Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

8. tydzień Lata Muz Wszelakich 2013

Lato Muz Wszelakich to największy, najdłuższy i skupiający ogromną ilość widzów cykl imprez w naszym mieście, nagrodzony w Warszawie Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszą imprezę turystyczną roku 2005 oraz w 2006 roku wyróżniony w Konkursie Miast Polskich jako Miasto dla Turystów. Kilkadziesiąt wydarzeń i wykonawców, w tym koncerty, spektakle, recitale, kabareton, festiwale i wiele innych.

Już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z dotychczasowych wydarzeń:
1. tydzień2. tydzień3. tydzień4. tydzieńMazowsze5 tydzieńKabaretobranie6 tydzień7 tydzień

Więcej o tegorocznej edycji Lata Muz Wszelakich znajdziesz TUTAJ

W tym tygodniu zapraszamy na:

21 sierpnia, środa.
20:00        gwiazda bluesowych nocy
Koncert SUGAR BLUE
SUGAR BLUE urodził się jako James Whiting, dorastał w nowojorskim Harlemie, gdzie jego matka pracowała jako piosenkarka i tancerka w legendarnym Apollo Theatre. Spędził dzieciństwo w otoczeniu muzyków i ludzi estrady – znajomych jego matki – do których należała miedzy innymi Billie Holiday i postanowił, że chce występować. Swoją pierwsza harmonijkę dostał od cioci i zaczął doskonalić swój warsztat grając melodie z piosenek Boba Dylana i Stevie’ego Wondera. Zaraz po tym, wielki wpływ wywarli na niego wielcy jazzowi muzycy tacy jak Dexter Gordon i Lester Young. Sugar Blue obrócił swoje pochodzenie w zaletę i stworzył ultranowoczesny gatunek bluesa oraz oryginalny dźwięk.

