2020 – ZOK

Wybrana Edycja:

WINOBRANIE

 

 

Od 5 do 13 września będziemy wspólnie świętować Dni Zielonej Góry. Będą to wyjątkowe obchody, w szczególnym reżimie sanitarnym i to właśnie o tym musimy pamiętać przede wszystkim. Ze względu na to zmienił się również program oraz miejsca wydarzeń, do których przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach. Jesteśmy jednak przekonani, że nowa formuła Winobrania przypadnie do gustu mieszkańcom, a część „nowości” pozostanie z nami na kolejne edycje.

 

Najważniejszym punktem świętowania, będzie jak co roku Miasteczko Winiarskie. Będzie to miejsce przeznaczone do degustacji, rozmów o winie, spotkań z winiarzami. Aby umilić gościom wizyty w okolicach ratusza, przygotowaliśmy otwarty dla wszystkich degustujących „(nie)winny Ogródek”, w którym codziennie w godzinach 16-20 usłyszymy muzykę od zielonogórskich DJ-ów.

Nowością będą mobilne wizyty Bachusa w dzielnicy Nowe Miasto, czyli „Winobraniowa Winnica Bachusa”. Bachus wraz ze swoją świtą oraz animatorami z Akademii Tradycji, odwiedzi kilka dzielnic, w których wspólnie będą robić wino! Przywiezie ze sobą niezbędny do tego sprzęt oraz upominki dla najmłodszych.

Jarmark znajdować się będzie, tak jak dotychczas, na Zielonogórskim Deptaku. Ze względu na odległości, które należy zachować, będzie on mniejszy niż w poprzednich latach. W tym roku będziemy mogli skorzystać z oferty 134 wystawców.

Wszystkie działania artystyczne – koncerty, pokazy taneczne, przedstawienia teatralne, odbywać się będą w przestrzeni Placu Teatralnego, gdzie stanie Scena Winobraniowa. Wyjątkiem będą koncerty Filharmonii, które odbywać się będą na placu przed ich siedzibą.

Tak jak zapowiadaliśmy, na scenie zaprezentują się artyści związani z Zieloną Górą. Usłyszymy między innymi zespół Raz Dwa Trzy, Melę Koteluk, Misie Furtak czy LUC-a. Będzie z nami Big band Uniwersytetu Zielonogórskiego z Krzysztofem Kiljańskim, oraz wielu innych artystów z Zielonej Góry. Każdy odnajdzie w tym programie coś dla siebie.

Imprezy towarzyszące Winobraniu to między innymi „4-kąty w wigwamie”, czyli animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym czy Winobraniowe Breakowisko – pokazy taneczne w podwórku Żeromskiego.

 

Harmonogramy wszystkich działań można znaleźć na stronach www.zok.com.plwww.winobranie.zgora.pl oraz stronie Miasta Zielona Góra. Zapraszamy również na profile facebook: winobranie oraz zielonogórski ośrodek kultury. Tam znajdziecie dużo ciekawych relacji, również z backstage-u.

 

Ważne!Zarówno na terenie Placu Teatralnego jak i Jarmarku obowiązkowo zasłaniamy usta i nos!

 

 

 

 

 

 

Raz, Dwa, Trzy

 

12.09, sobota, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

„30 lat jak jeden koncert…”

 

30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia.

Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu.

Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i  fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno – literacki język.

Zespołu, który w niedościgniony  sposób zinterpretował piosenki A.Osieckiej i W.Młynarskiego – z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów.

Nadto zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe.

To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy”  – jego swoistym DNA.

Koncertami również – bez wielkich fet, akademii i transmisji, pragniemy uczcić Naszą  z Wami przyjaźń i wyrazić wdzięczność za to, że z nami jesteście.

Te 30 lat minęło nam jak jeden koncert !

 

 

Należą do klasyki. Znają ich wszyscy. Prostotą i szczerością trafiają do każdego, są uniwersalni. Bez względu na wiek – swój i odbiorcy, potrafią trafić w sedno i uchwycić to coś szczególnego, tu i teraz. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język. Niewiele zespołów w Polsce może pochwalić się tak bogatą historią wspólnego grania. Razem przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk, od jarocińskiej sceny, po studio im. Agnieszki Osieckiej. Stale imponują wrażliwością, spostrzegawczością i dystansem

 

Koncertuja nieprzerwanie od 1990 roku, w roku 2020  obchodzą 30 lecie swojego istnienia.

 

Pojawiają  się ze swoją muzyką:

– na wielkich festiwalach , 
– na imprezach plenerowych
– w salach koncertowych domów kultury, teatrów i  filharmonii
– w klubach muzycznych
– w obiektach sakralnych  

 

Według informacji ogłoszonej przez zespół, „Raz Dwa Trzy” rozpoczęło działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrali pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze, w klubie „Zatem”.

 

Wiosną tego samego roku wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego, oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty” i otrzymała „Wyróżnienie”. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie.

Zdając sobie sprawę z trudności z jakimi krytyka, oraz część odbiorców przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewywanymi przez muzyków. I tak najpierw mieliśmy do czynienia z „landszaftami muzycznymi” (debiutancka, analogowa płyta „Jestem Polakiem”, „To ja” ), następnie „happy spirit” – płyta „Cztery” i „Sufit”, „bridge music” na płycie „Niecud”.

 Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół. Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy. Zespól na płytach „Cztery” i „Sufit” nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem „piosenki studenckiej”, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności.

 

W 1994 roku album „Cztery” był nominowany do Fryderyków w kategorii „Najlepszy Album piosenki Poetyckiej”.

 Płyta „Niecud” wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka ’99 w kategorii „Muzyka Alternatywna”.

Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie „Trójki” zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu Jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej,  nakład krążka przekroczył ponad sto tysięcy sztuk – płyta zyskała status „platynowej”.

 Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii  „Muzyka Popularna” . Rok później ukazuje się studyjny, autorski album „Trudno nie wierzyć w nic”, który ugruntowuje pozycję zespołu „Raz Dwa Trzy” na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę „RDT” nominowany jest do Fryderyków’2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek – w kategorii „Muzyka Alternatywna” za „Piosenkę Roku”, „Produkcję”, „Teksty”, „Płytę Roku”, „Grupę Roku”. Płyta rozeszła się do tej pory w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status płyty „platynowej”.

 

Album „Trudno nie wierzyć w nic” (Polskie Radio) w warstwie pomysłu wynika z wcześniejszych dokonań grupy, ale za sprawą współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim muzyka zyskuje nowe, głębsze i szlachetniejsze brzmienie. Na potrzeby rejestracji płyty poszerzone zostaje instrumentarium o elementy perkusyjne(Tomas Celis Sanchez), sekcje dętą (Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak). Teksty nabierają nowego, metafizycznego kontekstu, który poparty mieszaniną wątpliwości ich autora opowiadają o wędrówce człowieka poprzez życiowe komplikacje.

W marcu 2007 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej zespół przygotowuje program z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Świetnie przyjęty koncert premierowy w czasie Festiwalu powoduje, że 10 czerwca  w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zespół nagrywa koncertowy materiał płytowy z piosenkami Mistrza.

