Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Inne
Kabaret
Koncert
Konkurs
Plener
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Szukaj
Close this search box.

40 lat ZOK z dwoma koncertami Ireny Santor

 

UWAGA
Bilety na sobotni (15 marca) koncert wyprzedane
Bilety na niedzielny (16 marca) koncert wyprzedane

Zielonogórski Ośrodek Kultury w tym roku kończy 40 lat. Z tej okazji zaprosiliśmy dla Państwa cudowną postać, Pierwszą Damę Polskiej Piosenki. Idealny mezzosopran, fantastyczna osobowość, oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej Artystkę wielkiego formatu – ponadczasową. W latach 1951-1959 solistka zespołu Mazowsze. Laureatka międzynarodowych festiwali, wykonawczyni wielu utworów, które stały się przebojami m.in. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”. Zapraszamy na recital największych przebojów, przeplatany nowymi piosenkami napisanymi specjalnie dla Ireny Santor. Proponujemy wyjątkowy wieczór – spotkanie z najpopularniejszą polską piosenkarką naszych czasów. Recital największych przebojów przeplatany nowymi piosenkami napisanymi specjalnie dla Ireny Santor.

Irena Santor swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Z czasów mazowszańskich pochodzi Jej pierwszy wielki przebój „Ej, przeleciał ptaszek”. Po opuszczeniu „Mazowsza”, w 1959 roku dokonała pierwszych nagrań i zadebiutowała jako solistka na estradzie. Twórcami Jej pierwszych sukcesów zawodowych byli Stefan Rachoń i Władysław Szpilman, a nauczycielami Barbara Fijewska, Wiktor Milewski i Wanda Wermińska. Nie do przecenienia był kontakt, w czasach mazowszańskich, z Tadeuszem Sygietyńskim, który był Jej najważniejszym  nauczycielem i przewodnikiem. Pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek „Embarras” i „Walczyk na cztery ręce” oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem Jej kunsztu estradowego było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) piosenki „Powrócisz tu” . Kolejne lata to nieprzerwane pasmo sukcesów, wiele występów, nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych. Próbowała swoich sił w kabarecie (U Kierdziołka, Wagabunda), w teatrze (Ateneum, Syrena), w teatrze TV („Loterya” do muzyki S. Moniuszki), w filmie („Przygoda z piosenką”). Zrealizowała wiele recitali telewizyjnych i programów radiowych. Jest współautorką cyklu „Irena Santor w Muzycznej Jedynce”, w którym zaprezentowała 46 interesujących felietonów dotyczących wydarzeń muzycznych i przedstawiających sylwetki twórców kultury (1994- 1998). W 1991 roku artystka postanowiła zakończyć
swoją karierę zawodową związaną z występami na estradzie. Zdecydowała zająć się pracą charytatywną i społeczną, sporadycznie tylko występując w różnych przedsięwzięciach z tym związanych. Oddała się pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia Polskich Artystów i Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, którego od 1994 roku, przez prawie 10 lat, była przewodniczącą. Choroba, która dotknęła Irenę Santor i szczęśliwe wyjście z niej, w 2000 roku, były bodźcem do wzięcia udziału w akcjach promujących profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne. Artystka zaangażowała się także w prace Polskiej Unii Onkologii. Ważną częścią działalności społecznej i charytatywnej stała się współpraca z fundacjami Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” i Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Od 2005 roku Irena Santor jest opiekunem artystycznym Festiwalu Piosenki Zaczarowanej im. Marka Grechuty. Po przerwie nagrała 2 nowe płyty, „Santor Cafe” i „Jeszcze”. Płyta „Jeszcze” to efekt współpracy z Romualdem Lipko. W 2009 roku, ku radości publiczności, która nigdy nie pogodziła się z odejściem artystki z estrady, Irena Santor  wznowiła swoje koncerty, występując od czasu do czasu w różnych miastach Polski. Rok 2009 zakończyła wielkim urodzinowo- jubileuszowym koncertem, w Sali Kongresowej, wieńczącym 50 lat Jej pracy artystycznej.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w internetowym systemie sprzedaży abilet.pl oraz w punktach sprzedaży

Sprawdź również

Skip to content