wtedy zaczynają improwizować. Rodzi się nowy spektakl…ale i to przychodzi im z trudem.

 

 

17 SIERPNIA, godz. 11.00 – KOZIOŁEK MATOŁEK, TEATR LALKI I AKTORA – WAŁBRZYCH
Amfiteatr im. Anny German

Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

 

 

24 SIERPNIA, godz. 11.00 – O! KRÓLEWNA!, TEATR MALUTKI – ŁÓDŹ
Amfiteatr im. Anny German

 

 

31 SIERPNIA, godz. 11.00 – TAJEMNICZA SPRAWA W ZAPACHOWIE, TEATR FRAJDA – TORUŃ
Amfiteatr im. Anny German

Od pewnego czasu w Zapachowie niezbyt ładnie pachnie…pomimo to wprowadzili się jacyś nowi lokatorzy…Radocha i Frajdek postanowili urządzić porządki, by odnaleźć źródło owej woni! Czynowi sąsiedzi im w tym pomogą, czy tylko skomplikują sytuację? I kim oni właściwie są?!…myj, układaj i zmywaj, segreguj, zamiataj, zacznij skromnie od siebie, a posprzątasz pół świata!

 

 

Zapraszamy na XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus. Festiwal odbywa się w Krotoszynie w dniach 17-19.08.2018 oraz w Zielonej Górze w dniach 21-22.08.2018 (20 sierpnia o godz. 19.00 oficjalne otwarcie Festiwalu i prezentacja artystów – deptak / scena przy pomniku Bachusa). Przed publicznością swoje pokazy zaprezentują światowej klasy komicy, akrobaci, żonglerzy, iluzjoniści i przedstawiciele innych dyscyplin cyrkowych oraz teatralnych, tanecznych i muzycznych.

Zaproszeni w tym roku artyści nie boją się wyzwań. Udowodnią, że ludzkie ciało ogranicza tylko wyobraźnia. Ekstrawagancki duet Estupida Compania zaprezentuje przedstawienie w stylu starego cyrku dziwaków z wykorzystaniem technik fakirskich. Aerial Manx z Australii udowodni, że można połykać miecze jednocześnie robiąc salta. Do wybuchów śmiechu doprowadzi pochodzący z Macedonii Gjurcinowsky, a do świata iluzji zaprosi Brazylijczyk Diogo Alvares. Na festiwalu wystąpi ponad 20 grup i artystów. Opisy przedstawień dostępne są na stronie buskerbus.com.

BuskerBus to festiwal interdyscyplinarny. Sztuka uliczna wychodzi do ludzi i wciąga ich do magicznego świata. Interakcja między organizatorami, publicznością oraz artystami jest kluczowym elementem. To szczera reakcja widzów i budowanie więzi z publicznością sprawiają, że przedstawienia uliczne są wyjątkowym doświadczeniem. Festiwal bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia. Udowadnia, że sztuka może być powszechnie dostępna także poza wielkimi arenami czy teatrem.

Głównym wynagrodzeniem artystów ulicznych jest to, co dostają do kapelusza. Serdecznie zachęcamy do wynagradzania ich za pokazy.

Organizatorami wydarzenia są Zielonogórski Ośrodek Kultury, Krotoszyński Ośrodek Kultury i Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny Festiwalu BuskerBus.

Zajrzyj do archiwum Festiwalu TUTAJ

 

 

Więcej o Festiwalu na stronie www.buskerbus.com

 

21 sierpnia, godz. 12.00 – Prezentacje artystów ulicznych
deptak 

22 sierpnia, godz. 12.00 – Prezentacje artystów ulicznych
deptak 

IMPREZY BILETOWANE

 

6 lipca, godz. 20.00 – Blues Junkers
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

Natalia Abłamowicz – śpiew, kazoo,
Dominik Abłamowicz – piano, harmonijka
Maciek Sych – gitara
Krzysztof Mika – perkusja

Filozofią BLUES JUNKERS jest granie bluesowych piosenek, z charakterystycznymi melodiami, które można sobie nucić w pracy, na spacerze, na przystanku, pod prysznicem, w sklepie, a nawet u fryzjera. Hasłem rozpoznawczym BLUES JUNKERS jest „BLUES NOT DEAD” (to też jedna z autorskich kompozycji zespołu oraz tytuł ich studyjnej płyty). BLUES JUNKERS to zespół z misją, jaką jest podtrzymywanie przy życiu bluesa, poprzez pokazywanie ludziom, że to niezwykle atrakcyjna, szczera muzyka, która powinna gościć w mediach. BLUES JUNKERS są przekonani, że z bluesem obecnym w mediach świat będzie po prostu lepszy.

W pierwszym roku swego istnienia BLUES JUNKERS wystąpili na dużej scenie RAWY BLUES, na którą zaproszono ich bez konieczności brania udziału w konkursie.

W kwietniu 2016 roku BLUES JUNKERS, jako zwycięzcy konkursu zespołów w ramach SUWAŁKI BLUES FESTIWAL 2015, reprezentowali Polskę na EUROPEAN BLUES CHALLENGE 2016 we Włoszech.

Zespół został uznany ODKRYCIEM ROKU 2015 przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” w ankiecie BLUES TOP 2015. W ankiecie BLUES TOP 2016 w kategorii „Zespół Roku” BLUES JUNKERS znaleźli się na 3 miejscu. Z kolei, w tej samej ankiecie wokalistka zespołu Natalia Abłamowicz została wybrana NAJLEPSZĄ POLSKĄ WOKALISTKĄ BLUESOWĄ za rok 2017.

Poza koncertem na dużej scenie RAWY BLUES, BLUES JUNKERS mają na swoim koncie występy na międzynarodowych festiwalach bluesowych: Eutin BluesBaltica (Niemcy), European Blues Challenge (Włochy), Blues Aperitif (Czechy), Jesień z Bluesem, Suwałki Blues Festiwal, Blues Express, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Polish Boogie Festival oraz Jimiway Blues Festival.

 

13 lipca, godz. 20.00 – Awsome Trio
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

Joanna Pilarska – gitara, śpiew
Andrzej Kownacki – perkusja 
Filip Postaremczak- bas

 

21 lipca, godz. 20.00 – Boogie Boys
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

Bartek Szopiński – piano, organs, lead vocal
Michał Cholewiński – piano
Janusz Brzeziński – bas
Miłosz Szulkowski – perkusja

http://www.boogieboys.pl/

 

27 lipca, godz. 20.00 – Giles Robson Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

3 sierpnia, godz. 20.00 – Vanesa Harbek Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

 

11 sierpnia, godz. 20.00 – Gedia Blues Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

17 sierpnia, godz. 20.00 – Hot Lips
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

 

31 sierpnia, godz. 20.00 – Dirty Doctors
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

IMPREZY BILETOWANE

 

 

 

Wieczory u luteranów to realizowany od 14 lat cykl koncertów w kościele ewangelickim w Zielonej Górze. Głównym organizatorem jest Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „ Cantores” we współpracy z parafią ewangelicko- augsburską. Miejscem realizacji koncertów jest zielonogórski kościół ewangelicki, cechujący się znakomitą akustyką, w którym znajdują się 7 głosowe organy, pochodzące z końca XIX wieku. Należy podkreślić, że są to jedyne organy koncertowe w Zielonej Górze.
Koncerty są realizowane rokrocznie w kolejne niedziele sierpnia i w zależności od układu kalendarza jest ich pięć lub cztery. Wykonawcami koncertów są wybitni profesjonalni artyści z Polski i z zagranicy a najlepszym potwierdzeniem ich klasy jest publiczność wypełniająca kościół podczas koncertów. Jest to efekt konsekwentnie realizowanej dbałości o poziom artystyczny koncertów.
Od wielu lat Wieczory u luteranów są stałym ogniwem organizowanego w naszym mieście Lata Muz Wszelakich

 

5 sierpnia, godz. 19.00 – Jan Sebastian Bach i jego poprzednicy
Kościół Ewangelicki

wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Michał Kocot (organy, pozytyw) 
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Cappella Viridimontana ( do roku 2012 Cantores Viridimontani) – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1994 roku. Swoja premierę koncertową miał podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso ( Berlin) Auris Ensemble ( Kolonia).
Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno – instrumentalnej Cappella Viridimontana, złożonej z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla , J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.
Obecnie Cappella Viridimontana w projektach oratoryjno- kantatowych skupia się na realizacji programu Chori Saganensis, którego celem jest przywrócenie do życia koncertowego zabytków muzycznych z dawnej biblioteki klasztornej żagańskich augustianów.
Dominującą formą działalności koncertowej zespołu jest wykonawstwo muzyki wokalnej 17 i 18 wieku nawiązujące do stylu wykonawstwa kapel rzymskich z tego okresu. Podstawową formą zespołu jest podwójny kwartet solistów, któremu towarzyszy trzyosobowa grupa basso continuo złożona z pozytywu organowego, teorby i wiolonczeli barokowej.
W ciągu dotychczasowej, ponad dwudziestoletniej działalności zespół występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja). Od stycznia 2000 roku zespół działa pod patronatem Radia Zachód dla którego zrealizował wiele nagrań.

dr hab. Jerzy Markiewicz, prof. UZ- absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów (m.in. Middlesborough, Arezzo, Tours). Od czasu stworzenia zespołu Cantores Viridimontani w roku 1994 swoją działalność artystyczną koncentruje na wykonawstwie muzyki dawnej. Jest założycielem i dyrygentem Collegium Viridimontanum – międzynarodowego zespołu muzyki dawnej. Od roku 2012 oba zespoły działają pod ujednoliconą nazwą Cappella Viridimontana Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami. W latach 1990-2002 był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego.
Jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Artystycznym w Zakładzie Dyrygowania. W swoim dorobku posiada nagrania dla radiofonii duńskiej, niemieckiej, francuskiej i polskiej. Za swą działalność dwukrotnie nagradzany był nagrodą kulturalną miasta Zielona Góra a ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis.