Od premiery  płyty we wrześniu 2007 album osiągnął status Podwójnej platyny sprzedając się w ilości ok. 70 tys. Egzemplarzy.

Podczas kwietniowej Gali Fryderyki 2008 zespół otrzymał dwa wyróżnienia – w kategorii „ Zespół Roku”, oraz statuetkę za  Płytę Roku w kategorii „POP”.

W międzyczasie redakcja Tygodnika Przekrój uhonorowała grupę tytułem „Fenomen Roku 2007”. Innymi nagrodzonymi zostali min. Władysław Bartoszewski, Anna Dymna i Katarzyna Nosowska.

Firma „Empik” uhonorowała zespół nagrodą „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż fonogramów w 2007 roku.

We wrześniu 2009 roku grupa przystąpiła do nagrania nowego autorskiego materiału. Produkcją zajął się Marcin Pospieszalski, realizacją nagrań Rafał Paczkowski, a gościnnie wystąpili min. Tomas Celis Sanchez, Antoni „Ziut” Gralak i Joszko Broda.

 1 marca 2010 roku ukazał sie album „Skądokąd” i zyskał status platynowy. Piosenki „Juz i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii piosenki roku, sam album dostał nominacje w kategorii Album Roku „Piosenka Poetycka”, Adam Nowak w kategorii Autor Roku, a zespół w kategorii Zespół Roku.

We wrzesniu 2010 grupa nagrała w Filharmonii Bałtyckiej koncert DVD i CD „Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia” będący ukoronowaniem 20 letniej bytności na polskiej scenie muzycznej. Towarzyszyli nam: Orkiestra Kameralna „Hanseatica” pod dyrekcja Michała Nesterowicza, Antoni Gralak, Marcin i Mateusz Pospieszalscy, Tomas Celis Sanchez oraz zespół Dagadana.

Album dostał nominację do Fryderyków 2011 w kategorii Płyta Roku w kategorii

Album Roku „Piosenka Poetycka”. W roku 2012 płyta zyskała status platynowy.

8 listopada 2015 roku zespół zagrał koncert jubileuszowy z okazji 25 lecia istnienia w sali wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Zespołowi towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego oraz zaproszeni goście, min : Muniek Staszczyk, Skubas, Marika, Ania Rusowicz, Grzegorz Turnau, Lech Janerka, Adam Strug oraz kwartet Henryka Miskiewicza.

16 września 2016 roku nakładem Warner Music Polska ukazała się płyta CD z zapisem tego wydarzenia.

Płytę promował  utwór “I tylko to wiem” z gościnnym udziałem Skubasa.

 

Zespół od blisko trzydziestu lat, a od dwudziestu siedmiu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą.

Skład zespołu:

Adam Nowak – gitara, śpiew                                        

Grzegorz Szwałek – pianino el. , akordeon

Jacek Olejarz – perkusja

Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna

Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas

gościnnie : Tadek Kulas – trąbka

 

Dyskografia:

Jestem Polakiem -1991

To ja – CD,MC Pomaton EMI 1992

Cztery – CD,MC Pomaton EMI 1994

Sufit – CD,MC Pomaton EMI 1995

Niecud – CD,MC Pomaton EMI 1998

Muzyka z talerzyka –CD,MC Pomaton EMI 2000

Złota kolekcja – CD,MC Pomaton EMI 2001

Czy te oczy mogą kłamać – CD,MC Polskie Radio 2002

Trudno nie wierzyć w nic – CD,MC Polskie Radio 2003

Raz,Dwa,Trzy  – Młynarski – CD 4Ever Music 2007

Skądokąd – CD 4Ever Music 2010

Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia – CD, DVD 4Ever Music 2010

”Raz, Dwa, Trzy – 25 “ – CD Warner Music Polska 2016

 

Więcej informacji o Raz, Dwa, Trzy znajdziesz na stronie www.zespolrazdwatrzy.pl

 

Adam Nowak.

Lider grupy muzycznej, lub inaczej-kierownik polityczny grupy „Raz, Dwa, Trzy”. Kompozytor, autor tekstów, wokalista, gitarzysta.. Urodzony 28.09.1963 w Poznaniu. Zamieszkały w Toruniu. Prywatnie żonaty, ojciec czworga dzieci. Z życiorysu wynika, że prowadził życie nieustabilizowane.

Pracując w rożnych zawodach ciągle szukał tego najbardziej uniwersalnego.  Z wykształcenia technik żywienia zbiorowego był min. kelnerem i  garderobianym, aż w końcu na początku lat 90 postanowił tworzyć i śpiewać. 

Ceni wyrazistych poetów Villona, Brechta, Brodskiego, Szymborską, ks.Twardowskiego, jak  również charyzmatycznych wykonawców piosenek: Wysockiego, Waitsa, Piaf, Cohena i innych.

„Mógłbym śpiewać o miłości, ale po co skoro większość robi to z lepszym, czy gorszym skutkiem. Piszę i śpiewam o swoich wątpliwościach na temat różnych pewności, których nabrałem do tej pory.”

Jego postawa sugeruje, że nie potrzeba niczego udowadniać. Wystarczy szukać i robić to, co ma się do zrobienia.

 

L.U.C. & Rebel Babel Ensemble

 

11.09, piątek, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

L.U.C.– Łukasz Rostkowski. Prezes Fundacji PER4M. Polski kompozytor, producent muzyczny, wokalista i współzałożyciel Rebel Babel Ensemble. Dwukrotny laureat Fryderyków (2006, 2008) oraz Yacha, Mateusza Trójki, Paszportu Polityki, Ślizgera czy Brylantów Dolnośląskich. Współpracował między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, Smolikiem , Rahimem czy aktorami Tomaszem Kotem, Arkiem Jakubiakiem, Wojciechem Mecwaldowskim. Ma szerokie zainteresowania muzyczne – od muzyki filmowej, przez hip hop, nu jazz i trip hop, po elektronikę i postmodernizm. L.U.C to także autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, nagrodą Ale Sztuka i dwukrotnie Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku.

Za rozmach i odwagę swoich produkcji, eklektyzm oraz niekonwencjonalne rozwiązania muzyczne od zera zdobywał szacunek kolejnych krytyków oraz wiele doskonałych recenzji w najważniejszych magazynach kulturalnych.

7 lat życia poświęcił na to by dostać się na aplikację adwokacką, po czym zrezygnował z niej na rzecz realizacji swych marzeń twórczych.

Od 2002r. nagrał 16 studyjnych albumów konceptualnych oraz stworzył muzykę do wielu filmów, programów i spektakli a jego muzyka została wykorzystana nawet w Oscarowym projekcie VR Inarritu i Lubezkiego – Carne Y Arena.

W muzyce celowo przekracza liczne gatunki tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, reggae, folku, elektroniki i klasyki. Jego największą pasją jest łączenie muzyki z obrazem i słowem.
W roku 2004 stworzył prywatną filozofię 4 galaktyk sztuki, która zakłada traktowanie Muzyki, Filmu, Grafiki i Słowa jako jednego sumarycznego przekazu.

