Rękodzieło Zielonogórskie – ZOK

Stowarzyszenie „Rękodzieło Zielonogórskie” powstało w 2004 r., a próba generalną jego działań był kiermasz wielkanocny „Kraszanka”. Początkowo naszą siedzibą był Dom Kolejarza przy ul. Westerplatte. Obecnie spotykamy się w gościnnych progach ZOK-u przy ul. Festiwalowej, raz w miesiącu, w czwartki o godz. 12:00 w tamtejszej kawiarence.

Prezesem Stowarzyszenia „Rękodzieło Zielonogórskie” jest Bożena Ziobro, która z powodzeniem jest liderką naszej grupy. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim pokazanie piękna rękodzieła ludowego poprzez umiejętności członków naszego stowarzyszenia. Chcemy uczyć młodych ludzi rękodzieła, chcemy integrować nasze wielokulturowe, specyficzne społeczeństwo lubuskie. Robimy to poprzez prowadzenie warsztatów, pokazów i wystaw, podczas których, razem z ludźmi niezrzeszonymi w naszym stowarzyszeniu, wykonujemy oraz ozdabiamy przedmioty codziennego użytku, tj. malujemy pisanki, butelki, obrazy na szkle czy na płótnie, wykonujemy wyszywane i wycinane kartki okolicznościowe, uczymy haftu, szydełkowania, filcowania, rzeźbienia, wykonujemy biżuterię i wiele, wiele innych rzeczy codziennego użytku

.

 

Chętnie współpracują z nami na stałe Urząd Marszałkowski, Informacja Turystyczna, gdzie mamy gablotę z naszymi wyrobami, Urząd Miasta, ZOK czy domy kultury w innych miastach i gminach. Jesteśmy zapraszani również przez niemieckie ośrodki kultury. Nazwano nas w prasie kolorową wizytówką regionu lubuskiego, co jest dla nas bardzo miłe.

Byliśmy wielokrotnie nagradzani dyplomami, certyfikatami, otrzymujemy wiele podziękowań, jesteśmy obecni w prasie, radiu i telewizji. Stwierdzamy, że te nasze działania, czyli propagowanie rękodzieła, troska o zachowanie tradycji i kultury ludowej, są bardzo dobrze odbierane przez lokalne społeczeństwo, a nam, członkom stowarzyszenia sprawiają wielką przyjemność i dają mnóstwo satysfakcji. Od paru lat daje się zauważyć przesyt fabrycznie wykonywanych, plastykowych przedmiotów, ale i powrót do trochę zapomnianego rękodzieła, gdzie przedmioty wykonywane są z naturalnych surowców . To pozwala nam wierzyć, że my ludowi twórcy obraliśmy dobry kierunek i jeszcze niejedno 10- lecie będziemy obchodzić.

 

Zapraszamy chętnych do wspólnych działań!!!
Znajdziecie nas w ZOK-u w Zielonej Górze przy ul. Festiwalowej Nr. 3.
Tel. kontaktowy: 605-126-763

Prezes Stowarzyszenia
„Rękodzieło Zielonogórskie”
Bożena Ziobro