 

12 sierpnia, godz. 19.00 – Muzyka czasów reformacji
Kościół Ewangelicki

wykonanie: zespół muzyki dawnej Filatura di Musica, Artur Szczerbinin (organy)
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Filatura di musica jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Nazwa zespołu łączy przemysłowe, włókiennicze tradycje miasta Łodzi (wł. filatura – przędzalnia) ze sztuką muzyczną. Muzycy w większości zawodowo związani z Łodzią to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble. W repertuarze zespołu znajduje się europejska muzyka renesansowa, barokowa i klasyczna. Filatura di musica współpracuje z innymi polskimi instrumentalistami specjalizującymi się w historycznych praktykach wykonawczych i grającymi na instrumentach dawnych, a także ze śpiewakami i tancerzami. Zespół, jako jeden z niewielu w Europie, wykonuje muzykę wczesnego baroku w oryginalnej szacie brzmieniowe j , z wykorzystaniem replik XVI i XVII-wiecznych instrumentów dętych oraz charakterystycznego dla tej epoki, wysokiego stroju (466 Hz). Dotychczas zespół wystąpił m.in. w Filharmonii Łódzkiej oraz festiwalach: Forum Musicum, Barok na Spiszu, Kultura Wieków Dawnych, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Frankofonia 2016. Był także rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki występując w Pałacu Biesa w Olszanicy oraz w Uhercach Mineralnych w ramach programu Kultury Dostępnej na zaproszenie Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego.

Artur Szczerbinin – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu w klasie organów mgr. Daniela Prajznera. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta. Zdobył III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach. Brał udział w kursach prowadzonych przez takich profesorów jak: Pieter van Dijk, Martin Schmeding, Stefan Engels, Hans-Jurgen Kaiser, Jaroslav Tuma, James Johnstone, HayoBoerema.

 

19 sierpnia, godz. 19.00 – Niecodzienne duety
Kościół Ewangelicki

wykonanie: Duet Oak Brothers: Radosław Dembiński (viola da gamba), Szczepan Dembiński (wiolonczela), Duo Accosphere: Alena Budzinakova, Grzegorz Palus
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

„Oak Brothers” to formacja instrumentalna zajmująca się wykonawstwem muzyki minionych epok, szczególnie zaś baroku i klasycyzmu. Duet wykonuje oryginalne opracowania i aranżacje, wzbogacając program o kompozycje autorskie, a także nieustannie poszukując nowych źródeł inspiracji. Szeroki repertuar artystów obejmuje dzieła wielkich i znanych mistrzów, jak też tych dziś już zapomnianych, a jednak niemniej intrygujących. Zespół stawiana oryginalność brzmienia i różnorodność środków wyrazu. Jego bezsprzecznym atutem jest zestawienie ze sobą dwóch odmiennych, z drugiej zaś strony podobnych instrumentów: wiolonczeli barokowej i violi da gamba, które dostarcza niepowtarzalnej ferii barw. „Oak Brothers” to nie tylko zdolni interpretatorzy partytur sprzed kilku stuleci. To konfrontacja dwóch odrębnych temperamentów, pojedynek osobowości, kreujący zupełnie nowe oblicze muzyki. „Oak Brothers” występowali na takich festiwalach jak: Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”, Festiwal im. Mikołaja z Radomia, Międzynarodowe „Spotkania z Muzyką Dawną” w Świeradowie-Zdroju, czy Festiwal „Baroque d’Auvergne” – Francja 2017. Do dorobków duetu należy także wydana w 2017 roku płyta „Immortal chords – nieprzemijalne akordy”. Bracia związani są także z zespołem muzyki dawnej „Rocal Fuza”, z którym zdobyli wieleprestiżowych nagród. Nieustanna korelacja pomaga braciom połączyć style, formując absolutnie unikalny efekt.

 

 

Duo Accosphere jest międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Główną ideą działalności duetu jest promowanie artystycznego wizerunku muzyki akordeonowej, w jej rozmaitych aspektach brzmieniowych i estetycznych. Zespół został założony w 2011 roku z inicjatywy dwojga wybitnych akordeonistów młodego pokolenia, których muzyczne zamiłowanie i pasja do instrumentu skierowały do stworzenia wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. Muzyczna korelacja dwóch wyrazistych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również jako soliści, stanowi o oryginalności i renomie duetu w skali międzynarodowej.

Duo Accosphere od samego początku swojej działalności artystycznej prowadzi ożywioną aktywność koncertową, występując również na szeregu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). W 2014 roku artyści zadebiutowali w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W swoim dorobku duet posiada ponadto nagrania radiowe m in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz Polskiego Radia. Zespół w krótkim czasie zyskał również uznanie na scenach krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zdobywając m in.
– I miejsce w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja)
– I miejsce w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012)
– I miejsce na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012)
– I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011)
– II miejsce w VIII Konkursie im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2014)-
– III miejsce w XIV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2011)

W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z minionych epok. Wyrazem tego jest zarówno współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych utworów a także autorskie aranżacje dzieł wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej. Szczególnie istotnym zainteresowaniem duetu jest muzyka barokowa oraz poszukiwania jej nowych środków interpretacyjnych w odniesieniu do współczesnych możliwości instrumentarium akordeonowego.

 

26 sierpnia, godz. 19.00 – Struny, palce, smyczek
Kościół Ewangelicki

wykonanie: kwartet gitarowy Erlendis
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Erlendis to kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu, w tej chwili Erlendis związany jest z Danią. Kwartet studiuje na kierunku ”muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. 
Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Poznali się na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie Łukasza Kuropaczewskiego. 
Obecnie młodzi artyści związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku ”muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni. Muzycy rozwijają się pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena –
W repertuarze zespołu znajdują się , kompozycje dedykowane wprost na kwartet gitarowy, ale także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bizeta i wielu innych. 
Do najważniejszych sukcesów kwartetu zalicza się I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2014), II miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (2015), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), II nagroda w 5. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Cremonie (Włochy, 2016), Nagroda Specjalna Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Orlando” w Kerkrade (Holandia, 2016). W 2017 roku zwyciężyli w kategorii ”zespoły kameralne” w konkursie organizowanym przez Guitar Foundation of America.

 

 

8 lipca, godz. 17.30 – Orkiestra Dęta Zastal
Przy ratuszu

15 lipca, godz. 17.30 – Orkiestra Dęta Zastal
Przy ratuszu

22 lipca, godz. 17.30 – Orkiestra Dęta Zastal
Przy ratuszu

26 sierpnia, godz. 17.30 – Orkiestra Dęta Zastal
Przy ratuszu

 

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

2 lipca, godz. 18.00 – Artur Andrus
WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 2 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, dziennikarzem radiowym, autorem książek, tekstów piosenek, artystą kabaretowym, konferansjerem, komentatorem „Szkła kontaktowego”. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich. Prowadzenie: Leszek Jenek.

Artur Andrus – artysta multimedialny, dziennikarz radiowy, artysta kabaretowy, redaktor, legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów. Poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, również piosenkarz. Na swoim koncie ma płyty z pełnymi humoru piosenkami: „Myśliwiecka”, „Cyniczne Córy Zurychu” oraz wydaną w kwietniu br. „Sokratesa 18”.
Laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, komentator „Szkła kontaktowego”. Przez wiele lat związany z radiową Trójką. Autor książek m.in.: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” czy „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze”.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wielu ciekawych anegdot z życia naszego gościa, a także zadania mu własnych pytań!
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek oraz płyt.

Wstęp wolny!

12 lipca, godz. 18.00 – Michał Rusinek
 WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 12 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, pisarzem, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, tłumaczem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Michał Rusinek – doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Obecnie adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Tłumacz literatury dziecięcej i dla dorosłych – przetłumaczył m.in. wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne’a, powieść „Piotruś Pan i Wendy” J.E. Barriego, serię komiksów o Fistaszkach Charlesa Schulza i kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda oraz libretta dwóch musicali. Twórca słuchowisk radiowych i autor tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Pisał scenariusze do programu „Retoryka poranna, czyli poradnik nie tylko językowy”, emitowanego na antenie TVP1. Jego felietony o książkach pojawiają się w programie Xięgarnia na antenie TVN24, a felietony o języku – w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”.
Autor książek dla dzieci m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Chopin”, ”Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” (tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens 2013) oraz poradniki dla najmłodszych „Jak przeklinać”, Jak przekręcać i przeklinać” czy „Pypcie na języku”. Autor książek dla dorosłych m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, także współautor „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” i „Prowincjonalne zagadki kryminalne”.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek.
Wstęp wolny!

 

Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Westerplatte na 15 min przed rozpoczęciem każdego spaceru

 

4 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem zielonogórskich świątyń – spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem

 

 

11 lipca, godz. 17.00 – 19.00 – Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

 

18 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Kulturalny portret Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

 

25 lipca, godz. 17.00 – 19.00 Od gotyku do secesji – architektoniczne style Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym

 

1 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry

 

8 sierpnia, godz. 19.00 – 21.00 – Zielona Góra by Night

 

22 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Zielonogórskie turystyczne ABC

 

29 sierpnia, godz. 17.00 – 19.00 – Na tropie słynnych mieszkańców oraz gości Zielonej Góry

 

24 lipca, godz. 19.00 – Wieczór muzyki żydowskiej w wykonaniu Grupy Negev
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

Grupa NEGEV – Wieczór muzyki żydowskiej. Zespół NEGEV powstał w 2008 roku z inspiracji klimatem i urokiem muzyki żydowskiej. NEGEV łączy wyjątkową muzykalność, pasję i sceniczne doświadczenie. Wokalistką zespołu jest Agnieszka Bielanik-Witomska, piosenkarka przez wiele lat koncertująca w kraju i za granicą z Kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka, a także artystka śląskich teatrów muzycznych – w Gliwicach i w Chorzowie. Na scenie towarzyszą jej: skrzypek Bartłomiej Balcerzak oraz gitarzystka Katarzyna Kupiec. Zespół nawiązuje doskonały kontakt z publicznością – prowadząc z nią swoisty dialog porywa do wspólnego śpiewu, a nawet tańca. „W wypełnionej po brzegi Sali, z pomocą muzyki zespół NEGEV ożywił świat żydowskich miasteczek. Świat chasydów tańczących ku chwale Pana, rabinów pochylonych nad Talmudem, kóz przypiętych do płotów. Miejsc, gdzie w drewnianych bożnicach słychać było dźwięki modlitw, w sobotę w oknach paliły się świece, a na grobach zamiast kwiatów kładziono kamienie.” („Przegląd”, 28.11.2013)