W 2009r. Stworzył cykl multimedialnych spektakli historycznych – nowoczesnych i artystycznych lekcji historii pt. Zrozumieć Polskę. W ramach projektu powstało 5 spektakli. 39/89, Warsaw War saw, Kurier z Warszawy, Ibidem’40, Pilecki. Ucieczka do Wolności oraz Bellum Symphonica.

W 2015 roku z Janem Feat’em założył pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – REBEL BABEL ENSEMBLE – transkulturowy, międzynarodowy Big – Band, nieograniczoną orkiestrę orkiestr, w której zagrało już 11.000 muzyków z całej Europy i USA. W RBE studenci i amatorzy z różnych krajów mają okazję wymieniać energię i koncertować z zawodowcami i gwiazdami m.in. z Grubsonem, Kayah, Kalibrem 44, Czesławem Mozilem, Melą Koteluk, Promoe i Rapsusklei. W 2018 roku powstał specjalny oddział dedykowany muzyce filmowej i udźwiękawianiu – Rebel Babel Film Orchestra.

Za swoje prace a także za charyzmę, oryginalne performensy i edukacyjne projekty społeczne takie jak promujące kulturę języka – Rymoliryktando czy estetykę przestrzeni publicznej Pospolite Ruszenie –  L.U.C otrzymał wiele nagród i nominowacji kulturalnych (m.in. FRYDERYKI 05’07’08, PASZPORTY POLITYKI, YACHY, GWARANCJE TVP KULTURY, „WARTO” GAZETY WYBORCZEJ, „ALE SZTUKA!”).

Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami m.in z wybitną wokalistką jazzową Urszulą Dudziak, z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Pokahontaz, Kalibrem 44, Marią Peszek, Krystyną Prońko, Grubsonem, Promoe, Rapsusklei i islandzkim Mum. Na żywo supportował zaś m.in. TRICKIEGO, THE PRODIGY, TALIBA KWELI, COLDCUTA, MASSIVE ATTACK i wielu innych światowej klasy artystów.

W 2018 roku pojawiła się płyta GOOD L.U.C.K, na której artysta spotkał ze sobą muzyków (Sarsa, Bovska, Gutek, DJ FEEL-X, Robert Cichy, Laboratorium Pieśni) i aktorów (Katarzyna Figura, Wojciech Mecwaldowski, Tomasz Kot, Arek Jakubik, Karolina Czarnecka).

 

DYSKOGRAFIA / DISCOGRAPHY

2003 – Kanał Audytywny – Spasoasekuracja CD
2004 – Kanał Audytywny – Płyta Skirtotymiczna CD
2005 – Kanał Audytywny – Neurofotoreceptoreplotyka jako magia bytu CD
2006 – L.U.C. – Haelucenogenoklektyzm CD
2007 – L.U.C. & Rahim – Homoxymoronomatura CD/DVD
2008 – Planet L.U.C.- Polaqwitu CD/DVD
2009 – L.U.C. – Zrozumieć Polskę – 39/89 CD
2010 – L.U.C. – Pyykycykytypff CD
2011 – Łukasz L.U.C. Rostkowski – Warsaw Warsaw CD
2011 – Planey L.U.C. – Kosmostumostów CD
2013 – L.U.C & Motion Trio – Nic się nie stało CD/DVD
2013 – Łukasz Rostkowski – Sleepoholic CD
2014 – L.U.C. – Przekrój CD/DVD/VINYL
2014 – L.U.C. – Reflekcje CD
2016 – Rebel Babel Ensemble – Dialog 1 CD
2018 – L.U.C. – Good L.U.C.K CD

 

 

 

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego i Krzysztof Kiljański

 

7.09, poniedziałek, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego tworzą wykładowcy i absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Istnieje od 1998 roku. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk.

W swoim dorobku artystycznym orkiestra ma koncerty w kraju i za granicą. Zespół koncertował ze znanymi muzykami sceny jazzowej, m.in.: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Bałata, Adam Bałdych, Piotr Baron, Nicky Brown, Piotr Wojtasik, Dominik Bukowski, Andrzej Dąbrowski, Ingrid Diem, Urszula Dudziak, Brian Fentress, Jerzy Główczewski, Christof Griese, Priscilla Jones, Lora Szafran, Wojciech Karolak, Krzysztof Kiljański, Emil Kowalski, Artur Lesicki, Zbigniew Lewandowski, Grażyna Łobaszewska, Anna Maria Mbayo, Ida Zalewska, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Myrczek, Grzegorz Nagórski, Jacek Namysłowski, Zbigniew Namysłowski, Cezary Paciorek, Krystyna Prońko, Ralf Rickert, Mike Russell, Piotr Salata, Valerie Scott, Anna Serafińska, Maciej Sikała, Kuba Stankiewicz, Janusz Szrom, Jarosław Śmietana, Kasia Urbaniak, Mika Urbaniak, Ewa Uryga, Marcia Walder-Thomas, Piotr Wrombel, Beata Bednarz, Andrei Konstantinov.

Najważniejsze koncerty orkiestry: Festiwal JAZZ NAD ODRĄ (2000, 2004, 2016), Międzynarodowe Spotkania Jazzowe w Głogowie (2001, 2005, 2018), koncerty w Hamburgu (2001), SOPOT MOLO JAZZ FESTIWAL (2001), BIG BAND MEETING we Wrocławiu   (IMPART,   2002),   OLD   JAZZ   MEETING   (2000-2003),   BIG   BANDFESTIWAL w Nowym Tomyślu (1999-2004, 2007), Bydgoszcz Big Band Festiwal (2007, 2008), koncerty z cyklu Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego i Przyjaciele (od 2002), Big Band Jazz Meeting w Zielonej Górze (2003), koncerty w Szwecji (2003), IX KOMEDA JAZZ FESTIVAL (Słupsk, 2003), Festiwal GREEN TOWN OF JAZZ (2005 – 2019), cykl koncertów w Polsce KOLĘDY NA JAZZOWO (2004), koncerty w ramach JAZZ PIKNIK w Warszawie (2004), koncerty w ramach festiwalu MAZURSKA FIESTA JAZZOWA w Giżycku (2004), SWINGIN SAXONIA (Niemcy, 2004), Kolędy dla Świata (2004), który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (koncert  zaaranżowany przez J. Szymaniuka został zarejestrowany przez TVP 2 i emitowany przez  ,,dwójkę’’ oraz TV Polonia, a w maju 2005 ukazał się na albumie CD pt. Pieśni Bożonarodzeniowe; od 2004 roku do 2008 program był wielokrotnie emitowany podczas Świąt Bożego Narodzenia, a dzięki TVP POLONIA docierał do najdalszych zakątków świata), koncert Kolędy Świata (2007) w Bazylice w Pelplinie (koncert został zarejestrowany dla TVP 1, TVP POLONIA i emitowany podczas Świąt Bożego Narodzenia, ukazał się na płycie CD pt. Kolędy Świata; od 2007 roku do 2012 program był wielokrotnie emitowany podczas Świąt Bożego Narodzenia przez TVP 1, TVP POLONIA, TVP HISTORIA), II RCK PRO JAZZ FESTIWAL (2011, 2014), Koncert Jubileuszowy z okazji 40-lecia Akademickiego Środowiska Muzycznego w Zielonej Górze (2011), FESTIWAL MOC BIG BANDÓW (2011), koncerty z okazji Jubileuszu 15-lecia Big Bandu UZ (Koncert z Krystyną Prońko (2013), Koncert z udziałem Andrzeja Dąbrowskiego, Jerzego Główczewskiego, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej (2013), koncert poświęcony Św. Janowi Pawłowi II w Sali Koncertowej MCM Filharmonii Zielonogórskiej (2014), koncert festiwalowy z Grażyną Łobaszewską (2014), koncert w Filharmonii Zielonogórskiej z okazji 10-lecia kierunku Jazz i muzyka estradowa (2015), koncert  Swingujące pokolenia w ramach Festiwalu 52. JAZZ NAD ODRĄ (Wrocław 2016), koncert pt. In Full Swing promujący płytę Big Bandu UZ 15 Years In Full Swing (2016), koncert Tribute to Ella Fitzgerald z udziałem Ewy Urygi i Adama Makowicza w ramach Festiwalu Green Town of Jazz w Sali Koncertowej MCM Filharmonii Zielonogórskiej (2017); koncert z udziałem Lory Szafran (2.10.2018); koncert Tribute to Andrzej Zaucha z udziałem Janusza Szroma i Krzysztofa Herdzina Sali Koncertowej MCM Filharmonii Zielonogórskiej (15.11.2018); koncert 20 Years In Full Swing z okazji 20-lecia Big Bandu UZ z udziałem Andzreja Dąbrowskiego, Wojciech Myrczka, Pauliny Gołębiowskiej i Andrei’a Konstantinova (21.06.2018); koncert Piosenka polska (cz. 1, 29.01.2019); koncert All That Jazzz okazji 15 – lecia kierunku Jazz i muzyka estradowa z udziałem:

Beaty Bednarz – śpiew, Pauliny Gołębiowskiej – śpiew, Warsztatu Wokalnego Gospel, Warsztatu Jazzowego Wokalnego pk. Pauliny Gołębiowskiej i Mariusza Smolińskiego, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka (Sala Koncertowa MCM Filharmonii Zielonogórskiej, 21 maja 201 9); koncert Piosenka polska. Młynarski, Osiecka, Przybora (cz. 2) z udziałem Katarzyny Mirowskiej, Pauliny Gołębiowskiej, Moniki Kręt, Lecha Popławskiego XV Green Town Of Jazz, 14.11.2019).

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego wystąpił podczas Dnia Polskiego na Światowej Wystawie EXPO Saragossa 2008. Z orkiestrą zaśpiewały: Urszula Dudziak oraz Mika i Kasia Urbaniak.

31 stycznia 2009 roku odbył się koncert Big Bandu UZ z Urszulą Dudziak promujący płytę FOREVER GREEN – ZAWSZE ZIELONA (Sala Koncertowa MCM Filharmonii Zielonogórskiej).

Big Band jest laureatem wielu nagród i wyróżnień: dwukrotnie GRAND PRIX I miejsce (2001, 2004), I miejsce ex aequo (2007), trzykrotnie II (2000, 2002, 2003), oraz III miejsce (1999) na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu; dwie Złote Tarki (2002, 2003) oraz dwukrotnie wyróżnienia (2000, 2001) na Old Jazz Meeting Złota Tarka; nagroda specjalna 35 Festiwalu „Jazz Nad Odrą” (2000), nagroda dla najlepszego zespołu IV Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2001), II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu SWINGIN’ SAXONIA (Niemcy, 2004); GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów – Bydgoszcz Big Band Festiwal 2007; laureat dyplomu INDEKS SERCA (dyplom przyznany za pomoc i radość niesioną dzieciom, 2003, 2004, 2005).

W 2009 roku Big Band UZ otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego. 

W 2014 roku Big Band UZ otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Zielona Góra przyznaną przez Prezydenta Janusza Kubickiego.

Orkiestra ma w repertuarze standardy oraz aranżacje i kompozycje Jerzego Szymaniuka.

 

Dyskografia Big Bandu UZ: płyta jubileuszowa 15 Years In Full Swing (2016); Forever Green – Zawsze Zielona (2009); Kolędy Świata (2007); Pieśni Bożonarodzeniowe. Oto Syn Mój (2005); Tribute to Buddy Rich (2003).

 

 

Krzysztof Kiljański – z pochodzenia Lubuszanin. Wokalista i kompozytor, muzyk. Choć muzyką zajmuje się od pierwszej połowy lat 80 tych, to
fonograficznie zadebiutował w 2005 roku płytą „In The Room”. Krążek ten rozszedł się w ilości blisko 100 tysięcy sztuk. Jest laureatem Fryderyka 2005 dla wokalisty roku. Na koncie ma również Superjedynkę zdobytą na festiwalu w Opolu, II miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2001 i wiele innych nagród.

Od 2000 roku współpracuje z Big Bandem kierowanym przez Jerzego Szymaniuka. Z tą orkiestrą zagrał wiele koncertów w kraju jak również za granicą.

 

Mela Koteluk

 

10.09, czwartek, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach Debiut Roku, Artystka Roku, Album Roku Pop Alternatywny, oraz wielu prestiżowych nagród.

Do szerokiej publiczności trafiła za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron” który ukazał się w 2012 roku, promowanego singlem „Melodia ulotna”. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnie platynowej płyty i powtarzając tym samym sukces jej debiutanckiego krążka. Mela ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych, które wyróżniają się plastyczną formą i dopracowaną oprawą wizualną.

Jesienią 2018 roku ukazała się trzecia płyta Meli Koteluk „Migawka”. Artystka została za ten Album uhonorowana nagrodą Fryderyk 2019 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny. W listopadzie 2019 ukazała się winylowa wersja albumu wzbogacona o nowe opracowanie utworu „Odprowadź” we współpracy z pianistką Hanią Rani.

Utwór został nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Najlepsze Nowe Wykonanie”.

„Migawka” to organiczny album – dający oddech wtedy, gdy jesteśmy przebodźcowani nadmiarem informacji spływających do nas każdego dnia i co do których nie mamy pewności, że są w ogóle prawdziwe. Ten album, także poprzez tematy, jakie na nim poruszam i z którymi zmierzyłam się po swojemu, jest na pewno bardziej świadomy. – mówi Mela Koteluk.

 

 

Filharmonia Zielonogórska

 

5.09, sobota, godz. 19.00

Scena Winobraniowa – Plac przed Filharmonią Zielonogórską

 

 

 

 

Pendowsky

 

7.09, poniedziałek, godz. 18.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

Zespół Marcina Pendowskiego otrzymał w roku 2015 nagrodę Mateusz Trójki.
Na codzień Pendofsky jest basistą Fisz Emade Tworzywo.

 

Obecnie artysta pracuje nad wydaniem drugiego albumu”Gumolit”, planowana premiera – październik 2020. Pendofsky promuje nadchodzącą płytę  dwoma singlami:

Pendofsky – 13 Maja : https://www.youtube.com/watch?v=Xt4ufBzotYw (jest na lisście Turbo Top w Antyradiu, mozna głosowac 😉
Pendofsky – Huragan feat. Malva : https://www.youtube.com/watch?v=pBWh4CFngpk (leci w LP1 i LP3).