Blue rozpoczął swoje karierę grając na ulicy i nagrał swoja pierwszą płytę w 1975 z legendami bluesa Brownie Mcghee i Roosevelt Sykes. Następnie wziął udział w nagrywaniu albumów Victoria Spivey i Johnny Shines. Za radą Memphisa Slima – bluesowego pianisty, postanowił opuścić Stany i przeniósł się do Paryża. Podczas pobytu we Francji, Blue trzymał się z muzykami Rolling Stones’ow, którzy zakochali się w jego brzmieniu, do tego stopnia, ze zaprosili go do wspólnego nagrywania. Poza pojawieniem się na albumie Some Girls, można go także usłyszeć na Emotional Rescue oraz Tattoo You. Wielokrotnie występował ze Stones’ami na żywo i zaproponowano mu stale miejsce przy sesjach, ale ten odmówił wybierając raczej powrót do Stanów i założenie swojej własnej grupy zamiast bycia pełnoetatowym sideman’em (muzykiem towarzyszacym). Zanim jednak powrócił do Stanów, nagrał dwie płyty, Crossroads oraz From Paris to Chicago. Wbrew jego rosnącej sławie jako muzyka sesyjnego, Sugar zdecydował się na powrót do domu niesiony pragnieniem pracy i nauki przy boku samych mistrzów harmonijki bluesowej. Tak też właśnie znalazł się w Chicago, gdzie grywał z takimi muzykami jak Big Walter Horton, Carey Bell, James Cotton czy tez Junior Wells. Zanim założył własny zespół w 1983 roku, przez dwa lata, koncertował ze swoim przyjacielem i mentorem Willie Dixonem jako członek Chicago Blues All Stars. Już ze swoja własną grupa, sława Blue ciągle rosła. W 1985 otrzymał nagrodę Grammy za nagranie z albumu Blues Explosion (wyd. Atlantic), zarejestrowanego w trakcie występu na żywo w ramach Montreux Jazz Festival. W 1989, Blue wziął udział w nagraniu albumu Willie Dixona – Hidden Charms, który także został nagrodzony statuetką Grammy. Występował na festiwalowych scenach towarzysząc takim artystom jak Muddy Waters, B.B. King, Art Blakey i Lionel Hampton, a także pojawił się w telewizji i na wielkim ekranie. Zagrał w sesji Cinemax z Fats Domino, Ray Charles’em i Jerry Lee Lewis’em zatytułowanej Fats Domino and Friends. Pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Alana Parkera „Angel Heart” (1987), gdzie w role główną wcielił się Robert De Niro. Sugar Blue występował i nagrywał z takimi muzykami jak Willie Dixon, Stan Getz, Frank Zappa, Johnny Shines i Bob Dylan. Jego najbardziej znanym numerem jest prawdopodobnie solówka z przeboju Stones’ow „Miss You” z płyty Some Girls. Blue nagrał własne wersje utworu na płycie Blue Blazes (1993, wyd. Alligator). Na drugiej płycie, która ukazała się nakładem wytworni Alligator – In Your Eyes, Sugar wyłania się jako niezwykły tekściarz i czarodziej harmonijki. Występował na scenach Ameryki, Europy i Afryki w ramach wielu prestiżowych festiwali – w Chicago, Zurychu, Den Haag, Antibes, Nicei, Cannes, Montrealu, Pistoia, Bernie, Rapperswil… Blue nieprzerwanie gra w klubach i na festiwalach na całym świecie.
W 2008 roku gdy ukazala sie plyta „Code Blue” Sugar otrzymal dwie nominacje – pierszwą w kategorii Najlepszego Instrumentalisty – Harmonijka na Blues Awards oraz jako Wybitny Performer na Junior Wells Harp Award w Memphis.
Razem z Pinetop Perkinsem i Hubertem Sumlinem, wziął udział w scieżce dźwiękowej do filmu Spike Lee „The Perfect Age of Rock’n’Roll”. Film ma mieć swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance, główne role grają: Jason Ritter, Kevin Zegers, Ruby Dee i Peter Fonda. Sugar Blue pojawił się także w klipie „We Are one”, który otworzył uroczystości z okazji inauguracji objęcia przez Baracka Obamę stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych w Lincoln Memorial w Waszyngtonie, 20 stycznia 2009. W 2010 roku ukazała się jego najnowsza płyta Treshold.

Klub Piekarnia Cichej Kobiety  

22 sierpnia, czwartek

19:00        muzyczny deptak
Koncert zespołu NADIJA – muzyka ukraińska i łemkowska
Zespół Nadija powstał w 2008 r. Liderem grupy jest Andrzej Kajfasz, mieszkaniec Leszna Górnego w województwie lubuskim.
Obecnie w skład grupy muzycznej wchodzą: Andrzej Kajfasz (wokal), Paweł Basałyga (skrzypce, wokal), Jarosław Klinkiewicz (akordeon, wokal), Radek Koźba (gitara elektryczna), Fabian Krawczyk (gitara basowa), Rarek Duda (perkusja).Muzyka, którą gra Nadija, to mieszanka styli muzycznych takich jak folk, rock, funk, ska oraz reggae. Nasze utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych, które każdy z nas reprezentuje – piszą muzycy – Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Potrzeba tworzenia muzyki z domieszką folku wypływa z naszych korzeni oraz przywiązania do tradycji. Mieszanka naszych gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość.

scena przy ratuszu – w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON

23 sierpnia, piątek

11:00        bajki, bajdy, banialuki
KOZIOŁEK MATOŁEK – Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

amfiteatr

25 sierpnia, niedziela

16:00        orkiestrada (UWAGA: koncert przeniesiony na 1 września)
Orkiestra Dęta ZASTAL, dyrygent Leszek Gąd

przy ratuszu 

19:00        wieczory u luteranów
ORYGINAŁY I TRANSKRYPCJE
Wykonanie: Bałtycki Kwintet Dęty

Kościół Ewangelicki

Sprawdź również

Skip to content