 

 

31 lipca, godz. 19.00 – Shylock na podstawie Kupca Weneckiego Williama Szekspira – monodram w wykonaniu Piotra Kondrata
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

PIOTR KONDRAD – SHYLOCK. (na podstawie „Kupca weneckiego” Williama Shakespeare’a), monodram w wykonaniu Piotra Kondrata. „Na jednej z weneckich ulic, sprzedawca książek prezentuje swoją kolekcję dzieł Szekspira i snuje opowieść o Shylocku. Postać kreowana przez Piotra Kondrata, uwolniona od szerszego kontekstu, jest daleka od interpretacji, które widziały w Shyloku wyłącznie pazernego, mściwego lichwiarza. Ehrlich wykraczaj poza stereotyp Żyda, bo pragnie powiedzieć coś więcej o nas samych”. (Blanka Hasterok)

 

 

7 sierpnia, godz. 19.00 – Olga Avigail
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

AVIGAIL – muzyk instrumentalista w zakresie gry na fagocie, pasjonatka pieśni hebrajskich i jidysz. Repertuar solistki zawiera pieśni żydowskie w języku hebrajskim, jidysz i polskim
o różnorodnym charakterze; aszkenazyjskim, sefardyjskim, poezję śpiewaną, klasykę, pieśni religijne i popularne.
,,Na koncercie poświęconym Dniom Kultury Żydowskiej chciałabym przybliżyć publiczności pieśni żydowskie autorstwa Żydów różnych narodowości, które zdobyły uznanie w Izraelu i do dziś cieszą się popularnością na całym świecie. Chciałabym również zaprezentować pieśni, które nie są znane w naszym kraju. Będzie to jak powiew świeżego powietrza dla tych, którzy zetknęli się już z pieśnią żydowską” Pieśni są wykonywane z akompaniamentem gitary, kahonu i wiolonczeli. Koncert może być wzbogacony utworami z akompaniamentem fortepianu, jeśli organizatorzy udostępnią instrument.

 

 

14 sierpnia, godz. 19.00 – Tango Attack
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

Tango ATTAK Polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy.

 

 

20 lipca, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

21 lipca godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

22 lipca, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

17 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

18 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

19 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

22 sierpnia, godz. 17.00 – Wystawa prac rysunku i malarstwa Bohdana Butenki
Muzeum Ziemi Lubuskiej

 

11 lipca, godz. 12.00 – Wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
deptak

 

IMPREZY BILETOWANE

19 lipca, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Drugi. Miłość albo sex.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

23 sierpnia, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Trzeci. Płeć ma znaczenie.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

„Kabarety Nieroby” – Zielonogórskie Wieczory Kabaretowe to cykl spotkań z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym prezentujący swoją twórczość w niecodziennych składach zespołowych i w najróżniejszych formach scenicznej prezentacji. Od poezji, przez skecze, piosenki, literaturę, naukę na dobrej zabawie kończąc. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad tymi spotkaniami piastuje Kabaret Perły z Odry czyli: Władysław Sikora, Jarosław Sobański, Bartosz Klauzinski i Małgorzata Szapował. Tego nie zobaczycie w telewizji!

 

25 sierpnia, godz. 21.00 – W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wykonanie BachUs Classic Orchestra Plac Bohaterów Westerplatte Pokaz świateł, laserów, grę fontann, tancerzy, rycerzy, śpiew, a to wszystko przy akompaniamencie BachUs Classic Orchestra.
28 lipca, godz. 16.00 – Imieniny Anny – Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół scena przy ratuszu (w razie niepogody Hydro(za)gadka)
21 lipca, godz. 12.00 – III Piknik Naukowy Ziemia zielona wyspa we Wszechświecie Parking przy Centrum Przyrodniczym (ul. Dąbrowskiego)
27 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Muzeum Ziemi Lubuskiej) – Fundacja Kolektyw Dźwięku Podczas koncertu zostaną zaprezentowane orkiestrowe instrumenty blaszane, czyli róg, trąbka, puzon i tuba. Wystąpią międzynarodowej rangi artyści, soliści orkiestr oraz wykładowcy uczelni wyższych. Wystąpi również laureat III Nagrody podczas 8. Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku w 2017 roku. W programie koncertu będą utwory różnych epok, oryginalnie pisane na te instrumenty. 28 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku wykonanie: Virtuoso Horn Duo: Kristina Mascher-Turner (róg), Kerry Turner (róg) raz Wioletta Fluda (fortepian) oraz Hornet Quartet: Gabriel Czopka (róg), Michał Szczerba (róg), Łukasz Łacny (róg), Piotr Kowalski (róg) w programie: Antonio Vivaldi Concerto Grosso – I i II cz., Walter Perkins Barbara Allen, Kerry Turner Twas a Dark and Stormy Night, Kerry Turner Casbah of Tetouan, Kazimierz Machala Elegy for 5 horns, Leonard Bernstein West Side Story arr. W. Perkins 29 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku IMPREZA BILETOWANA wykonanie: Rebelion Trio: Adam Rapa (trąbka), Zoltan Kiss (puzon), Jacek Obstarczyk (fortepian) w programie: Astor Piazzolla 31 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku IMPREZA BILETOWANA wykonanie: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Samuel Seidenberg (dyrygent), Denise Tryon (rogi), Alistair Mackie (trąbka), Jan Harasimowicz (trąbka), Roland Szentpali (tuba), Tomasz Hajda (puzon) w programie: Luigi Boccherini, Georg Friedrich Haendel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi
Link do strony organizatora warsztatów TUTAJ Miejsce zbiórki: Zielonogórski Ośrodek Kultury 1 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00 Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona zapisy: mmaf13@gmail.com 2 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00 Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona zapisy: mmaf13@gmail.com 3 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00 Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona zapisy: mmaf13@gmail.com Trzydniowe warsztaty kierujemy do młodzieży. Pokażemy podstawy tworzenia materiałów audio-wizualnych (video, fotografia, dźwięk) oraz ich obróbkę i montaż. Inspiracją jest las – równoległy wymiar do miejskiego życia, baza form, struktur, pejzaży i krajobrazów dźwiękowych. Podczas leśnych spacerów akustycznych nagramy zaobserwowane obrazy i zasłyszane dźwięki. Będziemy uczyć się słuchać szmery, na co dzień nie zwracające uwagi odgłosy, wnikać wzrokiem i słuchem w leśną rzeczywistość. Na koniec poprzez edycję i montaż przygotujemy wspólny materiał z nagrań terenowych. Uczestnicy, oprócz sprzętu rejestrującego obraz i dźwięk dostępnego na miejscu, mogą posługiwać się także własnymi smart fonami, czy aparatami. Chcemy pokazać kreatywne wykorzystywanie podręcznej techniki, z którą mamy styczność codziennie. Zgłoszenia: mmaf13team@gmail.com / tel. 730 130 760 Termin: 1-3 sierpień 2018 Miejsce: Zielonogórski Ośrodek Kultury [ul. Festiwalowa 3], Las Piastowski Prowadzący: Ana Kraśko i Mariusz Wyderski Warsztaty odbywają się w ramach Lata Muz Wszelakich 2018. Udział w zajęciach jest bezpłatny! Każdy uczestnik na koniec dostanie płytę z darmowymi programami do obróbki audio-video oraz całość materiału terenowego zebranego podczas warsztatów do samodzielnego wykorzystania w domu. Będzie można nadesłać do nas własny autorski materiał. Wspólny materiał stworzony podczas warsztatów oraz samodzielne wykonane produkcje audio-video uczestników zamieścimy na specjalnie stworzonym kanale na You Tube – Leśne Technoludy.
Lato Muz Wszelakich ma już 15 lat, zacny wiek, czas najwyższy na osobistego, prywatnego fanpage. Znajdziesz nas na www.facebook.com.pl/LatoMuzWszelakich , a tam: zapowiedzi, aktualności, skróty, informacje, zajawki, wywiady, zdjęcia, ciekawostki, selfie, zakulisowe smaczki… ? Polub nas, zalajkuj i zaproś Przyjaciół!

Program

UWAGA: Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

 

Cykle imprez z opisami

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

WSTĘP WOLNY (na wszystkie imprezy cyklu)

 

5.07, godz. 19.00 – Sławek Uniatowski 
Amfiteatr im. Anny German

„METAMORPHOSIS” to autorskie kompozycje do tekstów własnych, Tomasza Organka, Michała Zabłockiego oraz Janusza Onufrowicza.Teksty traktują o miłości, przyjaźni, przemijaniu, nadziei i akceptacji samego siebie. Skłaniają do refleksji. Muzyka to połączenie jazzu, soulu, popu z lekką dawką rytmów brazylijskich.
Sławek Uniatowski to wybitny wokalista, multiinstrumentalista oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Huston, Celine Dion czy Michaelem Buble. W zeszłym roku został laureatem nagrody Magazynu Fashion dla najlepiej ubranego Artysty w kategorii kultura.