 

Skład koncertowy to:

Pendofsky- bas, vocal
Krzysztof Kawałko- gitara
Marcin Cichocki – keyz
Tomasz Waldowski – drums
Marcin Kajper – bari sax
Szymon Łukowski – tenor
Rafał Dubicki – trąbka

 

 

Przemek Szczotko

 

6.09, niedziela, godz. 14.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Wiesz, co kocham w moim życiu?

Wstawać wcześnie rano wiedząc, że w łóżkach śpią moje kochane osoby. Pomyśleć,  pomodlić się i zacząć robić to co lubię; GONIĆ ZA MARZENIAMI!

I wiesz co mnie kręci w tym najbardziej? Że jest to w zasięgu dłoni, a jednocześnie nie jest łatwe, że trzeba o nie walczyć i wydzierać światu, nie godzić się na stagnację życia i słowa: „Zejdź na ziemię i weź się do roboty!”  Odkrywać siebie, swoje granice, strach, radość, miłość. upadki i powstania. Wierzę, że tylko pójście za głosem serca spowodować taki dynamizm życia. Odczuwam dziką rozkosz buntowania się przeciwko wszystkiemu, co nie służy tym marzeniom ze spokojem i cichością serca robiąc swoje.

Uwielbiam analizować wszystko i opisywać, zadawać sobie i innym pytania dlaczego powinniśmy spełniać marzenia. Wiesz dlaczego? Bo tylko w tym co kochasz robić zobaczysz, że umiesz kochać samego siebie i ludzi, którzy cię otaczają. I na odwrót: jeśli prawdziwie kochasz siebie, dopiero wtedy sięgniesz z odwaga po marzenia. Nawet nie będziesz wiedział kiedy, zainspirowani twoim życiem ludzie bedą chcieli tak jak ty wyruszyć tą drogą.  INSPIROWAĆ!!! Tak. Inspirować siebie i innych. Czy może być coś cenniejszego?

Dlatego wszystko co tworzę jest odzwierciedleniem i rezultatem tego co przeżywam, w co wierzę i Komu wierzę.  Są wynikiem obserwacji także twojego życia, bo jak mniemam masz ludzkie serce stęsknione prawdy i miłości. I nawet jeśli zagruzowane ranami, przykrymi słowami, filozofiami tego świata i wszystkim tym co przeszkadza Ci żyć w pełni, wiem, że na jego dnie jesteś TY – TAKI JAKI JESTEŚ. 

 Chciałbym Ci to serce ukraść, rozbić jego skorupę i oddać we właściwe RĘCE.

Jeśli uznasz, że moje serce bije podobnie do Twojego, jeśli zatęsknisz za wewnętrznym szczęściem tak jak ja. Jeśli zechcesz wejść jeszcze głębiej i zrozumieć, Kto te marzenia i pragnienia w twoim sercu umieścił GWARANTUJĘ CI, że wygrasz!

Więcej nic nie zdradzę, by nie odebrać Ci radości poszukiwania. JA ODNALAZŁEM 🙂

 

Obserwuj i słuchaj.

Przemek

 

Paulina Gołębiowska

 

8.09, wtorek, godz. 18.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Paulina Gołębiowska – wokalistka, pianistka, autorka tekstów, kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, specjalność : wokalistyka jazzowa. Od wielu lat związana z zielonogórskim i wrocławskim środowiskiem muzycznym. Autorski materiał, który będzie prezentowany podczas Winobrania stanowi zapowiedź nadchodzącej, debiutanckiej płyty Pauliny i jej zespołu. Przygotowane utwory noszą znamiona eklektyzmu, łączą ze sobą elementy jazzu, soulu, alternatywnego popu z muzyką elektroniczną. Poza instrumentami akustycznymi muzycy wykorzystują
bogaty wachlarz brzmień analogowych preparowanych przez różnorodne efekty, które dodają aranżacjom świeżości i charakteru.

 

 

Drewno

 

10.09, czwartek, godz. 17.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Nasza nazwa wzięła się z zachwytu ukraińską grupą „Drevo”, także z tego wszystkiego, co można kojarzyć z drewnem: ciepła, tradycji, czasu, przemijania. Śpiew biały to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem, śpiewem wiejskim, archaicznym, czy tradycyjnym. Jest w zasadzie wykorzystaniem techniki krzyku do wydobywania melodii. Powietrze wypychane powoli przez przeponę wydobywa się przez maksymalnie otwarte gardło. Wykorzystywane są wszelkie dostępne rezonatory, czyli cząstki krtaniowe, niektóre kości oraz jamy powietrzne w obrębie głowy i gardła.

Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej, nie jest kształcony w szkołach muzycznych, chociaż istnieją stowarzyszenia (często nieformalne) uczące białego śpiewu. Spotykamy go w muzyce folklorystycznej wielu zakątków świata. Biały śpiew występował w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Bułgarii. Obecnie można zaobserwować powrót do białego śpiewu, jako części muzyki folkowej, ale także jako spontanicznej formy ekspresji.
Pieśni:

Staramy się odtwarzać pieśni w ich brzmieniach naturalnych, czyli tak jak były śpiewane przed wieloma laty, na wsiach, w naturalnych warunkach. Czasami nasze możliwości głosowe nie są w stanie sprostać zadaniom i śpiewamy je wolniej , lub szybciej, wyżej lub niżej, ale zawsze prosto z serca i z wielkim do nich (tych pieśni) szacunkiem.

Słuchacze – w trakcie i po naszych koncertach – podchodzą, pytają, rozmawiają, wzruszają się, wspominają, śpiewają z nami.
W repertuarze mamy wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, głównie polskie, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie i bałkańskie. Pieśni pochodzą z okresów odległych (zwykle XVII-XIX wiek, niektóre przedchrześcijańskie). Przede wszystkim wykonujemy ludowe pieśni liryczne, obrzędowe (kupalne, weselne, kolędy), pieśni wykonywane przy pracy (np. żniwne) i biesiadne (w rozumieniu biesiady i świętowania starowschodniosłowiańskiego).

 

 

Marek Sitarski i jego Scandale

 

9.09, środa, godz. 17.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Marek Sitarski i jego Scandale to formacja stworzona przez aktora, performera, komedianta i skandalistę w jednej osobie a do tego twórcę o wybitnie oryginalnym podejściu do materii dźwiękowej. Jego piosenki to połączenie śpiewnej, lirycznej ballady, rockowego pulsu, odrobiny bluesa a czasem nawet jazzu. W warstwie tekstowej to mikro opowieści o życiu, chorobie, szaleństwie i… sztuce. Sitarski nie unika konfrontacji z widzem i słuchaczem. Jego zaczepne niekiedy interludia i wtrącane scenki czasem prowokują, śmieszą ale i zachęcają do współudziału w akcie tworzenia. Na scenie Sitarskiemu towarzyszą muzycy z nieprawdopodobnie odległych od siebie muzycznych światów: Bogdan Stasiak (bass) to człowiek z rockowo- punkową duszą, perkusista Oskar Zembik na co dzień członek zielonogórskiej Orkiestry Filharmonicznej i Andrzej Winiszewski o zdecydowanie jazzowym spojrzeniu na muzykę. Słowem punk, klasyka i jazz a do tego Marek Sitarski dają najbardziej skandaliczną mieszankę wybuchowa jaką tylko można sobie wyobrazić…

 

Misia Furtak

 

8.09, wtorek, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

MISIA FURTAK “CO PRZYJDZIE?”

