2013 – ZOK

Wybrana Edycja:

Festiwal Piosenki Rosyjskiej

Festiwal Piosenki Rosyjskiej cieszy się co roku ogromnym uznaniem publiczności zgromadzonej w amfiteatrze oraz widzów telewizyjnej Dwójki. W tym roku Rada Programowa Festiwalu znowu musiała dokonać trudnego wyboru. Ostatecznie spośród bardzo wielu zgłoszeń wybrała najlepsze i najciekawsze wykonania rosyjskich przebojów!

Wieczór festiwalowy to trzy godziny muzyki. W koncercie konkursowym o nagrody Złoty, Srebrny i Brązowy Samowar ubiegać się będą: Formacja Nieżywych Schabów, Golden Life, Mateusz Grędziński, Marcin Kindla, Kreuzberg, Mezo & Kasia Rościńska, Janusz Radek, Ruzica, Natalia Sikora, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Vika & Marek Kościkiewicz. W drugiej części koncert gwiazd rosyjskiej estrady: Gorod 312, Victoria Daineko, MakSim, Alina Artz, Alexey Chumakov. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu (szczegóły na plakacie).

Zapraszamy do zielonogórskiego amfiteatru oraz na transmisję 17 sierpnia o godz. 20.00 do TVP2.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w systemie sprzedaży: abilet.pl

Michał Szpak zdobył Złoty Samowar, czyli główną nagrodę Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, który odbył się w sobotę, 17 sierpnia, w Zielonej Górze. Srebrny Samowar trafił w ręce Natalii Sikory, a brązowy wywalczył Marcin Kindla.
Złoty Samowar i czek w wysokości 50 000 zł ufundował Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Srebrny Samowar i czek o wartości 20 000 zł to nagroda Telewizji Polskiej TVP 2, natomiast Brązowy Samowar i 15 000 zł przekazało Towarzystwo Współpracy Polska – Wschód.
Michał Szpak
Złoty Samowar
Natalia Sikora
Srebrny Samowar
Marcin Kindla
Brązowy Samowar

Do organizatorów, uczestników i gości
Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej
„Zielona Góra 2013”

Drodzy przyjaciele!
Miło mi powitać Państwa na otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej „Zielona Góra 2013”
Na przestrzeni dziesięcioleci festiwal w Zielonej Górze był znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym Europy Wschodniej. I po swoim odrodzeniu w 2008 roku znów nabiera on popularności. Znani rosyjscy wykonawcy zaznajamiają  polskiego widza i zagranicznych gości Zielonej Góry ze współczesną kulturą muzyczną Rosji. Festiwal sprzyja rozwojowi przyjacielskich stosunków i wszechstronnej współpracy pomiędzy krajami europejskimi.
Rosyjscy słuchacze także zainteresowani są polską muzyką i współczesnymi tendencjami w rozwoju polskiej kultury. Jestem przekonany, że festiwal polskiej muzyki jesienią tego roku w Kaliningradzie, który stanie się  kontynuacją muzycznej przyjaźni, ofiaruje uczestnikom i gościom wspaniały nastrój i nowe wrażenia.

Minister Kultury
Federacji Rosyjskiej
Włdimir Medinski