 

 

12.07, godz. 19.00 – Bogusław Morka  zaprasza na najpiękniejsze melodie świata
Amfiteatr im. Anny German

Bogusław Morka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Już na trzecim roku studiów zaproponowano mu współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1984 roku zadebiutował partią Artura w „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego, a w dwa lata później dostał wspaniałą szansę zaśpiewania głównej partii tenorowej Kazimierza w operze „Hrabina” – Stanisława Moniuszki. Wkrótce spełniło się jego marzenie – zaśpiewał partię Alfreda w „Traviacie” i Pinkertona w „Madame Butterfly”. W 1992 roku Bogusław Morka został zaproszony jako jedyny polski tenor do udziału w koncercie „Serce za Serce” u profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, gdzie bohaterem tego wieczoru był wielki tenor Placido Domingo, z którym zaśpiewał duet Macduffa i Malcolma z opery „Macbeth” G. Verdiego. Ogromną popularność Bogusław Morka zdobył także jako wspaniały odtwórca kilku świetnych premier operetkowych na scenie Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w „Baronie Cygańskim” – J. Straussa, „Księżniczce Czardasza” – E. Kalmana oraz „Ptaszniku z Tyrolu” – C. Zellera.
Z powodzeniem koncertuje na scenach Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpani, Australii. Można go usłyszeć i zobaczyć na koncertach w całej Polsce; jest stałym bywalcem wielu festiwali muzycznych, a w szczególności Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Liczne nagrody takie jak: Złota Muza Polskich Nagrań, Złoty Krzyż Zasługi, Polonia Restituta, Honorowa Złota Malwa czy nagroda Zasłużony dla Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia artystyczne, są wyrazem podziwu dla jego sztuki wokalno-aktorskiej. Kalendarz jego występów jest szczelnie zapisany nazwami miast, w których często gości, bo dla wielu miłośników muzyki poważnej i popularnej Bogusław Morka to artysta uwielbiany i oczekiwany.
W programie koncertu  przeboje z operetek i musicali, muzyka filmowa, pieśni hiszpańskie i włoskie.

 

 

19.07, godz. 19.00 – Małgorzata Lewińska w recitalu Moje fascynacje
Klub Piekarnia Cichej Kobiety

Małgorzata Lewińska –aktorka filmowa ,telewizyjna i teatralna , Absolwentka warszawskiej PWST ,którą ukończyła w 1996 roku . Dwukrotnie nagrodzona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1997 i 1998 roku. Na deskach teatralnych zadebiutowała w  Teatrze  Komedia w Warszawie w spektaklu „Cyrano „ . W roku 1998  grała we  wrocławskim  Teatrze nr 12.
Ogromną  popularność  przyniosła  Jej rola Patrycji Cwał-Wiśniewskiej     w serialu telewizyjnym „Lokatorzy” oraz jego spin-offie „Sąsiedzi”. Zagrała w wielu  filmach  min: ”Dzieci i ryby „, ”Przedwiośnie „ ,” Wiedźmy „.
Aktorka wzięła udział w pierwszej edycji programu „Jak oni śpiewają” emitowanym  w telewizji „Polsat”. Jest Honorowym Ambasadorem Dzieci Chorych na Nowotwory Mózgu.
Współpracowała także  z programem „Szymon Majewski Show”. Podczas  recitalu  w Zielonej Górze artystka   zaprezentuje min. przeboje ze światowych musicali , niezapomniane przeboje  Edith Piaf, Dalidy a także  znane i lubiane  polskie  przeboje.

 

fot. Bartosz Mirecki

 

26.07, godz. 19.00 – Jolanta Żółkowska w monodramie Lifting
Amfiteatr im. Anny German

Jolanta Żółkowska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, niezapomniana z roli  Basi  Lawinówny z serialu „Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego. Aktorka od lat występuje w monodramie „Lifting”. Spektakl powstał w 2008 roku i miał premierę w Poznaniu w „Scenie na Piętrze”.„…Moje życie – jak wielka walizka co nieść ciężko i zostawić szkoda…”Ujmujący i zabawny monodram – to historia pięćdziesięcioletniej kobiety, która stanęła na zakręcie życiowym. Jak mówi bohaterka „…życie zaczęło mi się po pięćdziesiątce, wszystko się spartaczyło, zdrowie nie to, poziom hormonów nieco rozchwiany…”, dodatkowo odkrywa, że mąż spotyka się z kimś dużo młodszym. Na pozór banalna historia…. Autorka w zabawny, lekki, ale i wzruszający sposób, opowiada o życiu kobiety, którapomimo wszystko odnajduje wiarę w sens życia. Brawurowa kreacja Jolanty Żółkowskiej, piękne teksty piosenek Ewy Zelenay, wzbogacone muzyką Piotra Golli powodują, że spektakl ogląda się z wielką przyjemnością, a jednocześnie wielu z widzów znajduje tu kawałek swojego własnego życia. Spektakl był grany w wielu miastach w Polsce oraz w Niemczech (Berlin) i Holandii (Utrecht).

Autor: Alice Burt
Teksty piosenek: Ewa Zelenay
Muzyka: Piotr Golla
Reżyseria: Andrzej Jakimiec
Występują:
Jolanta Żółkowska
Piotr Golla – fortepian

 

 

2.08, godz. 19.00 – Władysław Grzywna w recitalu Od San Remo do Opola
Amfiteatr im. Anny German

Władysław Grzywna – aktor filmowy ,telewizyjny i teatralny .Artysta estradowy. Absolwent Szkoły Cyrkowej w Julinku .W latach 1979 -1999 związany z Teatrem Syrena w Warszawie .Grał u boku  m.in. Ireny  Kwiatkowskiej,  Hanki Bielickiej,  Kazimierza Krukowskiego,  Ludwika  Sępolińskiego czy Kazimierza Brusikiewicza. Obecnie występuje na deskach warszawskiego Teatru Capitol oraz w Teatrze Kamienica w Warszawie .
Przez kilka lat był w zespole Kabaretu Olgi Lipińskiej .Grał także w wielu serialach telewizyjnych : „Synowie”, „Daleko od noszy”, „Tygrysy Europy”, „Dwie strony medalu”, „Hotel 52”, „Halo Hans”. Od wielu lat występuje także w  programach estradowych „Gala Piosenki Biesiadnej ” z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Podczas recitalu „Od San Remo do Opola” artysta zaprezentuje wiele znanych i lubianych przebojów włoskich i polskich .Spotkanie z artystą to ogromna dawka humoru, energii ,niespodzianek i doskonałej zabawy dla wszystkich.

 

 

9 .08, godz. 19.00 –  Jacek Kawalec – recital „Muzyczne twarze Jacka Kawalca„
Amfiteatr im. Anny German

Jacek Kawalec – aktor teatralny filmowy i telewizyjny ,absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Doskonale znany publiczności z wielu ról w popularnych serialach telewizyjnych m.in. – “Ranczo”, „Doręczyciel”, ”Na dobre i na złe„.
Przez kilka sezonów artysta był gospodarzem popularnego programu nadawanego w programie Pierwszym TVP – “Randka w Ciemno”, brał także udział w telewizyjnych show – “Taniec z Gwiazdami” oraz “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
Aktor posiada również niezwykły talent muzyczny .Od lat z powodzeniem śpiewa własne recitale . Kilka lat temu nagrał płytę pt. “Be my love”, na której śpiewa sonety Szekspira w oryginalnej wersji językowej. Stały się one podstawą widowiska muzyczno-teatralnego pt. “Miłość to nie igraszka czasu”.
Podczas recitalu „Muzyczne twarze Jacka Kawalca„ usłyszymy największe światowe przeboje z repertuaru największych rockowych wokalistów, m.in.: Joe Cockera, Johna Lennona, Roberta Planta czy Stinga oraz polskie znane hity muzyczne .

 

 

 

16.08, godz. 19.00 – Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński w koncercie Romanse … Romanse …
Amfiteatr im. Anny German

Niezwykły wieczór romansów śpiewanych w duecie przez znakomite aktorskie małżeństwo – Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego!
Podczas koncertu usłyszymy stare cygańskie romanse wykonane w oryginalnym języku Romów, a także miłosne pieśni rosyjskie. W drugiej  część wieczoru natomiast przeniesiemy  naszych gości z atmosfery lasów i stepów do eleganckiego salonu, gdzie zaprezentowane zostaną romanse Aleksandra Wertyńskiego w tłumaczeniu Jonasza Kofty.
Ponadto widzowie będą mogli wysłuchać poezji miłosnej autorstwa m. in. Aleksandra Puszkina, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, a także samego Emiliana Kamińskiego.
Artystom na fortepianie akompaniuje znakomity muzyk  Michał Salamon.

 

 

 

 

23.08, godz. 19.00 –  Danuta Błażejczyk w recitalu Królem swego życia bądź
Amfiteatr im. Anny German

„Królem swego życia bądź” to pełne optymizmu i radości spotkanie z  Danutą Błażejczyk i jej piosenkami. Już od pierwszych taktów tej najnowszej piosenki autorstwa D. Błażejczyk/M. Jurecki dacie się Państwo porwać jej przesłaniu, że każdy  z nas mimo swoich wad, wart jest kochania i każdy pragnie w swoim życiu dokonywać własnych wyborów, By I tak być powinno – być szczęśliwym, każdy powinien być królem swego życia.
W programie usłyszeć będzie można wiele piosenek, które specjalnie dla Danuty Błażejczyk napisali najwybitniejsi kompozytorzy i autorzy tekstow- wśród nich: Włodzimierz Korcz, Marek Stefankiewicz, Seweryn Krajewski, Jacek Mikuła , Mieczysław Jurecki, Wojciech Młynarski, Andrzej Jerzy Masłowski, Jonasz Kofta, Ernest Bryll.
Królem swego życia bądź, to nie tylko piosenki, to także spotkanie z Danutą Błażejczyk człowiekiem  pogodnym i pełnym optymizmu, którym potrafi „zarażać” innych.
Danuta Błażejczyk debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką „ Taki cud i miód” . W 2015 roku obchodziła jubileusz XXX -lecia pracy artystycznej. Danuta Błażejczyk jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką  polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach ”Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense” i „Moniuszkowo”, “Tajemnica Tomka Sawyera”, a także w serialu „Lokatorzy”.
Jest założycielką i Prezesem FUNDACJI APETYT na KULTURĘ. Fundacja ta opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.
W 2011r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużonym dla Kultury Narodowej.
Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzna barwę głosu i niebywałą muzykalność.