Po 5 latach od „Epki” podpisanej jako Misia Ff, artystka przedstawia się imieniem i nazwiskiem w najbardziej dojrzałych muzycznie kompozycjach, które do tej pory wydała. Płyta „Co przyjdzie?” nie bez powodu zawiera znak zapytania. To jest płyta o zmianach. Zarówno gwałtownych, jak i tych następujących powoli, których nie zauważamy. O strachu przed nimi i ich nieodwracalnością. O konieczności zadawania pytań, obowiązkach, jakie na nas ciążą. O bezradności i niezgodzie. O rysach, pęknięciach i świadomości, że każdy ersatz prędzej czy później się rozsypie. O pragnieniu odroczenia katastrofy, próbie budowania szalup, i nadziei, że mimo wszystko nie będziemy ich potrzebować – mówi autorka.

“Chropawe, ale delikatne gitary, minimalistyczne klawisze i smyczki, wewnętrznie pulsujący rytm, praktycznie bez użycia perkusji i piękny i, oczywiście, świadomy głos Misi tworzą album będący liryczną kroniką małej apokalipsy. Misia Furtak awansuje do ligii PJ Harvey, Feist i Cat Power.” – Maciej Ulewicz,

Vogue.pl

“Jest na tej płycie (…) siła powiązana z subtelnością, ale przede wszystkim jest to płyta wielce intrygująca, jedna z takich, które nie dają spokoju.” – Mirosław Pęczak, tygodnik

Polityka

“Misia (…) meandruje głosem, skacze po dźwiękach, wokalizuje w swój charakterystyczny sposób. (…) jej teksty to prawdziwe perełki. Wygląda na to, że 2018 jeszcze się nie skończył, a już mamy silnego kandydata na listę najlepszych płyt… przyszłego roku.”

Michał Wieczorek, Gazeta Magnetofonowa

Misia Furtak to wokalistka i basistka, razem z zespołem Tres.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solo jako Misia Ff uhonorowana m.in nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego za wydaną w 2013 roku płytę „Epka”. Za pracę z kwintetem Wojta Mazolewskiego nagrodzona Złotą Płytą.

 

 

Prababa

 

10.09, czwartek, godz. 16.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Prababa czyli 3 BABY, oddane sercem pasji śpiewania. Takiego, którego echo mieszka na polach, na szczytach gór, w szczelinach skał, na krańcach lasów i w starych domach ze skrzypiącymi podłogami. Które grzeje jak ogień, pachnie jak ziemia, płynie jak woda. A nam jest potrzebne jak powietrze. Poprzez wielogłos wychodzimy na spotkanie zarówno same ze sobą, jak i z sobą nawzajem. Prowadziłyśmy warsztaty śpiewu tradycyjnego na festiwalach takich jak CUD Festiwal, czy Stacja Wolimierz. Śpiewamy razem od 2016 roku. Dwa lata później dołączyli do nas Grzegorz Zawiliński (tabla, bębny ramowe) i Łukasz Dołęga (skrzypce). Mieliśmy okazję śpiewać i grać w pięknych miejscach ze wspaniałymi ludźmi, uczyć się od najlepszych, a teraz chcemy dzielić się tym ze światem, bo cudownie jest poczuć w sobie moc PRABABY! Każdy z nas ją ma, trzeba ją tylko odkryć

 

 

Agata Gołemberska

 

12.09, sobota, godz. 18.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Agata Gołemberska – urodzona w Zielonej Górze wokalistka, songwriterka i producentka muzyczna. Dzięki połączeniu tych trzech elementów jej twórczość jest
wiernym odwzorowaniem własnego stylu i artystycznej wizji. Swoje muzyczne opowieści umieszcza gdzieś na pograniczu gatunków takich jak pop, synthwave,, soul i funk. Nawiązania do lat 80-tych oraz 90-tych przejawiają się w postaci gryząców syntezatorów i elektronicznych linii
basowych. Całości dopełniają nieco melancholijne, kobiece teksty w języku polskim. Wszystko to doprawione szczyptą współczesnej elektroniki jest świetnie wyważoną mieszanką klimatów wobec której słuchacze nie pozostają obojętni.

 

 

Huraban

 

10.09, czwartek, godz. 18.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

 

HuRaban

Zespół zawiązany w Legnicy przez absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej – gitarzystkę Hannę Włodarczyk (zielonogórzankę) oraz multi-instrumentalistkę Fabianę Raban (jeleniogórzankę). HuRaban koncertuje głównie za granicą: w Hiszpanii – na Wyspach Kanaryjskich, w Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii. Aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata; bałkańską, żydowską, latynoską, a także polską.
W trakcie rozlicznych podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne, a także oryginalne orientalne instrumenty perkusyjne, strunowe oraz flety. W 2017 roku do zespołu dołączyła legnicka wokalistka związana ze sceną modern rock i reggae Monika Zapaśnik. W tym też roku HuRaban, jako trio wydał debiutancką płytę „Owcze Źrodło” pod patronatem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, z którym ściśle współpracuje. Od września tego roku na afiszach pojawił się spektakl muzyczny “Spójrz na nią” ze scenariuszem Hanny Włodarczyk i muzyką HuRabanu reżyserowany przez Małgorzatę Kazińską.
Są tacy, którzy twierdzą, że HuRaban, mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra. Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts na stronie ethnocloud.com. Zespół współpracuje m.in. z Instytutem Polskim w Lipsku, Instytutem Heinricha Heine w Duesseldorfie, festiwalem Kunstsalon w Kolonii. W roku 2018 zespół został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu world music w Niemczech „TFF Rudolstadt”. W 2019 był gwiazdą FOLKLORUM w Zittau. W listopadzie 2019 zagrał na prestiżowym festiwalu Polenmarkt w Greiswaldzie obok Kapeli Maliszów. W 2019 wydał płytę „Czy to chrząszcz?”, która znalazła się w TOP 10 rocznego zestawienia albumów folkowych w Polskim Radiu 1.