 

fot. Ewa Budziak

 

30.08, godz. 19.00 – Joanna Lewandowska Niebo dla złodziejek – Piosenki kradzione i nowe
Amfiteatr im. Anny German

NIEBO DLA ZŁODZIEJEK to piąta, jubileuszowa płyta Joanny Lewandowskiej. Jej tytuł powstał w czasie wywiadu z wieloletnim redaktorem Polskiego Radia – Zbigniewem Krajewskim i nawiązuje do humorystycznego sformułowania, którym określają ją inni artyści oraz słuchacze: „złodziejka piosenek”. 
Ona sama potwierdza, że wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, zwłaszcza męskich, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i  uczuć. Interpretacje Joanny, nadają starym piosenkom całkiem nowe życie.  Swym potężnym głosem, aranżacjami i głębią przekazu porusza każdą publiczność. Czasem mówi o sobie, że jest kameleonem, ale zmienia nie kolory ale nastroje i emocje. W zależności od miejsca i słuchaczy uderza w odpowiednie struny, aby dotrzeć do ich serc. Spaja ona dwa, zdawałoby się odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Pojazzja – mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.
Te skradzione Agnieszce Osieckiej, Zbigniewowi Wodeckiemu, Andrzejowi  Zausze, Andrzejowi Poniedzielskiemu czy  zespołowi Sztywny Pal Azji to ikony polskiej piosenki takie jak „Uciekaj moje serce”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Samotnie” i „Wieża radości, wieża samotności”. Joanna zaśpiewa też piosenki napisane specjalnie dla niej. Wśród premier wykona m.in. utwór tytułowy „ Niebo dla złodziejek” pióra Marka Bartkowicza do własnej muzyki  a także „Golgotę” Jana Wołka do muzyki norweskiego kompozytora Espena Leitena a także „Dojrzewanie” z tekstem Marii Guzy i muzyką zespołu „Niebo dla Złodziejek”.

Paweł Stankiewicz – gitary
Bartłomiej Krauz – akordeon
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne

 

WSTĘP WOLNY (na wszystkie imprezy cyklu)

 

6 LIPCA, godz. 11.00 JAŚ I MAŁGOSIA, TEATR MER – ŁÓDŹ
Amfiteatr im. Anny German

Przed wielkim lasem mieszkał pewien biedny drwal ze swoją żoną i dwojgiem dzieci: chłopczyk nazywał się Jaś, a dziewczynka Małgosia…Klasyczna bajka podana w ciepły, lekki, dowcipny, a miejscami nowatorski sposób. Spektakl grany jest w planie żywym i lalkowym.

 

 

13 LIPCA, godz. 11.00 ZŁOTA RYBKA, TEATR CZTERY KĄTY – ZIELONA GÓRA
Amfiteatr im. Anny German

Komu z nas nie zdarzyło się marzyć o wielkim bogactwie? A czy ktoś pamięta jeszcze historię Złotej Rybki? Ciotka Klamotka i Marcelina Monterra Fiubzdziu przeniosą Was do świata dawnej Rosji nad brzeg pewnego błękitnego jeziora, by tam opowiedzieć historię pewnego niezwykłego spotkania.

 

 

20 LIPCA, godz. 11.00 – WILK, KOZA I KOŹLĘTA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE
Amfiteatr im. Anny German

Wilk, stary bluesman, cierpi na przewlekły katar. Ta przykra dolegliwość sprawia, że nie potrafi wyczuć zdobyczy a co za tym idzie – jest pierońsko głodny.
Los jednak jest dla niego łaskawy i Wilk przypadkiem znajduje zagrodę pełną malutkich, bialutkich, śliczniutkich i smaczniutkich kózek. Czy będzie z tego uczta o jakiej nawet nie marzył? A może małe kózki nie dadzą się tak łatwo nabrać Wilkowi?

 

 

27 LIPCA, godz. 11.00 – PRZYPADKI DOKTORA BONIFACEGO TRĄBKI, TEATR A+A – WROCŁAW
Amfiteatr im. Anny German

Przedstawienie opowiada o niezwykłym doktorze, Bonifacym Trąbce – lekarzu opiekującym się wszystkimi zwierzętami w swej leśnej chatce. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedzają rozmaite gabinety lekarskie – między innymi gabinet zabiegowy, gdzie można założyć opatrunek na chorą nogę, pracownię EKG, gdzie razem z przestraszoną myszką można zobaczyć na czym polega badanie serca, laryngologa, który zbada słuch kukułki, gabinet RTG czy gabinet USG prowadzony przez dwa chomiki.

 

 

3 SIERPNIA, godz. 11.00 – ŻEGLARZE SIEDMIU MÓRZ, TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – ZIELONA GÓRA
Deptak

Każdemu znany jest termin „morskie opowieści”, jako synonim niestworzonych historii. Spektakl jest skonstruowany z takich właśnie, nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a „szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie, z zazdrością się temu przysłuchują.

 

 

10 SIERPNIA, godz. 11.00 – BAJKOWY KRAMIK, STUDIO TEATRALNE GULIWER – ZIELONA GÓRA
Amfiteatr im. Anny German

Jest to zabawna adaptacja dwóch znanych bajek – Szklana Góra i Czerwony Kapturek, połączona kabaretową formą. Pan Rączka i Pan Nóżka, dwóch rywalizujących ze sobą, wędrownych Aktorów – Kuglarzy, stara się za wszelką cenę pokazać swój spektakl zgromadzonym widzom. Niestety, natrafiają na różne przeszkody, które burzą im ustalony wcześniej plan. Do tego dochodzą prywatne animozje, które dodatkowo przeszkadzają im w realizacji spektaklu. Wtedy zaczynają improwizować. Rodzi się nowy spektakl…ale i to przychodzi im z trudem.

 

 

17 SIERPNIA, godz. 11.00 – KOZIOŁEK MATOŁEK, TEATR LALKI I AKTORA – WAŁBRZYCH
Amfiteatr im. Anny German

Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

 

 

24 SIERPNIA, godz. 11.00 – O! KRÓLEWNA!, TEATR MALUTKI – ŁÓDŹ
Amfiteatr im. Anny German

 

 

31 SIERPNIA, godz. 11.00 – TAJEMNICZA SPRAWA W ZAPACHOWIE, TEATR FRAJDA – TORUŃ
Amfiteatr im. Anny German

Od pewnego czasu w Zapachowie niezbyt ładnie pachnie…pomimo to wprowadzili się jacyś nowi lokatorzy…Radocha i Frajdek postanowili urządzić porządki, by odnaleźć źródło owej woni! Czynowi sąsiedzi im w tym pomogą, czy tylko skomplikują sytuację? I kim oni właściwie są?!…myj, układaj i zmywaj, segreguj, zamiataj, zacznij skromnie od siebie, a posprzątasz pół świata!

 

 

Zapraszamy na XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus. Festiwal odbywa się w Krotoszynie w dniach 17-19.08.2018 oraz w Zielonej Górze w dniach 21-22.08.2018 (20 sierpnia o godz. 19.00 oficjalne otwarcie Festiwalu i prezentacja artystów – deptak / scena przy pomniku Bachusa). Przed publicznością swoje pokazy zaprezentują światowej klasy komicy, akrobaci, żonglerzy, iluzjoniści i przedstawiciele innych dyscyplin cyrkowych oraz teatralnych, tanecznych i muzycznych.

Zaproszeni w tym roku artyści nie boją się wyzwań. Udowodnią, że ludzkie ciało ogranicza tylko wyobraźnia. Ekstrawagancki duet Estupida Compania zaprezentuje przedstawienie w stylu starego cyrku dziwaków z wykorzystaniem technik fakirskich. Aerial Manx z Australii udowodni, że można połykać miecze jednocześnie robiąc salta. Do wybuchów śmiechu doprowadzi pochodzący z Macedonii Gjurcinowsky, a do świata iluzji zaprosi Brazylijczyk Diogo Alvares. Na festiwalu wystąpi ponad 20 grup i artystów. Opisy przedstawień dostępne są na stronie buskerbus.com.

BuskerBus to festiwal interdyscyplinarny. Sztuka uliczna wychodzi do ludzi i wciąga ich do magicznego świata. Interakcja między organizatorami, publicznością oraz artystami jest kluczowym elementem. To szczera reakcja widzów i budowanie więzi z publicznością sprawiają, że przedstawienia uliczne są wyjątkowym doświadczeniem. Festiwal bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia. Udowadnia, że sztuka może być powszechnie dostępna także poza wielkimi arenami czy teatrem.

Głównym wynagrodzeniem artystów ulicznych jest to, co dostają do kapelusza. Serdecznie zachęcamy do wynagradzania ich za pokazy.

Organizatorami wydarzenia są Zielonogórski Ośrodek Kultury, Krotoszyński Ośrodek Kultury i Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny Festiwalu BuskerBus.

Zajrzyj do archiwum Festiwalu TUTAJ

 

 

Więcej o Festiwalu na stronie www.buskerbus.com

 

21 sierpnia, godz. 12.00 – Prezentacje artystów ulicznych
deptak 

22 sierpnia, godz. 12.00 – Prezentacje artystów ulicznych
deptak 

IMPREZY BILETOWANE

 

6 lipca, godz. 20.00 – Blues Junkers
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

Natalia Abłamowicz – śpiew, kazoo,
Dominik Abłamowicz – piano, harmonijka
Maciek Sych – gitara
Krzysztof Mika – perkusja

Filozofią BLUES JUNKERS jest granie bluesowych piosenek, z charakterystycznymi melodiami, które można sobie nucić w pracy, na spacerze, na przystanku, pod prysznicem, w sklepie, a nawet u fryzjera. Hasłem rozpoznawczym BLUES JUNKERS jest „BLUES NOT DEAD” (to też jedna z autorskich kompozycji zespołu oraz tytuł ich studyjnej płyty). BLUES JUNKERS to zespół z misją, jaką jest podtrzymywanie przy życiu bluesa, poprzez pokazywanie ludziom, że to niezwykle atrakcyjna, szczera muzyka, która powinna gościć w mediach. BLUES JUNKERS są przekonani, że z bluesem obecnym w mediach świat będzie po prostu lepszy.