Nagrody:

Grand Prix „Tryton” na Festiwalu FAMA 2018
I miejsce na festiwalu „Mikołajki Folkowe 2018”
wyróżnienie dla Hanny Wlodarczyk za „za autentyczną ekspresję sceniczną połączonym z wysokim warsztatem wykonawczym” na festiwalu „Mikołajki Folkowe 2018”
II miejsce i Nagroda Specjalna LCK na konkursie Sound War (Legnica)

Festiwale:

TFF Rudolstadt 2018
Kulturufer Friedrichshafen 2018
Kunstsalon Festival Koln 2017
Ancient Trance Festiwal Taucha 2016
i wiele innych

STYLISTYKA:
HuRaban wykonuje muzykę nazywaną world music, sublimującą w sobie oryginalne tematy ludowe z całego świata. Zespół aranżuje je „po swojemu”, gra to, co lubi i tak, jak lubi ufając, że na świecie są ludzie o podobnej wrażliwości. Od 2017 roku współpracuje z poetką Anną Podczaszy (w 2000 r. nominowaną do literackiej nagrody Nike), która specjalnie dla HuRabanu pisze teksty. Ciekawostką jest kilka polskich, ludowych tematów, które zostały dzięki niej okraszone zupełnie nowymi historiami. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary, zespół używa orientalnych instrumentów, takich, jak perska kamancha, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Muzyka HuRabanu to niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie.

https://www.youtube.com/watch?v=aMm9wsWGJR4

 

 

Mateusz Krautwurst

 

9.09, środa, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

SOLO ACT+ to cieszącąca się coraz większą popularnością forma spotkania publiczności z artystą, wzbogacona o muzyczne niespodzianki. Czynią one każde wydarzenie niepowtarzalnym. W tę muzyczną, nieco teatralną i stand-up’ową podróż, pomiędzy sceną a studiem nagrań oraz między inspiracjami i repertuarem autorskim zabierze Państwa Mateusz Krautwurst.

Artysta zaśpiewa i zagra na fortepianie, a dzięki sprytnej elektronice pobawi się rytmem i dźwiękami w czasowej pętli. Usłyszą Państwo utwory Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Markowskiego i Marka Grechuty, a także autorski repertuar gwiazdy wieczoru.

Gościnnie wystąpią Łukasz Chyliński (gitary) oraz Tomasz Mądzielewski (perkusja).

 

 

Małgorzata Szapował

 

9.09, środa, godz. 18.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Szapo Night to wieczór z polską piosenką rozrywkową i estradową. W repertuarze m. in. utwory Kabaretu Starszych Panów, Hanny Banaszak, Maryli Rodowicz, Grzegorza Turnaua, Mieczysława Fogga, czy Kayah.

Wieczór literacko – muzyczny, kabaretowo – liryczny, pół żartem – pół serio.

Prowadzenie i śpiew – Małgorzata Szapował – artystka wywodząca się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Współtwórczyni m. in. kabaretów: Szum, Miłe Twarze, Słoiczek po Cukrze, Perły z Odry, Kabarety Nieroby, aktorka filmowa, i telewizyjna.
Artystka od ponad 20 lat występuje na scenie rozrywkowej i estradowej w całej Polsce.

Artystce towarzyszyć będą znakomici zielonogórcy instrymentaliści:
Maestro Albert Bezdziczek – instrumenty klawiszowe
Edward Piniuta – instrumenty perkusyjne
Janusz Lewandowski – bas
Marek Kruszyna – gitara elektryczna

(autor fotografii: Andrzej Dwojak)

 

 

Małe Kino

 

6.09, niedziela, godz. 20.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

 

Małe kino to zespół który gatunkowo można zaliczyć do zespołów grających powiedzieć piwa no jednak my wolimy to nazwać piosenką mi obojętna pierwszy znaczący sukces zespołu to rok 2001 festiwal piosenki nie obojętnej Baszta w Ostrzeszowie którym zespół zdobył Gran Prix A Jakub Kotowski otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty. Charakter muzyki zespołu początkowo Oscylował w połączeniach rocka progresywnego a także jazzu. Były to składy rytmiczne jednak że od roku dwa tysiące osiemnastego zespół gra w składzie dwie gitary dwoje skrzypiec uzyskując ciekawy Balans brzmieniowy. Zespół tworzą Jarosław Kąkol Lider wokal gitara, Sebastian Adamczewski git .barytonowa wokal, Michalina Putek skrzypce wokal, Jakub Kotowski skrzypce wokal. Utwory głównie autorstwa Jarka Kąkola do słów takich poetów jak Lechoń Leśmian, Wyspiański Jasstrun, Artur Rimbaud. Aranżacje utworów jest zespołowa.

 

 

Pan Kleks

 

12.09, sobota, godz. 16.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa.Piosenki chyba z najpiękniejszego filmu naszego dzieciństwa polskiej produkcji(1983 r).Znakomita ekranizacja Bajki Jana Brzechwy w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego wraz z muzyką Andrzeja Korzyńskiego i zespołu TSA.To wspomnienie dzieciństwa dla dzisiejszych 40+ -latków i wielka atrakcja dla naszych milusińskich.Gdyby nie czas powstania filmu to produkcja jak i muzyka śmiało mogłaby konkurować z filmem HARRY POTTER ..Na szczególną uwagę zasługuje znakomita gra aktorska Piotra Fronczewskiego,który wcielił się w postać samego Profesora Ambrożego Kleksa.

Zespół Muza Projekt w składzie: Lech Popławski – wokal, Piotr Stepek Git basowa, Edward Piniuta – Perkusja, Dariusz Cetner – instrumenty klawiszowe, Jakub Kotowski – skrzypce, prowadzenie.

W programie usłyszymy piosenki
Witajcie w naszej bajce
Na wyspach Bergamutach
Kaczka Dziwaczka
Księżyc raz odwiedził Staw
Leń G dur
Dzik
Bajki. zgadywanka( Wiązanka Bajek z lat 80 i 90)
Rozmowa z psem
Psie smutki F dur
Meluzyna

 

 

 

Rademenez

 

11.09, piątek, godz. 17.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Rademenez + Band – Podczas tegorocznego Winobrania, Rademenez zagra prapremierowych koncert. Podczas koncertu uchyli on rąbka tajemnicy grając kilka utworów ze zbliżającej się płyty. Do współpracy zaprosił uzdolnionych zielonogórskich muzyków, z którymi przygotowuje utwóry do zagrania na żywo. Na koncercie nie zabraknie też freestyle’owych akcentów z których słynie Rademenez. Koncert będzie przepełniony dzwiękami na żywo dzięki czemu słuchacze doznają uczty muzycznej jak i lirycznej.

Rademenez zagra z bandem w skład ktrego wchodzą:

Przemyslaw Kińczyk – Gitarzysta- samouk związany aktualnie z zespołem Sweet Noise pod wodzą Piotra „Glacy” Mahomeda oraz Tomasza „Magica” Osińskiego. Silnie zwiazany od lat z lubuskim zespołami i muzykami: płyta EP z zespołem Fabuła Rasa, dwie LP z Bullfinch, EP z BetatesT , singiel na plycie berlińskiego producenta N-NOIZ oraz wiele koncertów w lubuskim power trio Mamy Prąd. Prywatnie miłośnik gór, wspinaczki, kotów i ruskich pierogów.

Witold Domański – na bębnach gra już od 30 lat. Był współzałożycielem takich kapel jak: Insecticide, Supreme Lord, Witchmaster czy istniejącego obecnie Instant Blues. Przez trzy dekady nieustannie koncertował z zespołami: Tequila, Mamy Prąd, Aso, Notabene, Christ Agony, Suszarnia, Rage Against The Machine Band, Smolinoski.

Marek Styk – studiował Jazz i Muzykę Estradową w klasie gitary basowej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od dekady związany z lubuską sceną muzyczną, basista m.in w zespołach Morte Plays i Day After Day. Człowiek wielu talentów – muzyk, handlowiec, sportowiec i wierny przyjaciel swojego psa.

Eryk Nowak – pianista, klawiszowiec, kompozytor. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku „Jazz i Muzyka Estradowa”.Muzyk z doświadczeniem scenicznym oraz rozległymi muzycznymi zainteresowaniami. Zamiłowanie do muzyki Country, songwriterskiego Indie Acoustic, przestrzennego Jazzu Skandynawskiego, muzyki klasycznej i rytmicznego Reggae oraz muzyki Hip-hop tworzy mieszankę, w której próbuje się poruszać i odnaleźć w tym swoje własne brzmienie.

 

 

 

Sounds of Green

 

7.09, poniedziałek, godz. 17.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

„Sounds of Green” –  zielonogórski zespół który stworzył wyjątkowy muzyczny projekt.
Na scenie zobaczycie dziesięciu wspaniałych, doświadczonych muzyków poruszających się elastycznie po różnych stylach muzycznych, a co najważniejsze, potrafiących w pełni oddać klimat wykonywanych utworów. Niemniej ważna jest umiejętność tworzenia przez zespół magicznej atmosfery, natychmiast udzielajacej się publiczności.

Skład zespołu:
Paweł Słoniowski- gitara basowa
Marek Siwka- perkusja
Łukasz Gaszyna- gitara elektryczna
Albert Bezdziczek- instrumenty klawiszowe
Katarzyna Pusowska- vocal/skrzypce
Ula Markiewicz- vocal
Artur Wołk-Lewanowicz- vocal
Łukasz Iwaniec- vocal
Anna Kalinowska- vocal
Jadwiga Macewicz- vocal

 

 

Taxita

 

11.09, piątek, godz. 18.030

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Taxita to charyzmatyczna raperka i wokalistka z Zielonej Góry. Pomiędzy hip-hopowym brzmieniem przemyca elementy bluesa, reggae, dancehallu czy afrotrapu. Często na scenie towarzyszą jej tancerki, które potęgują dawkę energii. Obecnie współpracuje z Pauliną Styś i Laurą Prałat, zielonogórzankami, w których tkwi ogrom pasji do muzyki i tańca. Całą trójkę łączy determinacja oraz wspólne wizje artystyczne. Taxita ma na swoim koncie jeden album nielegal „Mojra”, wydany w 2016r., od którego rozpoczęła systematycznie udzielać się ze swoją twórczością. Wówczas najwięcej krążków sprzedała za granicą, gdzie miała mocne poparcie ze strony polskiej emigracji w Anglii, Holandii, Niemczech. W 2018r. zagrała na Wrocław Hip Hop Festival, co w rezultacie otworzyło jej drzwi do kolejnych koncertów. W 2019r. zaskoczyła słuchaczy drugim krążkiem „Elegancko”, tym razem na autorskich bitach, przy których pracowało dziesięciu producentów z różnych stron Polski, w tym dwóch z jej rodzinnego miasta. W tym roku będzie miała miejsce premiera jej trzeciej płyty „REAL”, na której znajdą się gościnnie również znani raperzy, a przede wszystkim kilka raperek, które artystka głośno wspiera, czym apeluje o rozpowszechnianie twórczości kobiet w rapie.

To, co cechuje z pewnością Taxite to różnorodność i brak ograniczeń. Muzyka jest dla niej przestrzenią, w której można wyrażać siebie poprzez słowa i ruch. Rok temu zagrała dla zielonogórzan na Bachanaliach, tym razem wystąpi na Winobranie ze sporą ilością gości, ponieważ gra w samym sercu i centrum swojego miasta, a tutaj też się wychowała.

 

 

Sounds of Green

 

6.09, niedziela, godz. 16.30

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Siostry Massier – twórczy muzyczny duet: Maja (wokal, słowa, klawisze) i Kalina (wiolonczela, gitara, ukulele, looper); wykorzystując szerokie spektrum gatunków muzycznych, tworzą piosenki i aranżacje do tekstów autorskich, oraz najciekawszych polskich poetów. Na występ zaprosiły do współpracy utalentowanego Kamila Lisa – gitarzystę podbijającego zielonogórską scenę muzyki rockowej. Zespół zaprezentuje piosenki nagradzane na ogólnopolskich konkursach, a także kompozycje własne, chwytające za serce prawdziwych wielbicieli dobrej muzyki

 

 

 

Teatr Trójkąt

 

6.09, niedziela, godz. 18.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Teatr Rozrywki Trójkąt zaprasza na program estradowy o lekkim zabarwieniu kabaretowym, złożony z piosenek zakwalifikowanych przez zespół, jako “ładne” – niektóre z nich grubo przedwojenne, niektóre zaś prawie współczesne, przy czym “prawie” robi wielką różnicę, bo są to piosenki z tekstem i muzyką, w odróżnieniu od współczesnych.

W projekcie bierze udział trójka aktorów i dwóch świetnych muzyków. Wystąpią: Beata & Artur Beling, Marcin Wiśniewski, Aleksander Pruzhinin – piano, Jakub Kotowski – skrzypce.

 

Teatr Trójkąt

 

10.09, czwartek, godz. 15.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Zespół Atawizm powstał w październiku 2019 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym „Szkoła Myślenia Twórczego” w Zielonej Górze. Od początku zespół tworzyli uczniowie tej szkoły. Zespół ma już na swoim koncie występy np. podczas finału WOŚP w Czerwieńsku. Niestety wybuch pandemii wyhamował dalsze plany koncertowe. Podczas „ogólnokrajowej kwarantanny” powstały nowe utwory, w tym nawiązujący do stanu pandemii „Sny Strachu”, który wraz z teledyskiem znajduje się na kanale youtube zespołu. Zespół był również gościem radia INDEX.

Obecnie zespół tworzą cztery osoby i w ich wykonaniu na profilu zespołu znajduje się najnowsza piosenka „Sygnały”, jednak na potrzeby koncertowe zespół zostanie wsparty o gościnnego gitarzystę Piotra Pierzaka.

Stały skład zespołu:
Zosia Ścigaj – Gitara/wokal
Weronika Lenart – Skrzypce
Kacper Łoziński – Gitara basowa
Mateusz Kamiński – Perkusja

 

Justyna Kokot

 

8.09, wtorek, godz. 17.00

Scena Winobraniowa – Plac Teatralny

 

 

Recital Justyny Kokot „Panowie szanujcie artystki”

Justyna Kokot ukończyła szkołę teatralną we Wrocławiu. Występowała na wielu teatralnych scenach w Polsce. Ma również za sobą kilka filmowych kreacji, między innymi w filmie „Atak paniki” Pawła Maślony, czy w serialu TVN „Belle Epoque”.  Jej największą pasją jest piosenka aktorska; znalazła się w ścisłym finale konkursu „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej i startowała we wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Mieszka w Wiedniu, jest mamą siedmiomiesięcznej Jany.

Foto Marek Zimakiewicz