W pierwszym roku swego istnienia BLUES JUNKERS wystąpili na dużej scenie RAWY BLUES, na którą zaproszono ich bez konieczności brania udziału w konkursie.

W kwietniu 2016 roku BLUES JUNKERS, jako zwycięzcy konkursu zespołów w ramach SUWAŁKI BLUES FESTIWAL 2015, reprezentowali Polskę na EUROPEAN BLUES CHALLENGE 2016 we Włoszech.

Zespół został uznany ODKRYCIEM ROKU 2015 przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” w ankiecie BLUES TOP 2015. W ankiecie BLUES TOP 2016 w kategorii „Zespół Roku” BLUES JUNKERS znaleźli się na 3 miejscu. Z kolei, w tej samej ankiecie wokalistka zespołu Natalia Abłamowicz została wybrana NAJLEPSZĄ POLSKĄ WOKALISTKĄ BLUESOWĄ za rok 2017.

Poza koncertem na dużej scenie RAWY BLUES, BLUES JUNKERS mają na swoim koncie występy na międzynarodowych festiwalach bluesowych: Eutin BluesBaltica (Niemcy), European Blues Challenge (Włochy), Blues Aperitif (Czechy), Jesień z Bluesem, Suwałki Blues Festiwal, Blues Express, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Polish Boogie Festival oraz Jimiway Blues Festival.

 

13 lipca, godz. 20.00 – Awsome Trio
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

Joanna Pilarska – gitara, śpiew
Andrzej Kownacki – perkusja 
Filip Postaremczak- bas

 

21 lipca, godz. 20.00 – Boogie Boys
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

Bartek Szopiński – piano, organs, lead vocal
Michał Cholewiński – piano
Janusz Brzeziński – bas
Miłosz Szulkowski – perkusja

http://www.boogieboys.pl/

 

27 lipca, godz. 20.00 – Giles Robson Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

3 sierpnia, godz. 20.00 – Vanesa Harbek Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

 

11 sierpnia, godz. 20.00 – Gedia Blues Band
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

17 sierpnia, godz. 20.00 – Hot Lips
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

 

 

 

31 sierpnia, godz. 20.00 – Dirty Doctors
Klub Piekarnia Cichej Kobiety 

IMPREZY BILETOWANE

 

 

 

Wieczory u luteranów to realizowany od 14 lat cykl koncertów w kościele ewangelickim w Zielonej Górze. Głównym organizatorem jest Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „ Cantores” we współpracy z parafią ewangelicko- augsburską. Miejscem realizacji koncertów jest zielonogórski kościół ewangelicki, cechujący się znakomitą akustyką, w którym znajdują się 7 głosowe organy, pochodzące z końca XIX wieku. Należy podkreślić, że są to jedyne organy koncertowe w Zielonej Górze.
Koncerty są realizowane rokrocznie w kolejne niedziele sierpnia i w zależności od układu kalendarza jest ich pięć lub cztery. Wykonawcami koncertów są wybitni profesjonalni artyści z Polski i z zagranicy a najlepszym potwierdzeniem ich klasy jest publiczność wypełniająca kościół podczas koncertów. Jest to efekt konsekwentnie realizowanej dbałości o poziom artystyczny koncertów.
Od wielu lat Wieczory u luteranów są stałym ogniwem organizowanego w naszym mieście Lata Muz Wszelakich

 

5 sierpnia, godz. 19.00 – Jan Sebastian Bach i jego poprzednicy
Kościół Ewangelicki

wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Michał Kocot (organy, pozytyw) 
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Cappella Viridimontana ( do roku 2012 Cantores Viridimontani) – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1994 roku. Swoja premierę koncertową miał podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso ( Berlin) Auris Ensemble ( Kolonia).
Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno – instrumentalnej Cappella Viridimontana, złożonej z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla , J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.
Obecnie Cappella Viridimontana w projektach oratoryjno- kantatowych skupia się na realizacji programu Chori Saganensis, którego celem jest przywrócenie do życia koncertowego zabytków muzycznych z dawnej biblioteki klasztornej żagańskich augustianów.
Dominującą formą działalności koncertowej zespołu jest wykonawstwo muzyki wokalnej 17 i 18 wieku nawiązujące do stylu wykonawstwa kapel rzymskich z tego okresu. Podstawową formą zespołu jest podwójny kwartet solistów, któremu towarzyszy trzyosobowa grupa basso continuo złożona z pozytywu organowego, teorby i wiolonczeli barokowej.
W ciągu dotychczasowej, ponad dwudziestoletniej działalności zespół występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja). Od stycznia 2000 roku zespół działa pod patronatem Radia Zachód dla którego zrealizował wiele nagrań.

dr hab. Jerzy Markiewicz, prof. UZ- absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów (m.in. Middlesborough, Arezzo, Tours). Od czasu stworzenia zespołu Cantores Viridimontani w roku 1994 swoją działalność artystyczną koncentruje na wykonawstwie muzyki dawnej. Jest założycielem i dyrygentem Collegium Viridimontanum – międzynarodowego zespołu muzyki dawnej. Od roku 2012 oba zespoły działają pod ujednoliconą nazwą Cappella Viridimontana Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami. W latach 1990-2002 był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego.
Jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Artystycznym w Zakładzie Dyrygowania. W swoim dorobku posiada nagrania dla radiofonii duńskiej, niemieckiej, francuskiej i polskiej. Za swą działalność dwukrotnie nagradzany był nagrodą kulturalną miasta Zielona Góra a ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis.

 

12 sierpnia, godz. 19.00 – Muzyka czasów reformacji
Kościół Ewangelicki

wykonanie: zespół muzyki dawnej Filatura di Musica, Artur Szczerbinin (organy)
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Filatura di musica jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Nazwa zespołu łączy przemysłowe, włókiennicze tradycje miasta Łodzi (wł. filatura – przędzalnia) ze sztuką muzyczną. Muzycy w większości zawodowo związani z Łodzią to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble. W repertuarze zespołu znajduje się europejska muzyka renesansowa, barokowa i klasyczna. Filatura di musica współpracuje z innymi polskimi instrumentalistami specjalizującymi się w historycznych praktykach wykonawczych i grającymi na instrumentach dawnych, a także ze śpiewakami i tancerzami. Zespół, jako jeden z niewielu w Europie, wykonuje muzykę wczesnego baroku w oryginalnej szacie brzmieniowe j , z wykorzystaniem replik XVI i XVII-wiecznych instrumentów dętych oraz charakterystycznego dla tej epoki, wysokiego stroju (466 Hz). Dotychczas zespół wystąpił m.in. w Filharmonii Łódzkiej oraz festiwalach: Forum Musicum, Barok na Spiszu, Kultura Wieków Dawnych, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Frankofonia 2016. Był także rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki występując w Pałacu Biesa w Olszanicy oraz w Uhercach Mineralnych w ramach programu Kultury Dostępnej na zaproszenie Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego.

Artur Szczerbinin – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu w klasie organów mgr. Daniela Prajznera. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta. Zdobył III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach. Brał udział w kursach prowadzonych przez takich profesorów jak: Pieter van Dijk, Martin Schmeding, Stefan Engels, Hans-Jurgen Kaiser, Jaroslav Tuma, James Johnstone, HayoBoerema.

 

19 sierpnia, godz. 19.00 – Niecodzienne duety
Kościół Ewangelicki

wykonanie: Duet Oak Brothers: Radosław Dembiński (viola da gamba), Szczepan Dembiński (wiolonczela), Duo Accosphere: Alena Budzinakova, Grzegorz Palus
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

„Oak Brothers” to formacja instrumentalna zajmująca się wykonawstwem muzyki minionych epok, szczególnie zaś baroku i klasycyzmu. Duet wykonuje oryginalne opracowania i aranżacje, wzbogacając program o kompozycje autorskie, a także nieustannie poszukując nowych źródeł inspiracji. Szeroki repertuar artystów obejmuje dzieła wielkich i znanych mistrzów, jak też tych dziś już zapomnianych, a jednak niemniej intrygujących. Zespół stawiana oryginalność brzmienia i różnorodność środków wyrazu. Jego bezsprzecznym atutem jest zestawienie ze sobą dwóch odmiennych, z drugiej zaś strony podobnych instrumentów: wiolonczeli barokowej i violi da gamba, które dostarcza niepowtarzalnej ferii barw. „Oak Brothers” to nie tylko zdolni interpretatorzy partytur sprzed kilku stuleci. To konfrontacja dwóch odrębnych temperamentów, pojedynek osobowości, kreujący zupełnie nowe oblicze muzyki. „Oak Brothers” występowali na takich festiwalach jak: Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”, Festiwal im. Mikołaja z Radomia, Międzynarodowe „Spotkania z Muzyką Dawną” w Świeradowie-Zdroju, czy Festiwal „Baroque d’Auvergne” – Francja 2017. Do dorobków duetu należy także wydana w 2017 roku płyta „Immortal chords – nieprzemijalne akordy”. Bracia związani są także z zespołem muzyki dawnej „Rocal Fuza”, z którym zdobyli wieleprestiżowych nagród. Nieustanna korelacja pomaga braciom połączyć style, formując absolutnie unikalny efekt.

 

 

Duo Accosphere jest międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Główną ideą działalności duetu jest promowanie artystycznego wizerunku muzyki akordeonowej, w jej rozmaitych aspektach brzmieniowych i estetycznych. Zespół został założony w 2011 roku z inicjatywy dwojga wybitnych akordeonistów młodego pokolenia, których muzyczne zamiłowanie i pasja do instrumentu skierowały do stworzenia wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. Muzyczna korelacja dwóch wyrazistych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również jako soliści, stanowi o oryginalności i renomie duetu w skali międzynarodowej.

Duo Accosphere od samego początku swojej działalności artystycznej prowadzi ożywioną aktywność koncertową, występując również na szeregu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). W 2014 roku artyści zadebiutowali w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W swoim dorobku duet posiada ponadto nagrania radiowe m in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz Polskiego Radia. Zespół w krótkim czasie zyskał również uznanie na scenach krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zdobywając m in.
– I miejsce w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja)
– I miejsce w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012)
– I miejsce na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012)
– I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011)
– II miejsce w VIII Konkursie im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2014)-
– III miejsce w XIV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2011)

W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z minionych epok. Wyrazem tego jest zarówno współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych utworów a także autorskie aranżacje dzieł wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej. Szczególnie istotnym zainteresowaniem duetu jest muzyka barokowa oraz poszukiwania jej nowych środków interpretacyjnych w odniesieniu do współczesnych możliwości instrumentarium akordeonowego.

 

26 sierpnia, godz. 19.00 – Struny, palce, smyczek
Kościół Ewangelicki

wykonanie: kwartet gitarowy Erlendis
prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewicz

 

 

Erlendis to kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu, w tej chwili Erlendis związany jest z Danią. Kwartet studiuje na kierunku ”muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. 
Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Poznali się na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie Łukasza Kuropaczewskiego. 
Obecnie młodzi artyści związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku ”muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni. Muzycy rozwijają się pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena –
W repertuarze zespołu znajdują się , kompozycje dedykowane wprost na kwartet gitarowy, ale także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bizeta i wielu innych. 
Do najważniejszych sukcesów kwartetu zalicza się I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2014), II miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (2015), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), II nagroda w 5. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Cremonie (Włochy, 2016), Nagroda Specjalna Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Orlando” w Kerkrade (Holandia, 2016). W 2017 roku zwyciężyli w kategorii ”zespoły kameralne” w konkursie organizowanym przez Guitar Foundation of America.

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

Zielonogórski ośrodek Kultury – Filia w Starym Kisielinie, zaprasza serdecznie na koncerty plenerowe, które odbywać się będą w Parku przy Pałacu.
W pięknych okolicznościach przyrody, spotkamy się trzykrotnie, na następujących koncertach:

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Pamiętajmy o zachowaniu wszystkich zasad związanych z reżimem sanitarnym, w tym o zachowaniu 2 – metrowego dystansu lub stosowaniu maseczek.

 

 

1 lipca, środa, godz.19.00

Andriej Kotin: Kołysanki dla Lunatyków – recital akustyczny

 

Andriej Kotin urodził się w Moskwie, ale od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Pisze i wykonuje swoje autorskie piosenki, przeważnie w języku polskim. Jego inspiracje muzyczne są bardzo rozmaite: Boba Dylan i The Beatles, muzyka celtycka i śródziemnomorska, blues i reggae, rock’n’roll i Okudżawa.
Jest laureatem licznych przeglądów piosenki autorskiej i poetyckiej: lubelskich „Metamorfoz Sentymentalnych”, kołobrzeskiej „Nadziei”, poznańskich „Frazy” (Poznań), warszawskiej OPPy i in. Wydał tomik wierszy Motyle w motelu oraz powieść Człowiek hasło.
Pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

 

„Wybitny już bard polski (jego pieśń Imigranci mogłaby się stać hymnem polskiej inteligencji).”
Jan Poprawa – historyk, publicysta, krytyk muzyczny
„Kotin podejmuje tradycję wielkich rosyjskich bardów, nie rozwlekając przekazu, ale stosując skrót myślowy, który jest charakterystyczny dla Polaków.”
Jan Kondrak – kultowy lubelski bard

 

8 lipca, środa, godz.19. 00

Recital Katarzyny Pusowskiej, akompaniuje Albert Bezdziczek

 

Polskie piosenki lat 80-tych ubiegłego wieku. Sentymentalna podróż muzyczna do lat późnego PRL-u. Usłyszymy min. utwory Andrzeja Zauchy, Krystyny Prońko, Ewy Bem, zespołu Bajm, a wszystko to w delikatnej, akustycznej szacie dźwiękowej.

Katarzyna Pusowska (wcześniej Pawłowicz )- wokalistka, skrzypaczka i kompozytorka związana z lubuskim środowiskiem muzycznym. W dzieciństwie uczennica Żarskiej i Legnickiej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, następnie studentka Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Szerszej publiczności znana jako frontmenka zespołu bluegrassowego „Czas na Grass”, oraz założycielka prog-folkowego zespołu „Palisounder”, którego autorski materiał został uwieczniony w 2018 roku na płycie „Prosto z drzewa”. Uczestniczka wielu lokalnych projektów muzycznych (Cadillac gra Pink Floyd, Retro Hobby Band, Andriej Kotin, Szyba, Na drugą stronę, Muza Band ). Przez wiele lat związana z Lubuskim Biurem Koncertowym „Orfeusz”. Od 2009 roku pracuje także jako instruktor śpiewu, emisji głosu i gry na skrzypcach.

 

 

 

 

Albert Bezdziczek pianista, klawiszowiec, akompaniator, organista, muzyk sesyjny; mgr Sztuki muzycznej na UZ, Absolwent PSM II st. w Zielonej Gorze w klasie fortepianu. Obecnie gra w różnych zespolach i projektach m.in.: Plus Braders, Wszystkie Twarze Kobiety, spektakl „Ojej Kobieta”, Głogowskie Wieczory Chwały. Współpracuje z Lubuskim Biurem Koncertowym oraz Zielonogorskim Zaglebiem Kabaretowym. Grał też zespołach Best Before i New Message. Kierownik muzyczny koncertu patriotycznego „Historia Ukryta w piosence”. Udziela się wokalnie w chórze Cantus Humanus.

 

15 lipca, środa, godz.19.00

Recital – Anna Poszelużna & Krystian Jałoszyński
Wyjątkowy duet, w którego wykonaniu usłyszymy akustyczne wersje utworów z płyty Ani „Sny na jawie” oraz znane utwory pop i r’n’b.

Ania Poszelużna to pochodząca ze Wschowy wokalistka o mocnym głosie śpiewająca w nurcie pop i r’n’b. Ponadto jest autorką tekstów i kompozytorką. Jest finalistką i laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych. Liczne sukcesy wokalne umożliwiły artystce nagranie debiutanckiego albumu. Ania to nie tylko artystka, ale także ścisły umysł. Jej miłość do tworzenia muzyki ma swoje odzwierciedlenie także w innej pasji, którą jest – matematyka. Jest absolwentką Wydziału Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo fascynacji światem liczb, to muzyka odgrywa główną rolę w jej życiu. Od lat realizuje się w pracy studyjnej nagrywając swoje autorskie kompozycje oraz współpracując z innymi twórcami. Jednak to koncerty od kilkunastu lat są kluczowym kierunkiem jej muzycznej drogi. Ania najlepiej odnajduje się w występach na żywo, na których wykonuje swój autorski materiał z debiutanckiej płyty. Artystka także intensywnie rozwija swój warsztat wokalny pod okiem cenionych nauczycieli śpiewu, a także doskonali swoją grę na instrumentach klawiszowych. Ponadto zbudowała swoje domowe studio, gdzie realizuje nowe muzyczne pomysły. W marcu 2018 r. miał premierę pierwszy teledysk wokalistki do utworu „Jakby mniej”. Zapowiadał on debiutancką płytę wokalistki „Sny na jawie”, która ukazała się w lipcu 2018 r. Cały album składa się z 11 autorskich utworów artystki utrzymanych w stylistyce pop i r’n’b. Oprócz przemyślanej muzyki, na płycie znajdują się także osobiste teksty wokalistki opowiadające o jej doświadczeniach życiowych.

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

2 lipca, godz. 18.00 – Artur Andrus
WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 2 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, dziennikarzem radiowym, autorem książek, tekstów piosenek, artystą kabaretowym, konferansjerem, komentatorem „Szkła kontaktowego”. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich. Prowadzenie: Leszek Jenek.

Artur Andrus – artysta multimedialny, dziennikarz radiowy, artysta kabaretowy, redaktor, legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów. Poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, również piosenkarz. Na swoim koncie ma płyty z pełnymi humoru piosenkami: „Myśliwiecka”, „Cyniczne Córy Zurychu” oraz wydaną w kwietniu br. „Sokratesa 18”.
Laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, komentator „Szkła kontaktowego”. Przez wiele lat związany z radiową Trójką. Autor książek m.in.: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” czy „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze”.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wielu ciekawych anegdot z życia naszego gościa, a także zadania mu własnych pytań!
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek oraz płyt.

Wstęp wolny!

12 lipca, godz. 18.00 – Michał Rusinek
 WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 12 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, pisarzem, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, tłumaczem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Michał Rusinek – doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Obecnie adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Tłumacz literatury dziecięcej i dla dorosłych – przetłumaczył m.in. wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne’a, powieść „Piotruś Pan i Wendy” J.E. Barriego, serię komiksów o Fistaszkach Charlesa Schulza i kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda oraz libretta dwóch musicali. Twórca słuchowisk radiowych i autor tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Pisał scenariusze do programu „Retoryka poranna, czyli poradnik nie tylko językowy”, emitowanego na antenie TVP1. Jego felietony o książkach pojawiają się w programie Xięgarnia na antenie TVN24, a felietony o języku – w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”.
Autor książek dla dzieci m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Chopin”, ”Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” (tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens 2013) oraz poradniki dla najmłodszych „Jak przeklinać”, Jak przekręcać i przeklinać” czy „Pypcie na języku”. Autor książek dla dorosłych m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, także współautor „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” i „Prowincjonalne zagadki kryminalne”.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek.
Wstęp wolny!

 

Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Westerplatte na 15 min przed rozpoczęciem każdego spaceru

 

4 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem zielonogórskich świątyń – spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem

 

 

11 lipca, godz. 17.00 – 19.00 – Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

 

18 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Kulturalny portret Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

 

25 lipca, godz. 17.00 – 19.00 Od gotyku do secesji – architektoniczne style Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym

 

1 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry

 

8 sierpnia, godz. 19.00 – 21.00 – Zielona Góra by Night

 

22 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Zielonogórskie turystyczne ABC

 

29 sierpnia, godz. 17.00 – 19.00 – Na tropie słynnych mieszkańców oraz gości Zielonej Góry

24 lipca, godz. 19.00 – Wieczór muzyki żydowskiej w wykonaniu Grupy Negev
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

Grupa NEGEV – Wieczór muzyki żydowskiej. Zespół NEGEV powstał w 2008 roku z inspiracji klimatem i urokiem muzyki żydowskiej. NEGEV łączy wyjątkową muzykalność, pasję i sceniczne doświadczenie. Wokalistką zespołu jest Agnieszka Bielanik-Witomska, piosenkarka przez wiele lat koncertująca w kraju i za granicą z Kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka, a także artystka śląskich teatrów muzycznych – w Gliwicach i w Chorzowie. Na scenie towarzyszą jej: skrzypek Bartłomiej Balcerzak oraz gitarzystka Katarzyna Kupiec. Zespół nawiązuje doskonały kontakt z publicznością – prowadząc z nią swoisty dialog porywa do wspólnego śpiewu, a nawet tańca. „W wypełnionej po brzegi Sali, z pomocą muzyki zespół NEGEV ożywił świat żydowskich miasteczek. Świat chasydów tańczących ku chwale Pana, rabinów pochylonych nad Talmudem, kóz przypiętych do płotów. Miejsc, gdzie w drewnianych bożnicach słychać było dźwięki modlitw, w sobotę w oknach paliły się świece, a na grobach zamiast kwiatów kładziono kamienie.” („Przegląd”, 28.11.2013)

 

 

31 lipca, godz. 19.00 – Shylock na podstawie Kupca Weneckiego Williama Szekspira – monodram w wykonaniu Piotra Kondrata
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

PIOTR KONDRAD – SHYLOCK. (na podstawie „Kupca weneckiego” Williama Shakespeare’a), monodram w wykonaniu Piotra Kondrata. „Na jednej z weneckich ulic, sprzedawca książek prezentuje swoją kolekcję dzieł Szekspira i snuje opowieść o Shylocku. Postać kreowana przez Piotra Kondrata, uwolniona od szerszego kontekstu, jest daleka od interpretacji, które widziały w Shyloku wyłącznie pazernego, mściwego lichwiarza. Ehrlich wykraczaj poza stereotyp Żyda, bo pragnie powiedzieć coś więcej o nas samych”. (Blanka Hasterok)

 

 

7 sierpnia, godz. 19.00 – Olga Avigail
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

AVIGAIL – muzyk instrumentalista w zakresie gry na fagocie, pasjonatka pieśni hebrajskich i jidysz. Repertuar solistki zawiera pieśni żydowskie w języku hebrajskim, jidysz i polskim
o różnorodnym charakterze; aszkenazyjskim, sefardyjskim, poezję śpiewaną, klasykę, pieśni religijne i popularne.
,,Na koncercie poświęconym Dniom Kultury Żydowskiej chciałabym przybliżyć publiczności pieśni żydowskie autorstwa Żydów różnych narodowości, które zdobyły uznanie w Izraelu i do dziś cieszą się popularnością na całym świecie. Chciałabym również zaprezentować pieśni, które nie są znane w naszym kraju. Będzie to jak powiew świeżego powietrza dla tych, którzy zetknęli się już z pieśnią żydowską” Pieśni są wykonywane z akompaniamentem gitary, kahonu i wiolonczeli. Koncert może być wzbogacony utworami z akompaniamentem fortepianu, jeśli organizatorzy udostępnią instrument.

 

 

14 sierpnia, godz. 19.00 – Tango Attack
deptak przy Restauracji Winiarni Bachus

Tango ATTAK Polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy.

 

 

20 lipca, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

21 lipca godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

22 lipca, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

17 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

18 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

19 sierpnia, godz. 20.00 – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
Winne Wzgórza przy Palmiarni

22 sierpnia, godz. 17.00 – Wystawa prac rysunku i malarstwa Bohdana Butenki
Muzeum Ziemi Lubuskiej

 

11 lipca, godz. 12.00 – Wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
deptak

 

IMPREZY BILETOWANE

19 lipca, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Drugi. Miłość albo sex.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

23 sierpnia, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Trzeci. Płeć ma znaczenie.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

„Kabarety Nieroby” – Zielonogórskie Wieczory Kabaretowe to cykl spotkań z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym prezentujący swoją twórczość w niecodziennych składach zespołowych i w najróżniejszych formach scenicznej prezentacji. Od poezji, przez skecze, piosenki, literaturę, naukę na dobrej zabawie kończąc. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad tymi spotkaniami piastuje Kabaret Perły z Odry czyli: Władysław Sikora, Jarosław Sobański, Bartosz Klauzinski i Małgorzata Szapował. Tego nie zobaczycie w telewizji!

 

25 sierpnia, godz. 21.00 – W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wykonanie BachUs Classic Orchestra Plac Bohaterów Westerplatte Pokaz świateł, laserów, grę fontann, tancerzy, rycerzy, śpiew, a to wszystko przy akompaniamencie BachUs Classic Orchestra.

28 lipca, godz. 16.00 – Imieniny Anny – Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół scena przy ratuszu (w razie niepogody Hydro(za)gadka)

21 lipca, godz. 12.00 – III Piknik Naukowy Ziemia zielona wyspa we Wszechświecie Parking przy Centrum Przyrodniczym (ul. Dąbrowskiego)

27 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Muzeum Ziemi Lubuskiej) – Fundacja Kolektyw Dźwięku

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane orkiestrowe instrumenty blaszane, czyli róg, trąbka, puzon i tuba. Wystąpią międzynarodowej rangi artyści, soliści orkiestr oraz wykładowcy uczelni wyższych. Wystąpi również laureat III Nagrody podczas 8. Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku w 2017 roku.

W programie koncertu będą utwory różnych epok, oryginalnie pisane na te instrumenty.

 

28 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku

wykonanie: Virtuoso Horn Duo: Kristina Mascher-Turner (róg), Kerry Turner (róg) raz Wioletta Fluda (fortepian) oraz Hornet Quartet: Gabriel Czopka (róg), Michał Szczerba (róg), Łukasz Łacny (róg), Piotr Kowalski (róg)

w programie: Antonio Vivaldi Concerto Grosso – I i II cz., Walter Perkins Barbara Allen, Kerry Turner Twas a Dark and Stormy Night, Kerry Turner Casbah of Tetouan, Kazimierz Machala Elegy for 5 horns, Leonard Bernstein West Side Story arr. W. Perkins

 

29 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku

IMPREZA BILETOWANA

wykonanie: Rebelion Trio: Adam Rapa (trąbka),
Zoltan Kiss (puzon), Jacek Obstarczyk (fortepian)

w programie: Astor Piazzolla

 

31 sierpnia, godz. 19.00 – Koncert (Filharmonia Zielonogórska) – Fundacja Kolektyw Dźwięku

IMPREZA BILETOWANA

wykonanie: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Samuel Seidenberg (dyrygent), Denise Tryon (rogi), Alistair Mackie (trąbka), Jan Harasimowicz (trąbka), Roland Szentpali (tuba), Tomasz Hajda (puzon)

w programie: Luigi Boccherini, Georg Friedrich Haendel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi

 

Link do strony organizatora warsztatów TUTAJ

 

Miejsce zbiórki: Zielonogórski Ośrodek Kultury

1 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00  Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona
zapisy: mmaf13@gmail.com

2 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00  Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona
zapisy: mmaf13@gmail.com

3 sierpnia, godz. 12.00 – 16.00  Warsztaty multimedialne w terenie – ilość miejsc ograniczona
zapisy: mmaf13@gmail.com

 

 

Trzydniowe warsztaty kierujemy do młodzieży. Pokażemy podstawy tworzenia materiałów audio-wizualnych (video, fotografia, dźwięk) oraz ich obróbkę i montaż.

Inspiracją jest las – równoległy wymiar do miejskiego życia, baza form, struktur, pejzaży i krajobrazów dźwiękowych. Podczas leśnych spacerów akustycznych nagramy zaobserwowane obrazy i zasłyszane dźwięki. Będziemy uczyć się słuchać szmery, na co dzień nie zwracające uwagi odgłosy, wnikać wzrokiem i słuchem w leśną rzeczywistość.

Na koniec poprzez edycję i montaż przygotujemy wspólny materiał z nagrań terenowych.

Uczestnicy, oprócz sprzętu rejestrującego obraz i dźwięk dostępnego na miejscu, mogą posługiwać się także własnymi smart fonami, czy aparatami. Chcemy pokazać kreatywne wykorzystywanie podręcznej techniki, z którą mamy styczność codziennie.
Zgłoszenia: mmaf13team@gmail.com / tel. 730 130 760   Termin: 1-3 sierpień 2018
Miejsce: Zielonogórski Ośrodek Kultury [ul. Festiwalowa 3], Las Piastowski
Prowadzący: Ana Kraśko i Mariusz Wyderski

Warsztaty odbywają się w ramach Lata Muz Wszelakich 2018. Udział w zajęciach jest bezpłatny!

Każdy uczestnik na koniec dostanie płytę z darmowymi programami do obróbki audio-video oraz całość materiału terenowego zebranego podczas warsztatów do samodzielnego wykorzystania w domu.
Będzie można nadesłać do nas własny autorski materiał.
Wspólny materiał stworzony podczas warsztatów oraz samodzielne wykonane produkcje audio-video uczestników zamieścimy na specjalnie stworzonym kanale na You Tube – Leśne Technoludy.

Lato na Facebook'u

Lato Muz Wszelakich ma już 15 lat, zacny wiek, czas najwyższy na osobistego, prywatnego fanpage. Znajdziesz nas na www.facebook.com.pl/LatoMuzWszelakich , a tam: zapowiedzi, aktualności, skróty, informacje, zajawki, wywiady, zdjęcia, ciekawostki, selfie, zakulisowe smaczki… ? Polub nas, zalajkuj i zaproś Przyjaciół!

Galerie zdjęć

Skip to content